Megaskorbická léčba

Megaskorbická léčba (neboli léčba vysokými dávkami vitamínu C) se provádí perorálním (ústním), intravenózním (nitrožilním) nebo intramuskulárním (do svalu) podáváním neutralizovaného vitamínu C (askorbátu) v řádech desítek až stovek gramů denně. Jiné než perorální podávání askorbátů se volí při potřebě rychlého zásahu nebo pokud není perorální podávání člověkem tolerováno, případně se pro zvyšení účinnosti léčby s perorálním podáváním kombinuje.

Kontraindikace a rizika megaskorbické léčby

Megaskorbická léčba se nedoporučuje pouze při ledvinové nedostatečnosti, dialýze, ledvinových kamenech, při některých poruchách metabolismu železa a mědi, deficitu enzymu G6PD, při užívání některých typů léčiv (dle příbalového letáku) z důvodu možné tvorby močových kamenů. V případě diabetu je třeba počítat, že vitamín C zvyšuje aktivitu inzulínu. Při megaskorbické léčbě je nutné dostatečně pít (prevence dehydratace) a pravidelně a dostatečně jíst (prevence hypoglykémie).

Indikace megaskorbické léčby

Megaskorbická léčba je vhodná pro dospělé lidi včetně těhotných a kojících žen, pro starší děti i batolata a kojence, ve spolupráci s lékařem je možné megaskorbicky léčit i nedonošené děti.

Jako jakákoliv jiná léčebná metoda ani megaskorbická léčba není stoprocentně účinná, ale vzhledem k jejím minimálním možným nežádoucím účinkům může být vhodnou alternativou ke klasickým postupům moderní medicíny.

Zásadními předpoklady úspěchu megaskorbické léčby jsou správná dávkování, vhodné časové rozložení denní dávky (nejlepších výsledků bývá dosahováno při užívání roztoku askorbátů každé 2 až 4 hodiny) a včasné nasazení velmi vysokých dávek askorbátů. Čím dřive se s léčbou započne, tím dříve dochází k zastavení množení původce nemoci a odeznění příznaků onemocnění, podle typu choroby obvykle během několika hodin až 3 - 4 dnů.

Postup megaskorbické léčby při perorálním podávání při běžných lehčích infekčních nemocech

Tento postup lze použít např. při léčbě chřipky, rýmy, nachlazení, angíny, planých neštovic. Za účinné jsou považovány dávky 350 mg/kg/den a vyšší, podle aktuální meze tolerance, při nemoci člověk toleruje dávky i více jak desetkrát vyšší než ve zdravém stavu. Mez tolerance, tedy dávka způsobující průjem, se individuálně liší a mění se i podle choroby (při závažnějších nemocech jsou tolerovány vyšší dávky askorbátů než při lehčích nemocech) a jejího průběhu (s postupující léčbou tolerované množství askorbátů klesá). Při megaskorbické léčbě se tedy askorbáty dávkují dle principu "balanc na hraně", aby byla léčba efektivní, je potřebné podávat dávky ve velikosti 80 až 90% dávky, kterou již člověk netoleruje, způsobuje mu průjem (ten velmi rychle vymizí po snížení dávky). Při vyšších dávkách podávaných perorálně se může objevit plynatost, výjimečně podráždění žaludku a zvracení.

Aby nedošlo k překyselení organismu a aby byl roztok poživatelný, je nutné čistý vitamín C (bez aditiv - např. das gesunde plus z dm drogerie markt, nebo Dr. Kulich Pharma) neutralizovat čistou sodou lékárenské kvality (neobsahující hliník). V dostatečném množství vody, kvůli lepšímu vstřebávání nejlépe s trochou přidané čerstvě vymačkané ovocné šťávy, se rozpustí 3 až 4 objemové díly vitamínu C a 1 objemový díl sody, vzniklý roztok má být mírně slanokyselý až mírně kyselý. Takto připravená dávka se najednou vypije. Před každou dávkou se připravuje roztok čerstvý, užívá se každé 2 až 4 hodiny, podle individuální tolerance.

Další prostředky podporující účinky megaskorbické léčby

  • vitamín B6 (pyridoxin) a hořčík (nejlépe ve formě citrátu): prevence tvorby oxalátových ledvinových kamenů
  • vitamín D (vitamín D3 v kapkách, rybí tuk, fermentovaný olej z tresčích jater) : jeho zásoby z léta vydrží v naší zeměpisné šířce nanejvýš 3 měsíce, bezpečná dávka pro dlouhodobé užívání je pro kojence 500 IU, pro dospělého 5 000 IU
  • zdroje síry: česnek, cibule, brukvovitá zelenina3 (brokolice, květák, kapusta, zelí), červená paprika, oves, syrovátka, lék ACC
  • bioflavonoidy: bobulové ovoce (maliny, ostružiny, brusinky, borůvky, černý rybíz), granátová jablka, šípky, jeřabiny, aronie, rajčata, citrusy, kořen lékořice
  • zdravá strava: antioxidanty (zelenina a ovoce), omega-3-mastné kyseliny (z větších zdrojů např. mořské ryby, chia a lněná semínka3), omezení aditiv, průmyslově zpracované stravy a sacharidů (a to hlavně cukru)
  • zelené potraviny3
  • probiotika6
  • betaglukany2: pro děti např. Hlíváček nebo Imunoglukan1

Postup megaskorbické léčby v ostatních případech

O přesném postupu megaskorbické léčby a podpůrné terapii při řadě dalších onemocnění a zdravotních problémech se dočtete v rozsáhlém dokumentu Petera Tuhárskeho Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad.

Víc o megaskorbické léčbě na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. Mgr. Peter Tuhársky: Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad (pdf, 460stran, SK)
  2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Kyselina_askorbová
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Vitamín_C
  4. http://www.inpharm.cz/images/upload/aktuality/vitaminC.pdf

Hodnocení a zkušenosti s megaskorbickou léčbou

Máš zkušenost s megaskorbickou léčbou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
polakova43  7. únor 2016

Jinak už se léčit nebudu :-)

Včera mi začalo být tak nějak pod psa (rýma, bolest hlavy, únava). Hledala jsem jak se z toho co nejdříve dostat a narazila jsem náhodou na tento skvělý článek. :-)

Soda ani vitamín C nebyl doma, a tak jsem hned naklusala do lékárny a do DM drogerie. Musím říct, že takto rychle fajn mi nikdy nebylo. Dnes je mi opravdu o mnoho lépe.

Tuto léčbu všem doporučuji. Je to levné a hlavně účinné!! :-)
pajenka  8. lis 2014

Jen pozitivní

Má první zkušenost nebyla moc pozitivní, protože jsem neodhadla dávku a pocítila jsem laxativní účinky Céčka. :-D Od té doby už dávkuji opatrněji a většinou správně. Při nemoci vždy neutralizuji sodou. To, že léčba zabírá na sobě poznám už první den, ale důležité je nepolevit a v léčbě pokračovat, protože se mi už stalo, že jsem s Céčkem přestala moc brzo a příznaky se vrátily.

Dcera se na svou "medicínku" vždy těší a bez problémů ji pije.

Ještě přidám jednu zkušenost, o které se moc neví a to je ta, že Céčko zabírá i na záněty močových cest a měchýře, a to nejen u lidí, ale i u zvířat, např. koček.
2 lidé považují za užitečné
frale  2. led 2014

První zkušenost - dobrá zkušenost

Na Megaskorbickou léčbu jsem narazila díky MK. Koupila jsem do zásoby céčko a sodu a dobře jsem udělala. Nemoc přišla den před Štědrým dnem a nebyl čas ani chuť shánět jiné léčivo. Krom toho, jako kojící nic moc nesmím.

Toleranci mám hodně vysokou. Dávala jsem si vrchovatou čajovou lžičku + 1/3 sody každé dvě hodiny a neprohnalo mě to ani trochu. První noc byla děsná, nemohla jsem kvůli nemoci spát, ale alespoň jsem dávkovala pravidelně. Za tři dny už jsem byla venku z postele. Sice trochu oslabená, ale rodinu a domácnost jsem už v pohodě zvládla. Což bylo dobře, protože zalehl muž. Vyzkoušela jsem to na něj také. Jemu to trvalo 4 dny, ale řekla bych. že na nemoc také rychlovka. Malá to naštěstí nechytila.

Takže já mohu tuto léčbu doporučit. Doporučuji si udělat zásobu, ať můžete při prvních příznacích rychle nasadit. Céčko i soda vydrží dlouho. Doporučuji i větší zásobu. My dva jsme spotřebovali za jednu nemoc 300g céčka - tedy 3 balení toho z DM drogerie.

Kromě céčka jsem užívala ještě bylinné ajurvédské tablety, které se mi už osvědčily na rýmu a probiotika. Jinak nic.

Plánuji si přečíst tu knížku od Tuhárského, ať toho vím více a mám podložené informace pro ty, kdo budou chtít diskutovat.
5 lidí považuje za užitečné
alneka  6. pro 2013

Na megaskorbickou léčbu nedám dopustit

Kdykoli mi začne být nevlídno, počátek rýmičky apod., nasadím vysoké dávky vitamínu C. Kupuji céčko z DMka, k tomu přidávám spirulinu ve vyšších dávkách. Jedna lžička céčka na 1/3 lžičky sody, přes den do sebe dostanu okolo tří sklenic tohoto roztoku. Důležité je najít si svůj limit, kolik tělo snese a kdy už to člověka prožene. První den na céčku je sice mizerný, cítím se velmi slabá až malátná, ale chce to vydržet, druhý den už je mi velmi, velmi dobře. V případě potřeby užívám kapky Sinupret (bylinky v alkoholu :-) ).

A od zavedení megaskorbické léčby je to poprvé, co na mě neplatí "neléčená rýma trvá týden, léčená 7 dní".
11 lidí považuje za užitečné
katyxq  6. pro 2013

Naše zkušenosti s megaskorbickou léčbou

Jakmile mám pocit, že na mě nebo na malou leze nějaká choroba, nasazuji vysoké dávky vitamínu C neutralizovaného sodou. K tomu zdvojnásobím dávku vitamínu D a probiotik, sobě dám jedno ACC denně, dceři ne (ale uvažuju, že příště koupím sirup Hlíváček), snažím se do jídelníčku víc zařadit ryby, česnek, cibuli, pórek.

Dceři dávkuji askorbát tak, že rozmíchám 1 vrchovatou lžičku vitamínu C a 1/3 sody z lékárny v ani ne půl deci vody s trochou moštu a co 2h (v noci co probuzení) jí dám několik lžiček roztoku, prostě tolik, kolik je ochotná spolykat, zbytek vypiju já (kojím, takže pak dostává vitamín C i přes mateřské mléko). Naposledy pokašlávala, byla trochu zahleněná, ale po třech dnech megaskorbické léčby nebylo po nachlazení ani památky :-). A stejně tak jsem se já už několikrát během pár dní (cca půl týdne) zbavila rýmy.
18 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce