Plodové obaly

Plodovým obalům se v těhotenství nepřikládá velká důležitost, ale jen do chvíle, kdy právě ony těhotenství zkomplikují. Teprve v tomto momentě těhotná žena přichází na to, které nepostradatelné funkce plodové obaly plní. Jaké problémy mohou nastat s plodovými obaly a jak je lékaři potom řeší? To se dozvíš v našem článku.

Plodové obaly

Plodové obaly spolu s plodovou vodou chrání miminko v děloze.

Co jsou plodové obaly a jakou mají funkci?

  • Plodové obaly neboli zárodečné listy jsou dvě elastické blány, které uvnitř dělohy chrání vyvíjející se plod. Vnitřní plodový obal se nazývá amnion, vnější zase chorion. Před porodem dochází k jejich protržení, důsledkem čehož nastává odtok plodové vody a většinou i nastupuje činnost dělohy – kontrakce.
  • Funkcí plodových obalů je vytvářet nepropustnou bariéru, která obklopuje plodovou vodu a v průběhu těhotenství tak zajišťuje její sterilitu. Jakmile by se plodové obaly předčasně protrhly nebo narušily, hrozilo by, že k miminku pronikne infekce.
  • Na konci porodu, přesněji během třetí doby porodní, kdy je již děťátko na světě a nastává porod placenty, se spolu s ní vylučují z těla ven i zbytky plodových obalů.

Protržení plodových obalů

Protržení plodových obalů by za ideálních okolností mělo nastat přibližně v předpokládaném termínu porodu, kdy se tělo připravuje na příchod dítěte na svět. Tehdy mluvíme o spontánním narušení obalů, které vede k odtoku plodové vody. Nicméně mohou nastat dvě komplikace, které se vyřeší jen zásahem lékařů. Jmenovitě se jedná o předčasné prasknutí plodových obalů nebo jejich neprotržení v průběhu porodu.

Předčasný únik plodové vody

  • Z řady důvodů se plodové obaly někdy naruší předčasně, důsledkem čehož plodová voda uniká v období těhotenství, kdy to není žádoucí. Vždy se jedná o problém, který je třeba monitorovat a při němž je nutné snížit riziko infekce na úplné minimum pomocí antibiotické léčby.
  • Předčasný únik plodové vody může nastat důsledkem těchto příčin:
    • nadměrné množství plodové vody – polyhydramnion,
    • slabá stěna plodového obalu nebo její narušení při úrazu,
    • důsledkem amniocentézy17 – odběru plodové vody, během které se stěna plodových obalů musí propíchnout, aby do plodového vaku mohla vniknout jehla k odebrání vzorku,
    • zánět plodových obalů.
  • Přečti si více o rizicích předčasného úniku plodové vody 👇

Předčasný odtok plodové vody

„Prasknutí“ plodové vody známe z filmů jako velkolepý moment signalizující blížící se porod. Ve skutečnosti však plodová voda ve většině případů odtéká postupně a rozhodně to nevypadá, jako by někdo vylil na podlahu kbelík vody. A to nejdůležitější – plodová voda může začít odtékat i předčasně. Proč se to stává a jaké mají lékaři možnosti při řešení této komplikace? Pojď si o plodové vodě a jejím předčasném úniku přečíst víc.


Amniotomie – prasknutí plodových obalů lékařem

  • Opačnou situací je, když plodové obaly spontánně neprasknou „v pravý čas“, tedy v průběhu porodu, ale předtím než dochází k samotnému tlačení. Tehdy je lékař musí propíchnout manuálně, čemuž se říká amniotomie.
  • „Umělé“ prasknutí plodových obalů se provádí prostřednictvím kovového nástroje, na jehož konci se nachází ostrý háček. Přes pochvu se tento nástroj zavede až k plodovým obalům, které se jím propíchnou. Nastává tak odtok plodové vody a průběh porodu může pokračovat dále.
  • Pokud by porod dítěte pokračoval i bez narušených plodových obalů, mohlo by dojít ke komplikacím – například k předčasnému odloučení placenty.
  • Přečti si více o amniotomii v našem samostatném článku 👇

Amniotomie

Přestože amniotomie, tedy manuální propíchnutí plodových vaků, dokáže urychlit porod a tím i zkrátit jeho bolestivou etapu, množství maminek se tohoto úkonu bojí. Proč k amniotomii lékaři přistupují a kdy ji nejčastěji volí? Pojď si o tom přečíst víc.


Zánět plodových obalů

  • Zánět plodových obalů (neboli chorioamnionitida) je komplikací v těhotenství, kterou není dobré podceňovat. Často totiž vede k infekci plodové vody (jinak řečeno: k infekci amniové dutiny).
  • Infekce plodových obalů může vzniknout v těchto případech:
    • K plodovým obalům pronikne infekce z pochvy, případně z močového traktu – může se jednat o zánět močových cest nebo narušení bakteriální hladiny v poševním prostředí, tedy kvasinkovou infekci.
    • Infekci plodových obalů zapříčiní amniocentéza – při odběru plodové vody může nastat i tato komplikace.
  • Z toho důvodu v těhotenství rozhodně nepodceňuj neobvyklý vaginální výtok, problémy s močením nebo příznaky infekce močových cest. I banální onemocnění, které pro ženu za běžných okolností nepředstavuje žádné velké riziko, může v těhotenství způsobit řadu dalších problémů.
  • Příznaky infekce plodových obalů bývají nestandardní výtok a zvýšená teplota až horečka. Infekce se v raných stádiích nemusí vždy přenést i na děťátko, ale v případě, že už k přenosu dojde, dítě reaguje změnou své tepové frekvence. Po podání antibiotik se jeho srdeční činnost zase vrátí do normálu.
  • Zánět plodových obalů, který se nepodchytí včas, může vést k předčasnému úniku plodové vody, případně předčasnému porodu a v dřívějších týdnech těhotenství také k potratu.

Video: Vše o předčasném porodu

Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.

Co ve videu zaznělo?


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.

Trimestr

Těhotenství je členěno na tři časové úseky, které se nazývají trimestry, z nichž jeden trvá tři měsíce. Pravděpodobně sama ucítíš, že každý trimestr je jiný, a to nejen ve vyšetřeních, ale obvykle také v pocitech a fyzické kondici.


Více na Modrém koníkovi

Na Modrém koníkovi najdeš řadu informací od odborníků i zkušeností ostatních uživatelek. Buď s nimi ve spojení nebo si čti, co už bylo napsáno.

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s plodovými obaly

Máš zkušenost s plodovými obaly?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce