Matrika

Matrika je seznam, nejčastěji jmen, který je veřejný. Vede jej obecní úřad, úřad městské části nebo úřad městského obvodu.
V České republice se do tohoto seznamu zapisují data:

  • narození
  • úmrtí
  • sňatků
  • registrovaných partnerství

Matrika je vedena matrikáři na matričních úřadech a je řízena zákonem č. 301/2000 Sb. a vyhláškou 207/2001 Sb.. Agenda matrik spadá pod Ministerstvo vnitra. U evidencí a seznamů, které jsou zavedeny nověji, se používají názvy jako registr, rejstřík, seznam apod..

Dělení matrik

Matriky se dělí na tzv. živé a mrtvé.

Živé matriky

Tyto matriky se nachází na matričních úřadech již zhruba 100 let.

Mrtvé matriky

Tyto matriky jsou k nalezení na osmi místech území ČR - Archiv hlavního města Prahy - zde se jedná o městský archiv.
V Praze, Plzni, Třeboni, Zámrsku a Litoměřicích se jedná o mrtvé matriky státní oblastní. V Brně a Opavě existují archivy zemské.
V Národním archivu v Praze jsou uloženy matriky židovské. Vojenské matriky lze dohledat ve Vojenském historickém archivu.
Archivní matriky jsou přístupné široké veřejnosti, na rozdíl od těch úředních.

Vydávání matričních doklad

Matriční úřad vydává matriční doklady, což jsou:

  • rodný list
  • úmrtní list
  • oddací list

Zvláštní matriční úřad

Tento zvláštní matriční úřad působí v městské části Brno - střed a vede matriku pro narození, úmrtí, uzavření manželství či vznik partnerství občanů ČR, ke kterým došlo v cizině.

Zápis do knihy narození

Tento zápis se provádí na základě hlášení o narození29 dítěte zdravotnickým personálem, na jehož podkladě je vystaven matrikou rodný list dítěte.

Nastávající maminky by si proto měly s sebou do porodnice vzít tyto doklady:

  • oddací list - v případě, že se jedná o děťátko narozené v manželství
  • rodný list11 - v případě, že maminka je svobodná a nebylo soudem určeno otcovství
  • souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství - toto lze učinit na kterékoliv matrice buď ještě před narozením miminka či až po něm. Maminka děťátka může být svobodná, vdova či rozvedená, ale od rozvodu (a nabytí právní moci rozsudku) či úmrtí manžela po narození miminka to musí být déle než 300 dní, pokud tomu tak není, je do rodného listu děťátka zapsán manžel jako biologický otec.

K zápisu o určení otcovství je zapotřebí přítomnosti obou rodičů a tyto doklady

  • těhotenský průkaz3
  • občanské průkazy
  • rodné listy
  • právoplatný rozsudek o rozvodu - v případě, že je maminka rozvedená
  • úmrtní list manžela - v případě, že je maminka vdova

Více o matrice na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Matrika
  2. https://web.archive.org/web/20131211095735/http://www.mvcr.cz/clanek/vydavani-matricnich-dokladu-...
  3. http://obcan.ckrumlov.info/docs/cz/matrika_II.xml

Hodnocení a zkušenosti s matrikou

Máš zkušenost s matrikou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
elekthra  6. kvě 2016

Nevěřili nám ani porod

Na matriku šel vyřizovat rodný list manžel, úřednice byla super nepříjemná, protože jsem porodili doma, nechtěla nám porod věřit, prý "kde jsme si to dítě opatřili" a "to by mohl říct každý, že porodil doma - kde jsou svědci" a podobně. Po spoustě řečí (a ověřování) RL vydala. Jop, nemocnice-porodnice spoustu starostí ušetří. :-)
kryndy  13. črc 2015

Určení otcovství u cizince - drahá sranda!

Určení otcovství pro mého partnera, který je cizinec, byl pro nás druhý největší výdaj za těhotenství hned po kočárku. Vyšlo nás to na 4000,- (překlady - někdy i zbytečné, kolky, ambasáda, tlumočník). Co bylo pro mě ale neuvěřitelné, že úřednice neznají přesný postup a často jsem se dozvídala nové matoucí informace, které nás stály další peníze. Na matrice na Praze 4 jsem ale potkala úžasné úřednice, které občas sice nevěděly co dělají, ale snažily se pomoci. A nakonec musím říct, že konečné podepsaní papírů po půl roce obstrukcí bylo dost dojemné.
1 člověk považuje za užitečné
madrilena  12. črc 2015

Určení otcovství - partner cizinec

S matrikou jsme si užili své. Partner je cizinec, takže přiznání otcovství nebylo jen tak. Syn se dokonce chvíli po porodu jmenoval po mne.
Cizinec, který chce být uvedený v rodném listě jako otec a není manželem musí matrice poskytnout rodný list přeložený soudním překladatelem a vše musí být opatřeno apostilou. I přesto, že jsme měli RL přeložený soudním překladatelem, svázaný dle předpisů, nevyhovoval, takže jsme zbytečně vyhodili spoustu peněz (za překlad RL a pak soudního tlumočníka na matrice).

Přítel si nechal poslat nový rodný list, tentokrát ve správné podobě, nicméně byl vydaný na mezinárodním formuláři, kde nebyl jeho rodný jazyk, a tak bylo potřeba RL znovu přeložit.

Nakonec jsme na několikátý pokus přiznání otcovství zvládli, ale utratili jsme kvůli tomu zbytečně mnoho peněz. Podle mne by šlo všechno zařídit mnohem jednodušeji. Dnes jde vše zjistit elektronicky, úřady v Evropské unii by měly být propojené. Nejsou. Myslím si, že i pro úředníky by byl systém, který by spojoval jednotlivé země, mnohem pohodlnější, než když jsou zavaleni hromadou papírů.

My tedy s matrikou moc dobrou zkušenost nemáme.
1 člověk považuje za užitečné
miriamkad  7. lis 2014

Nepříjemné úřednice

Mě teda na matrice překvapilo to, že nás nutili vypsat jména dětí - jak pro holčičku, tak pro chlapečka, i když to není povinné. Přeci stačí mít jména až u porodu. Protivnost paní úřednice byla ohromující. Nevím jestli měla špatný den nebo jsme se jí nelíbili. Nebo jí vadilo, že nejsme manželé a otravujeme ji se zapsáním Příjmení, ale nemáme jména? Netuším, ale snad už to tak nezažiju! Otrávilo to den i nám. Naštěstí jsme se nenechali ukecat a čas na promyšlení a zapsání jmen jsme si nechali až k porodu - tak jak na to máme právo! :) Takže se nedejte! ;-)
1 člověk považuje za užitečné