Očkování proti rakovině děložního čípku

Očkování proti lidským papilomavirům (HPV) je v současné době jedna z mála možností, jak se alespoň částečně chránit před vznikem rakoviny děložního čípku nebo špičatých kondylomů (genitálních bradavic). Po naočkování2 by mělo docházet k rozvoji určité imunity proti konkrétním typům viru, obsaženého ve vakcíně. Vakcíny však obsahují pouze tzv. obaly virů, což znamená, že neobsahují genetickou informaci virů, která zapříčiňuje rozvoj infekce. Naočkováním těchto látek proto nehrozí rozvoj onemocnění.
Očkování proti rakovině děložního čípku

Co je HPV

Lidský papilomavirus (anglicky human papilloma virus (HPV)) spadá mezi ty viry, které napadají buňky lidské kůže a sliznic. Tento vir je poměrně odolný a ve vlhčím prostředí dokáže vyvolat infekci až za několik měsíců. V současné době je známo již více než 130 různých typů HPV.

Viry HPV jsou tvořeny pouze DNA nebo RNA řetězci, tedy deoxyribonukleovými nebo ribonukleovými kyselinami. Viry nejsou schopny samostatného života, řadí se proto mezi cizopasníky, tzn. že parazitují v buňkách svého hostitele. Poté, co se viru podaří proniknout do hostitelské buňky, začíná produkovat množství dalších virů. V okamžiku, kdy je hostitelská buňka virem přeplněna, zaniká a virus se takto uvolní do okolí.

Nákaza hrozí především pohlavním stykem, ale může se šířit i z rukou či úst na pohlavní orgány. Podle statistik se genitální HPV infekce objeví před 50. rokem života až u 80% žen a nejméně u 50% mužů. Ve většině případů infekce z těla vymizí bez viditelných následků do dvou let od nakažení, pakliže ke spontánnímu vymizení nedojde, infekce může způsobit řadu onemocnění na nejrůznějších místech na těle žen i mužů.

Virus HPV způsobuje zejména vznik genitálních bradavic, které postihují muže i ženy. U žen pak přednádorové změny děložního hrdla a rakovinu děložního čípku. Infekce může být také příčinou nádorů pochvy, zevních rodidel, konečníku, penisu nebo i krku (především krčních mandlí).

Více v samostatném článku HPV infekce.

Rakovina děložního čípku a její vznik

Rakovina děložního čípku, je po rakovině prsu, celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen. Jedná se o nádorovité onemocnění děložního čípku, který se nachází ve spodní části děložního hrdla. Toto onemocnění, způsobené lidskými papilomaviry, je velice závažné a může vyústit až v ohrožení života. Na vzniku rakoviny děložního čípku, na rozdíl od ostatních druhů rakovin, nemají vliv dědičné faktory.

Z celkového počtu žen, kterým byla diagnostikována rakovina děložního čípku, je polovině mezi 35-55 léty. Mnohé z těchto žen přišly pravděpodobně do styku s HPV v průběhu dospívání nebo okolo 20. roku života. Ačkoliv u většiny infikovaných žen virus samovolně vymizí, u některých k tomu nedojde a pokud nejsou infikované buňky odhaleny včas a stav není léčen, virus může způsobit předrakovinové léze a později rakovinu děložního čípku.

Zejména z tohoto důvodu je nezbytné pravidelně podstupovat preventivní gynekologické prohlídky, při kterých lékař cytologickým vyšetřením4 (stěry z děložního čípku) dokáže změny na děložním hrdle identifikovat.

Vakcíny proti rakovině děložního čípku

Vakcíny používané v současnosti působí zejména na jedny z hlavních rakovinotvorných typů HPV, jedná se o typy HPV 16 a HPV 18. Oba tyto typy jsou příčinou až 70% rakoviny děložního hrdla.

Vakcíny Cervarix a Silgard jsou navíc různě obohaceny a poskytují tzv. zkříženou ochranu i proti dalším typům HPV:

  • Vakcína Cervarix - působí proti virům HPV 31, 33, a 45.
  • Vakcína Silgard - proti virům HPV 31.
  • Vakcína Gardasil - proti virům HPV 6, 11, 16 a 18.

Tato zkřížená ochrana pomáhá významně znásobit účinek vakcín. Předpoklad ochrany proti rakovině děložního čípku u vakcíny Cervarix je až 9 z 10 žen, vakcína Silgard by měla teoreticky ochránit přibližně 7 z 10 žen. Vakcína Silgard navíc může zabránit vzniku některých typů nezhoubných genitálních bradavic.

Vakcíny poskytují ochranu nejen v oblasti prevence proti rakovině děložního hrdla, ale snižují i riziko rozvoje rakoviny vulvy, zevních rodidel a všech fází předrakovinových stavů děložního hrdla. Injekce se aplikuje do ramene. Nejvyšší spolehlivosti a nejlepších výsledků je dosaženo u mladých dívek a žen, které prozatímně s infekcí HPV nepřišly do styku, zejména z toho důvodu, že dětem do 15 let věku se tvoří nejvyšší možné množství protilátek. U každé očkované ženy klesá výrazně riziko vzniku rakoviny děložního čípku, navzdory očkování se však rakovina může stále projevit, neboť vakcína není obranou proti všem typům HPV. Je tedy nezbytné, aby žena podstupovala nadále pravidelné gynekologické prohlídky, protože pouze kombinace očkování a pravidelných kontrol, je tou nejspolehlivější metodou, jak předejít tak vážnému onemocnění, jakým rakovina bezesporu je.

Očkování dětí provádí pediatr, popř. dětský gynekolog nebo specializovaná centra.

Vakcína Cervarix

Je cíleně vyvinuté očkovací sérum na ochranu před rakovinou děložního čípku. Před samotným uvedením na trh byla tato vakcína podrobena řadě klinických studií, byla schválena ve 126 zemích a do dnešního dne již bylo aplikováno přes 30 miliónů dávek.
Vakcína Cervarix

Vakcína Cervarix je určena dívkám a ženám od 9 let věku.

Ideální doba pro očkování, je stejně jako u vakcíny Silgard, ještě před zahájením pohlavního života, v době, kdy se dívka ještě stěží setká s virovou infekcí HPV.

Přínos očkování přináší i ženám, které již sexuální život zahájily. V případě nákazy HPV infekcí a navzdory jejímu spontánnímu vymizení, nevzniká dostatečná ochrana a žena se tak může nakazit znovu, dokonce i stejným typem infekce. Díky očkování však vzniká dostatečně vysoká hladina protilátek, která opakované nákaze může zabránit. Vakcína není určena k léčbě nemocí způsobených virem HPV.

Očkování touto vakcínou je v současné době pro všechny třináctileté dívky plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Vakcína Silgard

Je vysoce účinná proti typům HPV virů 16 a 18 a dále proti typům 6 a 11, které způsobují genitální bradavice.
Vakcína Silgard
Očkování touto vakcínou je určeno ženám ve věku od 9 do 26 let a chlapcům ve věku 9-15 let. Očkování žen od 27-45 roku života je závislé na doporučení lékaře. Očkování se provádí ve třech dávkách, z čehož poslední dávka by měla být aplikována do 1 roku od zahájení očkování.

Očkování by mělo být provedeno ideálně ještě před začátkem pohlavního života, avšak velmi prospěšné a účinné je i u žen, které jsou již sexuálně aktivní, avšak pouze u těch, které ještě nebyly nakaženy žádným z typů lidských papilomavirů obsažených ve vakcíně. Dokonce i ženy, které již přišly do styku s některými z HPV virů obsaženými ve vakcíně, mohou mít z očkování také částečný prospěch, ve smyslu toho, že očkováním získají imunitu proti zbylým typům virů obsažených ve vakcíně. Vakcína není určena k léčbě nemocí způsobených virem HPV.

Cena očkování vakcínou Silgard se v současnosti pohybuje mezi 8-9 tisíci Kč.

U všech žen, bez ohledu na věkovou kategorii, však nadále zůstává potřeba preventivních gynekologických prohlídek.

Vakcína Gardasil

Je vysoce účinná proti typům HPV virů 16 a 18 a dále proti typům 6 a 11, které způsobují genitální bradavice.
Očkuje se třemi očkovacími dávkami v tomto rozestupu: první dávka ve zvolený den, druhá dávka po 2. měsících a 3. dávka se aplikuje za 6 měsíců po první dávce. U osob do 13 let věku je možné očkovat dvěma dávkami s rozestupem 6 měsíců.

Očkování by mělo být provedeno ideálně ještě před začátkem pohlavního života, avšak velmi prospěšné a účinné je i u žen, které jsou již sexuálně aktivní, avšak pouze u těch, které ještě nebyly nakaženy žádným z typů lidských papilomavirů obsažených ve vakcíně. Dokonce i ženy, které již přišly do styku s některými z HPV virů obsaženými ve vakcíně, mohou mít z očkování také částečný prospěch, ve smyslu toho, že očkováním získají imunitu proti zbylým typům virů obsažených ve vakcíně. Vakcína není určena k léčbě nemocí způsobených virem HPV.

U všech žen, bez ohledu na věkovou kategorii, však nadále zůstává potřeba preventivních gynekologických prohlídek.

Vedlejší účinky očkování proti rakovině děložního čípku

Jako každé očkování sebou nese i toto určité možné nežádoucí reakce. Mezi nejčastější patří:

  • bolestivost a zarudnutí v místě vpichu,
  • únava,
  • nevolnost8,
  • bolesti hlavy5,
  • bolesti kloubů,
  • zažívací potíže,
  • svědění kůže,
  • vyrážka.

Více v příbalových letácích, které najdete v sekci Externí linky.

Více o očkování proti rakovině děložního čípku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160429075041/http://www.vsecomuzu.cz/stranka/11/o-vakcine/
  2. http://konizace.info/hpv
  3. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/prispevky-pojistoven
  4. http://hpvinfo.cz/cipku-delozniho-ockovani-proti-rakovine
  5. http://www.babyonline.cz/ockovani-deti/jaka-jsou-dalsi-doporucena-ockovani-pro-deti/ockovani-prot...

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s očkováním proti rakovině děložního čípku

Máš zkušenost s očkováním proti rakovině děložního čípku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
janca2000  31. říj 2021

Těžko říct, jestli problémy jsou způsobené očkováním

Byla jsem očkována ve 13, kdy si to maminka přála, protože babička prodělala rakovinu děložního čípku.
Do svých 21 let jsem se absolutně nezajímala o důsledky očkování a nic jsem si nespojovala a popravdě ani nespojuji s očkováním. Možná tyhle příznaky jsou náhoda, možná ne.
Nevím přesně v jakém měsíci jsem se nechala očkovat, ani čím, ale určitě to bylo v těch 13, kdy to bylo zdarma. Ve 13 a 10 měsících jsem dostala svou první menstruaci (Náhoda? Těžko říct...), za půl roku poté další menses a za další půlrok mě hnali na gynekologii, začali mi MS vyvolávat injekcema (asi třikrát), následně užíváním hormonální antikoncepce. Po asi necelém roce užívání antikoncepce jsem ji vysadila a díky bohu se do pár měsíců menstruace rozběhla.
Další problém s "tam dole" bylo abnormální krvácení při prvním sexu - kdybych Vám popisovala, jak moc jsem krvácela, nevěřili byste mi..., doslova to ze mě teklo proudem! Nemohla jsem se hnout od záchodu.
Další, co lze spojit s očkováním, jsou záněty. Nekoupu se, čili z bazénu je mít nemohu. Partnery nestřídám... Vždy mi doktorka dá globule na zavádění a je to pryč..., a pak to zas přijde...
Další, co jsem občas slyšela, jsou alergie. Z rodiny není nikdo na nic alergický. Já jsem v 19 letech začala být alergická na jarní rostliny, pčikám, kýchám... Následně jsem si taky všimla alergie na jahody (respektive listy jahodníku) - když jahody sbírám, mám na nohách a rukou kopřivku. A teď mám bohužel podezření na alergii na sperma. Po pohlavním styku, kdy se partner udělá do mě, mě to tam dole pálí a jakoby napuchne. Řešíme to tak, že se do mě neudělá a při příští návštěvě na gynekologii tento problém zmíním. (pozn. v puse a po polknutí mi to nic nedělá. Je tedy taky možné, že partner má "agresivní sperma" - ale opravdu jsem si o tom zatím četla jen na internetu, bůh ví, co z toho nakonec bude).
Všechny tyto problémy můžu a nemusím svádět na očkování... Možná ještě další mé problémy jsou způsobené očkováním. Například mě teď napadá, že od 13 jsem nevyrostla ani o 1 cm. Měřím pouze 164 cm, přitom matka i otec jsou vysocí (177 a 185).

klarina_f  1. zář 2015

Jsem očkovaná

Očkovaná Cervarixem jsem byla někdy kolem třináctého roku, takže o očkování rozhodovali rodiče. Očkování věří a své děti chtějí chránit. Po očkování mě hodně brněla a bolela ruka, necítila jsem ji, ale na toto nás dr. upozorňovala.

Jako matka jsem se o očkování začala zajímat a můžu říct, že jako na vše jsou i u tohoto očkování dva tábory. Někdo je pro a očkuje, druhý je proti a neočkuje. Po přečtení pár článků můžu říct, že svou dceru nenechám tímto očkováním očkovat. Ovšem řídím se i tím, že nikdy neříkej nikdy.
1 člověk považuje za užitečné
anien  30. kvě 2014

Gynekolog mi to rozmluvil

I já, masírována médii, jsem měla pocit, že by mi očkování proti rakovině děložního čípku nemělo uniknout. Už jsem měla hraniční věk, tak jsem se gynekologa zeptala, co si o tom myslí a jestli je očkování opravdu důležité.

Díkybohu, že mám rozumného gynekologa, který mi vysvětlil, že daleko důležitější jsou pravidelné gynekologické prohlídky a vyvarovat se střídání sexuálních partnerů.
1 člověk považuje za užitečné
jenny.kay  29. kvě 2014

Už bych do toho nešla, dcery očkovat nenechám.

Nechávala jsem se očkovat ve 24 letech na základě reklamní masírky, platila jsem si to sama. Vedlejší reakcí bylo, že mi po očkování na dva dny jakoby ochrnula ruka - brněla mi a ztratila jsem v ní cit postupně od ramene až po konečky prstů.

Mrzí mne, že jsem se tenkrát více nezajímala a nechala se do toho svým způsobem vmanipulovat. Myslím, že důležitější je prevence - tj. nezačínat příliš brzy se sexuálním životem a nestřídat příliš mnoho partnerů (viz. Evita Perón), používat prezervativy.

Navíc mi sám tehdejší gynekolog řekl, že účinnost očkování je mezi 5-10 lety, takže nic moc.
5 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce