“Syn se neustále trápil se záněty nosohltanu. Pořád dokola. Jednou jsme seděli znovu s šílenou žlutou rýmou u lékaře a on úplnou náhodou přinesl letáček, kde mělo dítě u nosu jakousi věc a z nosní dírky mu tekla voda. Chvíli jsme to se synem studovali a už po cestě od lékaře jsme jednu koupili. Ještě ten večer jsme ji začali používat a po několika týdnech mohu říct, že vidím výsledky. Minimálně v tom, že její používání výrazně zkracuje dobu trvání rýmy. A řekla bych, že i rýmy je méně.”Pokud se svou ratolestí bojujete s neustále se vracející rýmou, nachlazeními nebo dokonce s rýmou, která je chronická a způsobena alergií, můžete zkusit tohoto pomocníka. Stejně jako jedna z maminek z Modrého koníka.


Kde se vzala nosní konvička

Výplach nosní konvičkou je velmi starý rituál, který pochází z ajurvédy. Jedná se o jeden z očistných rituálů, který se praktikuje také ve spojitosti s jógovým cvičením. Není to tedy žádná novinka, která by v tuto chvíli byla v plenkách, ale mnoha lety prověřená praxe. V rámci jógových rituálnů ji najdete pod heslem džala néti.


Průplach nosní konvičkou, neboli také nosní sprcha přináší mnoho benefitů. Díky pravidelnému (a nejlépe každodennímu) opakování otužujete nosní sliznici, která je pak méně náchylná na výkyvy teplot, zejména v podzimním a zimním období. Vašemu drobečkovi pomůže s vypořádáním se s viry a bakteriemi, protože těm se nejlépe daří v kyselém prostředí sliznic a nosní sprcha toto prostředí vyrovnává. Dalo by se říct, že virům a bakteriím tak trochu znepříjemňuje prostředí.


Máte-li doma malého alergika, jistě oceníte její přínos v období jara a léta, kdy vzduchem létají různé pyly. Průplach nosní konvičkou od nich sliznici krásně 'opláchne' a pročistí. Jednoduše řečeno - průplachem slaným roztokem pyly a alergeny ze sliznich smyje. Stejně zapůsobí i v okamžiku, kdy se pohybujete ve velmi prašném prostředí.


“Cca od začátku prosince pořádně nespíme, protože dceru trápí zadní rýma. Přes den je to téměř zdravé dítě, nemá teploty, je veselá, čilá. Přijde tak pátá večerní, začne pokašlávat. A noci jsou děsný. Téměř každou noc má jeden a ž dva záchvaty kašle. Je slyšet, jak polyká ty hleny, dáví se, občas se i pozvrací. Vysmrkat toho moc nevysmrká.” Tak popisuje v diskuzi Dlouhodobá zadní rýma u 4letého dítěte na Modrém koníku jedna z maminek jejich trápení se zadní rýmou. I pro řešení zadní rýmy může být nosní konvička řešením. Nepůsobí totiž pouze lokálně - na nosní dutinu, ale propláchne i vedlejší dutiny, včetně působení na zadní rýmu.


Doporučení k vyzkoušení nosní sprchy vám může dát také ORL lékař. A to zejména v okamžiku, kdy se potýkáte s dokola se vracejícím zánětem středního ucha. Ten je totiž často způsobeny nevysmrkanou nebo špatně vysmrkanou rýmou. A právě s ní dokáže nosní konvička skvěle bojovat.


“Když jsme našemu ORL lékaři zmínili, že konvičku používáme, dost ho to překvapilo. Moc syna chválil, že to zvládá a vlastně chválil i nás jako rodiče, že jsme do toho šli. Z konvičky se u nás stal každodenní rituál a musím říct, že od té doby, co ji používáme, dáváme sobě i synovi kapky do nosu opravdu výjimečně a prakticky jen na noc.”


Kromě výše vyčtených výhod má ještě jednu - poměrně zásadní. Jakmile začnete průplach nosu praktikovat pravidelně, všimnete si postupně také toho, jak se zkracuje doba rýmy a vůbec rekonvalescence po onemocnění nosohltanu.


Prvním krokem k provádění nosní sprchy je zakoupit si potřebné vybavení. Nosní konvička je běžně k dostání v lékarně.

 • Nosní konvička keramická, Néti pot, 690 Kč.
 • Vincentka Nasalis, startovací sada s plastovou konvičkou, obsahuje již roztok k výplachu, 299 Kč.
 • Rhino Horn, plastová konvička na výplach nosu, 249 Kč, ve variantě Junior cca 220 Kč.
 • Konvička Neti, plastová konvička k výplachu nosu, 179 Kč.
 • Konvičeka Neti, nerezová varianta, 399 Kč.


Jak průplach provádět

Většina konviček dostupných na českém trhu mají v balení také odměrku na přesné dávkování soli. Sůl není potřeba žádná speciální, ale vystačíte si s tou, kterou používáte běžně v kuchyni.


V případě, že odměrka není součástí balení, připravíte roztok poměrně jednoduše. 2,7 gramů kuchyňské (nebo mořské) soli nasypete do 300 ml vlažné vody. Voda by měla mít teplotu, která bude dítěti příjemná - neměla by být příliš horká, ale ani studená. Pokud si potrpíte na přesnost tak měřte 37 °C. Po rozpuštění soli získáte fyziologický roztok 0,9 % NaCl.


Voda, ze které roztok připravujete, by měla být v první řadě pitná. Jestliže nevíte, co vám právě teče z kohoutku, použijte raději vodu převařenou a ochlazenou na uvedenou teplotu. Máte-li připravený roztok, můžete jít směle do toho.


Klíčové pro správný výplach je postavení. Pokud děti nedosáhnou pohodlně hlavou nad umyvadlo, vyplachujte spíš nad vanou. Dítě se předkloní nad vanu nebo umyvadlo (čím hlouběji se předkloní, tím hlouběji jsou vypláchnuté dutiny) a hlavu nakloní na jednu stranu. K nosní dírce, která je v tuto chvíli výš, přitisknete opatrně ústí konvičky a pomalu naléváte roztok. Ten by měl vytékat druhou nosní dírkou ven. Dítě dejte vysmrkat a postup opakujte z druhé strany. Opět vysmrkejte. Učte dítě po propláchnutí smrkat jemně, ale důsledně, aby se z nosu a dutin dostala všechna voda. Na instruktážní video se můžete podívat přímo na stránkách Modrého koníka.


V počátcích se může stát, že roztok nebude protékat úplně volně, nebo například poteče z jedné nosní dírky jinak než z druhé. Po čase používání by se měly obě strany zprůchodnit. Pokud používáte konvičku v období rýmy, může být situace ještě trochu složitější. Před použitím nechte dítě vysmrkat a teprve poté použijte konvičku.


Po každém použití nezapomeňte konvičku důkladně opláchnout nebo i vydezinfikovat. O to víc, pokud v rodině používáte jednu.  


Jak děti motivovat

Průplach nosní konvičkou se doporučuje u dětí zhruba od 4 let. Máte-li doma malého šikulu, zvládnou to určitě i mladší ratolesti. Velmi důležité je, aby děti neměly strach a spolupracovaly s vámi.


“Synovi byly tři roky, když jsme spolu konvičku kupovali. Sám si vybral barvu, podívali jsme se spolu na pár videí na internetu a večer už jsme zkoušeli, jak nám to půjde. Nejdřív jsem ji vyzkoušela na sobě, aby viděl, že to nic není. A hlavně proto, abych vychytala všechny mouchy - jak se postavit, jak moc se naklonit a podobně. Musím říct, že to mi chvilku trvalo, ale nakonec jsme to zvládli.”


Pár následujících tipů vám možná se zavedením konvičky u vás doma pomůže:

 1. vyzkoušejte si vše nejdřív na sobě, ať vyladíte postup,
 2. dítěti postup pár dní pouze předvádějte, ať vidí, že o nic nejde,
 3. nechte ho s konvičkou trochu pohrát, ať se seznámí,
 4. podívejte se spolu na videa na internetu, jak to děti zvládají i samotné,
 5. buďte důslední v pravidelnosti - uvidíte, že zanedlouho to bude stejné, jako čistit si zuby,
 6. vše vysvětlete, odpovídejte na otázky, ukažte, že máte pochopení k jeho obavám.


Máte s nosní konvičkou nějaké vlastní zkušenosti? Podělte se s ostatními maminkami v komentářích pod článkem. Třeba právě váš komentář někoho přesvědčí!Zdroj informací:

https://www.jogadnes.cz/joga/dzala-neti/

www.rhino-horn.cz