Plodné dny

Ženy mohou otěhotnět pouze v určitých, cyklicky se opakujících obdobích během celého svého reprodukčního období (tedy od doby, kdy dosáhnou pohlavní zralosti až po období menopauzy). Doba, která je ohraničena dvěma menstruacemi se u ženy dělí na tzv. plodné dny a neplodné dny.

V tomto článku máte možnost dozvědět se ty nejzásadnější informace, které se plodných dnů týkají. Dozvíte se, co jsou plodné a neplodné dny, zjistíte, jak poznat plodné dny. Naučíte se, jak vypočítat plodné dny - nebojte výpočet plodných dní není nijak složitý a hravě ho zvládne každá z vás. Jediné, co potřebujete vědět, jsou informace o vašem cyklu. Zajímá vás, zda lze otěhotnět mimo plodné dny? Na tohle všechno a ještě na další spoustu otázek najdete odpovědi v tomto souhrnném článku, který vám poví i o tom, na co jste se dosud možná styděly zeptat.


Video: "Ideální je, když spermie na vajíčko v děloze čekají..."

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

Co vše v rozhovoru zaznělo:

00:00 Úvod.
00:12 Představení hosta a tématu.
00:20 Co jsou to plodné dny?
01:54 Má každá žena plodné dny?
02:59 Jaké jsou jednotlivé fáze menstruačního cyklu ženy a co znamenají?
04:04 Kdy má žena v menstruačním cyklu plodné dny?
05:25 Kdy a proč je důležité sledovat si své plodné dny?
06:02 Znamená ovulace to stejné jako plodné dny?
07:05 Jak se dají vypočítat plodné dny?
07:25 Lze otěhotnět i mimo plodné dny?


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Jak otěhotnět?
🎞️ Vše o ovulaci
🎞️ Jak vyvolat menstruaci?


Plodné dny

Plodné dny představují poměrně krátké období, čili trvají jen pár dnů, během kterých je největší pravděpodobnost, že dojde k oplodnění vajíčka a tedy i k otěhotnění. Velice často se můžete setkat i s označením ovulační dny - plodné dny jsou totiž vždy dny kolem ovulace6 (ovulace je odborný lékařský termín, který označuje okamžik, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka z vaječníku). Samy tak vidíte, že ovulace a plodné dny spolu velice úzce souvisí.

Ovulace a plodné dny však nejsou synonyma

Termín “ovulace” bývá v běžné komunikaci někdy zaměňován za pojem “plodné dny”. Zatímco samotná ovulace je záležitostí krátké chvíle, kdy dojde k uvolnění zralého vajíčka, plodné dny samozřejmě trvají o něco déle. Zralé vajíčko, které se uvolní a putuje vejcovodem3, žije pouhý jeden den. Oproti tomu spermie jsou v ženském těle podle odhadů odborníků schopné přežít ( a tedy i oplodnit vajíčko) zhruba 3 - 5 dní. Plodné dny tedy začínají již několik dní před ovulací a končí zhruba 24 hodin po samotném uvolnění vajíčka. Velice zjednodušeně by se tedy dalo říct, že plodné dny jsou ty, kdy se vajíčko nachází ve vejcovodech.

Ovulace a plodné dny

Neplodné dny

Ve výše napsaných řádcích jste se mohly dočíst o tom, že za plodné dny je možné označit jen pár dní kolem ovulace. Které dny se tedy označují jako neplodné dny? Jsou to všechny ty ostatní. Možnost otěhotnění v neplodných dnech je minimální. Tato informace je velice důležitá pro páry, které jako ochranu před otěhotněním používají metodu “plodné a neplodné dny”. Ale dejte si pozor, tato metoda rozhodně není stoprocentní ochranou!

Plodné dny příznaky

Plodné dny se pojí s ovulací a tu na sobě některé ženy dovedou velice dobře poznat. Jak tedy poznat plodné dny a jaké jsou jejich příznaky, které na sobě můžete samy pocítit?

Změna konzistence poševního hlenu - poševní hlen se v průběhu ženina cyklu mění, poševní hlen v období ovulace je řidší, průhledný a táhlejší. Po proběhnutí ovulace dochází k jeho zhoustnutí a změně barvy (z průhledné na bílou).

Citlivější vnímání pachů a čichových vjemů - čichové buňky žen při ovulaci jsou citlivější, výrazněji vnímají například vůni potu mužských protějšků.

Vyšší atraktivnost u mužů - mezi projevy ovulace bude tento u většiny žen pravděpodobně ten nejoblíbenější. Mnohé studie prokazují, že jsou ženy při ovulaci pro mužské protějšky atraktivnější. Přitažlivější si však připadají i ženy samy, protože během plodných dnů mívají plnější rty, jemnější pleť či rozšířené zorničky.

Zvýšení bazální teploty - tento projev ovulace pocítí jen ženy, které si během cyklu zjišťují bazální teplotu. Bazální teplota3 se měří hned po probuzení a po proběhlé ovulaci se skokově zvedne až o 0,5 stupně Celsia. Tato zvýšená bazální teplota pak trvá až do příští menstruace (či případně po konec těhotenství).

Změna složení slin - tohoto projevu ovulace můžeme využít při používání ovulačních testů, které sledují hladinu takzvaného luteizačního hormonu (velice často se můžete setkat i s užívanou zkratkou LH). Hladina tohoto hormonu je nejvyšší 12 - 36 hodin před ovulací. V době ovulace jsou sliny slanější, čehož využívají volně prodejné slinné ovulační testy (oproti ovulačním testům z moči přinášejí velkou výhodu - lze je používat opakovaně).

Výpočet ovulace, výpočet plodných dnů a ovulační kalkulačka

Ať už se snažíte otěhotnět, či naopak otěhotnět rozhodně nechcete, bude se vám hodit, když budete vědět, jak vypočítat plodné dny (ovulační dny). Výpočet plodných dní není nikterak složitý a na internetu najdete i nástroj, který se označuje jako ovulační kalkulačka (pokud se vám nedaří najít, můžete zkusit i slovní spojení “plodné dny výpočet” či “plodné dny kalkulačka”). Nyní už je zapotřebí zadat jen informace, které po vás kalkulačka plodnosti chce a o malou chvilku a pár kliknutí později před sebou vidíte výpočet plodných dní černý na bílém. Je však zapotřebí uvědomit si, že ovulační kalkulačka je jen orientační metoda, jak zjistit plodné dny - výpočet ovulace je jen odhadovaný podle délky vašeho běžného cyklu. Může se stát, že se cyklus vlivem různých okolností pozmění, což posune ovulaci a s ní samozřejmě i plodné a neplodné dny. Kalkulačka plodných dní jen předpokládá situaci na základě vámi zadaných údajů. Reálné plodné dny pak mohou být časově posunuty.

Výpočet ovulace

Lze otěhotnět mimo plodné dny?

Tuto otázku si klade jistě velká spousta maminek (i těch nastávajících) a ruku na srdce, snad každá z nás slyšela “městskou legendu” o nějaké ženě, která otěhotněla naprosto mimo své plodné dny. Jak to tedy je? Lze otěhotnět mimo plodné dny? Kdepak, otěhotnění v neplodných dnech není fyzicky možné. Žena může otěhotnět pouze při ovulaci (a dnů kolem ní). Velice často se však může stát, že ovulace nastane dříve či později, než je žena zvyklá. V tom případě pak ale dny, která ona považuje za plodné, jsou vlastně neplodné dny. A naopak dny, o kterých si žena myslela, že jsou neplodné, byly plodné dny. Pokud si žena chce být opravdu jistá, měla by se spolehnout na některou z metod, jak zjistit plodné dny s větší přesností a hlavně s větší jistotou.

Jak zjistit plodné dny?

Metod, které nám pomohou opravdu s jistotou určit, kdy dojde k ovulaci, je hned několik. Jelikož je každá z nás jiná, tak určit s jistotou, kdy bude žena ovulovat (tedy rozlišit plodné a neplodné dny), nemusí být vždy snadné. Doba ovulace je však tou nejvhodnější dobou, kdy otěhotnět lze, proto je dobré, aby žena věděla, kdy v jejím cyklu ovulace zpravidla probíhá. Na tyto metody se můžete podívat v jejich přehledném souhrnu.

Jak poznat plodné dny podle hlenu?
Během plodných dnů se mění charakter hlenu vylučovaného děložním čípkem. V době ovulace je hlen děložního čípku řidší, průhledný a tvoří se ve větším množství. V této době mohou mít ženy pocit mokra. Těsně po ovulaci pak hlen houstne a mění svou barvu (na bílou).

Jak poznat plodné dny podle bazální teploty?
Po proběhnutí ovulace se bazální teplota skokově změní (stoupne o cca 0,5 stupňů Celsia). Velkou nevýhodou této metody je to, že proběhlou ovulaci žena zjistí až zpětně na konci plodného období. Pokud však žena chce zabránit otěhotnění, je dobré tuto metodu kombinovat s jinou (například se sledováním hlenu děložního čípku).

Jak poznat plodné dny za pomoci ovulačních testů?
Používání ovulačních testů není nijak složité. V domácím prostředí se nejčastěji používají ovulační testy, které zjišťují přítomnost luteiačního hormonu z moči. Jejich velkou výhodou je to, že na ovulaci upozorňují s předstihem 12 - 36 hodin. Ovulační testy se dají zakoupit v každé lékárně.

Jak poznat plodné dny podle děložního čípku?
V průběhu cyklu dochází ke změnám na děložním čípku, tato metoda pro výpočet ovulace vychází tedy z jeho stavu. Podle jeho postavení, tvrdosti a délky se dá poměrně spolehlivě poznat, kdy žena ovuluje. Stav děložního čípku může ovšem ovlivňovat i stres, nemoci či cestování. Lékaři však tuto metodu, jak poznat den ovulace, zcela nedoporučují, protože pokud ji provádí žena sama na sobě, je míra chybování poměrně vysoká.

Sledování zrání vajíček ultrazvukem
Tuto metodu pro výpočet ovulace provádí lékař. Zrání vajíček ve vaječníku je možné pozorovat ultrazvukem a podle velikost folikulu (vajíčko s obalem, které roste ve vaječníku) může lékař odhadnout, kdy pravděpodobně dojde k ovulaci. Tento proces se označuje jako folikulometrie.

Plodné dny
Popis obrázku: Na obrázku můžete vidět folikulární fázi, ovulaci i luteální fázi. Během ovulace je jasně největší šance k otěhotnění.

A to je pro dnešek vše. Tak co, máte po přečtení článku už plodný dny v malíku? 🙂

Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Štěpán Machač Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s plodnými dny

Máš zkušenost s plodnými dny?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce