Porodní doba

Porod29 probíhá ve třech fázích (porodních dobách), z nichž každá má svou vlastní charakteristiku i průběh. Porodní doba se tak dá rozfázovat na:

  • první dobu porodní - tzv. otevírací
  • druhou dobu porodní - tzv. vypuzovací
  • třetí dobu porodní - tzv. porod placenty

Video: "Můj porod byl dokonalý" - Porodní desatero s Barčou


YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:


🎞️ Co byste měli vědět o porodu


První doba porodní

V otevírací době se rodičce1 při pravidelných kontrakcích33 otevírá a poté zaniká děložní hrdlo. Zánikem děložního hrdla vzniká děložní branka, která se postupně rozevírá. Když se porodní cesty celé otevřou (na 10 - 11 cm), není již branka dělohy hmatatelná. Hlavička dítěte pozvolně sestupuje porodními cestami dolů. Prvorodičky by se měly připravit na délku 10 - 12 hodin, vícerodičky mají porodní cesty po předchozím porodu již protažené a první doba porodní se u nich pohybuje v délce 6-8 hodin. Oba časové údaje jsou pouze orientační a délka otevírací fáze se může u každé rodičky lišit.
V první době porodní odtéká plodová voda6, pokud se tak nestane, porodní asistentka uvolnění plodové vody2 napomůže tzv. amniotomií6 - umělým propíchnutím (dirupcí) vaku blan. Pokud začne plodová voda odtékat delší dobu před porodem, hovoří se o předčasném odtoku plodové vody. Informace o plodové vodě a jejím včasném nebo předčasném odtoku naleznete v hlavních článcích Plodová voda2, Předčasný odtok plodové vody a Odtok plodové vody6.

Dýchání

Při kontrakcích by rodička měla svou pozornost zaměřit na správné dýchání: hluboký nádech nosem a pomalý výdech ústy. Při otevírací době porodní by se rodička měla zaměřit na dva typy dýchání:

  • pomalé hluboké břišní dýchání - nádech nosem, výdech ústy, rodička využije při každé kontrakci,
  • psí dýchání - ke konci první porodní doby, kdy se kontrakce zintenzivní. Na začátku dýchání se rodička zhluboka nadechne a poté dýchá s otevřenými ústy velmi rychle.

Masáže

Masáž by měla být zaměřená na oblast bederní. Tahy dlaní nebo pěstí při masírování by měly být T pevné, podél páteře a do stran, může se provádět i krouživé pohyby.

Teplá voda a míč

Některým rodičkám udělá dobře, když si budou horkou vodou sprchovat bříško nebo záda a zahřejí se. Pokud je rodičce k dispozici vana, může se do ní celá naložit, bříško celé ponořit pod vodu a koupel si zpříjemnit kapkou oblíbeného olejíčku. Do sprchového koutu si může žena vzít také gymnastický míč, na kterém se může při sprchování uvolnit a poskákat si.

Sledování miminka a maminky

Pomocí přístrojů se každých 15 minut sleduje srdeční akce miminka a každé 3 hodiny se natočí záznam CTG.6 Více o CTG vyšetření nalezne v samostatném článku CTG6.
Mamince se každé 3 hodiny měří teplota, tlak a puls. Každou druhou hodinu se rodička vyšetří vaginálně a zjistí se stav porodu.

Klystýr a holení

Použití klystýru15 nebo holení hráze záleží na každé rodičce. Více o klystýru naleznete v samostatném článku Klystýr15.

Léky

Při tišení bolesti a na uvolnění se nejčastěji používají Analgetika a Spasmolytika v podobě čípků nebo injekcí.
Pokud chce rodička pomoci při bolestech10, přejde se k podání epidurální analgezie22. Když rodička pocítí, že kontrakce slábnou, podá se oxytocin4, který kontrakce znovu vyvolá. Více o tišení porodních bolestí naleznete v samostatném článku Porodní bolesti10.

Pokud záznam CTG vypovídá o hypoxii plodu, přechází se k akutnímu císařskému řezu81.

Druhá doba porodní

Vypuzovací doba nastává po úplném otevření porodních cest. Nejčastěji trvá 5-30 minut a neměla by přesáhnout délky 1 hodiny. Rodička jej pozná pocitem na tlačení (tlak hlavičky). Když je hlavička dítěte ještě hodně vysoko, je rodičce doporučená svislá poloha (ve stoje, na míči, na stoličce), ve které žena tlačí ale bez zadržování dechu, které by ji zbytečně vyčerpalo. Dech by měl být pomalý a hluboký jako v první době při kontrakcích.

V době, kdy hlavička sestoupí do pochvy, zaujme rodička polohu11 pro porod a začne tlačit. Při každé kontrakci by se měla žena pořádně zhluboka nadechnout, zavřít oči a pusu a hlavu přitáhnou k hrudníku a tlačit. Vše by mělo trvat 10 sekund a při jedné kontrakci by se tlačení mělo opakovat třikrát. Když se hlavička začíná tlačit na hráz a ta se příliš napíná, porodní asistentka provede po souhlasu rodičky nástřih hráze, tzv. epiziotomii19. Více informací o nástřihu hráze získáte v hlavním článku Epiziotomie19.

V případě, že hlavička dítěte nevstupuje správě nebo porod trvá déle, přistoupí lékař k použití vakuumextraktoru3 nebo porodnických kleští2, v některých případech i k císařskému řezu.

Třetí doba porodní

Po porodu dítěte je pupečník1 zasvorkován a přestřižen. Porodní asistentka čeká na odloučení placenty9. Během toho je z pupečníku odebrána krev na zjištění jejího pH a Rh faktoru16 miminka. Třetí doba porodní trvá 5-30 minut, během které by rodička neměla jíst ani pít. Po porození placenty9 lékař zkontroluje, zda je placenta celá. Pokud se placenta neodloučí4, přivede se pacientka do narkózy a placenta se operativně odejme.

V některých případech se hovoří i o čtvrté době porodní, která trvá 2 hodiny a rodička je po tuto dobu ponechána na sále. Rodičce je zašitá hráz v případě epiziotomie, zkontrolován tlak, puls a teplota. Čtvrtá doba porodní slouží hlavně k seznámení se s miminkem33 a prvnímu přiložení a pokusu o kojení70. Po 2 hodinách rodička vstává a odchází na toaletu, kde vyprázdní močový měchýř a je přesunuta na pokoj šestinedělí10.

Více o porodní době na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://pripravakporodu.atin.cz/
  2. http://www.evalabusova.cz/cesty/I_8.php
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Porod

Hodnocení a zkušenosti s porodní dobou

Máš zkušenost s porodní dobou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce