“Mám ho 8 let a lepší vynález neznám. O menstruaci ani nevím. Ze začátku to chce cvik v zavádění a vyndavání, ale dnes už je to rutina.”

“Za mě určitě NE… Prostě mi protéká, i když ho nemám plný. Tak jsem se vrátila zpět k tamponům.”

“Používám už možná 10 let a jsem velmi spokojená. Hlavně je to jednorázová investice a pak už nic.”

“Mám 4 roky a super. Neměnila bych zpět. Na začátku při první a druhé menstruaci se s ním člověk učí, ale pak paráda!”


Polovina ho vychvaluje do nebes, druhá ho zavrhuje a odmítá. Řeč je o menstruačním kalíšku, dámské hygienické pomůcce, kterou je možné opakovaně používat při menstruaci. Je vyroben z lékařského silikonu, což je velmi výhodné a praktické, jelikož silikon se v lékařství používá už léta a nebývají na něj zaznamenány alergické reakce.


Image title


Zavádí si přímo do pochvy, odkud ho pak přibližně po 4-12 hodinách (záleží na síle menstruace) vyjmete, opláchnete pod vodou a znovu zavedete. V pochvě funguje na principu podtlaku, takže se kalíšek “přicucne” na stěnu vaší vaginy a krev tak stéká do něj a ne mimo. Životnost má 5-10 let, někteří výrobci uvádějí dokonce 15 let.


Historicky vznikl v roce 1860, kdy byl i patentován, ovšem dost se lišil od toho, který známe dnes. Dříve byl vyráběn z latexu, na který bohužel alergické reakce zaznamenány byly. Za ta léta se značně zdokonalil a dnes je velmi oblíbený mezi ženami.


Pozitiva menstruačního kalíšku

Používání kalíšku je ekologické a šetrné k přírodě. Představte si, kolik vložek a tampónu jste za svůj život koupila a vyhodila. Takže i ušetříte dost peněz a nezůstanou po vás tuny odpadu.


Máte možnost jakkoliv sportovat, neomezí vás v žádném pohybu. Můžete s ním plavat, běhat, potápět se i skákat padákem. Kalíšek se může používat i v noci při spánku, vydrží bez problémů celou noc na svém místě a neproteče.


Své dojmy z prvního použití menstruačního kalíšku shrnuje jedna z maminek na Modrém koníku: “Hlásím první dojmy z kalíšku. Hned jsem si ho včera vyvařila a okamžitě jsem ho musela vyzkoušet. Ze začátku mi tam vadila ta šťopka, tak jsem "zamachrovala" a hned jsem si jí ustřihla, takže jsem trošku neohrabaná ve vyndavání, protože bez ní to jde hůř. Ale jde to. Nandavání je o dost lepší a jednodušší. První 2 hodiny mě hrozně bolelo břicho - bála jsem se, že to je z kalíšku, ale pak jsem si uvědomila, že jsem asi spíš špatně zkombinovala potraviny. Pak se to zklidnilo a celou noc v pohodě a dnes také. Ale nemůžu říct, že ho vůbec necítím. Mám neustále mírný (ale opravdu mírný) tlak v podbřišku. Ale myslím, že to nebude kalíškem, ale spíš podrážděnou sliznicí. Navíc jsem asi dost citlivá.  A co se týče vylévání, vypadá to, že mi asi nikdy nepřeteče. Mám 2.den menstruace a za 8 hodin tam bylo opravdu na dně. Takže v mém případě bude bohatě stačit, vylévat jen ráno a večer. Zatím se mi nestalo, že by mi protekl, ale mám raději alespoň intimku (pro jistotu). Takže shrnuté první dojmy: výborná věc, jsem ráda, že jsem si ho pořídila!”


Vložky a tampóny jsou bělené chlorem, což je dost chemie. To může způsobovat různé záněty a nepříjemnosti, protože se chlor dostává přímo do sliznice. Sliznice vaginy je totiž velmi citlivá a snadno vstřebává látky, které se k ní dostanou. Kalíšek naštěstí žádné chemikálie neobsahuje, takže nehrozí vstřebání pro tělo nepřirozených látek a absolutně žádné riziko syndromu toxického šoku. Dále se ve vložkách a tamponech množí bakterie, které pak také mohou způsobovat záněty a infekce. Také to bohužel zapáchá. Opět u kalíšku se něco takového nikdy nemůže stát.


Další názor do diskuze o menstruačním kalíšku přidává další z uživatelek Modrého koníka: “Používala jsem asi půl roku, pak jsem otěhotněla a teď kojím, ale zkušenosti mám jen ty nejlepší. Nejdřív jsem sice myslela, ze to tam v živote nenarvu, pak zas, ze to nedostanu ven, ale to se srovnalo a pak už to bylo super. Tamponům jsem nikdy neholdovala a proti vložce změna velmi výrazná směrem k lepšímu. Nehledě na to, ze odpadají starosti např. na cestách, ze s sebou nemáte dost vložek a není kde sehnat, kalíšek je prostě v krabičce poslední záchrany a je to. Proti vložkám jsem taky byla výrazně čistější. Co se týče zdravotních rizik, na rozdíl od tamponů tam nic s ničím umělým nereaguje, tedy nehnije, prostě je to normální krev, která v těle už tak je, menstruace přece nějakou dobu trvá a nevyteče vše najednou, takže nikoho nevytrhne, že to tam ještě je chvíli v kalíšku. Kapacita je zhruba taková, že bohatě stačí vylít ráno a večer, první den jsem to teda musela kontrolovat i během dne, ale jen protože jsem byla nervózní. Takže já doporučuji všema deseti!” 


Image titleNegativa menstruačního kalíšku

“Já dávám přednost vložkám, protože mě nebaví pořád hledat wc s vodou, zavádět pracně a kontrolovat, zda je rozvinutý… Mám ho dva roky, z toho jsem přes rok nepoužívala (těhotenství a kojení) a nebaví mě. Nemám silnou menstruaci, vložka je prostě raz dva, čisté ruce. S tímhle musím mít na sebe hodně času na toaletě, vodu po ruce, často se ta vylitá krev do wc vůbec nechce spláchnout a zůstane to přilnuté na dně a to je pěkně trapný například na veřejných toaletách. Prostě mi kalíšek úplně nesedí. Když doma najdu vložky, určitě sáhnu po nich. Když dojdou, musím jít pro něj, jsem nervózní, zda mi tam za tu dlouhou dobu na toaletě, co to šteluju, nevtrhnou děti atd. A stejně třeba na začátku menstruaci pro jistotu používám i intimku, protože téměř vždy mi stejně někudy proteče. Možná jiné jsou lepší, ale to člověk nevyzkouší a peníze za to vyhazovat nechci za nějaké zkoušení.”


Je velmi důležitý výběr správné velikosti kalíšku. Zpravidla jsou dvě, jedna menší, která se doporučuje ženám pod 28 let nebo těm, které ještě nerodily přirozenou cestou. Druhá, větší, se doporučuje ženám po porodu. Ale není to podmínka! Někdy není nad vlastní zkušenost, může se klidně stát, že bezdětné ženě bude sedět větší velikost a naopak. Obecně není doporučované používání kalíšku u žen, které ještě sexuálně nežijí, jelikož může dojít k protržení panenské blány.


Většinu žen odradí manipulace s kalíškem. Jak ho správně nasadit, jako ho vytáhnout, protekl mi, nejde vyndat, atd. Jenže to je jen o cviku. Však si vzpomeňte na vaší první zkušenost s tamponem, taky to úplně nešlo na první pokus. Chce to se nenechat odradit, být trpělivá, například si to vyzkoušet nanečisto a získat si postupem času ten grif a vlastní způsob, jak na to.


“Za mě ne. Bojovala jsem s tím několik menstruací a furt to protékalo. Jeden byl moc velký a bolel, druhý moc malý a protékal. Vzdala jsem to, bohužel nemám tisíce korun na to, abych zkoušela, která značka mi bude vyhovovat (ale určitě by se nějaká našla). Spíš uvažuju o menstruační houbě.”


Někomu vadí pohled na krev. To ale nemusí být překážkou, protože kalíšky se vyrábí i v různých barvách, třeba temně černou! Také se na krev dá zvyknout, přeci jen je to něco, co je vaše vlastní a zcela přirozené.


“Já jsem s kalíškem maximálně spokojená, ale musím se přiznat, že mi v noci ta myšlenka na hromadící se krev vleže vadí, takže používám eko-vložky, je mi to příjemnější. A taky při konci menstruace mi kalíšek už docela vadí a cítím ho - stejně jsem to mívala i s tampony. První tři dny ok, ale pak už nepříjemný, čím menší množství krve, tím nepříjemnější. Obecně ale můžu říct, že to je doposud nejlepší řešení a jsem moc zvědavá, jaký bude další stupeň ve vývoji, když už se za sto let poskočilo od kusu hadry ke kalíšku.”


A co na veřejných toaletách? Ženy jsou velmi vynalézavé, takže si například nosí lahev s vodou, kterou kalíšek omyjí. Nebo pokud je možnost toalet pro invalidy, tak tam se nachází i umyvadlo a máte vyhráno.


“Mám kalíšek dva roky a spokojená jsem moc. Vylévám 2-3x denně a umazaná nejsem, vyměňuju ho i mimo domov jen s pet lahví s vodou a vlhčenými ubrousky.”


Image titleDůvod k pochybnostem?

Samozřejmě je okolo kalíšků v poslední době velký boom a to ve většině žen vzbudí pocity, jako že je to jen výstřelek a novinka, která se stejně dlouho neudrží. Jenže pokud si zvážíte všechna pro a proti kalíšku versus tampony nebo vložky, je možné, že se vám kalíšek ukáže jako zázrak budoucnosti. Také ženy často zpochybňují, jak se to do nich může vejít, že je kalíšek sám o sobě docela rozměrný. Jenže opět jsou obavy zbytečné, protože lékařský silikon se absolutně přizpůsobí velikosti vaginy. Poslední velmi často odrazujícím důvodem pro ženy je hygiena. Na první dojem působí, jako že bude zanedbaná nebo nedostatečná, ale opak je pravdou.


“Rozdíl mezi tampónem a kalíškem? Z tampónu jsem měla pocit, že mě vysušuje, taky se musel často měnit - když se nevyměnil, byla pohroma. Když byla menstruace slabá a tampón málo nacucaný, docela to vyndavání bolelo. Navíc s používáním tampónů bývá spojován výskyt syndromu toxického šoku (přeci jen se v něm ty bakterie můžou držet), s kalíškem nikoli. Kalíšek je silikonový, měkký, takže se tělu prostě přizpůsobí, nemá ani čím tlačit. Jinak přes den, když už ho musím měnit v práci - taky máme WC společná pro hodně lidí, ale opravdu stačí ho vylít a otřít toaletním papírem, vypláchnout ho zase až doma. Jo a zavádění - fakt je měkký, takže se přehne  a zavede úplně snadno. Největší hrůzu z toho měl můj muž - kouknul na to a vyděšeně se zeptal - TOHLE se ti tam vejde? Ukázala jsem mu, jak na to a to ho přesvědčilo.”


Ani lékaři se ve svém názoru na kalíšek neshodnou. Zatímco někteří ho podporují, jako zázračnou novinku a skvělou vymoženost, jiní mu příliš nedůvěřují. Důvodem však nejsou jeho vlastnosti a schopnosti, ale nedostatek žen, které ho využívají a proto lékaři nemají dostatek informací od svých pacientek.


Nemusí sedět každé ženě, vyplatí se ho ale vyzkoušet

“Používám skoro 3 roky a neměnila bych. Kolikrát se mi už stalo, že jsem zapomněla, že ho mám a vyndala jsem ho až druhý den. Vložky nesnáším, necítím se v nich a tampony mě začaly bolet, ať jsem je dala jakkoliv. S kalíškem je to děsně jednoduché. Mám dvě velikosti. Pro silnější dny větší a pro ty slabší menší. Ráno zandám a večer vyliju, umyju a dám zpět. Nikde neleze žádná šňůra a nemám vrásky ani s tím, že si musím vyměnit vložku. Po pár nasazeních to máš v ruce a zvládneš to rychle.”


Je obrovské množství pozitiv, kterými se kalíšek může pyšnit. Odlehčí vám peněženku, šetří životní prostředí, nevytváříte zbytečný odpad, hygiena je na vyšší úrovni, žádný zápach, chemikálie, nic. I přesto ale kalíšek nemusí sedět každé z nás. Jsou také negativa, která od jeho užívání mohou odradit, jako je manipulace, pohled na krev nebo strach a nedůvěra. Proto je potřeba si to vyzkoušet na vlastní kůži a zjistit, zda je to opravdu pro vás to nejlepší. Na českém trhu už je hodně značek mezi kterými se můžete rozhodnout. Takže se nenechte odradit a hurá do toho!


Podívejte se do rozsáhlé diskuze o menstruačním kalíšku na našich stránkách.