Překotný porod

Stane se, že někdy může porod maminku překvapit svou rychlostí a intenzitou. V takových případech se může stát, že maminka nestihne dojet a porodit v porodnici. Jedná se o překotný porod. Není to ale nic, z čeho byste měla mít strach. Proto vás nyní provedeme porodem bez asistence.

Chcete-li být připravena na vše, nebalte si na konci těhotenství jen tašku k porodu27, tašku na oddělení šestinedělí, ale i tašku „coby-kdyby“ na překotný porod. Už jen existence té tašky vás může uklidnit, že se již není čeho bát.

Pohotovostní taška

Žena si na konci svého těhotenství13 připravuje do porodnice nejčastěji dvě tašky. Jednu pro porod a druhou pro pobyt na oddělení šestinedělí10 s děťátkem. Když si ale žena jen tak mimoděk připraví tašku pro případ překotného porodu, dalo by se říct, že už je připravena opravdu na všechno. Už jen vědomí, že tu takový balíček první pomoci leží, vám pomůže se více uvolnit k porodu. Takovou pohotovostní tašku se hodí připravit i v případě, kdy má rodička zvolenou porodnici daleko od svého bydliště, a tedy se může stát, že se děťátko narodí už po cestě. Ani toho se nebojte, do porodnice nakonec dojedete a zde se vám dostane poporodní péče. Hlavně pamatujte na to, aby dítě neprochladlo.

Pohotovostní taška by měla obsahovat:

Jak poznat velmi rychlý porod?

Děložní kontrakce33 jsou od počátku velmi silné a dlouhé (kolem 60 sekund) a pauzy (intervaly) mezi nimi jsou krátké (po 1 – 4 minutách). Nezvládáte se ani obléci, sebrat tašky, doklady, telefon, klíče, natož se dopravit do porodnice. Velmi brzy začnete pociťovat nucení na tlačení - jako na WC při stolici. Toto nucení nedovedete ovládat, máte pocit, že vaše tělo tlačí samo. Nepanikařte!

Co dělat?

Samovyšetření prstem

V případě, že už cítíte nutkání na tlačení, zkuste si dřepnout a sama se vyšetřit v pozici prstem v pochvě (jako na obrázku). Pokud ucítíte tvrdou kulovitou část v pochvě, je to hlavička dítěte, připravte se na porod. Dejte si pod sebe polštář, deku, cokoliv měkkého, podložte se jednorázovými podložkami, aby dítě nedopadlo na tvrdou zem. Nachystejte si místo k porodu. Zapněte topení, zavřete okna, dveře, ať rodíte v teplé místnosti, kde není průvan a chlad. Pokud s vámi někdo je, ať vám donese podložky a provádí vaše pokyny podle tohoto manuálu – vy už budete vědět, co potřebujete.

Popis obrázku: Samovyšetření - prstem v pochvě můžete nahmatat hlavičku děťátka

Necítíte-li se bezpečně a máte-li čas volat, zavolejte svou porodní asistentku nebo záchrannou službu.
Poloha zpomalující překotný porod
Zkuste zpomalit rychlou práci dělohy3 a dítěte tak, že zaujmete koleno-prsní pozici. Získáte tím možná nějaký čas, třeba na příchod pomoci.
Popis obrázku: Poloha pro zpomalení porodu

Porod v poloze podřepu
Když dítě sestoupí na pánevní dno a dostaví se pocit tlaku na konečník, zaujměte pozici, kdy svůj porod budete mít pod vizuální kontrolou, ideálně tzv. startovací pozice, viz obrázek.
Popis obrázku: Miminko už je v pánevním dnu, připravte se na porod v této poloze

Pokud budete na čtyřech ve dřepu, snižte zadeček co nejblíže k zemi, aby dítě nespadlo z výšky na zem. To v případě, když jste úplně sama bez pomoci. V opačném případě vám druhá osoba děťátko zachytí, aby nespadlo na zem.

Pomoc druhé osoby u porodu
Zpomalit průchod hlavičky můžete také v pozici na boku, ideálně pokud je přítomna ještě jedna osoba a při porodu hlavičky vám zvedne nohu.
Popis obrázku: Zpomalení porodu za pomoci druhé osoby

Nelehejte si u porodu na záda! Pánevní otvor, kudy jde ven děťátko, se v této pozici na zádech zužuje až o 30 %. Průchod hlavičky a ramínek může být v pozici na zádech ztížen.

Položte si dlaň na svou hráz. Pokud budete mít čas, nahřejte si plenu nebo ji namočte do teplé vody a teplem ochraňujte hráz. Až ucítíte a uvidíte hlavičku, která se už nevrací zpátky, nastává doba tzv. korunovace. Zůstaňte klidná a netlačte. Porod hlavičky pouze vydýchávejte hlubokým „aaaaaaa“. Nechte dítě, aby se samo narodilo. Je vhodné hlavičku přidržovat tak, aby neprocházela příliš rychle, zkuste její průchod zpomalit, neporodit ji za každou cenu na jednu kontrakci, zmírníte tak riziko natržení.

Když se narodí hlavička, zkontrolujte, zda není kolem krku pupeční šňůra1. Pokud ano a je pevně utažená, opatrně sklouzněte prsty pod šňůru a pokud to jde, pokuste se ji jemně přetáhnout přes hlavičku. Pokud je volná, počkejte, až se dítě narodí, a pak teprve pupeční šňůru odmotejte. Omotaná pupeční šňůra kolem krku je velmi častým jevem a neznamená pro dítě riziko.

Až bude hlavička venku, netahejte za ní, oddechujte a naberte sílu na další kontrakci, kdy se začnou rodit raménka. Dítě zná způsob, jak se narodit, a pokud jej nikdo nezabrzdí ve své práci, zvládne to zcela samo. Nebojte se, že se v porodních cestách dítě dusí nebo uvízne. Porodní cesty jsou měkké a poddajné a dítě je stále napojené na pupečník, který ho zásobuje kyslíkem, a to i po porodu.

V případě, že by se ramínka nezačala spontánně rodit při další kontrakci, změňte pozici na všechny čtyři11, pokud to nezvládnete, můžete použít velmi jemný a mírný tah za hlavičku ze shora dolů k podložce, tím se porodí horní raménko. To se ale stává skutečně velmi vzácně.

Děťátko je po narození velmi klouzavé, snažte se ho držet pevně.

Pokud je pupeční šňůra krátká, buďte opatrná, když si děťátko budete dávat na hruď. Položte si děťátko na hrudník. Nahý hrudník maminky je pro děťátko nejlepší vyhřívací podložka.

Co s pupeční šňůrou?

Nepřerušujte pupeční šňůru. Pupeční šňůra reaguje na přítomnost vzduchu po porodu tak, že mění svou strukturu a tím přirozeně uzavírá krevní oběh děťátko-placenta. Nikdy se nemůže stát, že by děťátko do placenty vykrvácelo, protože nejprve přestane odcházet krev z děťátka šňůrou do placenty. A co se stane s cévami, které vedly z pupíčku tělem děťátka do jeho krevního oběhu? Během jednoho týdne se nahradí vazivem a přemění se na oblý jaterní vaz („ligamentum teres hepatis“), kterým se játra poutají k přední břišní stěně. Pozdější podvázání pupeční šňůry není spojeno se zvýšeným rizikem krvácení po porodu. Dotepání pupeční šňůry je na základě studií důležitou prevencí pozdější anémie (chudokrevnosti).

Zakryjte se oba teplou dekou, ruce mějte na holé kůži hrudníčku svého dítěte, tím kontrolujete jeho dýchací pohyby. Udržujte se v teple, v těsné blízkosti, to vám pomůže uklidnit se.

Většině novorozenců7 se po porodu daří, mají dobrou tepovou frekvenci a dýchají samy o sobě. Důležitým rezervoárem kyslíku je právě placenta. Nelekněte se, zdravý novorozenec má často nejprve fialovou barvu kůže. Postupně bude růžovět. Zdravé dítě má dobré svalové napětí, to znamená, že se samo hýbe a po zvednutí nevypadá jako “hadrová panenka”. Děťátko může mírně poplakávat12 během několika minut po narození, ale také nemusí.

Pokud dítě dýchá ztíženě, nepravidelně, má lapavé nádechy, hůř se adaptuje, foukněte mu jemně do tváře a začněte se stimulací. Masírujte jej rychlými pohyby podél jeho páteře nahoru a dolů, k masáži můžete použít např. ručník. Třete také jeho chodidla a dlaně.

Porod placenty

Děťátko je na světě a je v pořádku. Porod ještě není ukončen. To až po porodu placenty.
Placenta často vychází do 20 minut od narození dítěte, ale může to trvat déle. Je to zcela normální.

Odpočívejte, dítě mějte kůži na kůži, ve vertikální pozici, a když se začne po vašem těle plazit, kopat, dloubat kolínky do břicha – hledá bradavku, začne tím stimulovat práci dělohy a napomáhá tak porodu placenty. Když se dítě přisaje, většinou se dostaví silnější kontrakce, které placentu vypudí.

Pokud ne, zkuste se dostat do dřepu nebo startovací pozice. Zkuste zakašlat, fouknout do láhve, zvýšíte tak nitrobřišní tlak a placenta vyklouzne. Obvykle to trvá pouze jednu nebo dvě kontrakce, než porodíte placentu.

Netahejte za pupeční šňůru! Můžete začít silně krvácet nebo se může pupeční šňůra utrhnout.
Placenta je měkká a kluzká, když vychází, z jejího porodu už nemějte obavy. Bude to vypadat krvavě. Placenta vypadá podobně jako syrové maso nebo játra.

Když placenta vyjde, ztráta krve se může mírně zvětšit. Nebojte se, protože je to úplně normální. Je to znamení, že placenta se úspěšně oddělila od dělohy.

Můžete si dát na podbřišek na dělohu zmražený pytlík se zeleninou, chlad stáhne cévy a většinou krvácení ustane.

Vaše dítě je stále připojeno k placentě pupeční šňůrou. Pokud máte někoho u sebe, držte dítě v náručí a požádejte ho, aby umístil placentu do nádoby vedle vás. Pokud jste sama, jen relaxujte, udržujte sebe i děťátko v teple a vyčkejte, než dorazí pomoc.

V případě, že začnete masivně krvácet jasnou červenou krví a krvácení nebude mít tendenci ustávat, volejte ihned záchrannou službu, do té doby vám může doprovod silně masírovat dělohu a přiložit na podbřišek něco chladného a vy stimulujte bradavky. Krvácení může být také z poranění porodních cest nebo z poruchy srážlivosti krve.

Většina žen a dětí jsou po porodu naprosto v pořádku.

První pomoc děťátku, aneb co dělat pokud není něco v pořádku

Volejte rychlou záchrannou službu, která vás bude do svého příjezdu slovně navigovat, co máte dělat. Dejte si telefon na hlasitý odposlech.

Pokud nemůžete z jakéhokoliv důvodu volat, začněte ihned s resuscitací děťátka:

  • Položte dítě na záda na pevný, rovný povrch, přikryjte jej suchým ručníkem.
  • Zakryjte jeho ústa a nos svými ústy a dejte mu pět dechů, kde každý vdech trvá dvě až tři vteřiny. Do miminka vdechněte tolik vzduchu, jaký je objem vašich úst. Zkontrolujte, zda se jeho hrudník pohybuje nahoru a dolů.
  • Většina dětí reaguje do 30 sekund a poté začne normálně rychle dýchat.
  • Pokud si stále nejste jisti, že dítě normálně dýchá (40 – 60 dechů za minutu) zahajte kompresi hrudníku – masáž srdce.

Masáž srdce

  • Uchopte jeho hruď oběma rukama tak, abyste jste měla palce mírně pod spojnicí bradavek (masáž se provádí v 1/3 hrudní kosti).
  • Stlačte hruď rychle a pevně třikrát tak, že se hruď miminka pohybuje dolů o jednu třetinu průměru hrudníku, což je zhruba 2 – 2,5 cm, pak následuje opět jeden vdech do úst a nosu zároveň.
  • Frekvence 3:1 – tři stlačení hrudníku, které by měly být ve frekvenci zhruba 120 za minutu následované jedním krátkým vdechnutím.
  • Opakujte tak dlouho, dokud dítě nezačne dýchat či do příjezdu záchranné služby.
  • Začne-li dítě dýchat, udržujte jej stále v teple.

Co se vlastně stalo a jak se můžete cítit?

Překotný porod může být velmi silný a intenzivní zážitek, šok pro vás a pro každého, kdo je s vámi. Rychlý a intenzivní porod může mít hluboký vliv na vaše emoce. Může se vám vyplavovat stresový hormon adrenalin z nečekané rychlosti porodu a vy můžete cítit i strach. Stres může přetrvávat i několik dní po porodu.

Pokud se cítíte traumatizovaná překotným porodem, obraťte se na svou porodní asistentku nebo terapeuta, který vám pomůže tento zážitek zpracovat.

Novorozenec a překotný porod

Pár rad závěrem

Pokud budete muset odjet do porodnice, je možné, že se setkáte s nepochopením a předsudky. Pamatujte si, že jste neudělala nic nelegálního, co by zasloužilo odsouzení. V porodnici jste stále zodpovědná za své dítě, nenechte se od něj oddělit, účastněte se všech vyšetření dítěte. Vaše dítě má právo na neustálou přítomnost blízké osoby. Dítě má právo zůstat se svým otcem či doprovodnou osobou, pokud budete v porodnici podstupovat zákrok, například vybrání placenty pod narkózou. Pokud ho můžete držet vy nebo doprovodná osoba (tatínek, porodní asistentka), není důvod, aby bylo odloženo samotné na dětské oddělení.

Kromě zdravotní péče, kterou poskytuje porodnice, je tu ještě péče komunitní porodní asistentky, která vás a vaše dítě zkontroluje doma a udělá test z patičky (novorozenecký laboratorní screening). Pokud nechcete setrvávat déle v porodnici a chcete s děťátkem dříve domů, je to možné, nazývá se to ambulantní porod3.

Zavolejte také svému pediatrovi v případě, že do porodnice nepojedete. Ten má zákonem danou povinnost vyšetřit dítě mladší 72 hodin. Nesmí dítě odmítnout prohlédnout kvůli způsobu jeho narození. Pokud ano, nechte si toto odmítnutí od něj stvrdit písemně pro pojišťovnu. Ta má za úkol ze zákona o zdravotním pojištění vám zajistit prohlídku jiného pediatra.

Praktická rada na závěr? Zakrvácené prádlo namočte do studené vody a poté předeperte žlučovým mýdlem a později vyperte v pračce.

Užívejte si pocitu, že vaše tělo ví, jak porodit. A teď se přiznejte, kdo jste zkusil fouknout do láhve?

Více o překotném porodu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://sites.google.com/view/ambulantni-porody/home?authuser=0

Hodnocení a zkušenosti s překotným porodem

Máš zkušenost s překotným porodem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
damae  5. lis 2020

Do porodnice jen tak tak

Můj druhý porod byl neskutečně rychlý. Krátce po osmé večer mě z postele dostal divný pocit a následně mi odtekla plodová voda. Šla jsem tedy dozařídit poslední věci před porodem, zavolala hlídání na starší dceru a zavolala si do porodnice, že přijedu.
Již doma mi začaly kontrakce, ne nějak extra bolestivé, ale relativně časté. Po půl deváté jsme s manželem vyjeli do porodnice, která je od naší vesnice přes půl hodiny jízdy. V autě jsem se už kroutila solidně a podezřele často, zapla jsem si tedy aplikaci na počítání kontrakcí, která ukázala, že je mám dlouhé cca jednu minutu a jsou po třech až čtyřech minutách. Překvapilo mne, že mi vyhovuje zvuk moře, který aplikace automaticky pouštěla při každé kontrakci. Normálně takové zvuky nesnáším.
Manžel byl již pěkně nervózní, ale uklidňovala jsem ho, že to ještě není zdaleka tak hrozné, jak si pamatuji s první dcerou. Zaparkovali jsme před areálem nemocnice, dál od vchodu, kde by manžel nemohl zůstat se mnou a musel jet následně přeparkovat. Cesta na příjem byla proto poměrně dlouhá a trvala nám asi tři nebo čtyři kontrakce a moc jsem už nevnímala kolem sebe. V tuto chvíli mi stále nedocházelo, jak moc rychlý tento porod může být. Na příjmu chtěli poslat manžela pryč, ať počká, až se uvolní porodní sál, ale PA po rychlé prohlídce zhodnotila, že to už nemá smysl. Byla jsem otevřená na 8 cm, což mě nadchlo! Nandali mi rychle monitory (po chvilince zase sundali) a pokusili se udělat papírování, ale můj stav byl takový, že mě do deseti minut odvedli na sál, kde jsem měla okamžitě potřebu tlačit. Po asi pěti či deseti minutách tam jsem již byla na 10 cm a na další dvě kontrakce jsem porodila. Dítě se narodilo ani ne půl hodiny po příjmu - před třičtvrtě na deset. Na rozdíl od prvního porodu jsem se ani nenatrhla. Sama za sebe jsem s takovým porodem nadšená!
  • Rychlost
  • Nestihla jsem dostat kanylu.
  • Nestihla se ani žádná medikace proti bolestem - úplně přirozený porod.
  • Netrávila jsem nekonečné hodiny strnulá v jedné poloze s monitory na břiše.
  • Člověk se tolik neunaví.
  • No skoro jsme to nestihli.
  • Moje tělo se nestihlo před porodem vyprázdnit a podle toho potom vypadal ten porod - bohužel ze mě nevyšlo jen dítě.
amazonkajanik  19. črc 2019

Nečekaně rychlé

Přítele strašil doktor, že jako prvorodička budu rodit min 12h.
Ten den nic nenasvědčovalo k porodu. Ráno na předporodní prohlídce, malej řádil jako nikdy. Dopoledne výlet 80km tam i zpět, návštěva u našich. Maminka mi ještě říká, že dobrý, břicho spadlé nemám. Bylo pondělí, v kříži mě pobolívalo od čtvrtka. Dojeli jsme domů, že půjdu umýt nádobí, ale ta záda a do toho "zaražené" prdy :-))). Pak mě rozčílil pes, tak že jdu do sprchy. Ale přítele jsem upozornila, že se mi to nepozdává. To bylo v cca 17:50. Vylezu z vany a že si ulevím ...praskla voda...18:19 volám mamce, že jedeme do porodnice.18:25 příjezd do porodnice...18:55 byl malej na světě :-))))
mrskato  6. říj 2016

Druhý porod

První porod trval hrozných 17 hodin, bohužel kvůli špatným ozvám miminka byl ukončen akutním CS.

Druhý porod byl úplně něco jiného, ačkoliv mě chtěli zas řezat kvůli poloze miminka (konec pánevní), syn si vybral svou cestu. V 00:45 mi praskla voda a hned začaly mírné kontrakce po 5 minutách, které se ovšem během půl hodiny změnily v pořádný bolesti co 2 minuty. V 1:30 jsme vyrazili do porodnice, kterou máme vzdálenou asi 5 minut autem a ve 2:38 byl malej na světě. Trvalo mi teda asi půl hodky, než jsem ho vytlačila, ale byl to super porod se super doktorkou.

Přirozený porod jsem preferovala, raději porod KP, než dalšího císaře.
2 lidé považují za užitečné
bonulinka  1. srp 2016

Druhý porod

První porod trval od nástupu pravidelných kontrakcí necelé 4 hodiny a druhý porod byl ještě rychlejší. Ve 22 h začaly kontrakce po 10 min., ale byly dost intenzivní, ve 23 h příjem v porodnici. Nebyl volný porodní sál, tak mě nechali na příjmu a ať si jdu do sprchy. Ve sprše se intervaly kontrakcí značně zkrátily. Po půlnoci přišla PA, že mne jde vyšetřit. Nález - plně otevřená a můžu tlačit. Na jedno zatlačení byla dcera venku - přesně v 0:20 h. Celý porod tedy trval 2 hodiny a 20 minut.
fajulka  31. črc 2016

První porod

Já měla celé těhotenství strach z porodu. No na konci už jsem se na porod těšila, bylo to dlouhý. Přenášela jsem sice jen dva dny ale i tak. No ve 13.08 mi praskla voda, tak volám příteli ať přijede, a kolem 13.40 jsme jeli do porodnice ,tam jsme byli v půl třetí a maličký byl venku v 15.44. Masakr, rychlost!! 😊
1 člověk považuje za užitečné
vera_vila  2. pro 2014

Dva překotné porody :-)

Kromě prvního porodu, který byl vyvolávaný 3 týdny před termínem z důvodu "prasknutí" plodové vody se oba další porody daly kvalifikovat jako překotné, ač jsem rodila znovu po 8 letech a všichni mě varovali, že budu rodit dlouho, protože to bude, jako bych rodila poprvé... Opak byl však pravdou.

Kubík měl termín 10.11.2012. Ještě v 21:45 jsem psala kamarádce, že Kubíka určitě ještě jen tak nepoznáme, že se ven zatím nechystá (a to jsem celý týden od "hamiltona" ještě uklízela dům, vytírala, myla okna, drhla dveře). Jenže v 0:15 mě probudila dost nepříjemná bolest. Otočila jsem se na druhý bok a myslela si, že to zaspím... Jenže za chvíli se objevila znovu, navíc jsem měla pocit, že musím na "velkou", tak jsem vstala a usadila se "na trůnu". Jenže ono se tomu nechtělo, zatímco bolesti se stále opakovaly, nevím ani, po kolika minutách, protože telefon jsem si nechala v ložnici... Seděla jsem asi půl hodiny, pak jsem usoudila, že tedy už to asi bude ono a začala oblékat syna. Za chvíli jsem zase měla tlaky na konečník, tak jsem sedla znovu, asi na půl hodiny, bolesti se začaly zkracovat. Pak jsem oblékla sebe a kolem 1:30 jsem budila manžela, že jedeme, vzudili jsme syna a zavolali rodičům. Příjem v porodnici byl ve 2:02 hod. Vyplnili jsme všechny papíry, PA mě zkontrolovala, že nález je otevřená na 5 prstů - pochvala, že s takovým nálezem se jezdí do porodnice - potom mi ještě na příjmu "píchli" vodu, aby nemuseli znovu napojovat na porodním boxu monitor. Pak se to rozjelo. Přesun na porodní box už byl v dost pravidelných a krátkých intervalech. Na boxu jsem měla vylézt na lehátko, že mě PA zkontroluje. A prý si mám hned při další kontrakci zatlačit. Na 3 zatlačení byl Kubík venku. :-)

U Evičky to bylo extrémně rychlé. Hamilton proveden 13.11.2014. Průběžně celý den 17.11.2014 mi nebylo moc dobře, docela nehezky a intenzivně mě bolel podbřišek, pak to zase na nějakou dobu ustoupilo a pak znovu... Vyslala jsem manžela a syny na lampionový průvod, že mi není dobře, tak s nimi nepojedu, a přisuzovala to zažívacím potížím (takhle mě při nich taky bolívalo břicho). Jenže kolem šesté večer už byla bolest dost intenzivní a nezdálo se mi moc "přicházení a odcházení" té bolesti, tak jsem volala rodičům, že to vypadá, že to už bude, že jim kluky manžel rovnou doveze, abysme je nemuseli v noci budit... Kolem půl osmé jsem začala tyhle vlny měřit, intervaly byly 5-8 minut a trvaly asi 1 minutu. Tak jsem si řekla, že to asi bude ono, ale možná jsou to taky poslíčci, když je to tak nepravidelné. Při intervalech asi 5 minut jsem se rozhodla dát si teplou vanu. Velká chyba! Ve vaně jsem byla asi 20 minut a intervaly se zkrátily na 3 minuty. Byl nejvyšší čas. Oblékla jsem se, nastartovala manžela a jelo se.

Na příjmu jsem se hlásila s tím, že mám kontrakce po 3 minutách. Prý si pro mě za 5 minut přijdou. Jenže během tém chvíle jsem stihla nachystat papíry a prodýchat 2 další kontrakce. Při zouvání bot jsem jen řekla, že to asi bude hodně rychlovka. Šel okolo doktor, ptal se, jak jsem rodila minule a úsměv mu ztuhl na rtech, když jsem mu řekla, že minule jsem rodila necelé 3 hodiny... Na příjem jsem došla s dalšími kontrakcemi, sotva jsem se zvládla vysléct. Sestra se mě ještě ptala, jestli si zvládnu dát věci na ramínko, ale když mě viděla, tak jen řekla, že mám hlavně shodit kalhoty a že mi to pak pověsí. :-) Sotva jsem došla k lehátku, praskla mi voda a začala jsem mít pocit na tlačení. Myslela jsem, že porodím ve stoje, že už na to lehátko ani nevylezu. Ale nějak jsem se tam vysoukala s tím, že doktor jen nahmátl a už cítil hlavičku. Takže prý tlačíme... Narychlo zkontroloval ozvy a šlo se na to... Manžel to málem nestihl, protože mě vysadil na příjmu a šel přeparkovat auto, aby nemusel platit parkovné. Prý do porodnice pak doslova běžel. :-D Prvním zatlačením sestoupila hlavička a pak se najednou kontrakce zastavily. Prostě další kontrakce nikde... Nevím, jak dlouho jsme na ni čekali - a to mi ještě píchli jednotku oxytocinu, prý na posílení té poslední kontrakce - ale bylo to hodně nepříjemné. Pak přišla a na 2. zatlačení byla malá venku. Papíry se vyplňovaly po porodu placenty a sešívání nástřihu. Při tom fofru na příjmu mi ani nestihli dát Evičku na bříško, tak jsem si ji chovala poprvé až po převozu na porodní box. Evička se narodila ve 21:40 - prý snad 10 minut po příchodu na příjem. :-)

Prý až budu rodit příště, tak už to do porodnice nestihneme. :-) Ale žádné příště už nebude, myslím, že rození dětí už přenechám mladším ročníkům. A kdyby náhodou bylo, tak do porodnice jedu s kontrakcemi po 10 minutách, abych neporodila někde na silnici č. 23. :-D

Každopádně bolesti u Kubíka i u Evičky byly úplně jiné. U Kubíka šly kontrakce od vrcholu dělohy, u Evičky to byly vyloženě křížové bolesti. Opravdu platí, že každý porod je úplně jiný. :-)
1 člověk považuje za užitečné
jarcatko  1. pro 2014

Do porodnice jen tak tak

Můj druhý porod by se dal označit za překotný.

Byla jsem ve 40+2, když mě ve 3:15 vzbudila velká potřeba. Do té doby jsem neměla žádné poslíčky, nález z prohlídky ve 40+0 byl takový, že se od minula nic nezměnilo a nic se nechystá. Ovšem na tom záchodě jsem zjistila odcházející hlenovou zátku a ihned začaly kontrakce po 3-4 minutách. Zpočátku trvaly kolem 15-20 vteřin, ale postupně se prodlužovaly na 40-50 vteřin. Chtěla jsem sice manžela u porodu, ale vzhledem k rychle postupujícímu porodu, brzké ranní hodině a dvouletému staršímu synkovi jsme nakonec usoudili, že autem to nestíháme a nemá smysl syna budit. Manžel tedy zavolal na příjem do Podolí a pak hned sanitku.

Sanitka byla před domem asi v 5:15, v 5:20 mi před nástupem do sanitky odtekla plodová voda, v 5:35 mě předali na příjmu a v 5:48 byl Filípek na světě! :-) Nález na příjmu byl přitom zašlá branka a jdeme rodit, po přesunu na porodní box byl syn na 4 zatlačení venku. Za dalších ani ne 20 minut jsem už volala domů manželovi, že máme druhého syna, a to už byla porozená i placenta a já po ošetření. Prostě fičák! :-D

Takže jsme to s tou sanitkou měli tak tak. Po zkušenosti s prvním porodem, který byl vyvolávaný 10 dní po termínu, tedy hodně jiný zážitek! :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce