Plané neštovice

Plané neštovice (také varicela, varicella) jsou vysoce nakažlivým virovým onemocněním, které postihuje zejména děti. Způsobuje je, stejně jako pásový opar5, virus varicella zoster (DNA virus HHV-3). Po vymizení příznaků ale dále virus zůstává neaktivní, u zdravých lidí k jeho reaktivaci již nikdy nedojde, při i malých narušeních imunitního systému2 se může virus reaktivovat ve formě pásového oparu, u lidí s většími imunologickými problémy (alergici, imunodeficentní, nakažení HIV) může dojít i k opakované manifestaci planých neštovic.
Vyrážka planých neštovic v počátečním stádiu

Plané neštovice - šíření

Plané neštovice se šíří vzduchem a kontaktem s vyrážkou, v uzavřeném prostoru se nakazí až 90% přítomných osob. Infekční je dítě už dva dny před výsevem první vyrážky a končí zaschnutím poslední vyrážky. Inkubační doba je 14 - 21 dní. Plané neštovice překoná většina dětí obvykle mezi 1.26. rokem života. Nejvíce se vyskytují během zimy a jara.

Plané neštovice - průběh

Po uplynutí inkubační doby se může objevit horečka1, zimnice, žaludeční problémy či průjem1, svědění nebo bolest kůže. Za další 3 až 4 dny se objevuje vyrážka, která je pro plané neštovice typická. Vyrážky začíná většinou na hlavě a trupu a z této oblasti se rozšiřuje na celé tělo. Po několika dnech vyrážka přechází v puchýřky, které po 6 až 8 hodinách zasychají, mění v krusty. Akutní fáze odezní během asi týdne, další tři týdny se postupně hojí zaschlé puchýřky.
Neštovice u dítěte

U zdravých dětí mívá nákaza obvykle mírný průběh, se slabým výsevem a někdy i bez teplot, s minimálním rizikem komplikací. V tomto případě se tedy jedná o onemocnění ne vážné, ale jen nepříjemné.

Plané neštovicePři prodělání infekce do 223 let1 vzniká dlouhodobá a silná imunita2 vůči viru varicella zoster ( planým neštovicím i pásovému oparu), při prodělání infekce ve starším věku již imunita nebývá tak silná a mívá kratší trvání. Proto jsou pravděpodobně oblíbené "neštovicové dýchánky", kdy se maminky snaží kontaktem s nakaženým dítětem, hraním si se stejnými hračkami, či líbáním nakazit své 1 až 3 roky staré děti, aby mělo dítě plané neštovice v době, kdy jsou rizika onemocnění minimální (menší než rizika očkování38) a přínosy prodělání infekce maximální.

U novorozenců7, adolescentů3, těhotných3 a dospělých s imunideficenty bývá průběh onemocnění komplikovanější.

Plané neštovice v těhotenství

Prodělala-li těhotná žena neštovice v dětství, nemusí se ničeho obávat. V případě, že se žena s neštovicemi zatím nesetkala, měla by se mít v těhotenství24 na pozoru. Průběh nemoci je během gravidity náročnější a může s sebou přinést také komplikace, např. ve formě zápalu plic7. Neštovicemi může být ohrožen také plod, protože virus může prostoupit přes placentu9 až k dítěti. Nakazí-li se žena v těhotenství nebo novorozenec neštovicemi, musí být hospitalizováni v nemocnici.

Důležité je také období během těhotenství, ve kterém se žena může planými neštovicemi nakazit:

  • První trimestr37 - riziko nakažení je pro plod velmi vysoké, ale je velmi malá pravděpodobnost jeho nákazy. U dítěte může dojít k poškození končetin, zraku nebo k opožděnému vývoji.
  • Druhý trimestr17 - je velmi malá pravděpodobnost, že se plod planými neštovicemi nakazí, v této době dostává od své matky protilátky.
  • Třetí trimestr13 - pro matku představuje velmi vysoké riziko, 5 dní před porodem jsou pro dítě velice rizikové, neboť nakažení může mít smrtelný průběh.

Více informací o průběhu neštovic v těhotenství naleznete v samostatném článku Neštovice v těhotenství3.

Plané neštovice - léčba

Léčba je symptomatická - léčí se a potlačují příznaky onemocnění.

  • klidový režim,
  • dostatek tekutin7,
  • sprchování vlažnou vodou,
  • antihistaminika nebo na pití čaj rooibos proti svědení,
  • megaskorbická léčba5,
  • betaglukany2,
  • na potírání planých neštovic lze v určitých případech používat Tanno-Hermal lotio či antiseptickou mast,
  • v případě nutnosti srážení horečky1 fyzikálními metodami (zábal), aromaterapeuticky, nebo podáváním antipyretik, nicméně horečka je obranný a léčivý mechanismus těla,
  • u osob s imunodeficenty nebo při vážném průběhu lze podávat antivirotika (acyklovir) nebo imunoglobuliny.

Plané neštovice - očkování

Očkování proti planým neštovicím je nepovinné. Indikací je ochrana zdraví jiného jedince, jenž sám nemůže být očkován (např. kvůli neurologickému postižení, imunodeficenci), pak bývá doporučeno očkovat jeho blízké okolí. Cílem je snížení rizika přenosu viru varicella zoster na tuto vůči němu vnímavou osobu, která sama nemůže být očkována. Je třeba zvážit také kontraindikace a možné nežádoucí účinky vakcíny. Pro zdravé děti menší rizika a vyšší přínosy plynou z prodělání infekce virem varicella zoster, ideálně ve věku 1 až 3 roky.

Farmakoekonomické studie vyjadřují obavy, že očkování proti planým neštovicím v dětství není ekonomicky přínosné, protože snížení nákladů na léčbu dětí (symptomatická léčba, pracovní volno rodiče na ošetřování dítěte) bude přebito vyššími náklady souvisejícími s léčbou pásového oparu a v dospělém věku léčbou planých neštovic, kteří po očkování již nebudou mít ochranné protilátky.

Nepovinné vakcíny proti planým neštovicím

Více o planých neštovicích na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Varicella
  2. http://www.vitalia.cz/clanky/ockovani-proti-nestovicim-zahada-hlavolamu/
  3. http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/vzv.html
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/04/08.pdf
  5. http://www.nestovice.u13.cz/nestovice-v-tehotenstvi/

Hodnocení a zkušenosti s planými neštovicemi

Máš zkušenost s planými neštovicemi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
nissi  15. bře 2023

Opětovné něštovice

Dcera ve svých 3,5 letech prodělala plané neštovice. Na těle měla 31 pupínků. Tehdy mě strašili, že je chytne podruhé, protože si tělo nestihne vytvořit dostatečné protilátky. Nyní je jí 8 let a má je znovu. Zajímavé na tom však je, že když byla na podzim ve škole vlna neštovic, měly je i její kamarádky, jí se neukázaly. Od ledna dceru však začala trápit bradavice, která zřejmě toto virové onemocnění probudila. Takže v březnu teploty, po 4 dnech už pupínky, které se měnily na puchýřky, ale má to pouze lokálně. Už 3. den a stále se tvoří nové. Uvažovali jsme i nad pásovým oparem, ale ten se příznakům a hlavně tvaru vyrážky vůbec nepodobá.
terikus  1. bře 2017

Velmi lehký průběh

Syn (2,5 roku) prodělal neštovice s velmi hladkým průběhem. Měl pouze 3 pupínky a svědil ho jen jeden z nich. Teploty, ani nic jiného neměl. Mazali jsme imazolem krémpastou a velice rychle neštovice vysušil. Pro jistotu jsem měla v zásobě homeopatika, dithiaden, fenistil a panadol čípky, ale naštěstí nebylo nic z toho potřeba.

S manželem jsme neštovice ani jeden neměli a měli jsme velký strach, že je od syna chytíme, protože neštovice v dospělosti jsou nic moc. Díky bohu jsme je nechytili.
1 člověk považuje za užitečné
baarunecka  6. dub 2016

Neštovice u nás

Moje zkušenost s neštovicemi je dost děsivá.

Přinesla je domů starší dcera ze školky, bylo jí 6 a mladší tenkrát 2 roky. Kristýnka měla celkem lehký průběh ( pár pupínků a teplotu do 38,6 asi 2 dny).

My s Klárkou jsme je dostaly přesně 14 dní po Kris. Obě jsme měly přes 40C horečky a velikánské pupeny úplně všude. Malou svědily a mě bolely. (Já je měla i v puse a krku, takže jsem nemohla asi 4 dny jíst) měla jsem je i v uších no prostě jsem si užívala. Měla jsem zimnice a ještě jako bonus mě bolela hlava. ( Asi jsem byla zralá na nemocnici).

Bolely mě i klouby a skoro jsem nemohla chodit. Bylo mi tenkrát skoro 31 a kdybych věděla, že jsem je neměla, tak bych se nechala očkovat, protože takhle zle mi ještě nikdy nebylo.

Asi jsem měla velkou kliku, že jsem nedostala zánět mozkových blan.
4 lidé považují za užitečné
vanule  5. dub 2016

Neštovice u nás...

Já se neštovic hrozně bála (asi kvůli zkušenostem - špatným - z okolí ) takže když jsem na dceři (3,5 roku) objevila pupínek stávaly mi hrůzou vlasy na hlavě. Nicméně doktorka mé neblahé tušení jen potvrdila - NEŠTOVICE.

Doporučila nám místo pudru mazat gelem ViraSoothe, Fenistil kapky a klidně i denně sprchovat.

Průběh byl velmi klidný, žádné teploty, žádné výrazné svědění, pupínků jen pár, takže můžu říct, že nejhorší asi byla ta 14 denní "karanténa". :-)

A teď to musím pořádně zaklepat na dřevo, aby i u syna ( až je někdy dostane, tentokrát se vyhnul ) byl průběh taky takový.
1 člověk považuje za užitečné
pajulinkka  14. bře 2014

Naše zkušenost?

Když mi kamarádka psala, že mají neštovice, řekla jsem si proč tam nezajít, aby je syn dostal, samozřejmě jsem věděla, že já jsem je jako malá neprodělala, tak snad je dostanu taky a nebo neee. No nikdy bych tohle už neudělala ;-)

Já jsem ještě teď jeden pupen, jeden den teplota a zimnice a syn pár pupínků, aby se neřeklo :-D Pudr pro mě už nikdy, spíš mi spálil ještě kůži, u syna ne. Mazali jsme jen chvilku než se s pupínků udělaly stroupky. Už jen počkat, až je dostane dcerka a budeme mít vystaráno :-)
1 člověk považuje za užitečné
betelgeuzz  6. lis 2013

Neštovice

Starší přinesla neštovice v 3,5 letech ze školky, mladší tehdy bylo rok a něco. Starší měla průběh lehčí, bez teplot, pár pupínků. Mladší tuším trochu teplotu měla, pupínků tak 50? Doktorka doporučila ničím nemazat, jenom jsem je v prvních dnech koupala v hypermanganu. Na svědění jsem každé dala asi 2x fenistil kapky.
1 člověk považuje za užitečné
jajinka27  9. kvě 2013

Neštovice

U nás prodělali neštovice oba kluci kolem 18 měsíců. Starší měl vysoké horečky a miliony pupínků a mladší vše naprosto v pohodě.

Používali jsme na mazání Imazol a fialovou vodičku, oboje se osvědčilo. Po pudru měl starší syn stroupky, strhával je a má jizvičky :( takže za mě pudr ne :( na noc doporučuju kapičky Fenistil, když to svědí.
6 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce