Většina maminek, kterým se blíží porod, už se začíná těšit, až se zase bude moct po porodu konečně normálně hýbat a v náručí budou držet své vysněné miminko. Proto vyčkávavě vyhlíží jakékoliv příznaky, jež by mohly signalizovat, že se porod blíží. Jedním ze signálů, že se tělo pomalu (ale jistě) začíná připravovat na porod, je i odchod hlenové zátky. 

Image title


Hlenovou zátku si můžeme (samozřejmě naprosto laicky) představit jako jakýsi špunt, který chrání naše miminko před vniknutím bakterií zvenčí. V podstatě se jedná o malé množství hlenu, který vzniká v průběhu těhotenství, uvnitř děložního čípku. Jeho hlavní úloha je tedy ochranná - plod v děloze navíc chrání ještě plodové obaly.


Jak hlenová zátka vypadá?

Za normálních okolností je hlenová zátka čirý, hustý a lepkavý hlen. Před porodem se může navíc objevovat nádech hnědé, červené či růžové barvy.  Většina zdrojů vzhledově přirovnává hlenovou zátku k hlenu, jež můžete vidět při silné rýmě. A za sebe mohu potvrdit, že tento popis doopravdy sedí.


Pokud byste měly zájem podívat se, jak hlenová zátka vypadá, stačí si zadat tento pojem do vyhledávače na internetu. Sama jsem byla velice překvapená, že vyhledávač našel poměrně relevantní a hlavně autentické obrázky. Na druhou stranu to rozhodně není pohled, který by toužil vidět každý. 


Některé maminky mají obavu, že hlenovou zátku nepoznají. Pokud i vy patříte k nim nahlédněte do fóra


Hlenová zátka před porodem 

Před porodem se začíná uvolňovat děložní hrdlo, což má za následek právě odchod hlenové zátky. Ta může odcházet postupně, nebo odejde najednou. Některým ženám odejde hlenová zátka až při porodu, tzn. že její předchozí odchod není možné zaznamenat.


Při odchodu hlenové zátky se někdy mohou objevit i lehké stopy krve - nebojte, je to naprosto normální stav. Pokud se však objevuje větší množství krve, je určitě lepší svůj stav zkonzultovat s lékařem.


Odchod hlenové zátky je zcela bezbolestný a žena si ho většinou všimne na toaletě při utírání.

Image title


Za jak dlouho po odchodu hlenové zátky mám očekávat porod?

Když vám odejde hlenová zátka, tak se ničeho nebojte. Opravdu to neznamená, že začnete během chvíle rodit. Spíše to je jen signál, že se vaše tělo pomalu připravuje na blížící se porod. To, kdy porod po odchodu zátky doopravdy nastane, je velice individuální záležitost. Může to být v rozmezí několika hodin, dní či dokonce až týdnů. Pro upřesnění jen připomínám, že za počátek porodu se považuje prasknutí plodové vody či nástup kontrakcí.


A nyní se pojďme společně podívat na zkušenosti uživatelek Modrého koníka. Jejich příběhy jen dokazují to, že se jedná opravdu o hodně individuální záležitost. 


    U maminky prarax následoval po odchodu hlenové zátky porod velmi brzy: "Mně odešla zátka půl hodiny před prasknutím plodové vody a malá byla na světě o 12 hodin později."  To můžeme rodičce snad jen přát a trochu možná i závidět. 


    Uživatelka monik17 také na porod nečekala dlouho: "Mně začala odcházet hlenová zátka asi 21 hodin před porodem. Protože jsem nevěděla, že je to zátka, tak jsem jela do nemocnice, tam si mě nechali. Večer na vizitě ještě pan primář říkal, že to může trvat týden nebo že porod přijde hned."


Zcela opačnou zkušenost pak zažila maminka markyska01: "Mně odešla hlenová zátka ve 30. týdnu. Byla jsem nervozní, a tak jsem volala doktorce, protože jsem nevěděla co mě čeká. Porod přišel až ve 39. týdnu. U každé těhulky je to prostě individuální."


Ve wiki je k přečtení velice pěkný článek, který se zabývá hlenovou zátkou z trochu odbornějšího hlediska. Určitě stojí za přečtení!


A jak to bylo s odchodem hlenové zátky u vás? Postřehly jste vůbec její odchod? A za jak dlouho jste poté porodily?


Použité zdroje:

https://www.mamulik.cz/hlenova-zatka-pred-porodem/?gclid=EAIaIQobChMI89GHjcSI1QIVDOMbCh19GgWzEAAY...

http://www.naseporodnice.cz/hlenova-zatka-odchod-hlenove-zatky.php