Odplenkování

Spousta rodičů nejednou přemýšlí nad tím, jak provést u svého dítěte odplenkování aneb odnaučení od používání plenek. Odplenkování lze provést a naučit za 1 týden, ale je potřebné, aby dítě zvládlo a pochopilo, co po něm chceme. Dítě musí být na odplenkování připraveno a rodiče trpěliví.

Nočník

Nočník

  1. věk 18 měsíců a více
  2. plenka dítěte je po odpoledním spánku čas od času suchá, nebo i během dne má po několikahodinovém přebalení suchou plenku (je to signál toho, že dítě začíná mít kontrolu nad svým močovým měchýřem)
  3. dítě ví, kdy čůrá nebo kaká do plenky - buď ukazuje prstem na plenu, nebo se stáhne do kouta a soustředí se na potřebu, nebo to oznámí bezprostředně po provedení
  4. dítě rozumí jednotlivým pokynům ze strany rodiče - dej hračku do krabice, přines mi míč ...
  5. dítě se snaží o samostatnost při oblékání nebo při jednoduchých úkonech se snaží obsloužit - obutí bačkůrek nebo ponožek, tepláků a musí rozumět rozdílu mezi vytáhnout tepláčky (kalhotky) nahoru a stáhnout dolů
  6. dítě zná jednotlivé části svého těla, na pokyn rodiče ukáže kde má např.. bříško, pupík, nos, oči ...
  7. dítě dokáže v klidu sedět na nočníku 5 až 10 minut s hračkou nebo knížkou, aniž by utíkalo nebo se vzpíralo

Přípravná fáze

Seznámení

Vždy, když jdete na záchod, vezměte dítě s sebou, a posaďte ho na nočník3, zatímco vy sedíte na záchodě - ale zatím mu nesundávejte plenku, může tam sedět oblečené. Nechte dítě ať se na vás dívá a popisujte mu každou vaši činnost kterou právě děláte (dítě později díky tomu pochopí co se od něj bude očekávat) Tato část ho učí sedět na nočníku aniž by z něj utíkalo, zatímco vy popisujete, jak si stahujete kalhoty, sedáte, co děláte, kam "to" jde a co se s tím stane když to spláchnete. Zároveň povzbuzujte a chvalte dítě za to že na nočníku pěkně sedí. Popište vaši činnost až do konce, včetně hygieny dokud se nepostavíte, na konci dítěti zatleskejte a uznejte mu pochvalu že vydrželo. Pokud splňujete bod 7, neměl by to být problém.

Rozdíl mezi suchým a mokrým

Hned po potřebě si musíte umýt ruce a zároveň je umýt i dítěti. Nechte ho ať si osuší ruce, popisujte co děláte a snažte se vyzvednout rozdíl mezi "suchým" a "mokrým" . Příležitostně mu dovolte ať se osuší do mokrého ručníku, dává mu to možnost pochopit, že utírat se do suchého ručníku je mnohem příjemnější, a zároveň si osvojuje hygienické návyky. Když si příště umyjete spolu ruce, dejte mu na výběr zda si je chce osušit do mokrého nebo suchého ručníku, jestliže pochopilo rozdíl, vybere si suchý ručník. Tato "hra" ho zároveň učí pochopit podstatný rozdíl mezi suchým a mokrým.

"Nočníkový jazyk"

Osvojte si v rodině jednotný jazyk, který budete používat při tréninku. Pokud se rozhodnete pro klasické "kakat" a "čůrat" ujistěte se, že tyto výrazy při dítěti používají i ostatní členové rodiny a taktéž na to upozorněte paní učitelku ve školce9, protože každé dítě pro vykonávání potřeby používá jiný jazyk.

Pokud se stane při nočníkování nehoda, je extrémně důležité, abyste nepoužívali vulgární výrazy, zahanbení, zlost, výsměch (jaké smradlavé kakání) ani zklamání! Ani to nemusíte vědět, a možná právě vaše dítě je citlivé na své tělo a takový útok nedokáže zpracovat, což může mít za následek jeho vnitřní zablokování, ztrátu sebevědomí a důvěry ve vás!

První fáze: Jak trénovat?

Pokud se vaše dítě bez problémů účastní sezení na nočníku, když vy vykonáváte potřebu na záchodě a vykazuje všech 7 signálů připravenosti, nemělo by mít problém sedět na nočníku i bez plenky 5 minut, maximálně 10 minut, dokud mu např. nachystáte vanu. Pokud do nočníku za ten čas něco udělá, nezapomeňte ho vychválit a povzbudit, pokud ne nevadí, toto je jen přípravný trénink. Když ho chválíte, dítě musí vědět PROČ je chváleno, nezapomeňte tuto skutečnost vždy vyzvednout (např. jsi šikovný chlapeček, protože jsi dokázal sedět na nočníku dokud jsem napustila vanu). Vyvarujte se hláškám typu "jsi hodný chlapec protože ses tam vyčůral" - může si začít myslet, že pokud se tam příště nevyčůrá, bude zlý chlapec. Ale to není pravda, on bude hodný chlapec už jen za to, že tam seděl.

Pokud zvládnete tuto fázi, že dítě dokáže sedět na nočníku před koupáním (tedy zatím 1x denně), můžete začít dítě posazovat na nočník i ráno, vždy při převlékání z pyžama, na 5-10 minut. Pokud něco udělá, vyzvedněte to, pokud neudělá nic nevadí, toto je jen přípravný trénink. Ale i tak ho pochvalte za to, že na nočníku pěkně sedělo.

Když dítě dává přednost velké potřebě

Některé děti dokážou ovládat svaly konečníku dříve, než ovládají svůj močový měchýř. Pokud má vaše dítě pravidelnou stolici vždy v přibližně ve stejnou dobu, vyplatilo by se ho posazovat na nočník tehdy, když je očekávaná velká potřeba. Tedy vždy ráno po svlékání z pyžama a plus tehdy, když víte, že bude mít velkou potřebu. Někdy to bude matoucí, neboť do nočníku dítě just nic neudělá, a vzápětí se vykaká do plenky kterou mu právě dáte. Neřešte to, nedělejte z toho vědu. Jednoduše jej znovu přebalte a řekněte, že příště, když bude potřebovat kakat, to může zkusit udělat do nočníku. Některé děti dokáží z pocitu zahanbení zadržovat v těle stolici i 3 dny, proto je důležité neukázat žádné zklamání z vaší strany! Mohlo by to mít za následek tvrdou stolici, která by způsobila to, že dítě nebude mít více o nočník zájem. Takže, nevyvíjejte na něj nátlak, aby kakalo do nočníku v danou hodinu i když víte, že za jiných okolností by se v tu hodinu vykakalo do plenky!

Pokud dítě za poslední týden zvládalo sebevědomě sedět na nočníku po dobu 5-10 minut 2-3x denně (ráno při svlékání z pyžama, před koupáním a eventuálně jednou, když jste si mysleli, že bude mít velkou potřebu) bez ohledu na to, jestli něco do nočníku udělalo, mělo by být připraveno na 7 denní program.

Úspěch tohoto programu však nezávisí jen na tom, zda je připraveno dítě, ale i zda jste připraveni VY a to na 100%!

Kdy se nepouštět do druhé fáze?

Za tímto následuje druhá fáze, do které byste se však neměli pouštět:

  • pokud se vám za pár měsíců narodí dítě nebo nový sourozenec je již pár měsíců na světě
  • pokud jste se právě přestěhovali nebo se chystáte přestěhovat
  • pokud se vaše dítě právě vyléčilo z nějaké nemoci ... dejte mu čas na rekonvalescenci
  • pokud je pravděpodobnost že se o vaše dítě bude starat na čas někdo jiný než vy
  • pokud jste vy nebo vás partner v práci vystaveni velkému stresu
  • jestliže mladší nebo starší sourozenec dítěte má zdrav. problémy nebo problémy s chováním
  • pokud se blíží vánoce nebo prázdniny a je šance že budete často z domu pryč, v důsledku čehož by dítě bylo vystaveno silným emotivním zážitkem

Druhá fáze: Jak trénovat?

Pokud dítě vykazuje všech 7 bodů připravenosti a zvládlo první fázi, můžete jít na druhou fázi. Pokud by vám však náhle do toho přišlo něco z výše uvedených bodů, do druhé fáze se nepouštějte, ale nepřestávejte a nadále pretrvávajte v první fázi.

Pokud jste si jisti, že toto je ten správný čas pro vás i pro vaše dítě, které zvládlo všechny procedury v první fázi, můžete přejít na fázi druhou. V této je důležité vyčlenit si týden, který je nenáročný na aktivity, hlavně prvních pár dní. Vysvětlete rodině a známým kvůli čemu na pár dní u nich omezíte návštěvy. Pokud máte i jiné děti, je lepší začít o víkendu, aby vám na prvních pár dní pomohl i partner. K tomu, abyste naučili vaše batole rychle a úspěšně chodit na nočník je extrémně důležité, abyste byli v relaxační pohodě nejen vy, ale i partner, případně sourozenci. Měli byste mít zaběhnutou takovou domácí rutinu, která by vám umožňovala na 100% věnovat se tomuto tréninku.

Vaše batole bude potřebovat vaši pohodu a neustálou pozornost hlavně během prvních pár dní - jinak velmi rychle ztratí zájem!

Kde a kdy trénovat?

Celá koncepce nočníkování spočívá v tom, že se dítě naučí vnímat rozdíl "být v suchu" a "být v mokrou" a to se dá mnohem jednodušeji docílit tehdy, když dítě nosí kalhotky.

Také to znamená, že v případě nehody se "obsah" zachytí v kalhotkách a ne na koberci, a dítě má větší možnost pochopit následky. Bez kalhotek, například v domě, či na zahradě, když pobíhá nahé, kolikrát nemusí ani postřehnout, že si cvrklo do trávy, na koberec, kdežto mokré kalhotky "mu to dají na vědomí ".

Samozřejmě během 7 denního tréninku počítáme s nehodami, proto je dobré vyčlenit si 1-2 pokoje, kde to bude probíhat. Ze začátku je vhodný pokoj, v němž budete mít nad dítětem neustálý dohled, možná kuchyně, abyste měli dítě před očima dokud budete vařit nebo dělat jiné nezbytné činnosti. Pokud se pak přemístíte do jiné místnosti, je dobré nočník položit na igelit nebo ručník, ze zkušenosti se první nehody stávají hned vedle nočníku, pokud dítě nestihlo doběhnout .

Hygiena

Během všech fází musíte dítěti pomáhat s utíráním i s mytím a sušením rukou. Kolem 3. roku jsou děti více samostatnější a začnou být i nezávislejší na vás, co se těchto úkonů týká.

Přesto je důležité dítěti pokaždé vysvětlit tyto úkony a dbát na to, aby vás následovalo. Je třeba, abyste dítěti vštěpovali důležitost hygieny hned od prvního dne, kdy si sedlo na nočník.

7- denní program

Den první

Hned v první den tréninku, po snídani, oblečte dítěti kalhotky. Můžete mu obléci tepláky, ponožky i bačkůrky. Pokud jste úspěšně prošli přípravnou fází, dítě by mělo mít představu o tom, co se od něj bude očekávat, ale přesto nepřestávejte vysvětlovat a podávat instrukce co nejjednodušším způsobem.

Jednoduše mu vysvětlete, že už je velké a může začít nosit své vlastní kalhotky jako maminka a tatínek a může začít používat nočník.

Nadále dítě brávejte s sebou na toaletu a vysvětlujte při provádění potřeby co děláte, každý krok. Navrhněte mu, aby si sedlo na nočník ve stejnou dobu jako vy sedíte na toaletě. Udržte celou atmosféru pozitivní a pohodovou co nejvíce je to možné a nikdy nedejte znát zklamání nebo hněv pokud má dítě nehodu. Nadále zdůrazňujte jaké je to bystré a šikovné dítě, když posedělo pěkně na nočníčku a jaké už je velké, když nosí své vlastní kalhotky.

Během prvního dne je dobré soustředit trénink do jednoho pokoje. Nočník mějte na blízku na dobře viditelném místě, ve stejném pokoji jako je dítě. Pokud potřebujete na nějaký čas odejít do jiné místnosti, musíte s sebou vzít dítě i nočník.

Měli byste dítěti připomínat každých 15 minut, aby si sedlo na nočník a to na dobu 5-10 minut. Připravte si k nočníku knížky nebo hračky, pokud je to nutné, sedněte si na podlahu vedle něj a čtěte knížky spolu. Když se mu párkrát podaří úspěšně použít nočník, časový interval připomenutí na nočník se postupně může prodlužovat.

Neztrácejte naději a nestresujte se, pokud bude mít v tento první den dítě více nehod na podlahu/koberec, než úspěchů do nočníku. Když se mu to nakonec podaří i do nočníku, bude na sebe hrdé a to ho bude motivovat, aby vám tuto novou schopnost ukazovalo častěji.

Jak se vypořádat s nehodami?

Nebuďte zklamaní, pokud bude mít v první den vaše dítě hodně nehod - to ještě neznamená, že není na nočník připraveno!

Nejdůležitější věc je nedělat z nehody velkou událost a neukázat žádné zklamání! Když už se nehoda stane, nehřešte před dítětem, ani ho netrestejte, jednoduše jej převlékněte do suchých kalhotek a stále vyzdvihujte jaké je již velké, když nosí vlastní kalhotky. Když se mu podaří použít nočník, řekněte mu jaký je bystrý za to, že se do něj vyčůralo a jací jste na něj hrdí. Hodně potlesku, objetí ale i používání motivačních nálepek je nejefektivnější cesta jak ho přesvědčit, aby pokračovalo v používání nočníku. Všechny děti reagují lépe na pochvalu než na kritiku. Nálepky, které budete vždy lepit dohromady (např. na ledničku) po úspěšném použití nočníku mu budou i vizuálně připomínat, jaké je šikovné.

Vždy mějte po ruce kbelík s teplou vodou, abyste mohli odstranit nehody. V tomto stádiu při odstraňování nehod nekomentujte vaši činnost, abyste dítě neupozorňovali na jeho vlastní neúspěch! V žádném případě ho nenechávejte, aby si nehody čistilo samo!

Pro vaši vlastní potřebu si můžete nakreslit sloupkovou tabulku, kde budete mít kolonky "čas", "nočník", "nehoda", "poznámky" a zapisujte si "události dne", později vám to pomůže zorientovat se v "potřebách dítěte".

Na konci prvního dne by mělo být více fajek v kolonce "nočník" než v kolonce "nehoda". Nicméně pokud je vaše dítě mladší 28 měsíců, a na konci prvního dne nemá v kolonce "nočník" žádnou fajku, je to jasný znak toho, že z nějakého důvodu není na tento program odnaučování připraveno, a měli byste se vrátit do přípravné fáze alespoň na 1-2 týdny.

Dítě, které splňovalo na počátku všech 7 bodů připravenosti a úspěšně prošlo přípravnou fází, by na konci prvního dne tréninku mělo mít alespoň dvě až tři fajky v kolonce "nočník".

Pokud je vaše dítě blízko 3 let, měli byste pokračovat i druhým dnem, a to i přesto, že první den neudělalo do nočníku nic. Na konci prvního dne, bez ohledu na to jaký byl úspěšný, byste měli dítěti říct jací jste na něj hrdí za to, že se snažilo používat nočník. Nevyslovujte žádné negativní závěry a neukazujte zklamání, jestliže první den nesplnil vaše očekávání.

Shrnutí prvního dne:

  • Není důležité kolikrát za den vaše dítě úspěšně použilo nočník, ale nejdůležitější věc je, že je schopné na něm sedět a spolupracovat v pravidelných intervalech i několikrát během dne.
  • Nebuďte zklamaní, pokud mělo vaše dítě v první den hodně nehod. Pokud prokázalo všech 7 bodů připravenosti a úspěšně prošlo přípravnou fází, jeden či dva úspěchy v nočníku jsou fajn.
  • Když se dítěti podaří úspěšně použít nočník, projevte hodně radosti, potlesku a objetí. Nezapomeňte ho odměnit i za to, že na nočníku sedělo i když do něj nic neudělalo.
  • Když dítěti vysvětlujete instrukce a to, co od něj očekáváte, je důležité, abyste šli dolů na jeho level tak, abyste měli oční kontakt, když na něj mluvíte. Nikdy mu nekřičte instrukce z jednoho pokoje do druhého a ujistěte se že vašemu požadavku rozumí.
  • Když má dítě nehodu je velmi důležité zůstat klidný a vytěžit z toho to pozitivní. Neukazujte hněv, pokud se nehoda stala pár centimetrů od nočníku, místo toho řekněte "Nevadí, vždyť se ti to skoro podařilo, pojďme si dát čisté a suché kalhotky".
  • První den zůstaňte doma a odložte návštěvy a známé na později, je důležité, abyste se v tyto dny na 100% mohli věnovat vaší misi.

Den druhý

Na začátku druhého dne se podívejte na vaši tabulku s kolonkami, měla by vám ukázat v jakých časových intervalech dítě vykonávalo svou potřebu. Díky těmto údajům budete mít přehled o tom, zhruba v jakých časových intervalech máte dítěti připomínat nočník a jak často se na něj posadilo z vlastní iniciativy.

Cíl je ten, abyste mu chození na nočník připomínali stále méně a méně a současně, aby se eliminovaly nehody. K tomu je důležité, aby byl nočník nadále na blízku a na dobře viditelném místě.

V tento den byste postupně měli přejít z připomínání (posazování) na nočník, na ptaní se ho, jestli nepotřebuje použít nočník. Pro jeho mentální a fyzickou zralost je třeba, abyste přenechali nějakou část odpovědnosti za rozhodování i na něm. Mělo by se rozhodnout jak na vaši otázku odpoví, zda potřebuje použít nočník nebo ne. A to i za cenu, že vás to bude stát nehodu.

Pokud jsou vám údaje z vaší tabulky jasné, měli byste umět říci, kdy je dobré vaše dítě nabádat, resp. ptát se ho, jestli chce použít nočník.

Dnešní den můžete pozvat na krátkou návštěvu kamaráda dítěte, nejlépe takového, který již nosí kalhotky a chodí na záchod, což bude dítě ještě více motivovat. Nezapomeňte však, že nehody se nejčastěji stávají v zápalu hry, proto musíte na situaci při hře dohlížet.

Shrnutí druhého dne:

  • Nebuďte zklamaní, pokud budete mít i v tento den dost nehod. Pokud se vaše dítě snaží a podařilo se mu navzdory nehodám alespoň pár krát úspěšně použít nočník, jste na dobré cestě. Pár dětí, které takto trénují, mohou mít první dny nekonečné množství nehod, ale pak se náhle všechno prolomí už na třetí den.
  • Neplánujte dítěti během tohoto dne velmi živé a vzrušující aktivity, abyste se vyhnuli tomu, že dítě v záplavě vzrušení a emocí zapomene na nočník.
  • Pokud si hrajete na zahradě nebo venku na dvoře, oblékněte dítěti kalhotky jako má od prvního dne, nic neměňte. Vezměte s sebou nočník a když ho bude třeba použít, dejte ho na nějaké nenápadně místo ať má dítě soukromí. Nebo nechte dítě rozhodnout, kde chce nočník položit.
  • Na konci druhého dne byste měli cítit, že s nočníkováním někam směřujete a že vaše dítě pochopilo, co se od něj očekává.
  • Nadále si značte fajfky do kolonek "nočník" a "nehoda".

Den třetí

Na začátku třetího dne byste na základě vašich údajů v tabulce měli mít zcela jasno jak často vaše dítě potřebuje použít nočník. Podle toho se dnešní den vypravte s dítětem na návštěvu k jeho kamarádovi, který však bydlí blízko. Před tím, než odejdete z domu, navrhněte dítěti nočník (tehdy, kdy to podle tabulek očekáváte), abyste se vyhnuli nehodě během cesty ke kamarádovi.

Nedávejte mu pleny, ani si žádné neberte s sebou. Pokud byste tak učinili, dali byste dítěti matoucí signál a je to také jeden z hlavních důvodů proč nočníkování některým rodičům zabere měsíce.

Vytrvalost a důslednost je důležitá pokud se chcete zbavit plenek rychle a úspěšně. Oblékněte dítěti kalhotky i když náhle musíte odjet na poštu nebo do lékárny, jednoduše od prvního dne nosí kalhotky po celý čas - s výjimkou času na spaní!

I když první dny budou poznamenány nehodami, tato zkušenost (že nosí výhradně kalhotky po celou dobu) ho naučí vyvarovat se nehodám a dává mu možnost uvědomovat si své potřeby, a také chápat rozdíl mezi mokrým a suchým. Pokud se i tak stane nehoda, nedělejte z toho tragédii, prostě mu připomeňte, na co se používá nočník.

Pokud půjdete ven, je samozřejmé, že si musíte vzít náhradní kalhotky i oblečení. Pokud půjdete s kočárkem, nezapomeňte podložit pod zadek dítěte sáček nebo igelit, abyste v případě nehody zachovaly suchý kočárek a totéž i v případě cestování autem, autosedačku zatáhněte igelitem.

Nezapomeňte si vždy na cestu vzít nočník, případně na tyto účely preferujte "cestovní nočník" (většinou bývá složitelný).

Shrnutí třetího dne:

  • Důležitá věc, když jdete na návštěvu, nebo jen na chvíli mimo domov, nedat znovu dítěti plenky. Dítě by bylo zmatené a většinou to má za následek to, že dítě udělá "krok zpět", čímž se celý proces tréninku může prodloužit o týdny.
  • Smiřte se s tím, že i během tohoto dne může být pár nehod, proto jděte vždycky na vycházku nachystaní s nočníkem, náhradním oblečením, sáčky na mokré věci a pár sáčků nebo igelitem na pokrytí sedací části kočárku.
  • Před tím, než jdete ven, jděte na záchod a vezměte s sebou i dítě, a navrhněte mu, aby si sedlo na nočník s vámi, na 5-10 minut, přičemž mu můžete číst pohádku. Pokud do 10 minut neudělá nic, dejte ho z nočníku dolů, a vypravte se na krátkou 15 minutovou vycházku.

Den čtvrtý až sedmý

Ve čtvrtý den většina dětí již používá nočník bez ptaní, s příležitostnými nehodami. Během následujících dnů by měl být nočník z pokoje postupně přesouván stále blíž do koupelny. Od chvíle, kdy vaše dítě ukazuje signály, že dokáže na krátkou dobu udržet moč, nočník by měl být přesunut do koupelny.

Přešlo pár hodin a vaše dítě si na nočník nevzpomnělo, bylo by vhodné, abyste mu nočník připomněli vy. Ale nenuťte ho na něj! Je mnohem lepší, když dítě převezme velení i za cenu nehody (řekne, že nejde a počůrá se na zem), než by měl být závislý jen na vašem připomínání, nebo co je horší, aby se začal nočníku bránit jen proto, že by se cítil pod vašim neustálým tlakem.

Na konci prvního týdne by bylo dobré, kdybyste dítěti ukázali, jak se používá velký záchod pro dospělé. Čím dříve se dítě naučí používat velký záchod, tím je větší pravděpodobnost, že se ho později nebude bát. Kupte mu speciální sedák pro děti a řekněte mu, že je to odměna za to jaký je chytrý a velký chlapec/děvče, jelikož už nosí kalhotky. Když bude dítě chápat, že sedák je cena za jeho šikovnost, bude ho mnohem snadněji akceptovat. Navzdory všemu buďte jemní a opatrní při posazování dítěte něj, a ujistěte ho, že zůstanete u něj, dokud nedokončí potřebu. Může se stát, že čas od času bude chtít použít znovu nočník. Nechte ho, ale snažte se, aby už na konci týdne používal velký záchod minimálně stejně často jako nočník.

Velká většina batolat zůstává na konci týdne v suchu, s příležitostnými nehodami.

Shrnutí třetího až sedmého dne:

  • K završení úspěšného tréninku je důležité, abyste nikdy dítěti nenasadili znovu pleny, s výjimkou času na spaní. Dítě by bylo zmatené a celý proces by natáhl na týdny, či měsíce.
  • Na konci týdne byste si měli dát za cíl, aby se dítě naučilo chodit na nočník do koupelny s tím, že nočník tam budete přesouvat postupně, až tam nakonec zůstane.
  • Po vykonání potřeby dbejte na hygienu a pomozte dítěti s omytím a vysušením rukou.
  • Když se mu úspěšně podaří použít velký záchod, pokud během dne nasbírá 3 extra velké nálepky, můžete ho odměnit oblíbenou sladkostí.
  • Nakonec je důležité si uvědomit, že většina dětí pod 3 roky může čas od času mívat nehody, hlavně během vzrušující hry, nebo když je dítě příliš unavené. Tak i nadále platí, že při nehodě se na dítě nezlobíme a ani ho netrestáme, teď už ho necháme, ať si dítě nehodu po sobě očistí, aby se naučilo, že vykonávání potřeby jinde než do nočníku nese s sebou následky.

Spánek a plenky

Během poledního spánku se doporučuje dávat dítěti plenky do doby, dokud se nebude minimálně po dobu 2 týdnů budit suché. Pokud se tak stane a dítě se 2 týdny bude budit na oběd se suchou plenou, můžete ji s klidným svědomím nahradit na polední spánek kalhotkami.

Co se týče nočního spánku, doporučuje se dítě ještě pár měsíců nechat v plence. Pouze pár dětí je schopných zbavit se noční plenky před 3. rokem života, velká většina se jich zbaví až po 3. roce, kluci ještě později.

Rodiče, kteří se snaží zbavit dítě od nočních plenek před 3. rokem, často později narazí na problémy jiného druhu. Hlavně pokud je noční plenka nahrazena kalhotkami příliš brzy, je pak téměř vždy nutné nechat dítě spát při malém světle nebo pootevřených dveřích, aby dítě v noci našlo cestu na záchod, čímž se podporuje pouze jeho noční buzení.

Dítěti nad 3 roky, které je během dne bez problémů v suchu, lze vysvětlit, že už v noci nepotřebuje nosit plenku, přičemž se vždy ujistěte, že poslední nápoj vypije nejpozději 1 hodinu před spaním, a také před spaním půjde na záchod, čímž si zajistíme, aby se už pak během noci nemuselo budit.

Více o odplenkování na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20190109051001/http://www.dvojickovo.sk/

Hodnocení a zkušenosti s odplenkováním

Máš zkušenost s odplenkováním?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
beyun  3. čer 2018

3 denní proces se 100% účinností a 100% výsledkem

Teď po 3 letech můžu přidat zkušenost druhou, u mladšího syna.

U něj jsem nočník nějak neřešila do cca roku a půl. Od toho roku a půl jsem ho tam posadila, "aby se neřeklo". V podstatě mi to nějak bylo jedno. :D Po víkendu, kdy měl 2. narozeniny jsem mu prostě sundala plenu, dala slipy a posazovala na nočník, co chvíli. Nečekala jsem zázraky, prostě jsem z toho nedělala vědu. Čůral do něj pokaždé, co jsem ho posadila. První den se počůral jen 2x, druhý den ani jednou, ale stále to bylo na mě. Ven jsme chodili se zásobou tepláků a suchých slipků (přesto ani jedna nehoda). Třetí den si sám začal hlásit, doma i venku a naopak plakal, když měl plenu dostat na noc.

Takže můžu říct, celý proces nám trval 3 dny a i během toho minimum nehod. Teď je asi měsíc bez plen a od 1. týdne se na čůrání budí i v noci (starší dcera měla noční plenu do 2,5 let). Takže můžu říct, ve 24 měsících je 100% odplenkován.
1 člověk považuje za užitečné
madrilena  26. lis 2016

Moje zkušenost: netrénovat! Dítě se to naučí samo

Jedno (první) dítě jsem trénovala a nebylo to dobré. Druhé dítě jsem netrénovala, pouze umožňovala plenek se zbavit a dítě se to naučilo samo a mnohem dříve než první dítě.

Myslím si, že trénováním dítěte se celý proces odplenkování může docela dost prodloužit.
2 lidé považují za užitečné
jija  1. pro 2015

21 měsíc a 14 měsíců

21 měsíců:
Syn odmítl sednout na nočník, tak jsme ho nenutili, když měl 18 měsíců chtěla jsem ho odplenkovat, jenže zrovna v tu chvíli měla 3 měsíční dcerka náročné období a když jsem hned nezareagovala na jeho snahu mi dát najevo, že chce na nočník, tak rezignoval a začal se schválně počůrávat i pokakávat. Takže jsme odsunuli další pokusy na později.

Znova jsem se rozhodla, že syna odplenkuju ve 21 měsících. Kamarádka mi poradila, ať mu prostě sundám plenu a už nevrátím. Syn nejevil o nočník vůbec žádný zájem nicméně měl smůlu. ;-) Pokaždé, když se počůral, tak jsem ho posadila na záchod a řekla, že nevadí, že příště už to určitě zvládne. Hned druhý den bylo vidět zlepšení, třetí den jsem bohužel měla cestovní, takže měl půl dne plenu a byl z toho tak zmatený, že jsme mohli s odplenkováním začít znovu. Z tohoto důvodu jsem prostě plenu nedávala, ať jsme šli ven, do obchodu, jeli autem, prostě bez pleny, holt jsem si vzala náhradní oblečení i když musím říct, že nebylo nikdy potřeba. Ještě se mi osvědčily plenkové kalhotky od Pampers, které se natahovaly jako slipy, a tak si syn myslel, že plenu nemá.

Co se týče spánku, tak plenu na odpolední spánek neměl od prvního dne, co jsem mu sundala plenu, dala jsem mu první den látkovou, abych věděla, jestli čůral nebo ne a ona se mu sundala a bylo sucho, takže už jsem nedávala. :-) Sice bylo pár odpoledních nehod, ale skutečně jen pár.

Na noc jsme plenku vzali po druhých narozeninách, kdy šel do velké postele, musel se asi 3x počůrat, aby pochopil, že nemá plenu a od té doby sucho. :-)

14 měsíců:
U dcerky jsem chtěla zkusit odplenkování v 18-ti měsících, ale protože si jsou děti věkově hodně blízké (15 měsíců) tak platí můj brácha můj vzor a hned, jak pochopila, že brácha nemá plenu tak začala trvat na tom, že jí nechce. Pravda, vzpomněla si v tu nejhorší možnou chvíli, kdy bylo před námi cestování vlakem a letadlem, takže jsem to riskla a plenku jí dávala, i když už se snažila chodit na nočník a doufala, že nenastane podobná situace jako u syna. Nicméně dcerka zjevně chápala, že plenu má jen pro jistotu a nečůrala do ní. Dokonce i cestu letadlem jsme zvládli, že se vyčůrala na letišti před odletem a hned po příletu.

Odpolední plenku jsme odbourali tak, že jsem na ni zapomněla. Dala jsem malou čůrat a pak spát a zapomněla dát plenu, takže asi od 15-ti měsíců ji neměla.

Noční plenku zatím má (23 měsíců), ale většinou bývá suchá, ale problém je v tom, že momentálně se v noci dcerka často stěhuje do naší postele a nějak manžel nechce překousnout počůranou postel. ;-)

I když bych se ráda chlubila jak jsem skvělá matka, která dítě zbavila plen již tak brzy, tak pravda je, že na odplenkování dcerky nemám sebemenší zásluhu.

Ještě bych chtěla dodat, že nevím, jestli to mají všechny děti, ale moje se asi tak měsíc po tom, co začaly chodit na nočník, začaly počůrávat naschvál. Přesně věděly, co dělají, dokázaly se počůrat i 5x za dopoledne, což se jim nestávalo ani když se učily na nočník. Toto období bylo mnohem náročnější než začátky, u syna toto období trvalo asi měsíc, u dcerky dokonce 6 týdnů, ale nepovolila jsem a pleny si zpět nevyvzdorovaly.

Přeju hodně úspěchů při odplenkovávání vašich dětí.
shak29  5. srp 2015

Nechávám na dětech

U prvního jsem jako aktivní matka prosazovala na nočním hned jak seděl, jak se vyspinkal a před spaním.
Občas se mu to povedlo, převážně ale vedle , nočník byl zajímavější na všechno, jen ne na čůrání. Postupem času ho začal brát spíš jako trest a plakat na něm. Párkrát jsem ho tam zkusila držet, číst knížku, tleskat. Pláč. Tak jsme dali nočník bokem a v roce ho začal samotného zajímat. Bylo léto a lital bez plenky, takže nebyl problém zkusit na nočník sednout. A když se povedlo, to bylo oboustranné radosti :-D
U dcerky jsem to nechala už rovnou na ní a bylo to podobné jako se synem - v roce začala.
Od roka cca jsou tedy oba bez plen, od roka a půl už nemají ani na noc. Ovšem musím podotknout, že holka je na to sikovnejsi a neměla že ten rok a půl v noci ani jednu nehodu :-)
A od 2 let chodí sama na záchod (chce ve všem dohnat bráchu).
U nejmenší už máme nočník vyndaný, ale stále bokem, nemám v plánu nutit ani ji. Přišla jsem na to, že to nemá cenu.. :-D
2 lidé považují za užitečné
beyun  5. srp 2015

Nečekaně rychle

Dceru jsem posazovala na nočník asi od 1 ročku (nějak neuznávám posazování na nočník sotva dítě sedí). Bylo to ze začátku celkem bez efektu, ale nijak jsem to neřešila.

V 18 měsících jsem začala pátrat, jak na to, aby cesta odplenkování nebyla dlouhá. V té době dcera do nočníku čůrala vždy po spaní. Asi ve 21 měsících jsem jedno ráno místo plenky nasadila kalhotky, vše jsem dceři vysvětlila. První den bylo nehod dost. Druhý den už myslím jen 2, ale to jsem dceru musela fakt každou chvíli posazovat, připomínat. Od 3.dne byla bez nehod, ale sama si neřekla - prostě to pořád bylo na mě, že jsem ji posadila na nočník a počůrala se jen když jsem ji to dlouho nepřipomněla. Ze dne na den si pak začala říkat a dokonce i plakala, že nechce plinku na spinkání.

Věřte svému děťátku, podporujte jej, nikdy na něho za nehodu nekřičte (vždyť počůrané tepláčky či koberec není žádná tragédie, kvůli které se boří svět, VŮBEC o nic nejde ;-) ). Hodně důležité je, když už prckovi plenku vyměníte za spodní prádlo, už se k ní zpatky nevracejte, dělá to prckům v hlavě zmatek a odplenkování to jen prodlouží. Do autosedačky a kočárku existují podložky proti případnému znečištění. ;-)Vůbec jsem nečekala, že to bude tak jednoduché - ještě 14 dní předtím jsem si říkala, že dcera bude s plenkou ještě hodně dlouho. :-D
4 lidé považují za užitečné
mmirunda  6. črc 2015

Nakonec to nebylo tak strašné

Jelikož bydlím se svojí mámou, pořád mi "radí", jak bych co měla a neměla dělat. Nejinak tomu bylo i při odplenkování mojí dcery. Stále jsem poslouchala řeči, že my jsme byly bez plenek už v roce a že je na plínky velká. Byla jsem z toho zoufalá, ale stále jsem odolávala a čekala jsem na dobu, kdy to bude pro mne i pro dceru nejpřijatelnější.

Na nočník jsem dceru posazovala takřka od doby, co začala pořádně sedět. Úspěchy ale ne a ne přijít. Vždy se vyčůrala jen ráno, to byla jediná jistota. Postupem času začala velmi dobře chápat, co se vlastně po ní chce, ale dělat to nechtěla, takže jsme zase čekaly.

Nakonec jsem jí asi měsíc před druhými narozeninami plenku prostě sebrala a začala jsem odplenkovávat. Bylo teplo tak to šlo. Ze začátku jsem se jí snad 100x za den ptala, jestli nechce čůrat nebo kakat. A i když někdy neodpověděla, prostě jsem ji posazovala. Naštěstí se nebránila. Sem tam byla i nehoda ( maximálně 1 za den ), jinak se nám dařilo. Přes den bez plínky byla do 14 dnů ( bez nehod ) a v noci ještě ze setrvačnosti plenu dávám, ale v 90% je už suchá, takže doufám, že nad plenkama jsme vyhrály bez zbytečného boje, pláče a stresu. ;-)

Nakonec
2 lidé považují za užitečné
andrejka_86  21. lis 2014

Chtělo to čas a trpělivost (hlavně pro mě)

Syna jsem posazovala na nočník zhruba od 18. měsíce, jenže křičel, prohýbal se, vztekal se, tak šel nočník stranou. Odmítala jsem ho nutit nebo násilím držet a zabavovat ho čtením knížek nebo jinou činností se mi moc nezamlouvalo (ztrácí to podle mě smysl a dítě neví, co se po něm na tom nočníku chce).

V létě oslavil syn 2. narozeniny - sem tam si seděl na nočníku (už bez křiku) a i nějaký ten úspěch to mělo. Ale dle mého nepochopil tu pointu, co se po něm na tom nočníku chce, a že se to stane pravidelností a plenky půjdou stranou. Teplá část léta nám dovolila chodit venku "naostro" a to si zašel ke stromečku, krásně se k němu postavil, chytil si penis a vyčůral se. Jakmile jsme mu oblékli tepláky, kraťasy, plavky, trenky, cokoliv, hned byly mokré. Tak jsme pořád dávali plenky.

Nastal podzim, syn měl 2 roky a 3 měsíce a bylo docela teplo, doma chodil s holou dupkou a věděl, že když se mu bude chtít čůrat, že si má zajít na chodbu na nočníček, jeho "samočůrání" se stalo pravidelnějším, jenže oblečené tepláky znamenaly opět katastrofu. Já už byla zoufalá, zkoušeli jsme to po dobrém (odměna ve formě lentilky), tak i po zlém (různé výhrůžky, že nebude to nebo ono)... Nic nepomáhalo.

Pak najednou v hlavičce nějaké CVAK a přišel za mnou, když jsem vařila oběd a křičel mamiko čury čury. Já myslela, že se radostí rozbrečím a rychlostí se přerazím o ležící motorku. Výsledek byl tady! A bez nehody! Radost obrovská. Samozřejmě, že bylo pár nehod, s tím se musí počítat, ale začal si říkat, že chce chodit čůrat na nočník, sundali jsme plenku na den, pak na procházky nebo návštěvy obchodů, návštěvy po kamarádech (v tašce byly náhradní kalhoty a trenky vždycky v pohotovosti). Ve 2 letech a 4 měsících jsme zrušili plenku i na odpolední spaní a teď už týden spinká s jedinou plenkou, která je každé ráno suchá. :-)

Tak snad ve 2,5 letech dokážu říct, že jsme bez plenky i na noční spinkání! :-)
4 lidé považují za užitečné
zuzimme  5. čer 2014

Moje zkušenost

Pro mě super inspirace. Opravdu je syn od čtvrtého dne bez nehod a od pátého dne chodí skoro výhradně na záchod. Sám si moc neříká, takže ho prostě za čas vezmu, že se jdeme vyčůrat, ale funguje to skvěle.
2 lidé považují za užitečné