Dokud nezačnete vybírat, který šátek či nosítko pořídíte, nemáte pravděpodobně nejmenší představu o tom, jak je nabídka široká. Jeden kousek je hezčí než druhý, ale v tomto případě zcela určitě platí, že hledisko vzhledu by rozhodně nemělo být tím nejdůležitějším při výběru této části výbavičky pro miminko. Ale jak tedy vybrat takový šátek, který bude přesně vyhovovat vašim potřebám a požadavkům? Čtěte dále a uvidíte, že to zase tak složité, jak se na první pohled může zdát, nebude.


Image title

Pokud jste se rozhodli, že budete své dítě nosit, máte na výběr, zda ho budete nosit v šátku či v ergonomickém nosítku. Existují také ještě  nosítka, která ergonomická nejsou, ale po těch prosím v zájmu vašeho dítěte (a vlastně i v tom svém) vůbec nekoukejte. Můžete si vybrat jednu z možností nebo je také kombinovat. Pro novorozence je však bezesporu lepší šátek, většina nosítek je doporučována až od 4 měsíců věku dítěte.


Pokud se vázání šátku bojíte a opravdu preferujete nosítko, doporučuji vám poohlédnout se po šátkovém nosítku, které pro vás bude zajisté dobrou volbou. Ať už budete nosit jakkoliv, myslete hlavně na to, aby bylo děťátko vždy ve správné ergonomické poloze.


Kritéria, která rozhodují o výběru šátku


1. Pevný nebo elastický šátek?

Jako první je potřeba rozmyslet, zda pořídíte šátek pevný nebo elastický. Elastické šátky jsou vhodnější spíše do začátku nosícího období - jejich nosnost je oproti pevným šátkům totiž výrazně nižší, cca od 7 kil dítěte se začne prověšovat a přestane být pohodlný především pro nosiče.


Pro elastický šátek se rozhodla i maminka cervenejablko a nemůže si ho vynachválit: "Jako začátečník jsem si po dlouhé úvaze pořídila elastický šátek a jsem s ním spokojená. Pěkné pruží a daří se mi krásně vázat kříž s kapsou dovnitř i ven na základě videí na youtube, kam jsem si přímo zadala název šátku a vypadly mi návody, jak vázat různé úvazy. Rozhodně doporučuju pro začátek na miminko od narození. "


Pokud chcete pořídit šátek vhodný spíše na delší nosící období, koukejte raději po pevném šátku. Jako pevný šátek označujeme nepružný nebo jen minimálně pružný speciálně tkaný pruh z vhodného materiálu široký 70 cm a dlouhý 2,7 až 5,2 m. Pevné šátky mají poměrně vysokou nosnost, ale jsou mírně náročnější na kvalitu provedení úvazu než elastické šátky.


Elastické šátky jsou levnější než šátky pevné - u těch se cena pohybuje od cca 1000 až po několik desítek tisíc korun. Ale nebojte, i opravdu nádherné a kvalitní šátky seženete v rozumné cenové hranici, navíc šátek po skončení nosícího období zajisté dobře prodáte, protože cena použitých šátků klesá jen velmi málo. Ptáte se proč? Důvod je naprosto jednoduchý, většina šátků na nošení dětí se musí  nejprve tzv. zanosit - šátek používáním změkne a je poddajnější při vázání úvazů a také pohodlnější pro nošení.Image title


2. Jakou velikost šátku pořídit?

Pro rozhodnutí o velikosti je dobré rozmyslet si, zda budete nosit výhradně jen vy, nebo zda bude chtít šátkovat i tatínek, babička miminka atd. V případě, že plánujete nosit jen vy, je rozhodnutí poměrně jednoduché. Při vybírání se prostě řiďte svou konfekční velikostí. Pokud jste naprostá začátečnice a váháte mezi 2 velikostmi  šátku, vezměte raději ten větší. S tím, jak budete vázat častěji, zdokonalíte se ve vázání a dotahování a časem můžete pořídit klidně šátek kratší. Ale zde opravdu platí pravidlo: Vždy je lepší mít o něco delší šátek, než příliš krátký.


Doporučení velikosti šátku dle konfekčních velikostí:

32, 34 – velikost šátku 4, tj. cca 3,6 m
36 – 40 – velikost 5, tj. cca 4,2 m
42 – 44 – velikost 6, tj. cca 4,6 m
46 a více – velikost 7, tj. cca 5,2 m


Obecně se dá říci, že nejuniverzálnější velikostí šátků je velikost 6, která má  zpravidla nejlepší a nejširší nabídku a nejlépe se také prodává třeba v bazaru.


3. Jaké miminko plánuji nosit?

Další otázka, kterou byste měly před koupí šátku vyřešit, je to, jak dlouho a koho plánujete nosit. Pokud plánujete nosit pouze malé miminko, budete pravděpodobně volit jiný šátek, než v případě, kdy chcete nosit dítě od narození až třeba do 3 let. Podle toho se pak vybírá šátek s potřebnou gramáží - čím vyšší číslo gramáže, tím je šátek nosnější - ale pozor, je pak také tužší a bude se vám hůře vázat. Pro novorozence jsou ideální šátky s gramáží kolem 200 g/m², pokud chcete univerzální šátek na celé nosící období, doporučují se šátky s 250 g/m² a pokud chcete šátek, který unese i slona, dívejte se klidně i na vyšší gramáže.


O nosnosti šátku nerozhoduje jen gramáž, ale také materiál, ze kterého je šátek vyroben. Za univerzální je považován šátek ze 100% bavlny, ale na trhu jsou i šátky s příměsí, např. merina, vlny, lnu, hedvábí,...


4. Kolik chci do šátku investovat?

Ano, i tato otázka je důležitá. Výše jsem se zmínila o tom, že cenové rozpětí šátků je opravdu široké - nebojte, vybere si určitě každá maminka. Při koupi se ale nezapomeňte ujistit, že se jedná opravdu o kvalitní tkaný šátek určený pro nošení dětí. Někteří prodejci se snaží za šátky vydávat pouze obšitou metráž  a nošení v takovém paskvilu vás pak od nošení spíše rychle odradí.


Uživatelka zmrz_lina si nemůže koupi šátku vynachválit: "My doma říkáme, že z celé výbavy byly investice do šátku a kvalitního kočáru to nejlepší, co jsme mohli udělat."


5. Konečně přichází na řadu estetické hledisko

Nošení dětí není jen způsob péče o dítě, je to také móda. Je proto důležité, aby se vám šátek líbil. Nebojte se barev a klidně si vyberte i šátek, který se úplně barevně nehodí k pohlaví nošeného dítěte, protože šátek je také módním doplňkem maminky. 


Image title

Jak se o šátek starat?

Pokud zakoupíte nový šátek, je potřeba před prvním navázáním nejprve šátek vyprat a vyžehlit a tím dokončit proces výroby. Tento pokyn opravdu důsledně dodržujte, protože navázáním nepřipraveného šátku byste jej mohly zničit. Na obrázku níže vidíte, jak velký rozdíl vyprání a vyžehlení šátku udělá.

  • šátek můžete prát v ruce, pokud jej budete prát v pračce, zvolte vždy šetrný program a snižte otáčky při ždímání
  • vždy dodržujte pokyny na štítku šátku
  • šátek perte ve vhodném pracím prostředku - bez rozjasňovačů
  • NIKDY nepoužívejte aviváž
  • žehlete vždy podle doporučení výrobce
  • šátek neperte zbytečně často
  • po každém použití jej nechte volně proschnout a poté složte


Své zkušenosti s výběrem šátku krásně shrnula maminka smoda, která je zároveň také lektorkou vázání šátku: "Z jednoduché otázky, jak vybrat šátek na nošení dětí, se postupem času stává doslova věda a velké téma. I u mě jako u lektorky vázání s dlouhou praxí se tyhle otázky stále vrší a často mi volají zcela znejistělé ženy, které po pročtení všech diskuzí o gramáži, zanošenosti, příměsích a vhodnosti té které vazby propadnou pocitu, že si šátek nedokážou vybrat a chtějí proto nošení radši vzdát. A nebo které hned na novorozence koupí tlustý šátek a pak si kvůli množství látky a nespolupracujícímu materiálu s vázáním při nejlepší vůli neumí poradit. To mě mrzí a jsem toho názoru, že nejdůležitější je kontakt mezi mámou a dítětem a šátek je jen prostředek, na kterém bychom se neměly zaseknout. "Image title


Autorka: enapay 


Použité zdroje:

http://www.pluspromaminky.cz/clanky/clanek-jak-vybrat-svuj-prvni-satek.html

http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=99

https://www.satkomanie.cz/cs/content/14-jak-vybrat-prvni-satek

vlastní zkušenosti