Péče o novorozence

První týdny s novorozeným miminkem mohou být značně náročné. Aby také ne, jde o velkou změnu pro všechny členy domácnosti. Navíc naplnit potřeby uzlíčku, který ještě neumí říct, co všechno potřebuje, mnohdy není jednoduché. Pojď si tedy přečíst, jak se na první měsíc s ním připravit, co všechno pořídit, jak bude možná vypadat spánek tvého miminka, kdy ho vzít na první procházku a zda mu třeba stříhat nehtíky už v šestinedělí... a řadu dalších praktických informací.

Péče o novorozence

První týdny s novorozencem jsou plné nových situací.

Výbavička pro miminko

Každá nastávající maminka se ke koupi výbavičky postaví jinak – zatímco některé kupují první kousky pro miminko již v prvním trimestru, jiné zase počkají až na pokročilé stádium těhotenství, aby třeba něco „nezakřikly“. Ať už to máš jakkoli, jedno je jisté: při kupování výbavičky je třeba zohledňovat hned několik skutečností, a to:

  • Roční období, ve kterém se miminko narodí – je rozdíl, jestli první oblečení pro děťátko bude do horkého, nebo naopak chladného počasí. Mysli na termín porodu, až během těhotenství objevíš v obchodě něco hezkého a roztomilého. Pokud se netrefíš do ročního období, je více než jisté, že daný kousek miminko neunosí, protože z něj vyroste. Případně si vypočítej, kolik měsíců miminku bude a kup daný kousek v adekvátní velikosti.
  • Starší sourozenec nebo blízcí, kteří jsou připraveni ti věci darovat – možná to zní triviálně, ale mnoho maminek na to zapomíná. Jinak totiž vypadá koupě výbavičky, když jde o prvorozené děťátko, jinak zase, jde-li o druhé či třetí, a to nejen ve tvé domácnosti, ale také v blízkém okolí. Aby ses vyhnula tomu, že věci, které miminku koupíš, ti někdo z blízkých i daruje, předem se s každým, kdo by tě chtěl po porodu obdarovat, dohodni, a nestyď se říct, co už máš a co ti chybí.
  • Nezapomínej, že až po porodu zjistíš, co skutečně s miminkem potřebujete – tato rada možná zní tak, jako by byla adresována jen prvorodičkám, ovšem i vícerodičky nám dají zajisté za pravdu. Každé miminko je totiž jiné a to, co jedno dítě má v oblibě, druhé odmítá. Týkat se to může dudlíku, spacího pytle, lehátka, kočárku nebo třeba čepičky. Proto raději nekupuj všechny drobnosti už před porodem. Věci, které nepatří do základní výbavy, můžeš pořídit až bude miminko na světě. Tehdy už budeš vědět, čeho se děťátko dožaduje, co mu vyhovuje a co se vám oběma sedne.

Zajímá tě, co by ve výbavičce nemělo chybět? Přečti si samostatný článek, ve kterém najdeš podrobný seznam všeho, co miminko potřebuje 👇

Výbavička pro miminko

Základní výbavička pro miminko je seznamem základních věcí, které bude maminka pro své dítě potřebovat hned po porodu. Základní výbavička pro miminko se liší podle období, ve kterém se dítě narodilo, podle jeho potřeb a zvyků maminky. Není nutné kupovat vše hned na začátku, a nebo do zásoby. Výbavička pro miminko se může pořizovat postupně, dle potřeby, a tak se nemusí stát, že spoustu věcí miminko ani nevyužije. Pro novorozence je dobré nakupovat velikost oblečení od čísla 56. Z menších velikostí miminka rychle vyrůstají, a nebo je ani nestihnout vynosit. Jiné to také je, když se děti narodí předčasně a jsou nedonošené. Tyto děti nosí velikost dětského oblečení od čísla 50 a níže.


Propuštění z porodnice domů

  • Jestli si tašku s věcmi pro miminko, které budete potřebovat při odchodu domů, vezmeš s sebou do porodnice, nebo ti ji někdo z blízkých přinese později, je jen na tobě. Každopádně by měla obsahovat sezónní oblečení, tenčí nebo teplejší čepičku, fusak, overal či deku.
  • Další důležitou položkou v seznamu je autosedačka. Právě na její koupi by ses měla zaměřit už v těhotenství20, protože, jak jistě zjistíš, výběr je nesmírně široký a závěrečné rozhodnutí nemusí být tak jednoduché. Jak vybrat autosedačku a které faktory zohlednit, se dozvíš v našem článku 👇

Jak vybrat autosedačku?

Autosedačky jsou jednou z nejdůležitějších věcí při bezpečném cestování dítěte v autě. Správné používání vhodných autosedaček pomáhá udržet dítě v bezpečí v případě autonehody.


Jak správně držet miminko?

  • I ti nejodvážnější rodiče mají zpočátku při manipulaci s malým a křehkým tělíčkem miminka respekt. Proto je při jeho zvedání a polohování tou nejdůležitější radou – být opatrný, ale určitě se nebát. Nezapomínej totiž, že děťátko tvé rozpaky a strach může vycítit a rychle ti to potom dá svojí náladou najevo. 🙂
  • Na správnou manipulaci s novorozencem se neboj zeptat už v porodnici. Zdravotní sestry ti zpočátku budou asistovat při koupání a ukáží ti, jak děťátko zvedat, jak ho držet a oblékat, také tě upozorní na nejčastější chyby novopečených rodičů. Pokud bys stále neměla jistotu, neboj se ptát a poprosit personál v porodnici, aby ti všechno znovu (a možná i pomaleji) ukázal.
  • Obecně je třeba dodržovat tyto zásady:
    • Vždy dbát na to, aby mělo děťátko podepřenou hlavičku – platí to při zvedání, polohování i nošení. Novorozenec neumí hlavičku sám držet, a ta je navíc s ohledem na zbytek tělíčka poměrně těžká. Pokud mu oporu hlavičky nezajistíš ty, bude si přetěžovat krční páteř.
    • Pomalejší a plynulé pohyby – prudké pohyby miminko dozajista neocení. Důležité je, abys s ním manipulovala s citem a jemně, ale zároveň měla v rukou stále jistotu.
    • Nepřetáčet děťátko za končetiny – budeš-li chtít miminko přetočit na bok a z této polohy si ho třeba vzít na ruce, nikdy ho netahej za ruce nebo nohy. Namísto toho podepři dlaní jeho záda.
  • Stejně jako jiná témata, i manipulace s miminkem je na delší debatu. Co dělat či nedělat a jak správně novorozence držet, si můžeš přečíst v našem článku 👇

Jak správně držet miminko

Většina maminek chce instinktivně držet a hýčkat své miminko, ale někteří novopečení rodiče se bojí a neumí odhadnout jak správně držet to malé, křehké stvoření.


Spánek novorozence

  • Novorozenec přibližně do tří měsíců může prospat až 17 hodin denně. Méně pozitivní zprávou však je skutečnost, že tento čas může být rozdělen na půlhodinové úseky s „bdělými okny“ v noci. Spánek čerstvě narozených miminek dokáže ovlivnit velké množství faktorů, a proto je opravdu těžké dát ti několik obecných rad, díky kterým byste předešli probdělým a proplakaným nocím.
  • Nezapomeň se hlavně zaměřit na to, aby bylo spaní děťátka bezpečné. V postýlce by se neměly povalovat žádné hračky a určitě bys měla zvážit koupi nebo zapůjčení monitoru dechu. Jistě jsi už slyšela o SIDS - syndromu náhlého úmrtí kojenců. Jedná se o tragickou událost, jejíž příčina stále není zcela objasněna. Miminku se během spánku zastaví dech a v případě, že si toho rodiče včas nevšimnou a nezasáhnou (což je bez monitoru dechu nesmírně obtížné), dochází k jeho úmrtí.
  • Jaké faktory zvyšují riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců, jak funguje monitor dechu a jaké typy jsou na trhu k dispozici, se dozvíš v našem článku

Syndrom náhlého úmrtí kojence

Smutnou skutečností je, že v České republice umírají desítky dětí na syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS). Jeho příčina přitom zůstává nevyjasněná a lze pouze několika opatřeními snížit riziko, že nastane. Jaké to jsou, se dozvíš na následujících řádcích.


Krmení novorozence – kojení nebo umělé mléko

  • V porodnici tě určitě poučí, že miminko během prvních dnů života může zhubnout. Nejde však o nic tragického, stále totiž dokáže čerpat ze zásob, které má ještě z těhotenství. Domů vás propustí, až si bude personál jistý, že miminko prospívá a je správně vyživováno – ať už kojením nebo umělým mlékem.
  • To ovšem ještě neznamená, že tě doma nepopadnou obavy, zda miminko dostatečně jí. Pokud kojíš, možná budeš váhat, jestli je pořádně přisáté, protože na rozdíl od umělého mléka v láhvi si objem vypité tekutiny při kojení neodsleduješ. V případě jakýchkoli pochybností se neboj vyhledat laktační poradkyni. V pohodlí domova ti ukáže, jak děťátko správně přikládat k prsu, a kromě toho ti poradí, jak přirozeně podpořit kojení.

Dětské koliky

  • Krmení, spánkový režim a vlastně každičkou minutu prvních měsíců strávených s miminkem ti mohou zkomplikovat dětské koliky. Jak poznáš, že jde o kojeneckou koliku a ne „jen“ o běžný pláč? No, popravdě, maminky, které měly s kolikami u svých ratolestí tu čest, by ti dozajista odpověděly, že to prostě poznáš, protože pláč, kterým miminko dává najevo, že ho bolí bříško, se nedá přirovnat k žádnému jinému nářku.
  • Obecně lze říci, že kolika se u novorozenců projevuje těmito příznaky:
    • Pláč trvá nepřetržitě i tři hodiny a dítě nelze utišit.
    • Miminko si přitahuje nožičky k trupu, je neklidné a kroutí se.
    • Výjimečné nejsou ani červený obličejík, nepravidelné vyprazdňování a zaražené větry.
    • Pláč obvykle přichází v podvečer a v nočních hodinách. Ráno nebo dopoledne se pláč způsobený dětskou kolikou vyskytuje jen zřídka.
    • Intenzivní etapy záchvatů pláče trvají déle než dva nebo tři týdny.
  • Jak dětskou koliku řešit a jak ji odlišit od jiných zdravotních problémů, se dočteš v samostatném článku

Kojenecká kolika

Kojenecká kolika (tzv. tříměsíční kolika, v mírnější verzi také lidově řečeno prdíky) je obvykle charakterizována jako stav vysoké dráždivosti s náhlým začátkem i koncem, projevující se obtížně utišitelným pláčem, křikem, kroucením, kopáním a přitahováním nožiček k bíšku, napjatým bříškem, zatínáním pěstiček, zrudnutím obličeje, často také dochází k odchodu plynů a stolice.

Reflux u novorozenců

  • Dalším problémem, co dokáže zkomplikovat krmení miminka, je reflux. Někteří novorozenci jím netrpí vůbec, ale pak jsou i tací, které pořádně potrápí. Každopádně jde o poměrně častý problém, jehož příčina tkví v nezralém jícnovém svěrači děťátka.
  • Gastroezofální reflux nebo GER je jev, kdy se obsah žaludku vrací do jícnu. U maličkých miminek se projevuje vyšplíchnutím mléka při odříhnutí, případně zvracením, které může mít různou intenzitu.
  • Jak přizpůsobit kojení miminka s refluxem a na co si dát pozor, když děťátko zvrací proudem, se dozvíš v našem článku 👇

Gastroezofageální reflux

Gastroezofageální reflux (též GER, refluxní choroba jícnu) je návrat nestrávené stravy a žaludečních šťáv ze žaludku, příp. z dvanáctníku do jícnu. Běžně se GER vyskytuje u kojenců, který však vymizí do 12. - 18.měsíce života dítěte.


Přebalování

  • Obzvláště v prvních dnech života miminka je přebalování nejen hygienickou záležitostí. Frekvence močení a konzistence i barva stolice jsou totiž také důležitým ukazatelem správného fungování jeho organismu. To, že je děťátko dostatečně hydratované, poznáš podle počtu plenek. Je to sice individuální, ale na den bude potřeba okolo devíti kusů jednorázových.
  • Možná si to v těhotenství neuvědomuješ, ale po narození miminka bude jeho stolice ve vaší domácnosti velkým tématem. Zpočátku půjde o tzv. mekonium či smolku – tmavě zabarvenou stolici s příměsí zelené barvy. Za pár dní, když už budete doma, se zase barva změní na hořčicově žlutou.
  • Plánuješ látkovat, případně vyzkoušet bezplenkovou metodu? Nebo chceš vědět, jak by mělo správné přebalování vypadat? Pak nepřehlédni náš článek 👇

Přebalování

Přebalování je spolu s krmením jedna s nejčastějších rodičovských aktivit minimálně během prvních několika měsíců od narození jejich miminka.


Hygiena a péče o miminko

  • Každá maminka si v oblasti hygieny miminka najde svůj vlastní systém a režim. Obecně však platí, že novorozence není třeba koupat každý den, avšak tato skutečnost je nesmírně individuální, protože miminka často trpí kožními problémy, které vyžadují různou péči.
  • Stejně je to s používáním kosmetiky do koupele – je jen na tobě, zda sáhneš po dětském mýdle, šetrné čisticí emulzi, oleji do koupele nebo budeš používat výhradně čistou vodu.

Péče o pupeční pahýl a pupík novorozence

  • Samostatnou kapitolou během prvních dnů novorozence je péče o pupeční pahýl a po jeho odpadnutí o pupík. Tato oblast si totiž žádá větší pozornost, aby nevznikla infekce.
  • V některých porodnicích pahýl odstraňují, jinde volí samovolné odpadnutí, ke kterému dochází v prvních týdnech po porodu. Určitě ti ale poradí, jak o místo pečovat, a řeknou ti, které symptomy signalizují problém (prvním bývá zarudnutí okolí pahýlu).
  • Pahýl někdo doporučuje dezinfikovat 60% lihem nebo jinou k tomu vhodnou dezinfekcí, jiní odborníci upozorňují, že dezinfekce by mohla zbytečně podráždit kůži, přičemž toto čištění není potřeba. Klidně se zeptej pediatra, co ti doporučí on. Rozhodně je ale důležité místo nechat větrat, tedy pahýl nepřelepovat a miminku oblékat prodyšné a volné oblečení.
  • Po odpadnutí pahýlu sleduj pupík, zda není zarudlý, nezapáchá nebo z něj nevytéká hnis. První den miminko nekoupej a také pár dní poté raději zvol kratší koupele.
  • Může se stát, že z pupíku bude vytékat žlutý sekret. Nic to není, nadále udržuj místo v čistotě a suchu. Hnisavý výtok, nebo jakýkoliv jiný, u něhož si nejsi jistá, o co jde, ovšem ihned řeš s lékařem.

Stříhání nehtíků miminka

  • Teprve praxe ti ukáže, že stříhání nehtíků novorozenci může být poměrně komplikované. Miminku se tato činnost nemusí líbit a pravděpodobně se bude vrtět. I to je jeden z důvodů, proč někteří rodiče děťátku stříhají nehty, když spí. 🙂
  • Na to, kdy začít stříhat miminku nehtíky, se informuj v porodnici. Názory odborníků se totiž liší, a zatímco jedni doporučují počkat, druzí zase radí, aby se tak učinilo, jakmile to bude potřeba. Důvodem je skutečnost, že děťátko se delšími nehty dokáže nehezky poškrábat.
  • Snaž se dodržovat následující zásady:
    • Používej výhradně manikúrní nůžky určené pro malá miminka, které nemají špičku.
    • Nedělej to násilím. Pokud děťátko na manikúru zrovna nemá náladu, počkej si, až bude klidnější, případně na usínání nebo přímo spánek.
    • Pokud by se ti stříhání nehtíků nedařilo, nasaď miminku před spánkem novorozenecké rukavičky – zabrání škrábancům, které vznikají především během spánku miminek, co nespinkají pevně zavinutá

.

Stříhání nehtů u novorozenců

Možná tě to překvapí, ale stříhání nehtíků novorozenci, je poměrně kontroverzní téma. Pravděpodobně se setkáš třeba i s názorem, že není vůbec potřeba, případně na internetu najdeš zvláštní rady a postupy. Pojď si tedy udělat jasno a přečíst si, jak opravdu správně ostříhat nehty miminku, kdy s tím začít a jaké pomůcky budeš potřebovat.


První procházka s miminkem

  • Při rozhodování, kdy vzít miminko poprvé ven, je nejdůležitějším hlediskem aktuální roční období. Jednodušší to mají čerstvé maminky, kterým se děťátko narodilo na jaře nebo na podzim, tedy v období, kdy teploty zrovna nelámou rekordy. Naopak mrazy a vedra si žádají, aby se první procházky s novorozencem buď zkrátily, nebo na pár dní odložily.
  • Důležité je dodržovat tzv. adaptační proces. To znamená, že pokud je miminko zdravé, už několik dní po příchodu z porodnice domů ho můžeš obléknout přiměřeně k počasí a v kočárku ho vzít ven, ale maximálně na 15 minut. Postupně tento interval prodlužuj, aby si miminko zvyklo na změnu teploty i na nové vůně a zvuky.
  • Pokud s děťátkem do první procházky v kočárku či v šátku počkáte i dva týdny, nic hrozného se nestane. Právě naopak – někteří pediatři dvoutýdenní adaptační období doporučují.

Procházky s novorozencem

Kdy jít s miminkem na první procházku? Liší se první procházka s novorozencem v létě a v zimě? Jak miminko na první kočárkování obléknout a jak zjistíš, jestli mu není zima, nebo naopak teplo? I těmto tématům se budeme věnovat v našem článku.



Video: Po příchodu z porodnice

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Pavla Kasparková

Co ve videu zaznělo:


Ženské tělo v šestinedělí

První týdny po porodu jsou nesmírně náročné, a to nejen proto, že se do centra tvé pozornosti dostávají potřeby miminka. Ber ohledy i na sebe, protože pokud zanedbáš péči o své tělo a psychiku, může se ti to ošklivě vymstít. Přečti si naše články, ve kterých mapujeme průběh šestinedělí10 z více hledisek.

Psychika po porodu

Co je to baby blues, jak se projevuje poporodní deprese a jak poznáš, že sis během porodu prošla traumatickým zážitkem? I to mimo jiné zjistíš v našem článku, který vznikl ve spolupráci s porodní asistentkou a psycholožkou Kristinou Zemánkovou.

Duševní zdraví po porodu

Šestinedělí a první měsíce života miminka často idealizuje nejen společnost, ale také samotné nastávající maminky. Ve skutečnosti však období krátce po porodu nemusí působit jako procházka růžovou zahradou – kromě toho, že se jisté změny týkají těla, někdy nepříjemně překvapí také duše. Jak tedy pečovat o psychiku po porodu a které signály ti mohou dávat najevo, že něco není v pořádku? To se dozvíš v našem článku.

Změny na těle po porodu

Zavinování dělohy, bolest v podbřišku při kojení, nalité poprsí, vypadávání vlasů a zpomalené trávení – i toto jsou změny, kterými s větší či menší pravděpodobností po porodu projdeš. Jak se na ně připravit a jak si toto období co nejvíce usnadnit, se dozvíš v našem článku.

Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.


Mohlo by tě také zajímat

Taška do porodnice

Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Kojení

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.



Více na Modrém koníku

  • Zařaď se do tematických skupin, kde se potkávají uživatelky, které spojuje nějaké téma.
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s péči o novorozence

Máš zkušenost s péči o novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce