„Dva dny před porodem jsem si ve sprše všimla, že ze mě vypadl kus čehosi, co jsem nedokázala identifikovat. Že je to hlenová zátka, jsem vyčetla až později na internetu. Už se to blíží, hurá. Třeba ještě večer porodím, honilo se mi hlavou, ale dva dny byl klid po pěšině. Třetí den jsem se cítila nesvá, odpoledne jsem šla třikrát po sobě vykonávat velkou potřebu. Ačkoli jsem s ní měla v těhotenství trochu problémy, teď to šlo úplně samo.


Večer mě při koukání na seriál zvedla z polosedu pichlavá bolest v podbříšku. Pak se třičtvrtě hodiny nic nedělo, následně ale přišli první poslíčci v podobě tvrdnutí břicha a bolesti, kterou jsem musela prodýchat. Dobelhala jsem se do vany, břicho si polévala horkou vodou a bolesti gradovaly vesele dál. Tak začal můj porod. Voda nepraskla, píchla ji až sestra v porodnici. Pak se všechno rozeběhlo tak rychle, že jsem nestíhala, kde je vlevo a kde vpravo.”


Snad každá nastávající maminka přemýšlí nad tím, jakým způsobem jí začne porod a jestli to pozná, že už je to doopravdy tady. Případně, když už má nějaké děti, tak řeší, jak to všechno logisticky a časově zvládnout - odvést děti na hlídání a včas dojet do porodnice. Čím více se blíží termín porodu, tím více na to obvykle budoucí maminka myslí. Na internetu najdete různé diskuze a rady na toto téma, zaměří se na něj i dnešní článek.


Před tím než začne porod

Nastávající maminka si toho většinou ani nevšimne, ale její tělo se začíná na porod připravovat dříve, než se objeví jasný signál, že je porod tady (kontrakce, odtok plodové vody). Některé maminky jsou překvapené, když je okolí upozorní, že jim kleslo bříško a že určitě do několika dní porodí, zatímco jiné se tak těší, až budou mít porod za sebou, že se s blížícím termínem každý den sledují a porovnávají, jestli už jim bříško kleslo.


Poklesnutí těhotenského bříška znamená, že se hlavička dítěte připravuje na vstup do pánevního vchodu. S touto změnou přichází nutnost chodit častěji na záchod, protože děloha více tlačí na močový měchýř, ale na druhou stranu se nastávající mamince začne lépe dýchat, protože jsou méně utlačovány plíce. Což je ke konci těhotenství vítaná změna.


Tělo těhotné se připravuje i uvnitř. Mohou se objevovat mírné tlaky a lehké bolesti, vše souvisí s tím, jak se tělo připravuje na porod. Některé ženy cítí bolest více, některé méně. Mohou se objevit i tzv. poslíčci (nepravé kontrakce), které ale mohou být už docela dost bolestivé. Nicméně neznamenají samotný porod, tak jak přijdou, zase odejdou. Stejně tak může děloha reagovat děložními stahy na podráždění, například na lékařskou prohlídku nebo po sexu.


O tom, kdy začne porod, rozhoduje miminko

Přirozený, samovolně rozjetý porod, je pravděpodobně vyvolán díky hormonům, které vyprodukuje miminko, aby dalo signál tělu maminky, že se má začít připravovat na vypuzení plodu ven. Může se tak stát kdykoliv, rozmezí, které je naprosto v pořádku, je termín porodu plus mínus dva týdny. Ne vždy se podaří termín porodu vypočítat správně, pouze 5% miminek se narodí v den termínu porodu.


„No, tak jak jsem se bála, že nepoznám, že už jde do tuhého, tak se mi to i stalo. Až teď zpětně si uvědomuji, že jsem to poznat mohla. Ale přiznám se, že jsem měla podle termínu ještě týden čas a všichni říkali, že první těhotenství se většinou přenáší, tak mě nenapadlo, že by to naopak mohlo přijít o týden dřív. Problém v rozpoznání asi bylo, že mi nepraskla voda najednou, ale ukapávala. Bohužel opravdu jen malinko, takže mi to přišlo jako normální výtok, který jsem měla celé těhotenství.


Takto jsem celý den chodila po městě a celkově si užívala dalšího dne. První příznaky, které mě už trochu trkly, byly pravidelné kontrakce po 2-4 minutách, které jsem sledovala asi hodinu a půl při koukání na film. To mi přišlo divné, aby to byli poslíčci (zvlášť, když mi doktorka říkala, že pokud mám kontrakce po 10 minutách, mám jet do porodnice a při 4 minutách již začíná porod). Tak jsem zavolala do nemocnice a dala si vložku, jestli mi teda odkapává ta plodová voda a vyjeli jsme. Sice jsem měla bolesti v podbřišku, ale byla to bolest jako mírná menstruace. No a na parkovišti nemocnice se to už docela rozjíždělo. Přijali mě o půlnoci a ve 4:47 se dcerka narodila.”Nejčastější příznaky, značící, že nastal den D

Mezi nejčastější příznaky, že právě začínáte rodit, patří nástup porodních kontrakcí (nutné odlišit od poslíčků) a prasknutí plodové vody. Ve vzácnějších případech může značit začínající porod také krvácení.


Porodní kontrakce

Opravdové porodní kontrakce začínají nejčastěji pozvolně. Rodička je cítí jako pnutí, které vystřeluje z bříška do zad nebo jako bolesti nebo křeče v podbříšku, které se podobají bolestem při menstruaci. Po chvíli vždy ustanou a pak se objeví zase znovu. V tomto stavu může rodička ještě normálně fungovat.


Tyto bolesti bývají zprvu krátké, ale postupně zesilují, stávají se pravidelné a rytmické a délka trvání kontrakce se prodlužuje. V tuto chvíli již žena cítí kontrakce více a už ji i začínají více zaměstnávat. V tento okamžik je dobré začít si měřit časové intervaly, po jakých se bolesti opakují a jak dlouho samotné bolesti trvají. V době mezi kontrakcí/bolestí by měla přijít naprostá úleva a rodičku by nemělo nic bolet.


„Asi jako každá prvorodička, i já jsem se bála, že nepoznám přicházející porod. Ach, jak jsem se spletla. Cca v 10 hodin dopoledne mi odešla hlenová zátka a asi za hodinu začaly první kontrakce, byly asi po 10 minutách. Dala jsem si horkou vanu a nevěnovala jim přílišnou pozornost, daly se vydržet a normálně při nich fungovat. Ve 21 hodin už bylo hůř, kontrakce sílily a byly v kratším intervalu, do porodnice jsme dojeli v 1 hodinu ráno, tam mi praskli vodu a malý pán se narodil v 11:08.”


„Asi 3 týdny před porodem jsem měla poslíčky, každý večer po dobu týdne. Pak jako když utne. Ani ne 12 hodin před porodem mi můj gynekolog na rutinní prohlídce řekl, že mi dává šanci 40:60, že do týdne porodím. Na monitoru bylo méně kontrakcí než na těch minulých a na čípku se taky nic moc nezměnilo. Po 22. hodině mě ale začal bolet podbříšek, zhruba v 15 minutových intervalech. Okolo 23. hodiny odešla hlenová zátka, zároveň mě to strašně prohnalo na WC. Ještě tehdy jsem si říkala, jestli jsem jen něco špatného nesnědla. Okolo půlnoci už jsem si říkala, že asi rodím a měla jsem kontrakce co 10 minut. V 1 hodinu jsem měla kontrakce co 7 minut a bylo mi do breku. V duchu jsem si nadávala, že nemůžu hned ze začátku brečet. Muž zavelel odjezd do porodnice a malý se narodil 40 minut po příjezdu do nemocnice. Málem jsme to prošvihli.”


„Já jsem měla štěstí, že jsem neměla u porodu křížové bolesti. Porod mi začal tak, že jsem měla kontrakce po 7 minutách, šla jsem do sprchy a najednou se to zrychlilo na 3 minuty. Takže jsme spěchali do porodnice, už jsem byla otevřená na 3 cm. Vodu mi píchli po hodině, co jsme tam přijeli a za další 3 hodiny byl malý na světě.”


Odtok plodové vody

Odtok plodové vody přichází velmi náhle. Nejčastěji probudí rodičku ve spánku, nebo voda odteče, když se rodička zvedne z postele nebo gauče. Může odtéct najednou a nebo po troškách, to maminky popisují, jako že si myslely, že nedovedou udržet moč. V případě odtoku plodové vody nebo pochybností, že se může jednat o pravidelný, malý únik plodové vody, vždy navštivte porodnici. Jedná se o jasný příznak začínajícího porodu. Platí pravidlo, že by rodička měla dojet do porodnice nejpozději dvě hodiny po odtoku plodové vody, aby ji mohl lékař vyšetřit a rozhodnout o dalším postupu. Někdy se po odtoku plodové vody spustí kontrakce, někdy ale ne, takže je nutné rozhodnout co dál. Po odtoku plodové vody by totiž žena měla do 24-48 hodin porodit (záleží na více faktorech - jestli byla plodová voda čirá nebo zakalená, o jaký týden těhotenství jde atd.).


„U mě byla prvním příznakem prasklá plodová voda. Před porodem jsem se obávala, jestli poznám, že už rodím, co když mně voda praskne ve vaně a tak. No, pokud máte některá podobné myšlenky, tak za mě to opravdu poznáte. Prasklá voda se alespoň u mě nedala přehlédnout, opravdu to byl asi kýbl vody, který unikal během pěti minut minimálně. V porodnici mně potom nevěřili, že mně praskla a vynadali mi, proč jsem nepřinesla vložku. To mi přišlo úplně absurdní, protože ze mě běžně kýbl vody opravdu nevytéká. Kontrakce se přidaly asi až 4 hodiny po prasknutí vody.”„Po dni, který jsem strávila běháním od kontroly po obchodech, jsem se cítila mírně unavená, ale v klidu jsem šla spát. Ve tři hodiny v noci mě probudil pocit na čůrání jako už mnohokrát předtím. Když jsem vstávala, začalo mi něco téct po nohou a nešlo to zastavit. Nejprve jsem si myslela, že jsem to jen nevydržela, ale vzápětí mi došlo, že to je plodová voda. Kontrakce nenastaly (ty začaly až cca po 12 hodinách od odtoku vody v porodnici po podání ATB), takže jsem ještě v klidu dobalila tašku a asi po hodině a půl odjela do porodnice.”


Krvácení

Krvácení, jako příznak porodu, je málo časté, nicméně i to se může stát. Pokud se jedná o silné krvácení, je nutné se dostat co nejdříve do porodnice. Tato situace může být velmi nebezpečná jak pro rodičku, tak pro miminko v břiše. Pokud se vám kdykoliv během těhotenství objeví špinění, zajeďte si do porodnice se nechat vyšetřit. Raději jet zbytečně, než něco zanedbat.


„Rodila jsem celkem třikrát a vždy jsem vyrazila do porodnice celkem brzy. U poslední dcerky jsem si plánovala, že dokud nebudou kontrakce pravidelné po pár minutách, tak se nikam nepoženu. To jsem ovšem netušila, že to bude jinak. Kontrakce začaly někdy kolem půl osmé večer, a tak jsem si šla dát sprchu. Samozřejmě, že neustaly, ale byly stále nepravidelné. Vše by bylo v pohodě, kdybych nezačala trochu krvácet. Na nic jsem nečekala a raději se nechala do porodnice odvézt. Měla jsem pocit, jako by mi odteklo i trochu plodové vody. Pravidelné kontrakce se rozjely asi kolem půlnoci, ale nakonec jsem porodila akutním císařem.”


„Ze mě uprostřed noci z ničeho nic vytekla hromada krve (a pořád to teklo), tak jsem jela do porodnice. Cestou začaly slaboučké kontrakce, ale ani to nebolelo. Nechali si mě tam, postupně se ty kontrakce rozjely, no a vodu mi pustili až na sále.”


Opravdové kontrakce x poslíčci

Většina maminek se shoduje, že opravdové kontrakce, značící porod, poznáte, protože jde o jinou bolest, než na jakou jste byla případně zvyklá. Pokud si ale přeci jen nejste jistá, zde je pár tipů, jak rozeznat kontrakce od poslíčků:

  • poslíčci se objevují několik dnů, někdy dokonce i týdnů před samotným porodem, mohou být opravdovým kontrakcím velmi podobné
  • poslíčci ale narozdíl od kontrakcí přichází v nepravidelných intervalech a nakonec odezní
  • pokud si nejste jistá, zda se jedná ve vašem případě o poslíčky nebo kontrakce, dejte si horkou sprchu nebo vanu. V případě poslíčků bolest ustane, v případě kontrakcí zůstane stejná nebo zesílí
  • pokud si stále nejste jistá, zajeďte si raději do porodnice, kde vás zkontrolují. Lepší zbytečně, než pozdě

Jak rozeznat kontrakce od poslíčků popisuje i jedna uživatelka ve wiki: „Poslíčci, bolesti z roztahování dělohy, jsou prý odspodu nebo od středu, ve sprše nebo vaně spíš ustanou. Kontrakce k porodu pak shora po stranách dolů, po teplé sprše nebo vaně se zintenzivní, zpravidelní nebo chodí rychleji. Na předporodním kurzu nám soukromá PA říkala, že dokud si nejste jisté, že je to ono, není to ono. Až to bude ono, poznáte to. A měla pravdu.


Několik dní mi odcházela hlenová zátka, poslední kus, už růžový se slaboučkými nitkami krve, se objevil ráno v den porodu. Taky mi začalo tvrdnout břicho, ale právě tím způsobem, o jakém nám PA povídala. Ráno manžel odjel do práce, já zatím hopkala na míči a lehce to prodýchávala. Pak jsem si dala horkou sprchu, nic nepřestalo, spíš se to víc rozjelo, začaly i křížové bolesti. Tak jsem snad někdy kolem desáté dopoledne volala manželovi, ať se zase vrátí domů. Brzy odpoledne jsme autem vyrazili směr porodnice, malá se narodila o půl desáté večer. Plodová voda trochu odtekla před tlačením, většina jí vyšplouchla až za malou.”


„Mně se narodila dcera 2 dny před termínem. V neděli večer v 9 hodin mě začalo bolet v podbříšku. Bylo to takové píchání, tak jsem si to stopovala a bylo to po 10 minutách, už jsem si myslela, že rodím. Ale ve 2 hodiny v noci to přešlo a usnula jsem. V pondělí večer jsem ty stejné bolesti dostala znovu, ale nic jsem z toho nedělala, protože jsem myslela, že z toho zase nic nebude a šli jsme na grilovačku. Bolesti ale nepřestávaly, naopak byly silnější a silnější. Když už jsem nemohla ani sedět, tak jsem řekla manželovi, že půjdeme domů. Stavili jsme se pro věci a jeli do porodnice. Už to hodně bolelo, na prohlídce mi řekli, že jsem otevřená na 9 cm.”Odchod hlenové zátky

Odchod hlenové zátky je dalším z příznaků, že budete brzy rodit. Hlenová zátka ale může odejít dva týdny před porodem, dva dny před porodem nebo pouze několik hodin před samotným porodem. Takže není nutné hned úplně panikařit, že rodíte. Spousta žen její odchod ani nezaznamená. Může také odcházet postupně, po kouscích.


Hlenová zátka je hustý, průsvitný hlen, který uzavírá děložní hrdlo. Její odchod signalizuje růžový hlen nebo krvavý hlen, jakoby protkaný krvavými cévkami.

„Já ani nevěděla, že to ta hlenová zátka je. Ale když to beru zpětně, tak mi odešla 2 dny před porodem. Malá se narodila o 3 týdny dřív, takže já jsem tomu vůbec nevěnovala pozornost.”


„Mně začala odcházet hlenová zátka asi 21 hodin před porodem. Protože jsem nevěděla, že je to zátka, tak jsem jela do porodnice, tam si mě už nechali. Večer na vizitě ještě pan primář říkal, že to může trvat týden nebo, že porod přijde hned. První bolesti přišly ten den v 10 hodin večer a syn byl na světě druhý den v 1:19.”


Další příznaky, které mohou signalizovat blížící se porod

Jeden, dva dny před rozjetím samotného porodu může žena zaznamenat určité příznaky, které si ale s porodem vůbec nespojí. Maminky udávají, že jim to došlo až pak zpětně, že se vlastně už něco dělo a tělo se chystalo na porod.


Tělo se může začít čistit, můžete mít průjem (i několikrát za den) - jde o takový přirozený klystýr, kdy se tělo samo chystá, že bude brzy rodit. Může vám být špatně, máte nechuť k jídlu a celkově je vám prostě tak nějak divně. Do několika hodin pak přichází jasné příznaky začínajícího porodu, objeví se kontrakce nebo praskne plodová voda. Tyto příznaky však nemusí mít všechny ženy, některé se naopak cítí velmi dobře a cítí, že mají hodně energie. A pak to přijde. Jako všechno je to hodně individuální.


Svoji zkušenost s nenápadnými příznaky, že se blíží porod, popsala maminka ve wiki Modrého koníka: „Měla jsem podobné příznaky u obou mých porodů. Zhruba týden před porodem se mi zvýšil tlak na spodek a to tak moc, že jsem měla na toaletě pocit, že porodím. Dokonce mi syn blokoval močovou trubici, takže jsem se musela různě nahýbat, abych se vůbec vyčůrala. Další příznak byla očista těla. Častá toaleta, skoro až podezření na lehkou střevní chřipku. Přestala mě pálit žáha. Z ničeho nic jsem začala strašně jíst.  Sotva jsem chodila, spíš jsem se jen tak kolíbala. Malý se v břiše tolik nevrtěl a když už, tak to bolelo.


Hodně jsem odpočívala a pospávala oproti předchozímu hnízdění a uklízení. Vyhledávala jsem klid a uklidňovala mě partnerova přítomnost. Po celou dobu jsem měla poslíčky. Bolesti jako při menzesu, co šly až do zad, klidně i půl dne a pak, jak když utne. Netušila jsem, kdy to přesně přijde, ale moje tělo mi naznačovalo, že brzy. Pak přišly ty klasické příznaky k porodu. U prvního praskla plodovka a za 22 hodin byl venku. U druhého začaly kontrakce, vodu mi praskli v porodnici a za šest hodin bylo po všem.”


Kdy vyrazit do porodnice

  • pokud začnete silně krvácet z rodidel, jeďte okamžitě
  • v případě prasknutí plodové vody/prosakování plodové vody je nutné dojet do porodnice do dvou hodin od okamžiku, kdy jste to zaznamenala
  • pokud máte pozitivní stěr na streptokoka, neměla byste po prasknutí plodové vody čekat a jet do porodnice hned, protože bude nutné, aby vám lékaři podali antibiotika
  • v případě kontrakcí se obecně udává, když jsou kontrakce po 10 minutách a délka kontrakce je přibližně 1 minutu
  • nástup kontrakcí je individuální, některá maminka má od začátku kontrakce po 5 minutách, některá po 10. Dejte na svůj pocit, raději dojet do porodnice dříve a zbytečně, než později. V potaz musíte také vzít, jak dlouho vám zabere cesta do porodnice a po kolikáté budete rodit. Druhé a další porody bývají rychlejší.


Porod téměř bez bolesti?

V diskuzích se najdou maminky, které popisují, že si nevšimly, že rodí, protože necítily ze začátku žádnou nebo jen mírnou bolest. V porodnici pak byly překvapené, že už jsou na několik centimetrů otevřené. Takových je však minimum. Ale může se to stát.


Jedna maminka popsala svůj porod, který je snem snad každé ženy: „U druhého těhotenství mě v 6 ráno (39+0tt) začalo mírně pobolívat břicho a měla jsem nutkání na WC - stejné pocity, jako když máte průjem, ale jinak nic. V 06:40 jsme dojeli na žádost manžela do porodnice. V porodnici mě vyšetřili a zjistili, že jsem otevřená na 9 cm. Po 15 minutách mi praskli vodu, která byla už zakalená a na 3 zatlačení byl prcek (4620g a 55cm) venku. Bez nástřihu a většího poranění. Šlo to jak po másle. A těch 10 minut opravdových bolestí se dalo opravdu vydržet.”


Začínající porod ve většině případů začíná odtokem plodové vody nebo nástupem kontrakcí. Každá nastávající maminka ho ale prožívá jinak a u každé má jiný průběh. Není potřeba se tím dopředu nějak moc stresovat, stejně nevíte, jak to bude přesně u vás a ani nemáte možnost to nějak ovlivnit. Je dobré si o tom něco přečíst, ale nemusíte si hned představovat všechny ty hororové scénáře, jak by to u vás mohlo proběhnout. Akorát vás to bude stresovat. Spíš jen tak pro inspiraci, na co se případně připravit, vědět v jakém případě jet do porodnice a tak dále.


Spíše se snažte poslední dny a týdny před porodem uklidnit, užívat si poslední dny 2 v 1 a těšit se na příchod vašeho miminka. Pokud se má váš porod rozeběhnout sám, tak to tak bude a jedině miminko ví, kdy to bude. I když ty poslední dny jsou náročné, jak fyzicky, tak psychicky, jde o období, které mnohé z nás prožijí jednou, nebo jen dvakrát za život, tak si ho celé snažte užít.


Zdroj:

abctehotenstvi.cz

naseporodnice.cz