Měření bazální teploty

Měření bazální teploty by se mělo provádět vždy ráno ve stejnou hodinu. Nejlépe ještě předtím než žena vstane. Zajistí se tak, že hodnoty z různých dnů budou srovnatelné a nebudou ovlivněny denním režimem, teplými nápoji nebo jídlem a pod. Během ovulace6 je bazální teplota3 o něco vyšší než v jiné dny. Problém je, že zvýšení teploty spojené s ovulací, nastává s mírným zpožděním . Proto je vhodné ke stanovení plodných dnů sledovat i jiný znak - např. hlen děložního čípku .

Průběh bazální teploty během menstruačního cyklu


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci
🎞️ Jaký vliv má kontryhel na ovulaci?
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?


Záznamy nad zlato

To, že menstruaci zaznamenáváme do menstruačního kalendáře, je zcela automatické. Stejně přirozené by mělo být zapisování bazální teploty do grafu. Může to být obyčejný čtverečkovaný papír. Ve výsledné tabulce by měly být uvedeny teploty (s přesností na minimálně jedno desetinné číslo) a datum. Práci značně ulehčují rozličné programy a šablony, díky kterým je to hračka.
Bazální teplota a její měření

Měření bazální teploty ke zjištění ovulace je metodou, která se hodí spíše pro ženy s pravidelným menstruačním cyklem bez jakýchkoliv nepravidelností nebo poruch. Samotné měření bazální teploty3 nepomůže otěhotnět. Pouze vás navede, jak funguje vaše tělo, a zda zrovna ovulujete.

Pokud si tedy pravidelně zapisujete do svého menstruačního kalendáře naměřené hodnoty, můžete si vytvořit svou vlastní charakteristickou teplotní křivku menstruačního cyklu a být pak schopna poměrně přesně určit den ovulace.

Popis obrázku: Jednoduchý graf bazální teploty. Na vodorovné lince je datum, svislá zaznamenává stupně.

Měření bazální teploty

Bazální teplota se měří teploměrem pod jazykem nebo v pochvě. Nemusíte si pořizovat drahé a složité zařízení, výborně poslouží obyčejný teploměr.

Rtuťový teploměr

Můžete použít klasický rtuťový, který máme asi každá doma. Bývá součástí každé domácí lékárničky, takže je i po ruce. Jeho jedinou nevýhodou je, že měří velice dlouho. Pro přesný výsledek počítejte asi se třemi až pěti minutami. Někdo má s ním možná ještě jeden problém, a to strach z toho, že by mohl prasknout. Přeci jenom je vyrobený ze skla a rtuť, která by mohla vytéct, je jedovatá. Nemluvě o střepech z teploměru. Je to sice velice nepravděpodobné, že by tato situace mohla nastat, ale jeden nikdy neví.
Rtuťový teploměr

Popis obrázku: Klasický rtuťový teploměr najdete v každé domácí lékárničce.

Digitální teploměr

Druhou možnost představuje digitální teploměr. Jeho nespornou výhodou je, že může ukazovat až dvě desetinná místa za čárkou. Právě ty jsou rozhodující pro přesné určení a zapsání teploty. Oproti rtuťovým teploměrům víte výsledek během několika okamžiků, na které vás upozorní zvukovým signálem, takže odpadá sledování hodinek.
Digitální teploměr

Popis obrázku: Výhoda digitálních teploměrů je, že měří s přesností na desetinná čísla.

Bazální teploměr

V rámci zachování jakéhosi komfortu a soukromí (přece jenom sdílet teploměr s takovým využitím s ostatními členy rodiny není zrovna příjemné) si můžete koupit speciální tzv. bazální teploměr. Pořídíte ho asi za 200 Kč, výjimkou nejsou ani kousky přesahující tisíc korun. Odměnou vám budiž pocit, že je jenom váš a nemusíte se děsit představy, že ho následně použije například babička nebo manžel.
Bazální teploměr

Popis obrázku: Bazální teploměr bude jenom váš.

Jak a kde měřit bazální teplotu?

V ústech

Asi nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak změřit bazální teplotu. Plusem je, že ji lze použít i během menstruace, bez špinění a následného zdlouhavého mytí teploměru. Mínus pak reprezentuje fakt, že může výsledek značně zkreslovat. Teplota v ústech totiž poměrně dost kolísá, a to i díky takovým maličkostem, jakými je teplota v místnosti, jestli spíte s ústy otevřenými či zavřenými a podobně. Nejsou to nikterak vysoké odchylky, ale raději s tím počítejte.

Postup měření je opravdu snadný: teploměr vložte hrotem pod jazyk, mírně stranou od uzdičky (to je sval, který drží jazyk k ústnímu dnu) a vyčkejte asi 5 minut.

V pochvě

Pravý opak předchozí metody. Je přesná, ale ne každému sedne, už kvůli strkání teploměru někam, kam rozhodně nepatří. Další problém nastává v momentě, kdy menstruujete. Jednak to není zcela hygienické a z hlediska čistoty nepraktické. Umývat teploměr po každém měření je samozřejmost, ovšem fakt, že smýváte i krev není každému příjemné.

V tomto případě vložte hrot teploměru do pochvy celý. Po každém použití je potřebné (samozřejmě) teploměr očistit, nejlépe vlhkým ubrouskem a vysušit. Proto je výhodnější koupit ten speciální na měření bazální teploty.

V konečníku

A v neposlední řadě je zde měření v konečníku. Není zrovna populární, ovšem vykazuje stejně přesné hodnoty jako měření v pochvě. I v tomto případě můžete použít všechny tři druhy teploměrů, záleží na tom, jaký vám bude pohodlný.

Přesná pravidla

Pamatujte, že pro opravdu přesné hodnoty a vypovídající výsledky je důležité, ba dokonce nezbytné, dodržovat určitá pravidla. Už jen proto, že bazální teplota je teplota klidová. To znamená:

  • Měřte se minimálně po šestihodinovém spánku, kdy je tělo odpočaté. Kvalitní spánek je dnes luxus, ale pomáhá předcházet únavě po zbytek dne. Vyspaná máte mnohem více energie a elánu.
  • Čím stereotypnější denní režim máte, tím méně naměříte odchylek. Souvisí to s prvním bodem: pokud jste celý den lítala po městě, pak si zašla do fitka a domů přišla o půlnoci, hodnoty se mohou nepatrně vychylovat od normálu.
  • Měřte se ve stejný čas. Ano, a to i o víkendu, státních svátcích a dovolených. I když v průběhu pracovního dne vstáváte v šest ráno, v sobotu a neděli si nastavte budíka na ten samý čas. Lenost se v tomto případě nevyplácí, tělo je chytré a i když si přispíte do devíti, naměříte zcela jiné hodnoty. Buďte k sobě přísná, vyplatí se to. Ostatně, samotné měření netrvá nikterak dlouho, pak můžete opět sladce snít v teplé posteli.
  • Navazujeme na bod s měřením ve stejnou hodinu. Nejlepší možné načasování s opravdu přesnými a vypovídajícími hodnotami je měření ihned po probuzení. Pozor, počítá se i takový detail jako je ranní toaleta. Když si to spočítáte, tak: musíte vstát z postele, přejít ložnici, otevřít dveře, chodbou dojít na onu místnost, tak vykonat potřebu, utřít se, spláchnout a tu samou cestu absolvovat znovu. Osoby s rychlejším krokem to zvládnou za dvě minuty, ranní mumie klidně za pět. Bazální teplota je stejně choulostivá jako my, věřte, že nám ony dvě minuty nedaruje a teplota může povyskočit klidně o tři desetiny stupně. Ideální je teploměr položit k posteli na dosah ruky (vstávání a hledání teploměru může výsledek měření zkreslit).
  • Používejte stejný teploměr. Asi víte, že některé teploměry (obzvlášť digitální) ukazují výrazně méně než jiné. Není to špatně. Jen se držte stejného kousku a druhu. Pokud byste se týden měřila rtuťovým teploměr, pak přešla na ten digitální, ten by se po 14 dnech rozbil a vy jste si koupila nový, pak věřte, že odchylky mohou být značné. Při měření bazální teploty nejsou důležité absolutní naměřené hodnoty, ale pouze a jenom výsledný tvar naměřené křivky. Neexistuje tedy špatný teploměr, ale velice špatné je teploměr měnit kdykoli v průběhu měření jednoho cyklu.
  • Teploměr zavádějte pokaždé na stejné místo a stejně hluboko. Nikoli tedy jednou do úst a podruhé do pochvy. Je to jakoby jste jeden den jela do práce na kole, a druhý autobusem. Cesta je stejná, ale čísla budou říkat něco jiného. V pochvě a konečníku bývá teplota vyšší než v ústech, proto nelze místa měření kombinovat.

Co ovlivňuje výsledky měření

  • léky2 (zejména antibiotika1)
  • horečka1
  • nemoci a infekce (i ty, které na první pohled teplotu nezvyšují)
  • užití alkoholu předešlý den (jedna, dvě sklenice vína po večeři neuškodí, koktejlová smršť v baru s kamarádkou už se druhý den projeví)
  • emocionální stres (může zvyšovat teplotu)
  • fyzické vypětí (po náročném fyzickém výkonu jakým je např. Intenzivní večerní kruhový trénink nebo zumba může být druhý den bazální teplota zvýšená)
  • vzrušení (nervové i to pozitivní, z radosti)
  • neklidný spánek a jeho poruchy (např. nespavost6, náměsíčnost, časté chození na záchod může bazální teplotu zvýšit)
  • nekvalitní spánek (žena chodí pozdě spát a brzy ráno vstává)
  • spánek pod elektrickou přikrývkou (uměle vyvolané teplo)
  • změna v čase vstávání (např. změna letního / zimního času, po několika dnech se ale vše ustálí )
  • změna klimatu (např. pokud v lednu odletíte na Bali)

Tipy

Pokud jste se probudila dříve nebo později, než je obvyklé, změřte si teplotu tak jako vždycky s tím, že posun v čase zaznamenejte do poznámky do grafu.

Trpíte - li nespavostí nebo máte jakékoliv poruchy spánku a před měřením teploty jste neměla minimálně 4 hodinový klidný spánek v kuse, měla byste tuto skutečnost zaznamenat do grafu.

Plodné dny podle bazální teploty

Před ovulací se tělesná teplota pohybuje v rozmezí 36,2°C až 36,5°C. Jak už bylo řečeno, tak dva dny po ovulaci stoupne asi o 0,4°C až 1°C a takto se drží po celou dobu ovulace. Díky tomuto si můžete povšimnout zvýšené tělesné teploty. Pokud zjistíte, že jste otěhotněla, bazální teplota se nemění a zůstává zvýšená po celou dobu těhotenství5.

Pro zjištění plodných dní je důležité, abyste si bazální teplotu zapisovala delší dobu. Minimálně čtvrt roku. Je to sice běh na dlouhou trať, ale díky tomuto se naučíte disciplíně a poznáte, jak pracuje vaše tělo a budete ho mnohem lépe vnímat.

Bazální teplota a těhotenství

Plánujete-li jako pár miminko1, měli byste mít pohlavní styk v podstatě "kdykoliv" se vám zachce. Pokud si ženy zaznamenávají do grafu své měření bazální teploty, ze kterého je zřejmé, že se pohlavní styky "nevešly" do dnů, kdy probíhala ovulace, je zapotřebí jít miminku trošku naproti. Milování se s partnerem mimo ovulaci nepřináší toužebný výsledek, ve které páry doufají, je proto dobré si zjistit, kdy má žena ovulaci.
Bazální teplota a těhotenství

Během těhotenství zůstává bazální teplota mírně zvýšená, zejména od okamžiku početí až do konce prvního trimestru. Výkyvy mezi teplotami se pohybují v rozmezí 0,072 a 0,18 °C, tedy vyššími hodnotami, než mezi normálním obdobím a ovulací. Bazální teplota normálně zůstává na mírně zvýšené úrovni v prvním trimestru těhotenství.

A ještě jedna věc: pokud jste těhotná, poznáte to už jenom z grafu bazální teploty. A to díky implačnímu poklesu. Jde o snížení křivky, pravidla mezi 7. - 10. dnem (eventuálně se uvádí dokonce 5. - 12. den) po ovulaci, po kterém následuje opět vzestup teplot. Tento pokles může být doprovázen i krátkodobým špiněním či lehkým krvácením.

Popis obrázku: Jasně viditelný propad implační křivky, který ohlašuje těhotenství.

Kdy je vhodná doba otěhotnět?

K oplodnění je zapotřebí životaschopných spermií a ženského zdravého vajíčka. Mužské spermie jsou schopny v ženském těle přežít až 3 dny. Pokud se tedy páry milují "kolem" ovulace (plus minus 2 dny), je zvýšená pravděpodobnost, že dojde ke splynutí vajíčka.

Chtějí-li páry otěhotnět, je nejvhodnější snažit se a mít pohlavní styk:

  1. 2 až 3 dny před ovulací - pravděpodobnost, že otěhotnění je celkem vysoká
  2. 1 den před ovulací - spermie jsou v dobrém stavu a jsou schopny oplodnit vajíčko
  3. v den ovulace - nejvyšší pravděpodobnost k otěhotnění
  4. 1 den po ovulaci - pravděpodobnost k otěhotnění klesá

Více o měření bazální teploty na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://www.ceskaordinace.cz/bazalni-teplota-ckr-1071-7277.html
  2. https://www.ceskaordinace.cz/download/graf_bazalni_teploty.pdf
  3. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
  4. http://merenibt.xf.cz/jaknato.html
  5. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
  6. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty

Použité zdroje obrázků

  1. https://www.ifertility.cz/p/536/bazalnich-teplomer-digitalni-mereni-bazalni-teploty
  2. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty
  3. https://pexels.com

Hodnocení a zkušenosti s měřením bazální teploty

Máš zkušenost s měřením bazální teploty?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zanetkamaresova  3. říj 2016

Nevhodná k měření

Jeden týden vstávám v 7-8 hodin ráno. Druhý týden ve 4 ráno a třetí v 13:30-15:00. Takže měření ve stejnou hodinu nepřichází v úvahu. A spánek 6 hodin?? Takový luxus mám jen o víkendu. Ani si nemyslím, že to může někdo splňovat... 😐
tercie  11. lis 2014

Měření se vyplatí :-)

Metoda měření bazální teploty mi pomohla dvakrát otěhotnět. Díky ní jsem zjistila, že ač mám pravidelné 28-30 denní cykly, k ovulaci nedochází 14. den cyklu, ale až mnohem později, v rozmezí 18-22 DC. A hlavně pomůže se ve svém cyklu vyznat.

Po prvním potratu jsem dalších 5 měsíců neotěhotněla, pak jsem začala měřit BT. První měsíc na rozkoukání a seznámení se s měřením a orientování se v grafu, druhý měsíc už jsem plánovala snažení na určité dny, a třetí cyklus měření jsem otěhotněla.

A stejně tak i po druhém potratu, kdy jsem začala měřit hned po první MS, jsem díky měření BT otěhotněla také ve třetím měřícím cyklu.

Měření bazální teploty má smysl, ale chce to trpělivost, měření ve stejný čas a za stejných podmínek, a výsledky jsou zaručené. :-)
2 lidé považují za užitečné
barborelka  8. lis 2014

Výborná věc

Bazální teplotu /BT/ jsem začala měřit asi po půl roce snažení otěhotnět, kdy jsme se na "zaručenou" radu lékaře snažili přesně od 13DC, kdy jsem měla mít plodné dny.

První dva měsíce jsem zjistila díky měření BT, že u mě k žádné ovulaci - k plodným dnům - nedochází. A hlavně, že ony "plodné dny" nemám 13DC jak tvrdil lékař, ale mnohem později až tak 18-20DC. Měření samo o sobě není nijak zatěžující. Dá se to krásně zvládnout i o víkendu. Prostě změřím a usnu :-D

Takže za mě měření BT je výborná a spolehlivá věc!
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce