Porod do vody

Porod do vody patří mezi alternativní porody4. Názory odborníků na tento typ porodu jsou různé. Je spousta lékařů, kteří tvrdí, že porod do vody má hodně výhod. Také je spousta lékařů, kteří jsou proti takovým porodům. Voda má však určitě pozitivní vliv jak na rodičku1, tak také dítě. Plod žije 9 měsíců v podobném vodním prostředí a porod do vody je pro ženu méně stresující, navíc teplá voda napomáhá k uvolňování svalů a může být jedním z pomocníků, jak předejít nástřihu hráze19.
Porod do vody

Porody do vody v České republice

Porod do vody schválila Česká gynekologická společnost v roce 1999. Zároveň se souhlasem stanovila také podmínky, kdy je možné porod ve vodě provádět a kdy se mu raději vyhnout. Seznam podmínek stanovuje také rizika, se kterými se mohou rodičky během porodu do vody setkat, např.:

  • zvýšená pravděpodobnost bakteriální infekce, např. streptokok
  • žena musí počítat s tím, že během porodu odchází do vody také stolice, moč, plodová voda a krev
  • porodnický personál má během porodu omezený přístup k plodu
  • poloha na zádech, v podřepu nebo ve stoje může být pro rodičku z důvodu možné uklouznutí nebezpečné
  • rizikový je také přesun rodičky z vody na porodní postel, prodlužuje se tím doba k provedení nutného zákroku
  • lékaři mohou provést špatný odhad krvácení během porodu
  • u rodičky je zvýšené riziko nadměrného krvácení, díky teplotě vody, ve které žena během porodu je

Kdy je porod do vody pro ženu vhodný?

Porod do vody není vhodný pro každou ženu. Žena musí být zdravá, musí mít odpovídající porodní nález, nesmí trpět infekčním ani srdečním onemocněním a před porodem musí absolvovat vstupní kardiotokografický záznam6, který hodnotí činnost srdce plodu a činnost dělohy. Porod do vody není možný při předčasném porodu20. Tuto možnost nabízejí jen některé porodnice, protože je k němu potřeba speciálního vybavení a zkušený personál. Speciální vana musí být schválena hygienikem.

Komu není porod do vody doporučován

Porodnice umožňující porod do vody

Porodnice, která nabízí porody do vody musí mít schválen provozní řád, ve kterém má hygienikem schválenou vodní lázeň. Vodní lázní může být vana nebo bazén, který je součástí samostatného porodního boxu. Porodu do vody musí přihlížet alespoň 1 porodní asistentka a 1 ošetřující lékař, kteří mají s porodem do vody zkušenosti. Porodnice, která má dostatečné zkušenosti s porody do vody je ta, ve které je 25 % porodů z celkového počtu porodů veden jako porod do vody.

O tom, která porodnice ve Vašem okolí nabízí porody do vody se dozvíte hlavním článku: Seznam porodnic.

Ve vanách nebo bazéncích, které jsou rodičkám v porodnicích k dispozici nebývá místo pro to, aby se do bazénku během porodu vešel také partner. Jeho místo je obvykle u partnerčiných ramenou, kde jí může psychicky podporovat, masírovat nebo otírat pot. Běžná vyšetření během porodu včetně srdečních ozev je možné provést přímo v bazénku. Porodnice mají k dispozici sondy, které je možné zavést také pod vodní hladinu a tam kontrolu provádět. Případné protržení vaku blan (tzv. dirupce či amniotomie6) je možné provést také pod vodou.

Teplota a stav vody

Voda ve vaně má teplotu maximálně 38 °C, nejvhodnější je teplota vody o stupeň nižší, tedy 37 °C. Teplejší voda už není pro dítě vhodná. Jakmile odteče plodová voda, mělo by děťátko přijít na svět do dvou až tří hodin. Do vany se doporučuje uložit rodičku až v době, kdy je otevřená minimálně na 5 cm. Aby se omezil vznik infekce, doporučují někteří lékaři pobyt ve vaně jen během první doby porodní.

Před porodem do vody by měl být žene proveden klystýr15. V zahraniční je daleko běžnější, že porod do vody smí vést pouze porodní asistentka, v České republice je za porod do vody zodpovědný lékař nebo porodní asistentka, která je ale pod dohledem lékaře.

Výhody porodu do vody

  • pro matku:
    • teplá voda je uklidňující a relaxující,
    • teplá voda dodává ženám potřebnou energii v jednotlivých porodních dobách
    • voda má nadnášející vlastnost a svým vztlakem nadnáší také hmotnost rodičky, čímž jí umožňuje lepší pohyb během porodu
    • voda snižuje vysoký krevní tlak1 a snižuje u ženy strach z porodu12
    • voda může u ženy odbourávat stres a napomáhá k tvorbě endorfinů
    • plavání ve vodě podporuje děložní stahy a zlepšuje krevní oběh, zároveň se lépe okysličují děložní svaly a žena má při porodu menší bolesti
    • porod do vody zmírňuje porodní bolesti a žena se může více soustředit na samotný porod
    • voda poskytuje větší pocit soukromí, může snížit zábrany, úzkost a obavy z porodu a lidí asistujících u porodu (např. lékař, zdravotní sestry, porodní asistentky).
  • pro dítě:
    • novorozenec se narodí z plodové vody do vody (rodí se do podobného prostředí, ve kterém žilo 9 měsíců)
    • zmírňuje u dítěte stres z porodu a tím se zlepšuje u dítěte jistota a pocit bezpečí

Rizika porodu do vody

  • možnost infekce dítěte: Ve vodě jsou všechny tekutiny, které se dostanou z těla matky. Vodu není možné dezinfikovat.
  • horší přístup lékaře k rodičce
  • dítě, které má omotanou pupeční šňůru kolem krku může po narození lapat po dechu a tím si může loknout vody, do které se narodí

Pronájem bazénu

V zahraničí jsou porody do vody častějším typem porodu než je tomu v České republice. Porody do vody jsou možné ve vybraných porodnicích, domácím porodům do vody se v České republice lékaři brání a odmítají je.
Bazén/Vana připravená k porodu do vody

Domácí porody do vody jsou běžné hlavně ve vyspělých zemích západní Evropy, např. Velká Británie či Holandsko. V těchto zemích fungují také společnosti, které nabízejí pronájem bazénu k rodičkám domů. Porodní bazének si ženy doma za pomoci duly1 nebo partnera nechají postavit a udržují vhodnou teplotu vody v bazénku, aby v ní mohla žena rodit.

Vlastnosti bazénku upraveného na porod do vody

  • bazénky jsou svou velikostí upraveny pro porod, aby se v něm mohla žena pohybovat a zároveň jí vytvářel intimní prostor
  • podlaha bazénku bývá nafukovací, aby byl aktivně vedený porod pro ženu pohodlný
  • výška bazénku je optimální pro rodící ženu, aby bylo bříško během porodu schováno pod vodní hladinou
  • některé bazénky mají vnitřní madla, která napomáhají ženě při tlačení nebo při změně porodní polohy11
  • stěny bazénku jsou stabilní a zabraňují přetečení vody z bazénku
  • bazénky bývají vyrobeny z trvanlivého a odolného materiálu bez přídavků škodlivých látek (např. olovo, ftaláty, kadmium)
  • manipulace při stavění a skládání bazénku je jednoduchá a rychlá

Více o porodu do vody na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://americanpregnancy.org/labor-and-birth/water-birth/ (ENG)
  2. http://www.parents.com/pregnancy/giving-birth/vaginal/water-birth-myths/ (ENG)
  3. http://www.dailymail.co.uk/health/article-2584760/Water-births-no-proven-benefit-dangerous-Study-... (ENG)
  4. https://web.archive.org/web/20140617174730/http://www.navanita.cz/pujcovna/porodni-bazenek/
  5. http://www.evalabusova.cz/clanky/porody_do_vody.php

Hodnocení a zkušenosti s porodem do vody

Máš zkušenost s porodem do vody?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
luciebx  27. srp 2014

Můj první porod do vody a doufám,že není poslední.

Porod do vody jsem chtěla vždy, už jako puběrťačku mě to strašně lákalo. Sice miminku trvalo dýl, než si k nám nám našlo cestu a když už se konečně zadařilo, hned jsem věděla, že pokud to zdravotní stav dovolí, určitě budu rodit do vody. U nás ve městě v porodce naštěstí tato vymoženost je k dispozici, ale nedá se nijak zamluvit dopředu, tak jsem jenom doufala, že se tam nebude rochnit jiná maminka, abych si to mohla užít já. Naštěstí byl pokoj s vanou volný, tak hurá do toho.

Kontrakce mě probudily asi kolem 5.ráno, manža volal do porodky, samozřejmě jako prvorodička jsem byla natěšená a hned jsem chtěla jet. Dojeli jsme, zkontrolovali a řekli, že dneska určitě porodím, ale že jsem otevřená tak na 1cm. Pustili nás domů asi v půl 8 ráno, dojeli jsme a kontrakce se pěkně rozjely. V půl 10 už to byl masakr, ale furt jsem to zvládala. V duchu jsem si říkala, hlavně z hluboka dýchat. Kolem 11.hod. už jsem se začala jaksi vnitřně bát a řekla jsem manželovi a mé mamce, že bych chtěla jet zpět do porodky. Jen jsem to stihla říct a udělalo se mi zle a já se pozvracela. To jsem brala jako signál od těla, že to asi bude rychlovka a že šupeme do porodky. Naštěstí ji máme asi 5 minut autem od baráku. Dojeli jsme a zkontrolovali mě a byla jsem na 8 cm otevřená. A mohli jsme začít. Vyžádala jsem si gas&air - rajský plyn po našem a hned se mi ulevilo. Mezitím se mi napouštěla vana, do které jsem v té chvíli nechtěla vlézt, ale muž mě přesvědčil, že to jsem si přece přála, tak jsem tam vlezla. Díky Bohu za jeho slova, páč bych si to asi vyčítala. Do vany jsem se dostala asi v půl 2, měla jsem dvě PA u sebe, manžela a mamku. Ve 14.47 na svět vykoukl Beníček. Super rychlý porod bez jakýchkoli nástřihů, či tlačení na břicho atd. Prostě vyšel ven sám. Asi 20 minut před malým mi praskla voda. Jsem si v té chvíli připadala jako velryba, co vyplouvá na hladinu :-N Málem jsem nahodila PA, co seděla naproti mě :-D


Tatínek pak přestřihl pupeční šňůru, zjistili jsme vlastně, co máme, páč jsme měli překvapení s pohlavím, já vylezla na postel, vytáhla se placenta a bylo to. Malej se přisál hned, bylo to kouzelné. Pak sem si dalo něco k jídlu, sprcha a hurá na pokoj. Celou noc jsem na malýho koukala a ráno si nás taťka s babičkou vyzvedli. Jediné, s čím mě dostal můj muž bylo to, že jak je možný, že když se koupu doma ve vaně, tak tam nechám větší binec, než když do té vany rodím, :-D Žádná krev, žádná nehoda, prostě nic - opravdu dávam za pravdu tomu, že teplá voda uvolňuje svalstvo a pomáhá se uvolnit. Mimochodem, na dně vany jsem měla zrcátko, takže jsem I koukala jak malej leze ven - úplně nejúžasnější pohled na světě! A pak hurá a už byl u mě v náručí x-) x-)

Porod do vody můžu jen a jen doporučit.
4 lidé považují za užitečné
jaajaa  16. kvě 2013

Můj porod do vody

To, že bych chtěla rodit do vody, jsem věděla už dávno předtím než jsem otěhotněla. Při mé první návštěvě PA tudíž přišla i otázka, jestli vedou porody do vody. Naštěstí ano a protože i manžel souhlasil, kontaktovala jsem už někdy v prosinci firmy, od které jsme si pronajali porodní bazén. Žiju v Nizozemí, kde je systém předporodní péče a porodu trochu jiný než v ČR. Od začátku jsme plánovali porod doma - samozřejmě, když to půjde, nebudou žádné komplikace během těhotenství a my se budeme cítit v pohodě.

Bazén jsme měli doma sestavený od ukončeného 37. týdne. Tréninkově jsme ho napustili a o jednom víkendu i vyzkoušeli. Věděli jsme, jak dlouho trvá napuštění, jak dlouho vydrží voda pomoci ohřívacích elementů tepla atd. Pak už nezbývalo než jen čekat na ten správný okamžik. Nakonec to vypadalo, že už to nedopadne a já měla naplánované vyvolávání v nemocnici na pátek 22. června - den před ukončeným 42. týdnem. Naštěstí se vše přirozeně rozběhlo týden před 16. červnem. Píšu naštěstí, protože jsem nějak vnitřně necítila pohodu z vyvolávaného porodu, pobytu v nemocnici atd. a v pátek 15. června jsem to doma pěkně ořvala.

Kontrakce mi začaly v sobotu okolo 3. ráno, byly nepravidelné, ve sprše se zkracoval interval mezi, ale pořád to byla taková pohodička. V sobotu ráno odešel manžel ještě do práce s tím, že se vrátí okolo 9. a zavoláme PA, co si o tom myslí. To už jsem se snažila zapisovat si kontrakce - pořád se měnily mezi 3 až 7 minutami. PA přijela okolo půl desáté, byla jsem otevřená jen na 2 cm, ale potěšila nás aspoň tím, že definitivně budu rodit, je jen otázka, jak rychle to bude pokračovat.

Poté jsme hned začali napouštět bazén.

Voda mi praskla po pěkně bolestivé kontrakcí ve 12.15. Manžel měl zrovna jednání se zákazníky, takže se jich honem snažil zbavit a mezitím volal PA. Ta dorazila okolo 12.45 - já byla po kontrole otevřena na 3 cm. Začínala mít docela starosti, že když to nebude pokračovat, budu muset jet do nemocnice. Navrhla, ať zkusím bazén, který už byl v té době plně připraven. Já se tedy ponořila do vody a pak to začalo fičet. Jedna kontrakce střídala druhou, já jen visela za okraj bazénu a snažila se dýchat podle pokynů manžela. Naštěstí se dařilo. Někdy okolo 3. jsem najednou byla otevřena na 8 cm. Manžel se rozhodl, že se ke mě do vody přidá. Před půl čvrtou už bylo vše připravené na tlačení, já si sedla na klín manželovi, on mě držel pod pažemi a před 15.45 vyplaval do vody náš syn Joeri.

A můj zážitek z porodu do vody? Dle PA patřím mezi malou skupinu žen, kterým teplá voda kontrakce zvyšuje. Tím pádem jsem se dle nich daleko rychleji otevřela, než by to asi probíhalo bez vody. Já sama si neumím představit sedět nebo ležet na posteli. Voda mě krásně nadnášela. A samotný porod? Mám doopravdy intenzívní zážitek, že jsme s manželem rodili společně. On cítil každé napětí v mém těle, měl stejný úhel pohledu jako já a první viděl pohlaví našeho plaváčka.

Celý porod jsem tedy zvládla bez jakýchkoliv tišících prostředků. I když musím přiznat, že v té první fázi dopoledne jsem jednu chvíli uvažovala, jestli by nebylo jednodušší odjet do nemocnice a nechat si něco píchnout proti bolesti. Ale představa toho, že bych se musela trochu zkulturnit, obléknout, přesunout do auta a odjet cca 10 minut do nemocnice, mě přešla chuť na jakékoliv tišící prostředky a já zůstala doma. Nelituji toho.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce