VBAC je zkratka pro anglický název Vaginal Birth After Cesarean, tedy vaginální porod po porodu císařským řezem. Statistiky hovoří jasně, 1 ze 4 žen v České republice porodí císařským řezem, ať už plánovaným nebo akutním. VBAC je sen pro většinu žen, které si prošly císařem a chtějí ještě další dítě nebo děti. Nejen, že jim umožní prožít vaginální porod, ale také zvyšuje šanci mít v budoucnu více dětí.VBAC si prožila také Petra, která se rozhodla podělit se s vámi o svůj příběh:

„První těhotenství probíhalo naprosto bez problémů, kdyby mi nerostlo břicho, tak jsem ani nevěděla, že jsem těhotná. Na naše první miminko jsme se s manželem moc těšili. Jelikož byly všechny testy a vyšetření v pořádku, tak mě velmi zaskočilo, když mi doktorka na kontrole v porodnici 13 dní před termínem řekla, že miminko už neroste, má 2 400g a je velká pravděpodobnost, že budou u porodu komplikace a skončí císařským řezem. Z ordinace jsem vycházela se slzami v očích, manžel byl vyděšený, co se stalo. Další den jsem podstoupila oxytocinový zátěžový test, aby se zjistilo, zda miminko zvládne přirozený porod. Výsledky byly skvělé, ale porod se zatím nerozjel, tak mě propustili domů.”


Počet císařských řezů je vysoký - VBAC je možností, jak ho snížit

Každá čtvrtá maminka porodí dítě císařským řezem. Statistiky se napříč porodnicemi liší, někde je to více, někde méně. Každopádně po předchozím císařském řezu je vyšší riziko dalšího císařského řezu při následných těhotenstvích.


Císařský řez se provádí z různých důvodů, nejčastěji jde o situaci, kdy:

 • porod nepostupuje
 • dítěti se nedaří a padají mu ozvy
 • je děťátko v poloze příčné nebo koncem pánevním
 • má rodička příliš úzkou pánev a miminko by přirozeně nedokázala porodit
 • má rodička onemocnění, kvůli kterým není možné rodit přirozeně (oční vady, srdeční vady a podobně)

„Dostala jsem novou naději, že bude vše v pořádku a porod proběhne normálně. Na kontroly jsem pak ale už chodila dvakrát do týdne a pořád ten samý verdikt, miminko neroste, porod se nerozjíždí. V den termínu jsem nakonec šla na vyvolání. O půl osmé mi zavedli tabletku a musela jsem ležet pouze na lehátku, protože miminko mělo k hlavičce přidělanou sondu na lepší snímání ozev. Po dvou hodinách přišly velmi bolestivé kontrakce, prakticky z ničeho nic velmi rychle po sobě s velkou intenzitou. Já jen ve velkých bolestech ležela na jednom boku a nemohla nic dělat. Po chvíli přišla doktorka a řekla, že se miminku nedaří a musíme porod zakončit císařem. Po čtyřech hodinách od podání tabletky na vyvolání se nám tedy akutním císařem narodila naše dcera.”


Jeden císař, vždycky císař?

Některé situace se vztahují k rodičce a jsou neměnné. Pokud má nastávající maminka úzkou pánev, nebude schopná porodit ani další dítě přirozeně a tak bude znovu nutné přistoupit k císařskému řezu.


Některé situace se ale vztahují ke konkrétnímu těhotenství. Pokud jste například měla své první dítě v příčné poloze a porodila jste ho císařským řezem, máte šanci, že porodíte další dítě přirozeně. Samozřejmě pouze za předpokladu splnění jasně daných podmínek vhodných pro VBAC. Rozhodně není cílem porodit za každou cenu přirozeně a vystavit sebe i své děťátko zbytečnému riziku. Pokud jsou podmínky příznivé, je dobré se o VBAC pokusit, protože císařský řez je velká břišní operace se svými riziky.


Petra pokračuje ve vyprávění: „Porod jsem si v sobě dlouho zpracovávala a taky jsem si neuměla představit, že bych ještě měla nějaké další dítě, nechtěla jsem to už takhle zažít. Jak to ale bývá, časem už to nevypadá tak hrozně. S manželem jsme se nakonec rozhodli, že chceme ještě jedno dítě. Podařilo se hned a za dva roky po císařském řezu mě čekal další porod.”
Jaké jsou výhody VBAC

 • maminka má okamžitý kontakt s dítětem
 • při vaginálním porodu bývají menší krevní ztráty a nižší riziko infekce
 • snižuje se také riziko vzniku trombózy nebo plicní embolie
 • rekonvalescence bývá rychlejší
 • dřívější odchod domů
 • příznivější podmínky pro další těhotenství

Jde o obecný výčet, který nemusí platit vždy, i vaginální porod může být komplikovaný s velkou krevní ztrátou a můžete se z něj vzpamatovávat i několik měsíců. Obecně je však pro maminku i dítě lepší možností než císařský řez.


„Druhé těhotenství bylo pro mě velmi náročné. Nebylo mi úplně dobře a běhání kolem malé tomu taky nepřidalo. Byla jsem hodně unavená a těšila se, až to všechno bude za mnou. Nad porodem jsem se snažila nepřemýšlet, jen jsem si ve skrytu duše přála, aby to tentokrát proběhlo lépe a nechali mě porodit normálně. Termín porodu se blížil a všechny kontroly byly v pořádku. Váhový odhad miminka byl něco přes tři kila, malý byl hlavičkou dolů a já byla v klidu a těšila se na to, co přijde. Na jedné z kontrol mi pak doktorka řekla, že je všechno v pořádku, ale že mě vzhledem k předchozímu porodu císařským řezem nemohou nechat přenášet, že je na děloze jizva a že je to postup, který musí dodržet. Nechápala jsem to, vše bylo v pořádku, jizva mě ani jednou nezabolela a já tak zoufale chtěla, aby mi dali šanci na přirozený porod. Nicméně nejsem z těch, co riskují, takže jsem se rozhodla, že se budu řídit doporučením lékařů. Na den termínu byla tedy domluvená kontrola a případně vyvolání porodu. Byla jsem z toho vyřízená.”


Kritéria pro VBAC jsou jasně daná

Abyste se mohla pokusit o VBAC, budete muset doufat, že splníte daná kritéria. A taky si vybrat porodnici, kde k tomu budou svolní. VBAC má svá rizika a ne každá porodnice má například vybavení pro případ komplikací. Poohlížejte se po takové porodnici, která má nižší procento provádění císařských řezů. Určitě s vámi vybranou porodnicí konzultujte vaši situaci a vaše očekávání, jak byste chtěla, aby porod proběhl.


A co “musíte” splnit?

 • VBAC je možný pouze po jednom předchozím císařském řezu
 • nesmíte mít za sebou rupturu děložní stěny ani větší operace na děloze
 • VBAC je možný pouze po císařském řezu, který byl proveden klasicky, tzv. bikiny řezem v oblasti podbříšku, po nestandardním řezu, jako je například T- řez vám nebude umožněn
 • v některých porodnicích vás nenechají „přenášet”, termín porodu určený podle UTZ pro ně bude závazný a budou vám chtít porod vyvolat
 • váhový odhad miminka musí být pod 4 000 g
 • jizva na děložní stěně musí mít na ultrazvukové kontrole dostatečnou tloušťku (více než 4 mm)
 • děťátko musí být v poloze hlavičkou dolů
 • měl by být také dostatečný odstup mezi předchozím císařem a následným vaginálním porodem, uvádí se nejméně 18 měsíců
 • lékař neshledá jiné zdravotní problémy, které by VBAC bránily

Pokud tohle všechno splňujete, máte 50-90% šanci na to, že se vám opravdu podaří porodit vaginálně.


„Pět dní před termínem mě začalo pobolívat břicho a mě v tom strachu z vyvolávání ani nedošlo, že by se třeba mohl už chystat porod. Při prvním porodu jsem nic takového nezažila. Na poslední kontrole v porodnici jsem byla otevřená na centimetr, ale jinak se nic nedělo. Doktorka se mnou soucítila, snažila se mi dávat rady, jak rozjet porod. Ale pokud se nic nebude dít, v den termínu jsem měla domluvenou kontrolu a vyvolání porodu. Měla jsem strašný strach. Jednak z vyvolávání po císaři, bála jsem se, že nastanou komplikace. Sice mě ujišťovali, že to bude velmi jemné vyvolávání, které může trvat až tři dny, ale to mi vůbec nepomáhalo. A po předchozí zkušenosti jsem se úplně nejvíc bála, že to skončí jako předtím - po vyvolávání porodu akutní císařský řez. Dva dny před termínem jsem už jen brečela, že to takhle nechci a byla zoufalá. Cítila jsem se jinak skvěle, věděla jsem, že je tentokrát vše v pořádku, o to víc mě to štvalo, ale neměla jsem na to odporovat lékařům. Ani manžel ne.”Komplikace, které mohou VBAC provázet

Nejčastěji obávanou komplikací je ruptura děložní stěny. Tato komplikace je však vzácná a nastává u maximálně 1,5 % žen, které prodělaly císařský řez. Dříve tato komplikace způsobovala velmi často úmrtí plodu nebo rodičky. Díky dnešní zdravotní péči a také rychlému zásahu lékařů už to dnes není tak hrozné. Nicméně i dnes se to může stát. I proto se vyplatí si pro VBAC vybrat dobrou porodnici, která má patřičné vybavení pro případ komplikací. Ruptura však může vzniknout u každého porodu, zejména pokud byl využit syntetický oxytocin pro posílení kontrakcí.


Rupturu děložní stěny nelze nikdy stoprocentně předvídat. Tloušťka jizvy měřená ultrazvukem je pouze orientační údaj, mnozí lékaři ji ani neměří. Nevypovídá totiž nic o samotné pevnosti děložní stěny. Pokud vás jizva pobolívá již během těhotenství, určitě se o tom zmiňte lékaři a situaci konzultujte. Zbytečně riskovat se v tomto případě nevyplatí.


„Přes velký strach jsem se smířila s tím, co mě čeká. Večer před termínem jsme si zajeli na večeři, poslední ve třech. Udělala jsem si poslední fotku s bříškem a v devět hodin jsem šla spát. Už jsem byla úplně otupělá z toho, co mě čeká a na nic nemyslela.

Za hodinu mě probudila bolest břicha. Taková, jakou jsem ještě neznala. A pak přišla další a další. Převracela jsem se z boku na bok a nechtěla nikoho vzbudit.  Vleže mi to ale bylo dost nepříjemné, tak jsem vstala. Bolesti se pořád vracely, tak jsem je začala měřit. Byly po čtyřech minutách přesně. Pořád dokola. Nemohla jsem tomu uvěřit. Seděla jsem po tmě v obýváku a koukala na displej telefonu, který mi neustále potvrzoval, že se mi to nezdá. Měla jsem šílenou radost, že se něco děje a že možná přece jen rodím.”


Faktory ovlivňující úspěšnost VBAC

Pokud jste v minulosti již porodila vaginálně, máte vyšší šanci, že se vám podaří po císaři opět porodit přirozeně. Věk hraje v tomto případě také důležitou roli, jste-li mladší 40 let, máte větší šanci, že se vám to povede. Naopak, pokud kouříte nebo jste-li obézní, vaše šance na úspešný VBAC se snižuje (neznamená to ale, že se vám to nemůže povést).


„Pak jsem konečně začala normálně uvažovat a šla jsem si dát horkou sprchu s tím, že uvidím, co se stane. Byla jsem tam asi dvacet minut a nic se nezměnilo. Bolesti stále stejné a ve stejném intervalu. Bylo půl hodiny do půlnoci. Rozhodla jsem se, že vzbudím manžela a že bych raději jela na kontrolu do porodnice. Přeci jen nás čekala celkem dlouhá cesta, tak jsem to nechtěla podcenit. Nachystali jsme se, spící dcerku přenesli do auta a vyrazili k mým rodičům. Byla skvělá, ničeho si nevšimla. Mamka si ji vzala a my vyrazili do porodnice, kam jsme dorazili v jednu hodinu ráno. Sestřička byla příjemná, tak se mi velmi ulevilo, protože moje předchozí zkušenosti byly spíše opačné. Monitor potvrdil porodní kontrakce a doktorka, která byla neskutečně hodná a milá mi řekla, že jsem otevřená na čtyři centimetry a že už si mě tam nechají, protože rodím. Já jsem byla tak šťastná, že to ani nejde popsat.”


VBAC porod

Obecně si lékaři ženu po císaři, zvláště, chce-li rodit přirozeně více hlídají. Je důležité co nejpřesněji změřit velikost pánve, váhu miminka, i když víme, že tento údaj je spíše orientační a je nutné počítat s tím, že se skutečná váha může pohybovat s odchylkou

500 g na obě strany. Někdy se při měření lékaři seknou ještě více. Pro vás je důležité abyste věděla, že musíte nahlásit jakoukoliv bolest v místě jizvy, můžete tak předejít komplikacím.


Statistiky vypovídají, že přibližně 70 % žen, které se o VBAC pokusí, se to povede. Zbylé ženy bohužel musí podstoupit z různých důvodů akutní císařský řez (nejčastěji z důvodu nepostupujícího porodu, špatných ozev miminka, v ojedinělých případech kvůli ruptuře dělohy).„Neměla jsem žádný porodní plán. Porodní asistentka se mě zeptala na mé představy o porodu. Moje odpověď byla, že chci co nejpřirozenější porod a nechci jen ležet na lehátku, ale chci se hýbat. PA souhlasila, jen mě upozornila, že je porod nevyzpytatelný a že možná bude potřeba nějakého zásahu. Bylo půl druhé, za dvě hodiny mě prý přijde zkontrolovat, jak to postupuje. Doporučila mi sprchu, hopsání na míči a já byla šťastná, že se můžu hýbat. Míč mi nebyl příjemný, ale ukázalo se, že sprcha je skvělá volba, ulevovala mi od bolesti. Při kontrakci jsem se snažila uvolnit a představovala si, jak miminko sestupuje níž a níž a že už to za chvilku bude za námi a budeme spolu. Nakonec jsem byla ve sprše celé dvě hodiny. O půl čtvrté přišla PA a po kontrole mi řekla, že se nález vůbec nezměnil. A že za hodinu natočíme monitor. Nadšení mě opustilo, myslela jsem si, že se to posunulo a že už se za chvilku malý narodí.


Šla jsem zpátky do sprchy, bolesti trochu zesílily, ale pořád to bylo celkem v pohodě, hezky jsem je rozdýchala. A pak to přišlo, z ničeho nic tři velmi silné kontrakce, při nichž jsem se neudržela na nohou a nebyla schopná sama vstát. Manžel mě musel zvedat. To jsem i poprvé zakřičela bolestí. Přiběhla PA, já musela vylézt na lehátko, což bylo skoro nemožné. Jako v mlze se ptám PA, jak to vypadá a ona mi k mé velké radosti řekla, že už jsem otevřená na deset centimetrů a budu tlačit. Velmi se mi ulevilo, že je to konečně tady, PA jen píchla vodu a mohla jsem začít tlačit. Tato fáze byla pro mě naprosto vyčerpávající, tlačila jsem dvacet minut a myslela jsem, že to nikdy neskončí. PA i doktorka mě povzbuzovaly, že jsem šikovná a dělám to dobře a před pátou hodinou ráno se to konečně podařilo a malý byl venku. Ihned mi ho daly na břicho a já byla úplně mimo, nemohla jsem tomu uvěřit, že je to za námi a že jsme to takhle krásně zvládli.”


Spoustě žen se VBAC podařil, i mně, která tento článek píšu, a je to opravdu krásný zážitek. Bohužel, faktory ovlivňující to, zda vám bude vůbec umožněno se o něj pokusit, nemůžete sama až tak ovlivnit. Možná miminko, když se nechce otočit hlavičkou dolů nebo je moc velké, ví, co dělá a je ve vašem případě lepší opět podstoupit císaře. Věřte svému tělu, ono vám může napovědět. Konzultujte celou situaci s lékařem, případně více lékaři, ať máte více pohledů. Ale opravdu není dobré se o VBAC pokoušet za každou cenu. Nemuselo by se to vyplatit a mohla byste celý život litovat.


Petře se to ale podařilo. „Asi to tak mělo být, že jsem zažila porod tak i tak. Jsem moc ráda, že jsem mohla zažít normální, přirozený porod. Když to srovnám, kojení bylo v pohodě v obou případech, po císaři dokonce lepší. Ale návrat do původního stavu, jak fyzicky, tak psychicky, byl rozhodně lepší po normálním porodu. Jsem ráda, že je tahle možnost, že i ženy, které musely mít z nějakého důvodu první porod císařem, mohou potom poradit vaginálně. A prostě to zažít.


Když nad tím tak přemýšlím, tak i po porodu císařem jsem se cítila matkou a miminko milovala od prvního okamžiku, ale až po porodu normálním jsem se začala cítit skutečnou ženou. Je to prostě zkušenost a zážitek, který bych přála každé ženě. Alespoň já mám ten pocit, že vás to nějak změní. A taky víte, že to vaše tělo dokáže, že vy dokážete porodit normálně dítě.”


Zdroj:

jemnezrozeni.cz

gynweb.cz