Přibírání v těhotenství

Přibírání je přirozenou a zdravou součástí těhotenství. V tomto období není na místě hladovění ani přejídání a víc než kdykoli jindy záleží na pestrém a vyváženém jídelníčku.

Hlavním důvodem, proč žena přibírá na váze, je vývoj a růst plodu. Dále ke zvyšování hmotnosti přispívá fakt, že tělo potřebuje energii a živiny navíc, aby se připravilo na porod a v neposlední řadě i hormonální změny a zadržování tekutin v organismu.

Každá žena je jiná, tudíž i její organismus bude na graviditu odlišně reagovat. Neexistují proto žádné tabulky, v nichž by bylo uvedeno, kolik je a není v pořádku přibrat. Lékaři se ale shodují na tom, že optimální váhové přírůstky se pohybují zhruba v tomto rozmezí:

  • Při podváze a výchozím BMI indexu pod 18,5: váhový přírůstek 12 - 18 kg s tím, že ve druhém a třetím trimestru by to mělo být asi 500 g za týden.
  • Při normální váze a výchozím BMI indexu pod 18,5 - 24,9: váhový přírůstek 11 - 15 kg s tím, že ve druhém a třetím trimestru by to mělo být asi 300 - 400 g za týden.
  • Při nadváze a výchozím BMI indexu 25 - 29,9: váhový přírůstek 7 - 11 kg s tím, že ve druhém a třetím trimestru by to mělo být asi 200 - 300 g za týden.
  • Při obezitě a výchozím BMI indexu nad 30: váhový přírůstek 6 - 9 kg s tím, že ve druhém a třetím trimestru by to mělo být asi 150 - 250 g za týden.

Jestliže jsou tvé váhové přírůstky zcela odlišné, ty se přitom stravuješ zdravě a netrápí tě gestační diabetes29, ani jiné zdravotní potíže, pak není důvod se znepokojovat.

Video: Mateřské desatero: Přibrala jsem během těhotenství 20 kilo.

Přibírání při vícečetném těhotenství

Při těhotenství s dvojčaty nebo vícerčaty je předpokládaný vyšší váhový přírůstek než při těhotenství s jedním dítětem. Nárůst tělesné hmotnosti závisí na více faktorech (výška, typ postavy a hmotnost před otěhotněním).

Pohyb v těhotenství

Kromě stravy je během těhotenství důležitý i pravidelný pohyb. Ten by měl sice uzpůsoben kondici budoucí maminky a pokročilosti gravidity, nikdy by ale neměl být zcela vynechán.

Hlavní články zaměřující se na stravování těhotných žen jsou:

Související články

Více o přibírání v těhotenství na modrykonik.cz

Hodnocení a zkušenosti s přibíráním v těhotenství

Máš zkušenost s přibíráním v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
naturally  6. čer 2016

Váha je můj nepřítel

Ahoj, při mém prvním těhotenství před sedmi lety jsem začínala na 42 kg při výšce 155 cm a k porodu jsem šla s neuvěřitelnými 75kg! Nikdy se mi nepodařilo shodit na svou původní váhu, zakletých deset kilo mi prostě zůstalo.

Teď jsem ve 22tt a z výchozí váhy 52kg mám nahoře 6,5kg. Mám hrůzu z přibírání!!! Řeším to každý den. Mou slabostí je až závislost na sladkém. :-( Jelikož jsem kuřačka a v těhotenství se snažím nekouřit, sladkému podléhám o to víc. Vůbec netuším s kolika kily půjdu k porodu tentokrát, ale moc doufám, že nepřesáhnu 15kg.

Mimochodem první těhotenství byl kluk, a to jsem byla jedna malá velká koule. Teď čekám holčičku a bříško mám menší, ale zadek a nohy, prsa a ruce mi přijdou už ted hrozně objemné. :/
lucykal  8. srp 2015

Váhový přírůstek

Od začátku 6 tt jsem byla na neschopence dvakrát hospitalizovaná, dohromady na 14 dní a potom jsem byla jen doma a ležela jak pecka, jak to některé maminky píšou, ono to někdy nejde. Jedla jsem normálně, chutě jsem neměla. Jedla jsem hodně zdravě.

Rodila jsem 33+4 a šla jsem se 4,5 kg navíc. Dole jsem je měla hned a ještě k tomu další 2 dole. Rodila jsem císařem, takže akorát břicho bylo dlouho.

Když jsem byla na rizikovce, viděla jsem, na pokoji se 3-ma ženskýma, co dokážou hlavně večer vše sníst a nedivím se, že některé přiberou tolik.

Takže já jsem byla bez pohybu a moc jsem nepřibrala.
terkync  30. dub 2015

Bylo mi to jedno...

Na úvod bych řekla, že jsem se těhotenstvím doslova prožrala. Otěhotněla sem se 70 kily, rodit jsem šla s 96 kily. Nehrotila jsem to. Byla jsem sice jako koule, ale bylo mi fajn.

Od začátku mi totiž na nevolnosti pomáhalo jen jídlo. Hromada jídla spíš. :-) Doma po porodu, po zvážení, jsem zjistila, že mě opustilo i s miminkem 11 kilo. Zůstalo tedy 15. Behem týdne zmizelo pět kilo. Myslím, že díky kojení a hlavně kvůli opravdu neočekávané náročnosti. Neměla jsem moc čas na mlsání. :-)

Pak jsem přestala kojit, syn měl v šestinedělí vážné zdravotní problémy. A to také přispělo k nekojení. A váha se zasekla na 80 kilech. K tomu se mi podařilo i přes ochranu otěhotnět po šestinedělí znovu. Teď už si dám asi větší pozor na to co jím. Moje tělo mělo obrovský záhul. Skoro mi odešla záda. Nejdřív obří břicho, po porodu zase obří prsa. Měla jsem velikost 85 h. Moje záda dostávaji zabrat i teď kvůli nošení malého. Ale nezávidím nikomu, kdo přibere tolik jako jsem přibrala já, :-) ale hlavně ať jsou miminka zdravá. :-)
a.n.d.y  29. dub 2015

Ze začátku vypadalo všechno jinak...

Od začátku těhotenství jsem měla pocit, že budu mít nahoře určitě takových 20kg. Když jsem si ve 4. měsíci objednávala těhotenské kalhoty, vzala jsem si raději o číslo větší. Ve 26. týdnu mi byla zjištěna těhotenská cukrovka. Do té doby jsem měla nahoře 6kg. Začala jsem držet přísnou dietu, 6x denně jídlo, vyřadila sladké, omezila ovoce, všechno odvažovala. Později mi byl nasazen inzulín. Dnes jsem ve 35. týdnu a mám navíc jen 4,3kg. Miminko i já jsem v pořádku, a to je nejdůležitější. Hubnutí je z důvodu, že jím zdravě a pravidelně. To dělá fakt hodně. Tak jsem zvědavá, s čím půjdu z porodnice. :-)
5 lidí považuje za užitečné
diggisek  26. dub 2015

Přibírání

Tak já jsem teď v nějakým 21tt a přibráno mám zatím kilo, kilo a půl. Od začátku těhotenství jím normálně, neomezuji se a ani jsem neměla žádné nevolnosti, nic. Kdyby nebylo rychlého zvětšení prsou a těhotenské karty, nevěděla bych, že jsem v tom.

Dost mě zajímá, kolik přiberu. Na začátku těhotenství jsem měla 72 kilo na 163 cm, tak jsem zvědavá, s čím před porodem odejdu a s čím po porodu dojdu domů.
2 lidé považují za užitečné
zuzmenda  14. bře 2015

Váha šla po porodu krásně dolů

Nikdy jsem se nevážila a vždy se snažila žít zdravě. Ale jakmile jsem zjistila, že jsem těhotná, řekla jsem si, konečně si můžu začít dávat do nosu a svádět to na těhotenské chutě. :-)

Když jsem dostala těhotenskou průkazku a dr. mě poprvé zvážila, váha ukazovala 70 kg. Rodit jsem šla s 90 kg. Rozhodně jsem se nepřejídala, ani si nedopřávala nezdravých věcí, ale každý den jsem se odměnila něčím sladkým. Pohybu jsem měla tak přiměřeně, chodila jsem do začátku mateřské do práce a rozhodně jsem neležela doma jak pecka. Asi do 8. měsíce mi rostlo jen břicho, stále jsem oblíkla ty stejné kalhoty jako na začátku, stejná trička i šaty. Ale poslední dva měsíce, kdy byla velká vedra, jsem celá otekla a valila se jak sud. Nohy jsem měla tak oteklé, že mě bolely, obula jsem jen pantofle a nemohla se dočkat, až se dcera narodí.

Po porodu šla kila sama dolů. Po šestinedělí jsem byla na původní váze, 8 měsíců po porodu mám o 6 kg míň. V zimě jsem pravidelně chodila každý den na dlouhé procházky, nosím svoji 10 kg dceru, což je pěkná posilovna, a hlavně stále kojím, což je nejlepší spalovač tuků.
1 člověk považuje za užitečné
eufrozina  13. bře 2015

25 kg nahoru a zase dolu

V těhotenství jsem byla od konce druhého měsíce. Pravidelně jsem chodila celý půlrok, přesně 27 týdnů, 3x týdně plavat 2 km. Do bazénu i zpět jsem chodila pěšky (4 km). O víkendech, většinou po oba dva dny výlety 15-20 km. Takže pohybu jsem měla spoustu. Chtěla jsem se udržet v kondici a moc nepřibrat. Chutě se mi vůbec nezměnily, ani jsem neměla větší potřebu jíst.

Nechápu, jak jsem mohla nabrat 25 kg. Já, 165 cm, 60 kg, sportovní postavy. Je pravda, že zezadu na mě nebylo téměř nic vidět, až ke konci mi tedy hroooooozně otekly nohy. Místo čísla bot 38, jsem nosila velikost 44 model pantofle. Nic jiného nebylo možné. V těchto jsem jela do i z porodnice, přestože jsem si vezla obuv svou v domnění, že ji po porodu pohodlně obuji. Nohy mi splaskly až po osmi dnech od porodu.

Nic, zpět k fyzickým změnám na postavě. Při tomto obřím váhovém přírůstku jsem krom oteklých nohou měla obrovské kulaté daleko do předu trčící břicho. Již od nějakého sedmého měsíce se mě ptali, jestli za týden nerodím. :-) Druhý den po tom, co se týden po termínu z obřího břicha vykulilo obří miminko 4300 g, se mě mamka při pohledu na stále solidní břicho zeptala, jestli mi tam prý ještě jedno nezapomněli. Umí potěšit :-). Domů z porodnice jsem se po týdnu vrátila již o 15 kg lehčí. Od začátku jsem jen kojila a kila šla dolů sama. Do konce šestinedělí jsem měla téměř všechny kila dole. Šlo to samo. A ten zbytek, cca tři kila, postupně také.

Adamovi je 9 a půl měsíce a stále je téměř plně kojen. V jídle se vůbec neomezuji, naopak hlídám, abych jedla hodně výživné jídlo a netrpěli jsme nedostatkem. Hlavně tedy mléčné výrobky mi jedou. No a sladké také. :-) Hodně ujíždím na krupicové kaši s máslem. Ještě zmíním pohyb. Toho mám tedy hodně. Již od začátku každodenní dlouhé vyjížďky u nás v kopcích a celou zimu na běžkách 3-4x týdně 25-30 km u nás v Jizerkách. No a pak posilka s Adamem, který miluje manducu a v 9 a půl měsících má 13 a půl kila. :-) Amen.
6 lidí považuje za užitečné
lauramyn  13. bře 2015

Vždycky jsem končila na 65 kg

S prvním dítětem jsem otěhotněla s krásnými 48 kg. Při porodu jsem vážila 65 kil. S druhým dítětem jsem začínala s 56 kily a opět končila na čísle 65. S holkami jsem začínala na 58 a končila taky na 65. A po nich jsem dlouho měla opět 58 kg. Když se mi konečně podařilo zhubnout na 52 kg, tak jsem otěhotněla s pátým dítětem a váha šla opět k magickému číslu 65.

Jelikož jsem přišla na to, jak se kil postupně zabavovat a netrpět u toho hlady, tak jsem po porodu hubla trochu víc a chybí mi pouze 2 kila do 52 kg, abych byla opět s váhou, se kterou jsem spokojená.
3 lidé považují za užitečné
dora13  12. bře 2015

Velký váhový přírustek

Vždycky jsem si dávala pozor na to, co jím, a váhu si hlídala. Když jsem ale zjistila, že jsem těhotná, úplně jsem se utrhla z řetězu. V prvním trimestru jsem navíc měla nezkrotnou a neovladatelnou chuť na pařížský salát a rohlíky, který jsem jedla prakticky denně, k tomu neustálý hlad, spousta sladkostí -- výsledek se bohužel dostavil a já šla rodit s 81 kg, tedy s 23 kily navíc. Svou roli určitě hrála i genetika a rodinné dispozice, ale jsem si víc než jistá, že spoustu těch kil jsem si prostě "vyžrala". Bylo to pro mě velmi nepříjemné, valila jsem se jako tank a necítila se dobře.

V druhém těhotenství budu určitě opatrnější a budu doufat, že tentokrát budu mít chuť na mrkev a okurku. :-)
4 lidé považují za užitečné
zvargova  9. led 2015

Je třeba pohyb

V těhotenství jsem nabrala pouze asi 9 kg, chodila jsem 2x týdně na těhu cvičení, tudíž jsem neseděla doma jak pecka a necpala jsem se zbytečnostma.
rituska88  8. led 2015

15 kg

Když jsem otěhotněla, vážila jsem 52 kg. Po celé těhotenství jsem přibírala tak nějak postupně, celkem jsem přibrala 15 kg. Když jsem šla pár týdnů před porodem na kontrolu, sestřička v ordinaci mě postavila na váhu a hleděla na mě s otevřenou pusou a říká: ,,Panebože! Tolik bych chtěla vážit, a ještě těhotná!" :-D
Po porodu mi šla váha rapidně dolů - v porodnici jsem nechala 8 kg a během 3 následujících měsíců shodila dalších 9. Teď jsem 7 měsíců po porodu a vážím 48 kg a to jsem se o hubnutí vůbec nijak nesnažila, šlo to samo a naopak strašně rychle a na můj vkus až moc.
2 lidé považují za užitečné
styna87  5. led 2015

Nepřibrala jsem ani deko

Když jsem zjistila, že čekáme miminko, měla jsem samozřejmě "strach", kolik přiberu a s jakou váhou půjdu rodit. Vzhledem k tomu, že mám lehkou nadváhu a představa 20 kil navíc mě tak trochu "děsila". Ale opět se ukázalo, že příroda je opravdu mocná.

Nyní jsem ve 37tt a od začátku těhotenství jsem stále na té samé váze. A to se nijak neomezuji. Jím normálně a pravidelně. Ovoce, zeleninu, ale když mě přepadnou chutě, sním i čokoládu. :-)

První trimestr jsem měla velké návaly hladu, opravdu jsem musela jíst pravidelně co 2-3 hodiny, jinak mi bylo špatně. Ale také jsem se za celou dobu nesetkala s tím, že bych měla ony typické těhotenské chutě typu kyselé okurky se zmrzlinou atd. :-)

Tělo mi zkrátka řeklo, na co má chuť. Stačilo jen poslouchat. A miminko si asi bere z mých starých tukových zásob.
mumisek01  9. lis 2014

(Ne)přibírání řeší hlavně okolí :-)

Během těhotenství jsem přibrala cca 15 kilo. První kila už jsem asi přibrala jen pohledem na těhotenský test. :-D Nicméně jsem se v jídle nijak neomezovala. Neřídila jsem se tedy heslem, že jím za dva, ale klidně jsem si dala, na co jsem dostala chuť. No a hlavně jsem milovník sladkého, takže jsem ve finále byla ráda, že se můj celkový přírůstek zastavil jen na tomto relativně příznivém čísle. Skoro do 8. měsíce jsem chodila ještě cvičit, takže to mou váhu zřejmě také zachránilo. :-)

Doteď nevím, jestli může tolik vážit jen břicho, protože mi všichni říkali, že nic jiného mi neroste, a asi to byla i celkem pravda, protože jsem nemusela kromě triček pořizovat žádné těhotenské oblečení.
V porodnici jsem hned nechala 10 kilo a během několika následujících měsíců jsem se octla na své původní váze.
1 člověk považuje za užitečné
apacheee  7. lis 2014

Příbírání - moje noční můra

Celé těhotenství jsem byla hodně aktivní, chodila jsem do náročné práce, jedla jsem v podstatě stejně jako dříve a přesto se mi povedlo přibrat 17 kilo. Na druhou stranu musím říct, že mi fakt rostlo jen břicho (a to ještě každý tvrdil, jak ho mám malé) a připadala jsem si krásně. Ta váha mě však děsila. Dodnes nechápu, proč to pořád lezlo tolik nahoru, protože jsem oblékla skoro všechno svoje oblečení :). Pravděpodobně to způsobovalo i zadržování vody ve vedrech.

Po příchodu z porodnice jsem se zvážila a málem jsem spadla z váhy, dole bylo jen cca 5 kilo. Pak to naštěstí začalo jít hodně rychle dolů a velmi brzy jsem se vrátila na svojí původní váhu - teď mám dokonce i méně:)
1 člověk považuje za užitečné
annie11  7. lis 2013

Ideální váhový přírůstek :)

Zdravím všechny koníkovské příznivce :). Ráda bych tu stručně popsala mou zkušenost s přibíráním v těhotenství.

Moje výchozí váha byla v normě (asi 56 kg). Celý první trimestr mě trápily velké nevolnosti, takže váhový přírůstek nebyl v podstatě žádný, což mi ani moc nevadilo :). Ještě ve druhém trimestru nebyly přírůstky nijak výrazné - v 25.tt to byly jen tři kila. Váha začala běžet sama nahoru až tak od 30.tt, aniž bych jedla více. Naopak mám pocit, že jsem celé těhotenství jedla míň než je mým dobrým zvykem :). Teď jsem na konci těhotenství a váha se blíží k 10 kg navíc za celé období.

Nemám pocit, že bych se za celou dobu v jídle omezovala - prostě jím to na co mám chuť. Ale je pravda, že jsem celou dobu poměrně dost aktivní a do práce jsem chodila dokud to šlo. Takže moje rada pro ostatní - určitě se netrapte hlady, ale taky se nesnažte jíst za dva :). Hlavně myslete na pravidelný pohyb. A pokud musíte být kvůli pracovnímu zařazení nebo zdravotním potížím celé těhotenství doma, tak tomu radši přizpůsobte trochu jídelníček, ať nekončíte s třiceti kily nahoře :)

Jinak přeji všem nastávajícím maminkám klidné a bezproblémové těhotenství a zdraví pro ně i pro jejich potomky :)
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce