"Snad jen málokterých událostí v prvním roce života dítěte se rodiče bojí víc. První zoubek je prostě strašák nás maminek, přesto se na něj do jisté míry i těšíme a zvědavě miminku nakukujeme do pusinky, zda se už náhodou neobjevil. Jako maminka tříletého dítěte však mohu potvrdit, že nejvíc jsem se těšila na období, kdy bude mít syn venku konečně všechny zuby. Dočkala jsem se, ale nepředbíhejme."


Image title


Proč se kolem prvního zoubku rozprostírá jistá aura strachu a neklidu? Důvod je v podstatě velmi jednoduchý - prořezávání zoubků bolí. Někoho více, někoho méně a žádná máma samozřejmě nechce, aby její dítě trpělo, i když se jedná o událost, kterou si prostě musí projít každý. Neděste se však dopředu - jsou děti, u kterých prořezávání zoubků ani nepostřehnete a najednou tam je v celé kráse - první zub. Pokud patříte k těmto šťastlivcům, tak vám z celého srdce gratuluji. Moc vás totiž nebude.


Mezi tyto šťastlivce patří i maminka bilkovalucie a její synek: "První zoubky - spodní jedničky - narostly synovi ve 3 měsících. Narodil se už s bílými tvrdšími dásněmi. V roce měl už kolem 10-12 zubů (přesně už nevím, je mu teď 5 let). Vše bez teplot, jen trochu nervozita, bez pláče."


Když jsem se stala poprvé maminkou, neměla jsem o spoustě rodičovských záležitostí nejmenší potuchy. Každý neklid, slinění či nevrlost dítěte jsem přikládala rostoucím zoubkům. Ano, již na měsíční kontrole jsem paní doktorce tvrdila, že Eliáškovi stoprocentně rostou zuby, protože hodně slintá a cpe si ruce do pusy. Paní doktorka mi potvrdila, že to určitě možné je. A tak jsme stále čekali a čekali, až zoubek vyleze. Ano, opravdu vylezl. Ale asi až v 10 měsících věku. Tahle zkušenost mě hodně poučila. Takže nyní u druhého dítěte už nebudu sledovat a řešit žádné zaručené příznaky, které značí růst zubů a prostě počkám, až zub vyleze. Dokud neuvidím prořízlou dáseň, tak na žádné zuby nevěřím. O zkušenostech dalších maminek z Modrého koníka si můžete přečíst v diskuzi Kdy vám vylezl první zoubek?


Kdy se začínají objevovat první zoubky?

Jako téměř všechno, co se týká vývoje malých dětí, i zde záleží na konkrétním jedinci. Zatímco některé miminko se může narodit již s prořízlým zoubkem, jiné dítě ještě při sfoukávání svíčky na prvním narozeninovém dortu nemá zoubek ani jeden. Je to prostě velice individuální záležitost. Většina moudrých knih se však shoduje na tom, že se první zoubky objevují nejčastěji zpravidla kolem 6. až 8. měsíce života dítěte. Pokud se však vaše dítko vymyká tomuto průměru, ničeho se nebojte, dříve nebo později se první zoubek objeví u každého dítěte. 


Zuby každého člověka se tvoří již v prenatálním vývoji a miminko má při narození dokonce již i základy stálého chrupu. Mléčný chrup člověka tvoří v konečném stavu 20 zubů - 8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček. Prvními zoubky, které se objeví, zpravidla bývají dolní "jedničky" a zhruba ve 2 a půl letech věku dítěte by měly být venku všechny mléčné zuby.


Orientační schéma růstu zubů:

dva přední spodní řezáky - kolem 6. měsíce

dva přední horní řezáky - kolem 6.–8. měsíce

spodní řezáky (dvojky) - kolem 8. měsíce

horní řezáky (dvojky) - kolem 9. měsíce

první stoličky (čtyřky) - mezi 12. a 16. měsícem
špičáky (trojky) - kolem 17. měsíce 
druhé stoličky (pětky) - mezi 20. a 30. měsícem


Image title

Signály, které vám napoví, že vašemu dítěti roste zub/zuby

Již výše jsem se zmínila o tom, že růst zubů je u každého dítěte individuální - individuální pak je i to, jak dítě tuto skutečnost snáší. Zatímco u jednoho dítěte můžete zpozorovat celou plejádu zaručených příznaků, u jiného dítka si ničeho nevšimnete a najednou zjistíte, že při krmení cinká lžička. Tyto signály proto rozhodně neberte jako dogma, spíše jen jako ukazatele, že se možná něco děje.

 • nadměrné slinění a s ním spojené podráždění kůže kolem pusinky
 • podráždění, nervozita, pláč
 • zhoršený spánek s častějším buzením
 • rýma, výtok z nosu
 • teplota (pozor, pokud je teplota vyšší než 38 stupňů - horečka, tak už pravděpodobně nebude souviset s růstem zubů)
 • vodnatá stolice, průjem
 • napuchlé dásně či tváře
 • zarudlé fleky na tvářích
 • strkání ručiček či hraček do pusy a jejich následné "zuřivé" kousání


O svou zkušenost s růstem zoubků u syna se podělila i uživatelka kackaaradek: "Synovi rostou zoubky cca od 5. měsíce. První zoubek ho netrápil, ale aktuálně jdou ven druhé řezáky dole, a to už tak bezproblémové bohužel není. V noci špatně spí, je velmi podrážděný, plačtivý, neustále má ručičky v puse, slintá, má průjem, lehce zvýšená teplota, teče mu z nosu. Má tedy snad všechno nepříjemné, co je s růstem zoubků spojené. Snažím se mu ulevit studenými kousátky (používám i mraženou přesnídávku vloženou do perforovaného kousátka - to má moc rád). Před spaním masíruji dásničky CalGelem a často musím uspat na rukou. Mazlíme se, snažím se ho rozesmát. Bolest je (podle mého) nejhorší večer, takže to používám i chladivé obklady. Na průjem zkouším probiotika a hruškovou nebo banánovou přesnídávku z čerstvého ovoce."


Image title


Jak můžeme dítěti ulevit od bolesti při prořezávání zoubků?

Možností úlevy od bolesti je poměrně velké množství - nejprve se snažte vyzkoušet "babské" rady či gely a až poté (spíše v nejhorších případech) sáhněte po analgetikách.


Co tedy pomáhá?

 • kousání - dítě svědí dásně a cítí zvýšenou potřebu do něčeho se zakousnout. Nabídněte mu například vychlazené kousátko či klidně kousek tvrdé zeleniny (velice vhodná je například mrkev právě vytažená z lednice). Použít můžete i tvrdší kousek pečiva.
 • masáž dásní - pořádně si omyjte ruce a masírujte dáseň v místě prořezávajícího se zubu.
 • fyzický kontakt - když dítěti rostou zuby, tak velice pomáhá zvýšit fyzický kontakt, nebojte se ho více chovat, tulit či nosit v šátku či nosítku.
 • kojení - kojení nemá jen výživovou funkci, dítěti pomáhá od stresu a dává mu přesně to, co aktuálně potřebuje. Nejen v těchto chvílích proto kojte opravdu na požádání.
 • aromaterapie - zkuste dát do aromalampy vonný olej z heřmánku, který se užívá právě při bolestech, které provázejí prořezávání zoubků. Vyzkoušet můžete i citroník bergamotový, který snižuje horečku a používá se při infekcích dutiny ústní.
 • homeopatie - pokud je dítě při prořezávání zoubků neklidné a plačtivé, doporučuje se podávat lék Chamomilla Vulgaris 9CH. Pokud ho navíc trápí horečka, sáhněte po Belladonna 9CH.
 • masážní gely - zakoupíte v lékárnách, jejich velkou výhodou je to, že se spojí masáž s uklidňujícími látkami v přípravku, úleva je pro děti tedy takřka okamžitá. 
 • homeopatické čípky - se doporučují používat i při těžce snášeném prořezávání zubů. Aplikují se do zadečku.
 • analgetika - pokud žádná z předešlých možností nezabírá a vaše dítě opravdu trpí, můžete mu ulevit podáním analgetik. Jejich podání však opravdu pečlivě zvažte.


Péče o první zoubky

Péče o chrup je nesmírně důležitá v každém věku. Zubaři říkají, že by se mělo začít o zoubky pečovat ihned v okamžiku, kdy vyleze první zoubek - děti si tak alespoň co nejdříve na tuto nutnost zvyknout. Zpočátku je veškerá péče o dětské zoubky samozřejmě na rodičích, ale s tím, jak dítě roste a stárne, je vhodné nechat je "čistit zoubky" i samotné. Samozřejmě, že se jedná spíše o zábavu, malé dítě nedokáže zuby pečlivě vyčistit, zde tedy přichází na řadu opět rodič, který zoubky dočistí, aby nehrozily žádné zubní kazy. Pokud si chcete přečíst více o tom, jak pečovat nejen o první zoubky, nahlédněte do naší wiki. V diskuzi Kdy začít čistit zoubky? si pak můžete přečíst konkrétní zkušenosti jiných maminek.


Hlavně také nezapomeňte na zvyk, že ten, kdo najde první zoubek, si zaslouží od tatínka miminka nové šaty. Hlídejte si to tedy poctivě, milé maminky :slight_smile:


Podělte se s námi do komentáře, jak vypadal růst prvních zoubků u vás a vašchi dětí.


Autor: enapay


Použité zdroje:

https://www.modrykonik.cz/zuby/

https://www.maminka.cz/clanek/aby-miminko-netrapily-prvni-zoubky

http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3185/prvni_zoubky_uz_jsou_tady.html