Otoky v těhotenství

Otoky jsou typickým projevem těhotenství, se kterým se setkala většina nastávajících maminek, a to zejména v posledních týdnech gravidity5. Příznačné je, že se otoky zhoršují v teplých letních dnech nebo také, když žena setrvává delší dobu ve statických polohách, tedy dlouho sedí nebo stojí.

Otoky v těhotenství

Nejčastěji bývají opuchlé dolní končetiny (kotníky, lýtka), ale mohou natékat i ruce (prsty, zápěstí) nebo obličej. Za otokem stojí tekutina nahromaděná v mezibuněčném prostoru, tedy mimo cévy v okolních tkáních a také snížený návrat krve z dolních končetin.

Kdy informovat svého lékaře?

Obecně platí, že se stav otoků zlepšuje během noci, spánku nebo delším odpočinku, kdy je tělo soustavně v horizontální poloze. Jestliže ale nedochází ke splasknutí nebo se dokonce otoky zhoršují, případně se vyskytují pouze na jedné straně těla nebo se objevují náhle (podezření na preeklampsii18, pak je nutné co nejdříve informovat lékaře.

Cviky k prevenci vzniku otoků a tvorby křečových žil v těhotenství

Jak otokům předejít, popř. je léčit?

  • Zdravá strava4 - zmírňuje otoky a také možné nadýmání v těhotenství3. Její součástí by měl být dostatek vlákniny a bílkovin, a naopak snížení příjmu sacharidů a živočišných tuků.
  • Pitný režim - v těhotenství je optimální příjem tekutin (0,5 litru na každých 15 kg tělesné hmotnosti) obzvláště důležitý jak k látkové přeměně, tak i k předcházení trombóz. Jestliže není příjem tekutin dostatečný, tělo začne vodu zadržovat, a žena se tak cítí stále více oteklá a nafouklá.
  • Pravidelný pohyb - je důležitý pro rozproudění krevního oběhu, který následně dokáže ulevit od otoků. Fyzickou aktivitu je samozřejmě nutné přizpůsobit aktuálnímu zdravotnímu stavu, vhodné jsou například dlouhé procházky nebo různá cvičení pro těhotné9.
  • Elastické punčochy - jejich nošení působí proti hromadění tekutiny v těle, tedy proti otokům
  • Masáž chodidel - jedná se o tlakovou masáž nohou a chodidel, nejlépe prováděnou odborníkem.
  • Obuv - ke snížení otoků a nebo jejich předcházení se nedoporučuje nosit vysoké podpatky, ale volit spíše pohodlnou sportovní obuv.
  • Omezit koupání v horké vodě - to by otoky končetin ještě zhoršilo. Ideální je, sprchovat nohy spíše chladnou vodou.
  • Polohování dolních končetin - pokud je to možné, kompenzujte dlouhé sezení nebo stání odpočinek s nohama ve zvýšené poloze.
  • Pohodlné spodní prádlo a ponožky - spodní prádlo ani ponožky by neměly nikdy škrtit, aby nebránily krevnímu oběhu.
  • Studené obklady - mohou oteklým končetinám dočasně ulevit.
  • Spánek - dostatečný odpočinek ulevuje od otoků.

Více o otocích končetin v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.cpzp.cz/clanek/1551-0-Zadrzovani-vody-v-tehotenstvi.html
  2. http://www.stefajir.cz/?q=otoky-priciny
  3. http://www.ceskaordinace.cz/cevni-gymnastika-ckr-955-6942-0qcviky+proti+křečovým+žílám.html

Hodnocení a zkušenosti s otoky v těhotenství

Máš zkušenost s otoky v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafr  11. únor 2019

Brnění rukou z otoku páteře

Nijak zvlášť oteklá jsem si nepřipadala, co mě ale trápilo bylo brnění rukou, v noci tak silné, že jsem musela jít něco dělat (drobná práce rukama), aby to přešlo do snesitelné míry.
Gynekolog to neřešil, magnézium jsem brala, prý zmizí po porodu.
Porodník mě vyděsil, že jsou to karpály. Říkal, že těhotenství je zatěžkávací zkouška a ukáže, k čemu má tělo dispozice. Neměl pravdu, brněly mi jiné prsty než při karpálech.
Brnění nepřešlo ani po porodu.
Poradila až kamarádka fyzioterapeutka. Vysvětlila, že otok může být i vnitřní a že vůbec nemusí jít o otok rukou, ale může být i okolo páteře - větší nápor na postavení těla už v těhotenství a po porodu neustálé zvedání, pokládání a chování miminka.
Přešlo to až několik týdnů po porodu.
2 lidé považují za užitečné
ladacek  3. únor 2019

Otoky nohou

Má zkušenost je taková, že se mi stalo, že jsem nemohla vůbec nandat svoje boty, a to byly klasické tenisky!
liliwhis  6. říj 2016

Otoky - řešit nebo neřešit?

Otoky jsem začala pociťovat zhruba kolem 27tt. Začalo to prstýnky, které jsem raději už preventivně nenosila. Nohy mi otékaly během vysokých letních teplot, tak jsem myslela, že to je normální. Mamka říkala, že mám nateklé i lýtka, ale měla jsem pořád pocit, že jsem prostě jenom tlustá. Ségra s mamkou mě ujišťovaly, že ony byly v těhotenství taky pořádně oteklé a že to nemám řešit. Jeden den jsem jim ukazovala kotníky a obě se zhrozily, že teda tak moc to neměly. Uvědomila jsem si ale,že jsem ten den nic nepila a den předem spásla celý slaný jádel. Každopádně jsem volala na gynekologii s tím, že mi nohy natékají dlouho, ale teď to je extrém. Už v telefonu se sestra zděsila, řekla, že to určitě není normální a ať přinesu moč a dojdu co nejrychleji. Byla jsem pořád klidná, protože jsem věděla, že bílkovina v moči se zatím neobjevila a tlak mám spíše hodně nízký.

Na gynekologii mě zkoumali jak králíka asi hodinu - moč v pořádku, otoky od kotníku, přes lýtka, přes stehna, ruce vč. obličeje (tam jsem myslela, že jsem taky přibrala), ultrazvuk vnitřní i vnější, prohmaty od dvou lékařů, krev na jaterní a ledvinové testy. Naštěstí všechno v pořádku a diagnóza: nadměrné zadržování vody. Vyfasovala jsem kompresní punčochy, doporučení dodržovat pitný režim a doporučení zůstat už doma - stále chodím do práce.

Otoky nebolí, dá se s tím žít, ale už se těším, až mi to po porodu (snad!!) splaskne! Spíš mě štve, že neobuju žádné boty a v osmém měsíci už chodím v crocsech velikosti 43. :(
cervenejablko  12. únor 2015

Otoky mi nezmizely s porodem

Měla jsem štěstí a otekly mi jen nohy, a to až ke konci těhotenství, asi 3 týdny před porodem, odhaduji. Moc jsem to neřešila, protože jsem si na ně neviděla. 8-)
Když jsem se ale zbavila pupku, tak jsem se dost vyděsila, ty nohy jsem měla pořád nateklé, vypadaly hrozně, ale nic mě nebolelo. Jen se mi v porodnici blbě lezlo do přezůvek. :-N

Doktor mi řekl, že je to normální a že to může trvat, než otoky zmizí. Radil mi mít nohy co nejvíc nahoře, kojit s nohama nahoře a být trpělivá. Doma asi po týdnu otoky zmizely.
katerina108  7. led 2015

Homeopatická léčba otoků

Na otoky jsem začala trpět cca od 37.tt.

Zprvu jsem jen sundala prstýnek, později se stav zhoršil, tak jsem na radu homeopatky začala 1x denně užívat homeopatikum Apis v ředění CH 9. Plus jsem zvýšila příjem tekutin a v průběhu dne snědla tak půl salátové okurky. Otoky mi úplně nezmizely, ale bylo zřejmé jejich zmírnění.
chacki  15. lis 2013

Otoky a preeklampsie

Otoky mě začaly trápit zhruba ve 28. týdnu těhotenství, natékaly mi hlavně kotníky, trošku jsem měla nateklé i prsty u rukou, ale tam to nebylo nic strašného. Zároveň jsem celé těhotenství měla mírně zvýšený krevní tlak - cca 145/90, rozbory moče ale byly v pořádku.

Ve 34. týdnu těhotenství jsem šla na klasickou kontrolu ke gynekologovi, kde mi naměřil tlak 170/100 a okamžitě mě poslal do nemocnice, aby mě tam zkoukli kvůli případné preeklampsii. V nemocnici byl tlak stále hodně vysoký, takže si mě tam nechali a nasadili prášky Dopegyt na snížení krevního tlaku. Zároveň dělali testy na bílkovinu v moči. Nakonec se preeklampsie potvrdila, léky na tlak však celkem zabrali, tlak se snížil na hodnotu cca 145 - 150/95. Rozhodli se porod nevyvolávat.

Pravidelně mě kontrolovali, chodila jsem na křivky a na UTZ. V nemocnici jsem byla až do porodu - dcera se narodila spontálně o 3 týdny dříve, měla 2 710 g a byla úplně zdravá a v pořádku a mohla být ihned se mnou. Já jsem ještě během 6-ti nedělí brala Dopegyt na tlak, ale po 6-ti nedělí jsem už měla tlak zase v pořádku a léky na tlak již neberu. Teďka jsem podruhé těhotná, ve 26. týdnu zatím žádné otoky nemám a tlak mám zatím v pořádku, tak doufám, že podruhé se nám preeklampsie vyhne :-)
2 lidé považují za užitečné
kaipirosca  15. lis 2013

Nejhorší otoky jsem měla u prstů na ruce!

Otékat jsem začala na konci 8. měsíce. Nejdřív jsem tomu nechtěla věřit - prstýnky jsem nenosila už dlouho dopředu pro případ, kdyby mě otoky náhodou přepadly. Začalo to ze dne na den. Probudila jsem se a nemohla dát ruku v pěst, tak moc to bolelo. Prsty jsem měla nateklé a dlaně měly červenou barvu - jakoby flekatou. Bolela mě dokonce zápěstí.
Těžko jsem držela v jedné ruce varnou konvici plné vody, během dne se mi ruce vracely do normálu a večer - jakobych je oteklé vůbec neměla. Ráno začalo vše nanovo. To, že mám oteklé i nohy jsem poznala na ponožkách, kde jsem měla otlaky z jejich gumy na kontnících, boty jsem taky těžko zapínala, ale naštěstí jsem se s nimi nějak poprala a nemusela si pořizovat větší velikost bot.
Když jsem šla k lékaři, tak jsem měla boty rozvázané - rozeplé (protože jsem se u lékaře asi 2krát vyzouvala). Boty jsem si zapínala jen když jsem věděla, že se nebudu nikde zouvat. Teď jsem 41.tt, za pár dnů mi budou vyvolávat porod a jsem zvědavá, kdy otoky po porodu zmizí a upřímně se na to hodně těším.
adelinaa  15. lis 2013

Otoky a brnění rukou

Nedávno mi začaly otékat nohy, ruce a v rukou i brnět. Během 10 dnů jsem na váze přibrala 4 kg. Běžela jsem k dr a po veškerých vyšetřeních, které dopadly dobře, mi dr řekl, že to musím vydržet. Čekám totiž dvojčata a to je prý běžné.Tak docela odpočívám a snažím se dostatečně pít. Taky jsem se objednala na masáž pro těhulky, to prý pomáhá :-) Jsem ve 21.tt, mám před sebou ještě kus cesty, snad to zvládnu.
ladylass  15. lis 2013

Otoky, co nebyly vidět

Mě trápily bolesti nohou i rukou a nepřišlo mi, že bych měla nějak moc oteklé nohy nebo tak, akorát jsem se nevešla skoro do žádných bot, ale když jsem si stoupla na váhu a během 14ti dnů měla tři kila navíc, tak mě doktor promasíroval a zjistil, že to je zadržovaná voda.
Takže těhulky, nohy nahoru, nesolit a hodně pít :-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce