Porodné 2023

Porodné je dávka státní sociální podpory, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého živého dítěte. Spočítejte si, zda máte na porodné nárok.

O tom, zda máte na porodné nárok, rozhoduje zejména výše příjmů

Nárok na porodné má žena, která splňuje tyto dvě podmínky:

  • porodila své první nebo druhé živé dítě, popř. více dětí současně;
  • rozhodný příjem v její rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,7, tj. u dvoučlenné rodiny (matka a narozené dítě) 18 765 Kč, u tříčlenné rodiny (rodiče a narozené dítě) 29 673 Kč. Při narození druhého dítěte matce samoživitelce je rozhodným příjmem 25 461 Kč a v úplné rodině s dítětem do 6 let věku jde o 36 369 Kč. Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo. Narozené dítě je společně posuzovanou osobou pro určení hranice příjmu rozhodného pro nárok na porodné. Do příjmu rodiny není započítáván rodičovský příspěvek3 ani přídavek na dítě1.

Nárok na porodné může mít také:

  • otec dítěte, pokud matka dítěte, která splňovala podmínky nároku na porodné, zemřela a porodné jí nebylo vyplaceno,
  • osoba, která dítě převzala do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

Jak si spočítat, zda mám na porodné v roce 2023 nárok?

Nárok na porodné mají pouze rodiny nebo maminky s nižšími příjmy. Toto číslo je v případě porodného definováno jako příjem nižší než 2,7 násobek životního minima. To, jaké je životní minimum pro vaši rodinu, si můžete spočítat v online kalkulačce*.

* U sociálních dávek, jako je třeba příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, porodné, rodičovský příspěvek apod., se zpravidla započítává čistý příjem. Čistá mzda ovšem nemusí být vždy totožná s tím, co je vyplaceno na bankovní účet (např. srážky ze mzdy, úplata za odebranou stravu apod. snižuje vyplacenou částku, ale do čistého příjmu pro dávku je třeba započíst celou částku). Jinak je to u příjmu OSVČ. Zde se započítá buď skutečný příjem (na základě daňového přiznání). Pokud není možné započítat příjem na základě DP (třeba z důvodu, že podnikání bylo zahájeno teprve v daném roce), pak se jako příjem počítá příjem ve výši 50% z průměrné mzdy v ČR.

Výše životního minima v roce 2023

KdoVýše životního minima (za měsíc)
Jednotlivec4 860 Kč
První osoba v domácnosti4 470 Kč
Druhá a další osoba v domácnosti, která není nezaopatřené dítě4 040 Kč
Nezaopatřené dítě do 6 let2 480 Kč
Nezaopatřené dítě od 6 do 15 let3 050 Kč
Nezaopatřené dítě od 15 do 26 let3 490 Kč

Pro zjištění, zda váš příjem odpovídal požadavkům na získání porodného, je potřeba spočítat příjem rodiny v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Kalendářní měsíce jsou leden–březen, duben–červen, červenec–září, říjen–prosinec.

  • příklad: Miminko se narodí v květnu, rozhodné pro posouzení jsou příjmy v měsících lednu, únoru a březnu.

Jak už bylo psáno výše, do příjmů, které mají vliv na výpočet, se nezapočítává ani rodičovský příspěvek, ani přídavky na dítě. Započítat je ale kromě příjmů ze zaměstnání nutné případnou podporu v nezaměstnanosti nebo příjem invalidního důchodu.

Jestli máte nárok na porodné a v jaké výši, si můžete spočítat v této online kalkulačce.

Kolik v roce 2023 činí porodné?

Výše porodného činí 13 000 Kč u prvního živě narozeného dítěte, 10 000 Kč u druhého živě narozeného dítěte, u dvou a více narozených dětí 23 000 Kč. Pokud se vám narodí např. dvojčata, ale již doma jedno dítě máte, bude vyplacena částka jen za druhé narozené dítě, tedy 10 000 Kč.

Nárok na porodné mají pouze rodiny nebo maminky s nižšími příjmy

Jak a kde o porodné žádat?

Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují krajské pobočky Úřadu práce ČR podle místa trvalého pobytu osoby, která má na dávku nárok, tj. oprávněné osoby. Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV. Formuláře žádostí naleznete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. K Žádosti o porodné se přikládá rodný list dítěte/dětí.

Pokud jste o dávce nevěděla nebo s miminkem nechcete jít na úřad ihned, nemusíte se bát. O porodné si můžete požádat až do jednoho roku po narození dítěte. Pokud vám bude porodné schváleno, bude vám vyplaceno jednou splátkou nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce, a to ode dne, kdy došlo k rozhodnutí o jeho přiznání.

Mají na porodné nárok i OSVČ?

Pokud jste osoba samostatně výdělečně činná, i vy můžete o porodné žádat. Jediný rozdíl v posuzování nároku na dávku je v tom, že osoby samostatně výdělečně činné dávají k posouzení příjmy podle posledního podaného daňového přiznání.

  • příklad: Jestliže se miminko narodí do 30. června 2022, posuzují se příjmy z roku 2020, od 1. července 2022 se vychází z přiznaných příjmů za rok 2021.

Podle zákona o státní sociální podpoře se jako příjem z podnikání započítává vždy nejméně 50% průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.

Při narození prvního dítěte jsem nárok na porodné neměla, nyní ano, jak vysoká bude dávka?

Často se stává, že při narození prvního potomka jste na porodné kvůli vysokým příjmům ze zaměstnání neměla nárok, při narození druhého dítěte je vaše finanční situace jiná. Pokud tentokrát budete mít na porodné nárok, obdržíte porodné v částce jako na druhé dítě, tedy 10 tisíc korun. Částka se totiž odvíjí od skutečného pořadí narození dítěte, nepřidělení porodného na první dítě nemá na tuto praxi žádný vliv.

Text po odborné stránce zkontrolovalo:
Aperio
Společnost pro zdravé rodičovství
Právní a psychologická poradna pro rodiče 👇

aperio poradna


Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s porodným

Máš zkušenost s porodným?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
bruebla  5. pro 2019

Protože jsem vdaná, odmítli mi přijmout žádost o porodné

Dostala jsem se do zapeklité situace. Jsem vdaná, ale s manželem nežiji už 4 roky (vyhoštěn zpět na UK) .
Otěhotněla jsem neplánovaně s přítelem a mám už narozeného syna. Bylo mi ale sděleno, že na porodné nemám nárok, jelikož potrebuji příjem mého manžela (kvůli nestihnutému rozvodu je zapsány v RL).
Vůbec to nechápu. Když s ním přeci nebydlím a nejsem v kontaktu, žiji s přítelem, neměli by se posuzovat příjmy v domácnosti? Když manžel s tím nemá nic společného.
Děkuji za rady. Na úřadě byla paní asi méně zkušená a jelikož bych porodné měla dostat, ani si ode mě nevzala papíry.
1 člověk považuje za užitečné
leniluki  2. zář 2015

Nespravedlnost

Mrzí mě, že tento stát tak málo podporuje rodiny s dětmi. Na porodné mají nárok snad jen maminky samoživitelky, já pracovala pouze na poloviční úvazek, většinu financí obstarává manžel a i tak jsme se o nějakou tu tisícovku nevešly do tabulek. Přitom zařídit věci pro miminko stojí nějaké ty peníze, a to nekupujeme téměř nic nového, všechno většinou po bazárcích, nepoužíváme jednorázovky, kočárek máme též z druhé ruky, většinu oblečení jsme do začátku podědili po našich mladších sourozencích.

Myslím, že porodné by měla dostat každá maminka, alespoň ta, co čeká první dítě, poté ať je to třeba podle nějakých tabulek. :)
6 lidí považuje za užitečné
christtyna  7. dub 2015

Bohužel, máte smůlu.

Já čekala své první dítě. Přítel už druhé. Jakožto pracující rodiče jsme bohužel neměli nárok na tento příspěvek. V celku jsem byla dosti zklamaná. Upřímně jsem s těmi penězi do začátku počítala. Přítel měl tehdy práci, která finančně nebyla dostačující. Já marodila od počátku těhotenství a i mé marodění bylo o mnoho vyšší, než přítelova výplata.

I když schválili porodné na druhé dítě, i tak nebudeme mít nárok. Přítel druhým rokem podniká, tudíž finančně jsme na tom lépe a já opět od začátku těhotenství marodím. Teď už za almužnu.
rituska88  19. únor 2015

Jsme pracující = nemáme nárok

Syn se narodil v květnu 2014 a bohužel jsme se nevešli do tabulek, takže jsem porodné nedostala. Oba s přítelem jsme byli pracující a vydělávali tak nějak normálně jako většina lidí, takže jsme měli smůlu.

Dost mě to mrzelo, protože jsme byli v situaci, kdy by se nám hodila každá koruna - otěhotněla jsem neplánovaně a měli jsme finanční problémy. A hlavně mi to bylo líto z toho důvodu, že oba s přítelem jsme hned po skončení školy poctivě pracovali, ani jeden z nás nebyl nikdy na pracáku, a potom, když jsem musela před porodem odejít na nemocenskou a zůstat doma za pár korun a ještě neměla nárok ani na porodné a viděla jsem jiné, které nikdy nepracovaly a porodné a různé příspěvky dostaly, cítila jsem hroznou nespravedlnost. Ale tak to holt v našem státě chodí.

Teď schválili porodné pro určité lidi i na druhé dítě. Kdybych šla teď po rodičovské dovolené do práce a druhé dítě jsme si pořídili až později, zase bych samozřejmě nárok neměla. Ale chceme mít děti brzy po sobě, tak snad se příště do těch tabulek vejdeme a nějakou korunu od státu i dostaneme, zatím jsme pořád jenom odváděli...
2 lidé považují za užitečné