Mít příjemně zařízený byt je poměrně snadné. Stačí pár pokojových rostlin v barevných květináčích a hned i sebeprázdnější místnost vypadá mileji a přívětivěji. Při jejich výběru se neřiďte jen barevnou paletou květů a listů, ale berte ohled i na to, zda nemohou způsobit otravu.


Image titleVždyť děti objevují svět skrze svá ústa, byla by škoda jim začátek znepříjemnit třeba seznámením s nebezpečným tchyniným jazykem. Přinášíme 10 nejběžnějších jedovatých rostlin, které do bytu s malým objevitelem rozhodně nepatří. A když už, tak na hodně vysokou skříň.  


Aglaonema

Na první pohled si ji můžete splést s umělou květinou. Tak dokonale její úzké, oválné a tmavě zelené listy se stříbrnými pruhy působí. V létě vábí něžně bílými květy, které po odkvětu nahradí prudce jedovaté červené bobulky. Po jejich pozření začnou otékat sliznice, které zklidníte vypitím studeného nápoje. Jinak je tato asijská květinka něžná a v interiéru velmi estetická. Má ráda spíše stín a teplo.


Image title

Alokázie

Tropickou krásku z pocházející z Amazonie poznáte ji podle neuvěřitelně zbarvených listů. Efektivní bílé pruhy z ní dělají kandidátku na miss pokojových květin. Stejně jako hrdé Amazonky umí být i tato květinka pěkně nebezpečná. Nebojte, nebude se s vámi prát, nebezpečná je především pro kočky, psy a samozřejmě malé děti. Už jeden rozžvýkaný list podráždí sliznici, způsobí otoky a někdy i zvracení a reflexní dávení.


Image titleAnturie

Květ anturie vypadá, jako by někdo na slunci zapomněl červenou voskovku a ta se slila do tvaru oválu. Z jejího středu pak zlomocně trčí žlutý toulec. Jak už to ale bývá, i v tomto případě jde o nebezpečnou květinu. Po použití způsobuje žaludeční potíže, zřídka i průjmy. Toxiny reagují i při styku s pokožkou, kdy tento dotek způsobuje nepříjemnou vyrážku, zarudnutí a pálení kůže.


Image title


Brambořík

I když je brambořík považován za spíše vánoční rostlinku, pro své pastelové květy zdobí nejednu domácnost i přes rok. Kdysi se tradovalo, že pokud přes ně přejde těhotná žena, bude mít problémy při porodu či potratí. V hladových dobách je naši předci vařili a sušili. A to i přes fakt, že hlízy jsou jedovaté. Varem se však účinná látka cyklamin zničila. Dětem ovšem brambořík nevařte, ale ukliďte na hodně vysokou polici.


Image titleDifenbachie

A máme tady další hit našich obýváků. Pro děti velmi lákavé zelenožluté či zelenobílé skvrnité listy mohou způsobit silnou otravu. Jedy v jejich šťávě mohou těžce poškodit pokožku a především sliznice. Způsobuje slinění, otoky a křeče. Reakce nastává během 10—15 minut a stačí odradit od další konzumace, takže otravy většinou bývají mírné, možné jsou však i velmi vážné problémy. Na druhou stranu dokáže značně zlepšit vzduch v místnosti tím, že pohlcuje škodliviny z ovzduší.

Image title


Dračinec

Koupíte ho v každém květinářství i obchodě s nábytkem a bytovými doplňky. Na vysokém a štíhlém kmínku trčí do všech stran střapaté a štíhlé listy, které přímo svádí k jejich pohlazení nebo naopak rozcuchání. Daří se pěstovat i těm, kterým uschne i kaktus, proto ho najdete snad v každém bytě. Umí potrápit jinak: při požití šťávy může vyvolat nadměrné slinění, v krajním případě až zvracení.  

Image title


Glorióza

Jako krvavé drápky, tak morbidně, ale velmi efektně vypadají květy Gloriózy. Už to by nás mělo upozornit na její nebezpečnost. Jedovaté jsou všechny její části, nejsilnější jed je ten v hlízách. Jde o tzv. ocúnový jed, který má schopnost paralyzovat centrální nervovou soustavu. I přes svou neuvěřitelnou krásu proto tuto pokojovku darujte některé ze svých bezdětných kamarádek. Všichni totiž víme, že děti objevují svět svými ústy.


Image title


Hvězdník

Uchvátí vás svými obřími květy, které mají mnoho odstínů od bílé, žlutozelené, růžové, oranžové po červenou, včetně melírovaných. Omámí vás i intenzita nasládlé vůně, ale pozor: jde o jedovatou krásu. Hvězdník se podobá amarylisu, a stejně jako on soustředí nejvíce nebezpečných alkaloidů v cibuli. Otrava se projevuje zvracením a malátností.Image title


Kala

Kalu máme v podvědomí spíše jako svatební květinu. Dekorativní květy se uplatňují také v různých aranžích jako součást slavnostních kytic. O to víc se brání nájezdům svých obdivovatelů. Obsahuje šťavel vápenatý a další jedy, které mohou  způsobit otoky, žaludeční potíže a popálenou kůži. Pozor tedy na to, jaký puget donesete na oslavu.


Image title


Tchýnin jazyk

Možná jste se s ní i vy potkávali na školních chodbách a u babičky doma. Tchýnin jazyk, neboli Sansevieria je přitom značně jedovatá. Poznáte ji podle dlouhých a špičatých zelených listů, který opravdu připomínají jazyk nebo pro děti mnohem atraktivnější meč. Po požití způsobují podráždění trávicího traktu. Otravu poznáte podle zvracení, bolestí hlavy a břicha. Velmi nebezpečný jazýček, co říkáte?


Image title


Zdroje informací:

www.tis-cz.cz

www.bezpecnaskolka.xf.cz