Prsa v těhotenství

Proč se vlastně poprsí v těhotenství mění a jaké konkrétní změny bys měla očekávat, když zjistíš, že čekáš miminko? Pojď se spolu s námi podívat, co tě nemine a proč jsou nové tělesné projevy tak důležité.

Prsa v těhotenství

Změny prsou v těhotenství mohou být až nepříjemné.

Jak se prsa v těhotenství mění?

Prsa v těhotenství procházejí změnami z prostého důvodu – jde o přípravu na kojení. Tu tělo zahajuje poměrně brzy, konkrétně již v prvním trimestru.

1. Citlivost prsou a bradavek

  • Tento pocit asi důvěrně znáš i před menstruací. Během těhotenství se pak jedná o jeden z prvních příznaků, že se oplodněné vajíčko úspěšně uhnízdilo ve výstelce dělohy. Citlivost se může objevit již před očekávanou menstruací, která se nedostaví, přičemž často v různé intenzitě přetrvává během celého prvního trimestru.
  • Citlivost se projevuje tak, že prsa jsou lehce zvětšená, lze na nich nahmatat zduřelé žlázky a při dotyku či tlaku bolí. Není nic výjimečného, pokud ti tedy prsa brání ve spánku na břiše nebo nesneseš těsnou podprsenku.
  • Podobně jsou na tom i bradavky, které více reagují na změnu teploty, častěji jsou vystouplé a možná už nesnesou tak intenzivní doteky jako před otěhotněním. Rovněž jim může překážet látka podprsenky, která je dokáže snadno podráždit.
  • Za citlivost prsů v těhotenství odpovídá stoupající hladina hormonů v ženském organismu, především se jedná o estrogen a progesteron.
  • Bolestivost a zvýšená citlivost prsů většinou odeznívá po ukončení prvního trimestru, ale některé těhotné ženy ji ve větší či menší míře vnímají během celého těhotenství.

Těhotenství týden po týdnu

Jelikož se tvoje miminko vyvíjí neuvěřitelně rychle, dochází k velkým změnám dokonce z týdne na týden. Co přesně se děje a od kdy můžeš cítit první pohyby nebo třeba škytavku miminka, sleduj týden po týdnu na naší wiki nebo se přihlas do těhotenského newsletteru. Díky němu ti každý týden do e-mailové schránky přistane zpráva právě o tom týdnu těhotenství, ve kterém se zrovna nacházíš.

2. Ztmavnutí bradavek a dvorců

Tmavnutí bradavek je jev, který se může vyskytnout v různé etapě těhotenství. Mnohdy ho ženy pozorují už na přelomu prvního a druhého trimestru, ale vyskytnout se může i o něco později. Opět zde hlavní roli hrají změněné hormonální hladiny, které mají na svědomí zvýšenou produkci pigmentu.


Pro zajímavost: Ačkoli to není vědecky podloženo, říká se, že bradavky v těhotenství tmavnou z důvodu, aby miminko bezprostředně po narození snáze našlo bradavku.


3. Výtok kolostra

Kolostrum3 neboli mlezivo je výživná jemně nažloutlá tekutina, která představuje jakéhosi „předskokana“ mateřského mléka. Může mít řidší i hustší konzistenci. Miminko ho pije první dny po narození, než se nastartuje produkce mléka.

Už v časné fázi druhého trimestru může některé budoucí maminky překvapit, že jim mlezivo vytéká z bradavek. S tímto jevem není třeba nic dělat, jen se těšit, že se tělo připravuje ke kojení. Pokud je kolostra příliš mnoho, pomoci mohou vložky do podprsenky, které jej zachytí.

Vložky do podprsenky

Vložky do podprsenky slouží, především v prvních týdnech po porodu, k absorpci odkapávajícího mateřského mléka z druhého prsu při kojení a z obou prsů i v době mezi kojeními. Lze je využít i v těhotenství k absorpci kolostra. Vložky se vkládají do běžné nebo kojicí podprsenky a chrání tak oblečení maminky před mokrými skvrnami a znečištěním.

4. Strie a vystouplé žilky

Na růst prsou reaguje i pokožka, a proto se, stejně jako na jiných částech těla (bříšku, bocích a stehnech), i zde mohou objevit strie, a to především po stranách a na spodní části. Přestože je tvorba strií neboli kožních prasklinek podmíněna hladinou kortizolu v těle, kterou ničím neovlivníš, částečně pokožce pomůžeš hydratací tělovými mléky, krémy a oleji, které usnadní její regeneraci.

Vystouplé žilky na prsou souvisí s jejich zvětšováním, zvýšeným objemem krve, která v těhotenství cirkuluje ve tvém těle, a hormonálními změnami. Po porodu se tento jev vytratí a žíly ani cévky na poprsí už tolik viditelné nebudou.

Strie

Strie jsou spolu s celulitidou a vráskami jevem na pokožce, obvykle nežádoucím. Mohou totiž připomínat procesy, s nimiž se žádná z nás nechce setkat – tloustnutí, ztráta elasticity kůže či stárnutí jako takové. Proč vznikají? Jak strie odstranit? A musí se například v těhotenství zákonitě objevit? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.

5. Viditelné Montgomeryho žlázy

Malé výstupky na bradavkách mohou některé ženy pozorovat i před těhotenstvím. Během něj se však stávají ještě viditelnějšími a svým vzhledem připomínají tzv. husí kůži. Jedná se o malé bílé a mírně vystouplé tečky, které se nejčastěji nacházejí na horní straně prsního dvorce, tedy v místě, kam si miminko po přisátí na bradavku přiloží nosík. Výskyt těchto žlázek je součástí přirozeného vývoje prsou v těhotenství.

Montgomeryho žlázky jsou kožním zakončením mazových žláz, přičemž jejich funkcí je promazávat a zvlhčovat bradavku i její okolí. Tím se snižuje riziko vysychání této oblasti a vzniku bolestivých prasklinek, které by mohly zkomplikovat kojení.

Produkce sekretu Montgomeryho žláz si ani nemusíš všimnout, protože množství výtoku je individuální. Navíc je tento sekret často zaměňován za kolostrum. Stejně tak se liší i období těhotenství, kdy se činnost těchto žlázek zahájí. Může jít o druhý trimestr, ale klidně i konec třetího trimestru.

Mazivo, které tyto žlázky vylučují, neomývej ani neutírej, stačí běžná míra hygieny, tedy opláchnutí v rámci sprchy – a to ještě ideálně pouze vodou, bez mýdel a sprchových gelů, které by citlivou pokožku bradavek mohly vysušovat.

6. Svědění bradavek v těhotenství

Důvodů, proč bradavky v těhotenství svědí, může být hned několik, přičemž ne každý dokážeš ovlivnit tak, aby sis od nepříjemného svědění ulevila.

Proč bradavky v těhotenství svědí:

  • Kvůli růstu mléčných žláz a produkci mleziva – jedná se o nejčastější důvod, jehož důsledek se nedá příliš potlačit. Částečně si můžeš ulevit pravidelnou hydratací pokožky. V lékárně ti jistě doporučí vhodný krém nebo mastičku na bradavky.
  • Alergie nebo přecitlivělost na prací prostředek či aviváž – v těhotenství může tvé pokožce vadit i prací prášek, který jsi dříve používala celá léta. Vyzkoušej tedy neparfémované prací prostředky a na nějakou dobu přestaň přilévat do pračky aviváž.
  • Suchá pokožka – vysychání pokožky v oblasti bradavek mnohdy vede k pálení, přecitlivělosti a svědění. Může to být způsobeno také přílišnou hygienou, kdy voda tuto oblast vysuší, případně nevhodným sprchovým gelem nebo mýdlem. Opět je řešením šetrná hygiena a přípravek určený pro péči o bradavky.
  • Špatně zvolené spodní prádlo – bradavky jsou v těhotenství citlivější, a proto je vnitřní strana podprsenky může dráždit. Zkus si vysledovat, co svědění bradavek a prsních dvorců spouští. Klidně to může být i tvoje oblíbená podprsenka.
  • Nenošení podprsenky – jsou-li prsa pod tričkem bez podprsenky, dochází při pohybu k častějšímu tření o látku. K tomu dochází především tehdy, když je tričko příliš volné, a tím pádem má látka dostatek prostoru k tomu, aby se volně hýbala a dráždila bradavky. Vhodně zvolená podprsenka dokáže přílišnému tření zabránit.

Prsa v těhotenství

Těhotenství je potřeba přizpůsobit výběr podprsenky.


Růst prsou v těhotenství

Za růstem prsou v těhotenství stojí zvětšování mléčných žláz, které má na svědomí hormon progesteron. Stimuluje jejich vývoj, což po porodu vede k tvorbě mateřského mléka.

Vývin prsou během celého těhotenství a po porodu

  • První trimestr: mírný nárůst objemu, citlivost prsou a bradavek.
  • Druhý trimestr: začíná stimulace mléčných žláz a pokračuje zvětšování objemu prsou. Může se již objevit také vytékání kolostra z bradavek.
  • Třetí trimestr: prsa zaznamenávají největší nárůst – v porovnání s obdobím před otěhotněním mohou svoji velikost až zdvojnásobit. Produkce kolostra dosahuje maxima.
  • Krátce po porodu: tvorba kolostra je nahrazena tvorbou mateřského mléka. V tomto období je důležitá zejména péče o bradavky, přesněji jejich hydratace. V prvních týdnech těhotenství se na nich totiž často tvoří praskliny, které se obtížně hojí a jsou nesmírně bolestivé.
  • Během kojení: velikost poprsí podmiňuje aktuální množství nahromaděného mléka v prsních žlázách. Žena na základě objemu prsou dokonce dokáže určit, ze kterého prsu kojila naposledy.
  • Po odstavení dítěte: tvorba mléka ustává poté, co žena přestane kojit. Prsa výrazně zmenší svůj objem, pokožka může být na některých místech mírně vrásčitá a prsa nemusí mít stejný tvar jako před těhotenstvím.

Kojení

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.


Odstavení dítěte

Na odstavení dítěte a ukončení kojení existují různé názory. Průměrný věk přirozeného odstavení je 3 až 5 let, že se takto "staré" děti chtěji kojit, není závislost, ale fyziologický a normální stav.


Péče o prsa během těhotenství

Tak jako celé tělo, i prsa si během těhotenství zaslouží zvýšenou pozornost a péči. Doporučujeme:

  • Dbát na správný výběr spodního prádla: podprsenka by měla být z kvalitního prodyšného materiálu s dostatečně širokými ramínky, která poprsí zajistí potřebnou oporu. Na začátku těhotenství je dobrou volbou například bezešvá podprsenka (její švy se nezařezávají do pokožky a často je vyrobena z jemnějšího materiálu, který nedráždí bradavky). Hrubé výplně či masivní kostice naopak mohou způsobovat větší míru diskomfortu.
  • Pořídit si vložky do podprsenky: ačkoli je budeš nejvíce potřebovat po porodu, abys předešla vzniku mokrých skvrn na tričku, velkou pomoc představují již v těhotenství. Dokáží absorbovat mazivo vznikající na bradavkách a prsních dvorcích, díky čemuž se neušpiní spodní prádlo a ty nemusíš neustále kontrolovat, zda tekutina neprosakuje na oblečení.
  • Hydratovat pokožku: krémy, oleje i tělová mléka sice nezaručí, že ti nevzniknou strie, ale hydratují namáhanou pokožku a podpoří její regeneraci.
  • Dodržovat šetrnou hygienu: tvorba kolostra i maziva z Montgomeryho žlázek tě může svádět k častějšímu otírání nebo mytí okolí bradavek. Zkus se tomu vyvarovat a myj prsa opravdu jen při obvyklém sprchování, a to nejlépe pouze čistou teplou vodou.

Vyšetření prsou během těhotenství

Odborné vyšetření prsů se v těhotenství ani během kojení obvykle neprovádí. Důvodem jsou velké změny, které se v nich právě dějí a které by zkreslovaly výsledky vyšetření. Na pravidelná samovyšetření ale nezapomínej, a pokud máš jakékoli podezření, řekni o něm svému lékaři.

Nález na prsu po příchodu děťátka na svět je většinou důvodem k jeho dřívějšímu odstavení a dalším vyšetřením.


Video: Kdy se objevují první příznaky těhotenství?

Rozhovor s odborníkem: Porodní asistentka Hanka Kolmanová

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Těhotenský test

Výsledek pozitivního testu tě může potěšit, překvapit, ale také pořádně zklamat či dokonce zaplavit úlevou. Ať už se snažíš o miminko, nebo se případného těhotenství obáváš, pojď si přečíst, jak těhotenské testy vlastně fungují, kdy by sis ho měla udělat a kdy může být falešně negativní či pozitivní.

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Trimestr

Těhotenství je členěno na tři časové úseky, které se nazývají trimestry, z nichž jeden trvá tři měsíce. Pravděpodobně sama ucítíš, že každý trimestr je jiný, a to nejen ve vyšetřeních, ale obvykle také v pocitech a fyzické kondici.

Více nejen o prsou v těhotenství na Modrém koníku

  • Zařaď se do tematických skupin
    • V tematických skupinách spolu komunikují uživatelky, které mají něco společného.
    • Tematické skupiny
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a lze také anonymně
  • Těhotenství týden po týdnu
    • Co se děje v jednotlivých týdnech těhotenství, jaké změny a vyšetření tě čekají a jak se postupně vyvíjí miminko? To zjistíš v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.
    • Těhotenství po týdnech5

Hodnocení a zkušenosti s prsy v těhotenství

Máš zkušenost s prsy v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce