Oligohydramnion

Věděla jsi, že i plodová voda dokáže zkomplikovat průběh těhotenství? Odchylky v její hladině totiž mohou být příčinou předčasného porodu a zároveň příznakem, že se orgány děťátka nevyvíjejí správně. Jedním z takových případů je i oligohydramnion nebo, jinak řečeno, malé množství plodové vody. Proč tento jev vzniká a k jakým komplikacím může vést?

Co je oligohydramnion?

  • Jedná se o snížené množství plodové vody, které mívá různé důvody a může nastat v průběhu celého těhotenství, přičemž nejčastěji se vyskytuje v jeho posledních týdnech nebo během přenášení. Statistiky říkají, že se oligohydramnion vyskytne u cca 4 % těhotných žen.
  • Čím dříve se oligohydramnion diagnostikuje, o to závažnější bývá jeho příčina. Málo plodové vody v prvním a druhém trimestru často vede ke zjištění, že dítěti nefungují ledviny, zatímco ve třetím trimestru většinou bývá příčina na straně matky.

Příčiny vzniku nedostatku plodové vody:

  • Selhávání nebo nedostatečnost placenty – důsledkem snížené funkce placenty miminko nedostává tolik živin a kyslíku, kolik by potřebovalo, což má vliv i na činnost jeho orgánů, které k tvorbě a obnově plodové vody přispívají. Rovněž se oligohydramnion může vyskytnout při předčasném odloučení placenty, které také vede k jejímu selhávání.
  • Nedostatečná činnost ledvin dítěte – jelikož miminko plodovou vodu pije, filtruje přes ledviny a následně ji prostřednictvím moči vrací zpět do prostředí dělohy, v obrovské míře jeho trakt přispívá k výměně plodové vody. Pokud je však funkce jeho ledvin narušena, děťátko vodu pouze spotřebuje, ale nevrací zpět. Tím pádem nastává její nedostatek. Porucha činnosti ledvin je často spojena s některými vývojovými vadami dítěte.
  • Předčasný únik plodové vody – plodová voda je uzavřena v plodovém obalu, který obvykle praskne až před porodem, tím pádem začíná odtékat, což signalizuje, že se miminko chystá na svět. Může se však stát, že se plodové obaly naruší a propouštějí plodovou vodu i v týdnech těhotenství, ve kterých je do porodu ještě daleko.
  • Onemocnění nebo špatný životní styl matky – za nízkou hladinu plodové vody může být odpovědná například cukrovka29, preeklampsie18 nebo také vysoký krevní tlak1 těhotné ženy. Rovněž hladinu plodové vody nepříznivě ovlivňují i ​​nedostatečný pitný režim a dehydratace.

Jak se měří plodová voda?

Měření plodové vody lze provést pomocí ultrazvuku, tzv. změřením vertikálního sloupce. Lékař najde místo, ve kterém je plodové vody nejvíc a určí vertikální sloupec plodové vody. Na základě jeho délky se zhodnotí, zda je plodové vody dostatek, nedostatek nebo příliš mnoho.

Délka vertikálního sloupceStav plodové vody
méně než 1 cmtěžký oligohydramnion
1–2 cmmírný oligohydramnion
2–8 cmideální stav
8–12 cmmírný polyhydramnion
12–16 cmstředně závažný polyhydramnion
víc než 16 cmzávažný polyhydramnion

Plodová voda

Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.


Rizika nedostatku plodové vody

Plodová voda má pro vývoj dítěte v děloze nenahraditelnou funkci. Chrání ho před infekcemi, poskytuje mu ideální prostředí pro růst, tlumí nárazy z vnějšího prostředí a stimuluje činnost jeho orgánů. Pokud je její hladina příliš nízká, může nastat celé spektrum komplikací:

  • Omezení pohybů dítěte – často je nízká hladina plodové vody důvodem, že se miminko v bříšku před porodem neotočí.
  • Stlačení pupeční šňůry – dítěti hrozí částečné nebo úplné zastavení přísunu kyslíku a živin.
  • Nepříznivý vliv na vývoj plic, ledvin a trávicího traktu.
  • Narušení sterilního prostředí v děloze – hrozí vznik infekce.
  • V krajních případech může být jedinou možností předčasný porod.
  • Může vzniknout syndrom Potterové.

Syndrom Potterové

  • Miminka vyvíjející se v nedostatku nebo v úplném deficitu plodové vody často trpí syndromem Potterové, jenž je souborem specifických znaků, mezi které patří:
    • typické obličejové rysy – nízko posazené uši, zploštělý nos, oči vzdálené daleko od sebe atd.,
  • chronické selhávání ledvin,
  • chronická plicní onemocnění.
  • Jedná se o mimořádně vážný stav a ve většině případů způsobuje tento syndrom smrt dítěte ihned po porodu, případně po pár hodinách života. Pokud se dítě dožije kojeneckého období, jeho kvalita života je omezena a poznamenána chronickými chorobami plic a ledvin, které jsou spojeny se selháváním těchto orgánů.

Jak se postupuje, pokud se sníží stav plodové vody?

Postup lékařů při zjištění nízké hladiny plodové vody je individuální. V závislosti na tom, jak velký je deficit plodové vody, jaká je jeho příčina a ve kterém týdnu těhotenství se tato komplikace objeví, přistupuje se k dalším krokům.

1. Úprava životního stylu matky

Při méně závažných formách oligohydramnionu lékař naordinuje přísný klidový režim a doporučí zvýšit přijímání tekutin – může jít až o 4 l denně. Těhotná žena může být v domácím prostředí, ale rovněž jí je často doporučena i hospitalizace, během které dostává tekutiny infuzní formou. Většinou je odpověď těla na úpravu životního stylu velmi dobrá a hladina plodové vody stoupne na požadované nebo alespoň uspokojivé množství.

2. Doplnění plodové vody amnioinfuzí

Amnioinfuze představuje invazivní zákrok, během kterého se hladina plodové vody doplní vstříknutím přímo do plodového obalu. Vstříknutí fyziologického roztoku, který optimalizuje hladinu plodové vody, může probíhat dvěma způsoby – buď vpichem přes vaginu, nebo podobně jako amniocentéza – vpichem přes břišní stěnu. Tato metoda má svá rizika a lékaři ji neprovádí (případně jen výjimečně), pokud za nízký stav plodové vody odpovídá nedostatečná funkce ledvin dítěte.

Amnioinfuze

S pojmem amnioinfuze se mohou v těhotenství setkat maminky, kterým byla diagnostikována nízká hladina plodové vody. Jak tento zákrok probíhá, kdy se doporučuje provést a kdy k němu lékaři i přes přínos raději nepřistoupí? Pojď si o tom přečíst víc.

3. Zalepení plodového obalu

V případě, že plodová voda odtéká předčasně důsledkem narušení plodového obalu, může se přistoupit k zalepení místa na plodovém vaku, které plodovou vodu propouští. Tato metoda se jmenuje amniopatch a probíhá podobně jako amniocentéza – přes břišní stěnu se lékař pomocí jehly dostane k danému místu a aplikuje na něj speciální lepidlo nebo směs krevních destiček a plazmy matky.

4. Podávání kortikoidů

Jelikož je nedostatkem plodové vody ohrožen vývoj plic dítěte, na podporu jejich růstu se matce, která je hospitalizována, podávají kortikoidy. Většinou se tehdy počítá i s možností dřívějšího vyvolání porodu. Kromě toho matka často dostává i preventivní antibiotika, jejichž úkolem je zabránit vzniku infekce.

5. Předčasný porod

Únik plodové vody, který vážně ohrožuje vývoj dítěte, je častou indikací k předčasnému porodu císařským řezem. Volí se většinou jen v pokročilejším stadiu těhotenství, kdy je šance, že miminko předčasný porod zvládne.


Video: Vše o předčasném porodu

Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.

Co ve videu zaznělo?


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Plodová voda

Miminko si v ní spokojeně plave, ale zároveň musí být chráněno před jejím dlouhodobým působením. Objem, který má, zvyšuje tvůj hmotnostní přírůstek během těhotenství a dřívější odtok může způsobit problémy. Řeč je samozřejmě o plodové vodě. Pojď s Modrým koníkem zjistit, jaká je funkce plodové vody, co obsahuje a jak se v průběhu těhotenství měří její množství.

Průběh těhotenství

Jak vypadá průběh těhotenství po jednotlivých týdnech a kdy se odehrávají důležité milníky? Která vyšetření tě čekají, jakým vývojem si prochází miminko a na základě čeho se vlastně počítá termín porodu? Pojď se spolu s námi podívat, jak těhotenství probíhá od početí až po porod.


Více na Modrém koníku

  • Poraď se s odborníkem
    • Polož v Poradnách zdarma otázku některému z našich odborníků, jde to i anonymně.
  • Popovídej si s uživatelkami
    • Procházej diskuze, do nichž se můžeš zapojit – třeba i anonymně.
  • Zapoj se ve skupině

Hodnocení a zkušenosti s oligohydramnio

Máš zkušenost s oligohydramnio?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
marii90  1. únor 2018

30+6

Dnes jsem byla u nového Dr. Ten bývalý by mě svou nedbalostí nechal porodit ve 28. týdnu. 😠
Dr. mi říkal, že mám méně plodové vody, ale nic víc, takže to nebude tak hrozné. Nicméně kvůli dalším komplikacím jsem objednána na kontrolu za týden. Beru teď hodně hořčíku, u kterého je při předávkování jako symptom průjem a je pravda, že posledních pár dní tento problém mám. Dočetla jsem se, že může pomoci i zavodnění matky. Takže budu týden hodně pít a uvidíme.

Dám vědět za týden. 🙂
vins  18. zář 2015

Oligo

Ahoj, ve 24. týdnu mi přišli na oligohydramnion, šla jsme do Podolí na velký ultrazvuk a katastrofa: nebyly vidět průtoky, ptali se mě pořád jestli vůbec cítím někdy pohyby, hrozně jsme se vyděsila. Do dalšího ultrazvuku jsem se snažila uklidnit diskuzema s dobrými konci, snažila se připravit na cokoli a pila vodu jak blázen. Další týden normální množství plodovky, další zase málo, a to až do porodu. Ultrazvuk a kontrola každý týden, mimčo bylo dlouho koncem pánevním, doktoři říkali, že se v malém množství vody pak už neotočí, ale otočil. Mimčo je na světě a je zdravé a usměvavé.
1 člověk považuje za užitečné
lucille85  8. dub 2015

Méně plodové vody

Měla jsem poměrně komplikované a rizikové těhotenství. Ve chvíli, kdy už snad to nejhorší bylo za námi a velký UTZ ve 20.tt nám ulevil, že miminko je zdravé, tak ve 24.tt mělo miminko menší obvod bříška a méně plodové vody. A nastal kolotoč - na monitor jsem začala chodit už od 28tt. a na utz co dva týdny. Vždy se provádělo měření miminka a množství plodové vody. Miminko mělo hlavičku i délku stehenní kosti v normálu, jen obvod bříška byl menší. Lékaři se báli, že placenta nefunguje, jak by měla. Ale jinak se vše zdálo v pořádku a jeden z lékařů mě uklidňoval, že prostě budeme mít hubenou žížalu a že až se narodí, tak se vykrmí sám :-).

Vody bylo pořád tak nějak hraničně. Nepomáhá na to nic, ani pití, ani jídlo. Navíc miminko rostlo skokově - vždy jednou byl ten utz skoro v normě a ten další byl spíše pod normou. Nakonec vzhledem k tomuto stavu a i začátku těhotenství mi udělali Hamiltona dva dny před termínem. Nezabral, takže den po termínu porod vyvolali.

Bohužel placenta opravdu nebyla v té správné kondici a miminko to neudýchávalo, takže nakonec akutní sekce. Syn měl 50cm a 3,02kg, učebnicové miminko, odhad tři dny před termínem byl asi 2900g. Přibíral pak krásně, byl rok kojený. Bříško má štíhlé pořád a je oproti ostatním dětem dost vysoký. Cvičili jsme tři měsíce Vojtovku (měl slabší jednu stranu), možná právě z důvodu menšího množství plodové vody - neměl moc prostoru a byl tam namáčklý. Ale je spíš líný z podstaty a má své tempo, takže se pak zlepšil sám i bez cvičení, které ho jen stresovalo.
1 člověk považuje za užitečné
nikita2014  15. říj 2014

Strašlivá zpráva

Ahoj Deniso, po přečtení této zprávy mi trochu svitla naděje, ale po pravdě ne moc veliká. Minulý týden jsem byla na UTZ a bylo vše v pořádku. Jsem ve 12tt a dnes jsem měla podstoupit I. trimestriální screening. Bohužel mi doktorka oznámila, že odečítání výsledků nemůže provést, protože mám velmi málo plodové vody a miminko je tam dost přikrčené. V podstatě mi nedávala žádnou naději.

Příští týden kontrola a rozhodne se. Mám hrozný strach! Na druhou stranu počítám s obojím, ale bojím se, aby vada nebyla u mne a při dalším těhotenstvím se to neopakovalo. Plácám páté přes deváté, jsem mimo, cítím hroznou beznaděj...
denisa_svatba  17. črc 2014

Od černých vyhlídek lékařů ke zdravé holčičce

S tímto problémem jsem se setkala při mém druhém těhotenství.

Zhruba ve 22. týdnu jsem byla na "velkém" ultrazvuku. Jakmile se na mne doktorka podívala, bylo jasno, že je zle. Zeplata se mě, zda mi neodtekla plodová voda. Já samozřejmě o ničem podobném nevěděla. Ptala jsem se, jak je to vážné a začala jsem brečet a ona jen mlčela a zkoumala mě ultrazvukem, snad 30 minut ze sebe nevypravila žádného slova. Nakonec řekla, že je to vážné hodně a že si myslí, že má dítě jen jednu ledvinu a druhá ledvina je nefunkční, protože se neplní močový měchýř.

Asi nemusím popisovat, jak mi bylo. Dala mi doporučení do Gennetu, kam jsem šla s manželem druhý den. Tam si mě vzali na starost 2 veliké kapacity a opět proběhl velice dlouhý a podrobný ultrazvuk. Bylo mi sděleno, že ledviny jsou 2 a močový měchýř je naplněn. V tu chvíli z nás s manželem trošku spadl ten obrovský strach. Bohužel hned následně dodali, že ten nedostatek plodové vody skutečně je (množství plodové vody se počítá dle indikátoru AFI - Amniotic Fluid Index) a že je to veliký problém, bylo nám řečeno, že pokud neporodím velice brzy, z důvodu nedostatku vody bude mít dítě zkroucené končetiny a nebude zřejmě nikdy schopné samostatného dýchání.

Hned mi vypočítali poslední možný termín pro nástup na potrat. Ještě v ten stejný den mě poslali v rámci Gennetu na genetické vyšetření, kde mi byl nabídnut odběr plodové vody (odběr ve chvíli, kdy jsem byla skoro na "suchu"...). Manžel se zeptal, zda by se v podstatě v případě odběru plodové vody nejednalo o ortel smrti, genetičkou to bylo potvrzeno. Rozhodli jsme se odběr plodové vody nepodstupovat.

Ten den jsem ztratila o cokoliv zájem, neuměla jsem si představit, že bych něco podobného mohla zvládnout. Pozvali mě do Genettu za týden na kontrolu s tím, že mě znovu ultrazvukem zkouknou a finálně se rozhodne. Celý týden jsem jen seděla u počítače a googlila vše, co se týká nedostatku plodové vody, možností řešení, zkušeností ostatních a ztrácela jsem naději. Po týdnu doktoři řekli, že se mi množství drobně zvýšilo (index AFI), že zřejmě porodím předčasně, zřejmě císařským řezem, protože se nepřetočí, ale že je naděje. Chodila jsem do Gennetu pravidelně dál a každou další návštěvou byl index AFI vyšší a já se postupně dostávala z paniky do relativního klidu, snažila jsem se šetřit.

Nakonec jsem porodila ve 38. týdnu zdravou holčičku spontánně a normálně, resp. překotným porodem (ale o tom už článek jinde ;-) ). Potkala nás úplná drobnost, na kontrole kyčlí asi v 10. týdnu nás doktor poslal na rehabilitace, protože si všiml, že jedna strana těla je drobně méně rozhýbaná než druhá strana, cvičili jsme Vojtovu metodu cca 3 cviky asi 3 měsíce. Bylo to ale tak málo, že si toho nevšimli ani v nemocnici, ani dětský doktor - to až největší kapacita přes kyčle. Pokud by se to zanedbalo, mohly by nastat problémy např. při chůzi se špatným držením těla, takto je vše v pořádku a jsem danému doktorovi skutečně vděčná.

Závěrem bych ještě ráda dodala, že o žádném odtoku plodové vody jsem samozřejmě nevěděla a zvýšit pitný režim v tomto případě vůbec nepomůže. Zkoušela jsem, samozřejmě a i lékaři mi bylo sděleno, že vliv zde skutečně není (pouze, když dotyčná nastávající maminka nedostatečně pije, může si krátkodobě takto snížit množství plodové vody, ale nejedná se o diagnózu oligohydramnionu). Amnioinfuze, o které se v článku píše, zde take není řešením, neboť touto formou jde uměle navýšit množství plodové vody pouze v rámci pár dní a také, jak mi bylo lékaři sděleno, amnioinfuze následně během krátké doby vyvolá porod (v podstatě se jedná o obrácenou amniocentézu, ale s tím rozdílem, že děloha je napíchnutá stále nebo se napíchnutí provádí několikrát denně, jednorázově pomůže pouze na pár hodin.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce