"Bonding je to nejkrásnější, co může být. Je to ta nejúžasnější odměna po těch bolestech. S teplým tělíčkem svého miminka okamžitě zapomenete na to, co tomu předcházelo."


Image title


Bonding je proces utváření vazby mezi dítětem a rodičem v průběhu raných dětských let. V českém jazyce je tento termín používán pro vysvětlení procesu vytváření prvotní poporodní vazby mezi matkou a novorozencem. Bonding tedy slouží k vytvoření spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu. Jedná se o budování základních emočních vazeb. A do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.


Skin to skin

Mateřské pouto vzniká kontaktem kůži na kůži (anglicky "skin to skin"). Tento kontakt novorozence uklidňuje, umožňuje mu matku poznat všemi smysly a udržuje ho v teple. Pokožka dítěte je brzkým kontaktem s matkou obsazována jejími bakteriemi, ke kterým má matka protilátky v mateřském mléce, takže kontakt kůže na kůži usnadňuje nejen emocionální, ale i fyziologickou adaptaci matky a dítěte.


"Bonding je úžasná věc! Je to odměna po těch bolestech. S teplým tělíčkem svého miminka v tu ránu zapomenete na to, co tomu předcházelo. Obě děti mi byly bezprostředně po narození dány do náruče a trávily se mnou v tomto láskyplném objetí 2 hodiny na porodním sále."


Zlatá hodinka

V prvních minutách po porodu se miminko nachází ve stavu poklidné bdělosti, kdy nepláče a upřeně hledí matce do očí, což je nezapomenutelný citový zážitek a mamince pomáhá doslova se do dítěte zamilovat. Miminko si olizuje ručičky a tulí se k matčiným prsům, pomalu se přesunuje k bradavce a směřuje k samopřisátí. Celá intimní fáze mezi narozením a prvním kojením by měla být co nejméně rušena, protože usnadňuje přechod dítěte z dělohy na svět. Je důležité dopřát matce a dítěti soukromí, což zahrnuje i odložení rutinních procedur na později. Bonding je proces mezi dítětem a matkou a další lidé, včetně otce, porodních asistentek, dul, lékařů, sester, mohou bonding podporovat, anebo poškozovat.


"Mám třetí dcerku a poprvé jsem to zažila. Okamžitě po porodu ji na mě položili, ještě  celá od mázku, byl to nepopsatelný pocit. A já si ji užívala. Poznáš, že je miminko ok.  Jste prostě jen spolu a užíváte si to tady a teď. Pak se mě sestřička zeptala, jestli ji  můžou odnést na ty jejich záležitosti - umýt, zvážit, změřit apod. Řekla jsem, že ano, ale ať mi ji hned zase přinesou, že nechci být bez ní dlouho. Nejkrásnější porod ze všech."


Image title

Výhody bondingu pro maminku

Ženy, které mají po porodu podporu, aby byly se svými dětmi, lépe hodnotí průběh porodu a také se lépe vyrovnávají s porodními bolestmi. Lépe zvládají únavu, neprožívají ji jako stres. Mnohem vnímavěji se chovají ke svým dětem, lépe se orientují v příčinách jejich pláče, zažívají méně problémů s nástupem laktace a kojí déle. Matky v menší míře trpí pocity poporodní úzkosti, lépe zvládají stres spojený s péčí o dítě a častěji prožívají mateřství jako radost, jsou k dětem více emocionální (více je líbají, mazlí se s nimi). Raný kontakt s dítětem ženám pomáhá v nastartování mateřského chování a v synchronizaci s dítětem v prvních měsících života.


Výhody bondingu pro miminko

Dalším důležitým prvkem je dotýkání se miminka, které je nejen příjemné, ale také stimuluje novorozence k pravidelnému dýchání, podporuje stabilizaci jeho srdečního rytmu a tělesné teploty. Miminko je dobré uklidňovat i mluvením, aby se cítilo ještě bezpečněji. Tatínek se samozřejmě může miminka také dotýkat, tiše na něj mluvit, dívat se mu do očí a po prvním nakojení ho i něžně pochovat. Při porodu má zkrátka všechno svůj čas a nic by se nemělo uspěchat.


"Bonding je to nejkrásnější, co může být a hlavně strašně příjemné pro miminko a jeho následnou adaptaci. Je super, že už i v některých porodnicích je možné bonding uskutečnit i po CS ( to je můj případ). Nikdy na tenhle okamžik nezapomenu - vůně, teplo a snahu miminka o přisátí k prsu!"


Rooming-in a jeho výhody

Na bonding by měl navázat tzv. plný rooming-in (stav, kdy je dítě neustále v těsné blízkosti matky, není od ní separováno, spí společně, je nošeno). Výhody jsou nesporné. Děti méně pláčou, jsou spokojenější, protože jsou jejich potřeby uspokojovány rychleji. Dříve se naučí rozlišovat den a noc, rychleji si osvojí biorytmus matky. Matky pak mívají menší problémy s kojením, protože zpravidla kojí častěji. Mají také větší důvěru ve své schopnosti a tím pádem méně často trpí poporodní depresí.


Bonding u nemocných, předčasně narozených dětí, po císaři

Podpora bondingu je důležitá nejen pro děti zdravé, ale je nezbytná a v jistém smyslu ještě důležitější u předčasně narozených dětí, nemocných dětí, dětí narozených po vyvolávaném porodu nebo císařským řezem. Po porodu císařským řezem by mělo být miminko na pár minut přiloženo k obličeji maminky a poté ponecháno na nahé hrudi tatínkovi. Podpora bondingu je možná vždy a za všech podmínek. Vzájemný kontakt pomáhá léčit emoční i fyzická zranění vzniklá v důsledku porodu.


Podpora bondingu sice nikomu nezaručí bezproblémové rodičovství, je však cenným dárkem do začátku. Vzájemný kontakt usnadňuje dítěti start do života a matce zase začátek mateřství. Použité zdroje:

http://www.babyweb.cz/bonding-laska-na-prvni-dotek

http://www.babyweb.cz/zlata-hodina-prvni-hodina-s-ditetem

https://cs.wikipedia.org/wiki/Poporodní_bonding