Porodní traumatismus novorozence

Porodní traumatismus novorozence je skupina poškození, která vznikají účinkem mechanických sil během porodu29 (tlak, kontrakce33 dělohy3, tah a točení). Pokud na plod nadměrně působí fyzikální vlivy, může dojít k poranění měkkých částí, kostí nebo vnitřních orgánů plodu.


Video: Při porodu dítěti zlomili pažní kost


Porodní traumatismus je nebezpečnější u nedonošených dětí4. Porodní poranění se mohou kombinovat s nedostatkem kyslíku a konečný stav novorozence7 je vážnější.

V dnešní době vzhledem k zlepšující se péči porodníků a dostupností vyšetřovacích technik, se snížil počet těžkých porodních poranění, na druhé straně lehké poranění nelze úplně eliminovat.

Porodní traumatismus novorozence

Rizikové faktory

Klinický obraz

Při porodním traumatismu se setkáváme s:

  • modřinami a zhmožděním kůže a podkoží,
  • poraněním měkkých částí hlavy a krku,
  • poraněním hlavových a periferních nervů,
  • poraněním kostí,
  • poraněním vnitřních orgánů,
  • poškozením centrálního nervového systému.

Modřiny a pohmoždění kůže a podkoží

Vznikají při komplikovaném porodu novorozence. Často jsou přítomny petechie, což jsou drobné krevní výronky na kůži o velikosti vpichu po špendlíku, nejčastěji vznikají na hlavičce. Petechie se vstřebávají do 3 dnů.

Poranění měkkých částí hlavy a krku

Caput succedaneum (porodní nádor) se vyskytuje nejčastěji. Je to nezávažná komplikace. Jde o difúzní prosáknutí měkkých tkání vedoucí části hlavičky během porodu. Otok překrývá lebeční švy, avšak léčba není nutná, protože otok se vstřebá do několika dnů.

Kefalhematom je krvácení pod okostice kostí lebečního krytu. Při pohmatu lze cítit tekutinu pod kůží v oblasti lebeční kosti. Zvětšuje se nejčastěji několik hodin po porodu. Léčba není nutná, vstřebá se během několika týdnů až měsíců.

Subkonjunktivální krvácení je krvácení pod spojivku oka, které obvykle nevyžaduje léčbu.

Torticollis je stočení hlavičky na jednu stranu na základě krvácení do svalu sternocleidomastoideus (musculus sternocleidomastoideus), kdy dojde k jeho stažení. Dítě neudrží hlavičku ve střední poloze. Vyskytuje se při traumatickém porodu nebo při abnormální poloze v děloze. Při torticolis je velmi důležitá rehabilitace, kterou vede dětský neurolog. Hrozí trvalé stažení svalu a různé deformity lebky.

Více se můžete dočíst v hlavním článku na téma: Torticollis.

Poranění hlavových a periferních nervů

Účinkem mechanických sil může dojít i k poranění nervů. Tato poranění jsou však velmi vzácné.

Paréza nervus facialis je obrna lícního nervu. Vyskytuje se při klešťovém porodu2. Rozlišujeme centrální a periferní parézy. Při periferní obrně dochází k místnímu tlaku na nerv nebo k jeho přerušení. Na postižené straně je víčko trvale otevřené, ústní koutek je pokleslý a při křiku je typický asymetrický pláč12. Krvácení do mozku způsobuje centrální obrnu. Klinický obraz je stejný jako u periferní obrny, jen na opačné straně, kde je krvácení.

Paréza brachiálního plexu. Plexus brachialis je svazek nervů, které inervují horní končetinu. Rozlišujeme:

  1. horní typ obrny (Duchennův-Erbův). Poranění je v rozsahu krčních obratlů C5-C6. Příčinou obrny je krvácení, otok nebo přerušení nervů, které se nacházejí v plexus brachialis. Horní končetina je bez pohybu, natažená a otočena dovnitř, pohyblivost prstů je zachována, čili funguje úchopový reflex. Obrna se léčí rehabilitací.
  2. dolní typ obrny (Klumpkeové). Poranění je v rozsahu krčních a hrudních obratlů C8-Th11. Tato obrna je vzácnější a vyskytuje se většinou s obrnou horního typu. Postižená je celá končetina, včetně prstů. Obrnu léčíme rehabilitací až po desetidenním klidu končetiny.

Poranění kostí

Zlomenina klíční kosti je nejčastější zlomenina, která je spojena s porodním traumatismem. Vzniká při komplikovaném porodu ramínek, při vztyčených ručičkách, při abnomálních polohách nebo při poloze koncem pánevním. Pohyb ručičky je omezen, někdy je přítomen otok a při vyšetření je slyšet krepitace, praskání nad klíční kostí. V terapii se doporučuje šetření končetiny a její fixace.

Zlomeniny dlouhých kostí (stehenní a pažní) jsou projevem hrubého násilí a dnes se téměř nevyskytují.

Poranění vnitřních orgánů

Ruptura jater a sleziny, jde o natržení těchto orgánů. Jedná se vždy o život ohrožující stav, který vyžaduje chirurgické řešení.

Krvácení do nadledvin se diagnostikuje pomocí ultrasonografie a predispozicí jsou trauma, stres a hypoxie.

Torze varlete je přetočení varlete a přerušení přívodu krve do tohoto orgánu. Součástí léčby je okamžitá operace s cílem odstranit torzi a obnovit průtok krve. Pokud buňky odumřely, odstraňuje se celé varle.

Poškození centrálního nervového systému

Intrakraniální krvácení je nitrolebeční krvácení, které vzniká mechanickým zatížením během porodu. Krvácení vzniká epidurální, subdurální, subarachnoidální a v oblasti mozečku.

Mozek má na povrchu tři obaly - pleny, které ho chrání. Tvrdá plena je vnější vrstva, která vystýlá lebeční dutinu, pavučnice je měkká plena, která tvoří střední obal, a pod kterou se nachází cévami propletená cévnatka. Pokud vznikne krvácení mezi tvrdou blánou mozku a lebkou jde o epidurální krvácení. Krvácení mezi tvrdou blánou a pavučnicí označujeme jako subdurální krvácení.

Subarachnoidální krvácení je krvácení mezi mozkem a pavučnicí. Charakteristické projevy krvácení jsou: vyklenutá fontanela, zástava dýchání, křeče, ostrý pláč a nedostatečná schopnost pít70, často je přítomna i anémie. Krvácení centrálního nervového systému je u donošeného novorozence vzácné.

Více o porodním traumatismu novorozence na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. E. Čech a kol., Porodnictví-2. Praha: Grada Publishing, 2006
  2. A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009
  3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Porodní_traumatismus
  4. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/2972/porodni_traumatismus_–_poskozeni_plodu_a_novorozence...

Hodnocení a zkušenosti s porodním traumatismem novorozence

Máš zkušenost s porodním traumatismem novorozence?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
martinanollova  22. únor 2017

Kefalhematom a pareza facialis

Ahojky,

můj malej měl 3800g a 53cm a po 14-ti hodinovém porodu, když začal mít bradykardii, ho tahali ven honem honem pomocí VEX pumpy, ale nepovedlo se. Z toho má ten kefalhematom a po akutní sekci, když ho vyndali zjistili, že má parezu facialis, nesouměrný obličejík a přivřený jeden koutek očička. Teď je mu půl roku a není už nic z toho patrné, pouze paréza oficiálně jako paréza marginalis zůstane doživotně. Prý byl dlouho napasovaný v porodních cestách nejspíše tak měl ruku v pěst a jak ho tak nechali dlouhu, tak to takhle dopadlo - naštěstí jen takhle.

Je zdravej a krásnej! Pouze chodíme do centra vývojové péče, kde sledují děti po trauma porodech.
hadruska  1. pro 2014

Masivní kefalohematom

Ondrášek se rozhodl si prokopnout vodu okolo jedne hodiny v noci. Já hned začala poletovat a chystat se do porodnice, i když jsem neměla žádné kontrakce.

Porod vyvolávali po cca 32 hodinách, protože jsem stále neměla žádné kontrakce. Už v průběhu porodu poznala lékařka, že má nádor na hlavičce, tak mě hodně nastřihla, aby to měl snazší. Tabletku mi zavedli po osmé hodině a ve 12:10 se malý ( 3,66kg a 49cm) narodil. Byl studený, fialovo-šedý a měl hlavu jako krabici a odřený nosík. Narodil se polohou "jinou" - v leže na zádech a ještě na šikmo. Jen mi ho na chviličku položili na břicho a hned s ním utíkali na pozorování. Druhý den byl s hlavičkou na sonu a tam bylo vše v pořádku.

Měl silnou žloutenku, jak se mu tem hematom rozlil a byl spavější. Ve třech měsících jsme byli u dětského neurologa Bořivoje Petráka ( skvělý lékař i člověk ), který nás poslal ( spíš pro jistotu) cvičit Vojtovu metodu.

Do čtyř měsíců měl chlapeček šišatou hlavu a nebýt jizvy na nosánku, tak si na jeho porodní trable ani nevzpomeneme. I když mě stále mrzí, že prvních 24 hodin jeho života jsme nebyli spolu.

Kefalohematom měl proto, že nedorotoval. Až později jsem se dozvěděla, že pokud si miminko praskne vodu a není spěch, pak je dobré v klidu zůstat aspoň hodinu ležet, aby si miminko dorotovalo.
zuzana_ka  11. črc 2014

Zlomená klíční kost

Naše malá měla zlomenou klíční kost v důsledku porodu.

Ačkoliv jako novorozenec byla maličká 47cm a 2,790kg a nedošlo k nástřihu i přes to zřejmě byly tlaky tak veliké, že při průchodu si zlomila klíční kost.

Zlomenina nebyla vidět, žádný hrbolek či modrák tam nebyl, dokonce ani při zvedání neplakala bolestí. Kdyby mi to doktorka neoznámila jen tak mimochodem, že má zlomeninu, tak o tom ani nevím.

Jediné omezení bylo, že má spinkat cca 14 dní na boku či na zádech. Po čtrnácti dnech bylo vše zahojeno. Žádné následky jako křivé rameno nemá a ani žádné rehabilitace v důsledku zlomeniny neproběhly.

Neberu to jako něčí chybu, prostě se to stalo. Beru to jako možné riziko porodu,se kterým se musí počítat.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce