Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
    neoness
    24. bře 2013    Čtené 0x

    Když dítě trápí ... horečka

       Často zde čítám komentáře co dělat, když má mé dítě takové a takové příznaky, jak s nimi zatočit, co nemůžu dělat a podobně, rozhodla jsem se, že pro vás vytvořím výtahy z různých knih, článků a letáků a pokusím se najít pro vás odpovědi. Zajímají mě všechny věci týkající se zdraví a ráda bych přispěla i efektivním článkem, který vám může i pomoct a poradit. Zároveň se je budu snažit držet stále aktuální 🙂

    HOREČKA

       Jeden z nejčastějších příznaků onemocnění, který nás trápí, je horečka. Každý jsme si ji zažili, všichni známe, víme o co jde 🙂 Když nás nemile překvapí, do teploty 38ˇC není třeba ji okamžitě snižovat. Horečka je symptom a funguje jako obranný mechanismus organismu, který podporuje prokrvení orgánů a tkání a hlavně brání rozmnožování choroboplodných zárodků. Okamžitým snížením naopak dítěti ublížíme, než bychom mu pomáhali. Dovolme jeho tělu bojovat s infekcí přirozeným způsobem. Tělo vyčerpává až vysoká teplota a ani pak není cílem teplotu snížit na 36,5ˇC, ale pouze srazit třeba do rozmezí 37-38ˇC.

    Jak a kde můžeme teplotu změřit

       U malých dětí teplotu měříme v konečníku (neudrží ještě teploměr v podpaží) a zasouváme max. 1cm. V konečníku je teplota vyšší než v podpaží, proto je třeba odečíst 0,5ˇC. Hodnoty v číslech (měříme v konečníku): Zvýšená teplota: 37,5-38,5ˇC , Horečka: více než 38,5ˇC, Vysoká horečka: více než 41ˇC.

    Kdy teplotu měřit

       U dětí můžeme pozorovat několik příznaků, které signalizují teplotu a je vhodné ji změřit. Je to například:

    •          Změna v chování, únava, pláč
    •          Bolest hlavy, odmítání jídla
    •          Horká suchá kůže, výrazně na hlavě a trupu, při zhoršování je kůže na rukou i nohou chladná, na těle vlhká
    •          Zrychlený puls, výraznější bušení srdíčka
    •          Zrychlené dýchání (přes 40 výdechů na minutu)
    •          Žízeň
    •          Průjem

       Lékaře je pak třeba vyhledat vždy u dítěte mladší 3m, když horečka 3 dny neklesá, když dítě velmi málo pije a také tehdy, když jste s jeho zdravotním stavem znepokojená! Alarmující příznaky, kdy je třeba okamžitě vyhledat lékaře jsou:

    •           Opakované zvracení
    •           Ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení
    •           Poruchy hybnosti
    •           Ztuhlá šíje (dítě nepředkloní hlavu)
    •           Mramorovaná kůže
    •           Krvavé skvrnky na kůži
    •           Výrazně chladné ruce a nohy
    •           Setrvalá teplota bez poklesu přes 39,5´C měřená v podpaží 24 hod

       Lékař si dítě prohlédne celé, pokusí se zjistit příčinu nemoci a okamžitě zahájí léčbu. Odebere moč (zjistí se přítomnost zánětu nebo cukru) i krev.

    Komplikace ve spojitosti s horečkou

       Nejčastěji  jde o DEHYDRATACI – nedostatečné zavodnění organismu. Samotná dehydratace ve finále může být pro dítě mnohem nebezpečnější, než příčina horečky. Že je dítě dehydrované poznáte tím, že má suché rty a sliznice, povlak na jazyku, je apatické…). Takže velmi dbáme na přísun tekutin v množství, na které je normálně zvyklé a můžeme i přisladit.

       Dále se mohou objevit FEBRILNÍ KŘEČE. Ty se mohou objevit u dětí od 6m do 6let a jedná se o rychlý vzestup teploty. Křeče vypadají hrozivě a velmi vyděsí hlavně rodiče, které v tu chvíli zaplaví panika a pocit bezmoci. Projeví se to tím, že dítě ztuhne, zbledne až promodrá kolem úst, obrací oči v sloup, může ztratit vědomí a má záškuby v rukou i nohou. Trvá-li tento stav déle než 5 min, po záchvatu má problémy s dýcháním, je zasažena jen jedna strana těla, je třeba volat okamžitě lékaře a dítě hospitalizovat. V každém případě o tom informujeme dětského lékaře. Při záchvatu se dítěti snažíme pomoct tím, že zabráníme vzniku úrazu a hlavu natočíme na bok pro odtok slin nebo i zvratků. Dítě svlékneme a umyjeme vlažnou vodou. Febrilní křeče nejsou nemoc a jsou téměř vždy neškodné - nezpůsobují poškození mozku ani nervového systému.

    Co pro dítě mohu udělat sama

        Pokud se jedná pouze o teplotu nad 38’C v podpaží a nejsou přítomny alarmující příznaky (viz výše):

       LÉKY - můžeme podat léky ke snížení teploty a zároveň i proti bolesti. Lze v lékárně pořídit bez předpisu léky obsahující účinnou látku paracetamol (Panadol baby, paralen) a ibuprofen (brufík, brufen sirup). Do 15 let se NESMÍ DĚTEM PODAT KYSELINA ACETYLSALICYLOVÁ! Pro děti je vhodnější, než tablety, sirup a čípek. Vždy je třeba si nejdřív přečíst příbalový leták a dávkování přizpůsobit věku a hmotnosti dítěte. Lék se nesmí podávat 2x za sebou, nepřekročit dávkování na 24hod, kombinovat léky a užívat je déle než 3 dny.

       FYZIKÁLNÍ OPATŘENÍ – ke snížení horečky lze použít omývání houbou i známé zábaly. Voda nesmí být ledová, ale vlažná. Teplota v místnosti kolem 24ˇC. Nesmí se objevit husí kůže nebo třesavka!  Tyto jevy horečku zvyšují. V tomto případě procedury okamžitě ukončete! Při umývání houbou posadíme dítě do vaničky s 3-5cm mírně teplé vody 29-32ˇC a houbou omýváme trup a končetiny cca 10-30min. V případě zábalu namočíme osušku do vlažné vody 25ˇC na 10-15min  a dítěti zabalíme hrudník a břicho. Ruce a nohy zůstanou volné. Zábal lze opakovat 3x za 2hod. Dítě v zábalu nepřikrýváme!

    Syndromy

       S horečkou mohou být přítomny i další příznaky, které mohou být předzvěstí určité nemoci.

    •    Úžeh - Horečka se objeví po několika hodinách v horku, bez pocení, rychlý tlukot srdce, zmatenost, ztráta vědomí
    •    Meningitida - Horečka se silnou bolestí hlavy, ztuhlý krk, nucení na zvracení, světloplachost, malátnost, zmatenost, červená (i tmavá) vyrážka
    •    Zánět slepého střeva - Zvýšená teplota, bolest v pravém podbříšku, nucení na zvracení - nic nejíst!
    •    Zápal plic - Horečka a kašel s i bez hlenu, bolest v hrudníku, dušnost
    •    Hepatitida - Zvýšená teplota, nucení na zvracení, nechutenství, nažlotlá barva kůže, mohou být i nažloutlé oči, tmavá moč, světlá stolice, únava
    •    Mononukleóza - Únava přetrvávající týdny i měsíce, silná bolest v krku, horečka, zduřelé lymfatické uzliny
    •    Chřipka - Vysoká teplota (nad 41ˇC) malátnost, bolest hlavy, zimnice, podrážděný krk, suchý kašel, vodnatý výtok z nosu, bolest ve svalech
    •    Dětské infekční nemoci - horečka, suchý kašel, hlasité dýchání, vodnatý výtok z nosu, červené oči, puchýře, otoky či vyrážka

    Babské rady:

                    Když už si nevíte rady nebo chcete zkusit i něco nového co vytahuje horkost, zkuste toto:

    • Bílky do ponožek – Nad igelitovým sáčkem nalijte chlazený bílek  do ponožky, zatněte zuby, strčte do ponožky nohu, přetáhněte sáčkem a dobře uchytněte před protečením. A nechte působit co nejdéle.
    • Octový-tvarohový obklad – octem obložte chodidla a tvarohem čelo, ruce a hrudník
    • Bylinky – nepřinesou okamžitou úlevu, ale napomáhají pocení, chlazení a nastolení rovnováhy v těle. „Devětsil Lékařský“ – odvar z kořene rostliny pijte 2x denně. A „Heřmánek  Pravý“ – bude se vám po něm dobře spát a je dobrý na nervy.

    Na závěr

       Dítě s horečkou nesmí zůstat bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno celé včetně stavu kůže. Dodržujeme přísun vlažných tekutin, zajišťujeme mu pohodlí a klid. Dítě nemá být příliš navlečené a nemá být v přetopené místnosti. Místnost je třeba větrat, pokud to jen půjde. Pokud dítě dobře jí, pije, hraje si, nejde pravděpodobně o vážnější problém. Stěžuje-li si, že mu není dobře, nejí, je unavené, pláče bez zjevné příčiny, je teplota známkou začínající nemoci. Odbornou pomoc vyhledejte vždy, když jste s jeho stavem znepokojeni! Lze volat i na Informační centrum záchranné služby! 553 777 777! Cílem Infocentra je poskytovat široké spektrum zdravotnických a dalších informací netísňového charakteru. (http://www.uszsmsk.cz/Default.aspx?subhref=infocentrum).

    Zdroj: medimedia.cz

    http://zdravejjakorybicka.wordpress.com/babske-rady/horecka/