Průjem

Průjmy jsou druhým nejčastějším onemocněním dětského věku. Hned po infekcích dýchacích cest. Nejvíce ohroženy jsou děti ve věku od 0 - 3 let2. Průměrně se poperou s tímto problémem jednou ročně. Jistě jste to tedy už i s vaším prckem zažili. Buďte připraveni i na příště. Přečtěte si, jak postupovat, co je nejdůležitější a kdy volat pohotovost.
Průjem

Průjem je projevem poruchy trávení. Poznáte ho podle častého vyprazdňování, zopakuje se minimálně třikrát během dne. Tělo se takto zbavuje škodlivých látek a bakterií, které napadly střeva. Ty se dostanou do organismu chybou ve stravování, nebo infekcí, anebo kontaminovanou vodou. Stolice děťátka je tehdy řídká, až vodnatá. Může se v ní nacházet příměs hlenu nebo krve, ale není to pravidlem. Doprovází ji bolest břicha4 a křeče. Zbavíte se ho ale do dvou dnů.
 
V některých případech to nemá takový hladký průběh. Hůře ho snášejí kojenci, kteří jsou více než starší děti ohroženi ztrátou tekutin. Za normálních okolností se totiž ze střeva ztrácí stolicí asi 1% vody. Během průjmu je to více než 80%! Na pozoru byste se měli mít i tehdy, má-li dítě teplotu nebo, pokud se průjmu neumíte zbavit ani po dvou týdnech. Průjem pak může být projevem vážnějšího onemocnění trávicího traktu.
 

Podle těchto příznaků rozpoznáte průjem:

  • Řídká stolice více než třikrát denně
  • Nevolnost, zvracení jako přidružené projevy průjmu
  • Bolesti v dolní části břicha, které prorůstají do křečí
  • Zvýšená teplota (37,5), nebo horečka1 (nad 38)
  • Ve stolici se může nacházet hlen3 nebo krev
  • Bolesti hlavy5

 

Průjem je obrana organismu

Střeva se podráždí z různých příčin. Mohou to být viry, nejčastěji rotaviry4, které na střevo zaútočí. Časté jsou i bakteriální infekce, způsobené Salmonella6 (zejména v létě), nebo Campylobacter jejuni, či E.coli. Za průjem mohou být zodpovědni i parazité Entamoeba histolytica, Giardia lamblia, Cryptosporidiumn a Cyclospora.

Nicméně, za průjem mohou i:
Alergie na potraviny jako příčina průjmu

  • Alergie na potraviny6: některé složky potravin (zejména laktóza15 a mléčný cukr) způsobí nesnášenlivost. Alergická reakce se projeví v podobě průjmů. Potvrďte si tuto diagnózu u odborného lékaře.
  • Autoimunitní onemocnění: onemocnění, při kterých je imunitní systém nadměrně aktivní a napadne tlusté nebo tenké střevo. Zapříčiní zánět a průjmy, které trvají více než dva týdny. Tehdy může jít o příznak Crohnovy choroby6 (zánět stěny trávicího traktu) nebo ulcerózní kolitidy (zánětlivé onemocnění tlustého střeva). I v tomto případě se obraťte na lékaře. Vyloučení anebo potvrzení onemocnění je v rukou odborníků.
  • Nežádoucí účinek některých léků, nejčastěji antibiotik1. Pokud dítě užívá antibiotika, je možné, že zvýšené množství bakterií podráždí střeva a vyvolá průjem. Při léčbě antibiotiky proto podejte vždy probiotika6.
  • Náhodné požití léků nebo chemikálií. Dbejte na bezpečné uložení prášků na praní a čistících prostředků, v neposlední řadě i léků.

Co se v těle děje?

Takto infikovaná střeva zrychleně posunují stravu. Dochází tím k neúplnému trávení potravy. Živiny se nevstřebají, ale odchází z těla ven. Spolu se stolicí opustí organismus i nahromaděná voda. Proto při průjmech hrozí dehydratace (odvodnění) a ztráta minerálů. Dítě je malátné, zesláblé. Toto je stav, kdy se onemocnění může zkomplikovat. Dětské tělíčko se rychle a náhle odvodní. Během průjmů vždy podávejte tekutiny7, v malých množstvích (po lžičkách). Platí to zejména pro kojence. Nejvhodnější je rehydratační roztok.
Co se děje s tělem, když máme průjem

Jak na to, když kojíte

U plně kojených miminek může mít stolice během dne různou frekvenci. Zejména v prvních šesti týdnech života je i fyziologická (normální) stolice opravdu častá. Jde o očišťování tělíčka po porodu a adaptaci na mateřské mléko7. Průjem tedy rozpoznáte, ne podle frekvence stolice, ale spíše podle jejího hustoty a barvy. Bývá vodnatá, zelenohnědé, dost zapáchající a s příměsí hlenů.

Kojení nepřerušujte, naopak si dítě přikládejte co nejčastěji. Během hodiny můžete kojit i tři - čtyřikrát. Kojte70 co nejdéle, více než 15 minut, pokud miminko vydrží. Mateřské mléko obsahuje cenné protilátky, jeho složení je "naprogramované" pro aktuální potřeby dítěte.

Může se stát, že kojenec je vysílenž a nedokáže z prsu dlouho sát. Mezi kojením podávejte rehydratační roztok. Tímto způsobem zajistíte dostatečný přísun tekutin, důležitých minerálů a cukru. Roztoky obsahují glukózu (cukr), elektrolyty a bikarbonáty.

Novorozenec7 má přijmout 120 až 180 ml tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za 24 hodin. Toto množství je součtem přijatého mateřského mléka, i rehydratačního roztoku. Dbejte na jeho přibližné dodržení.
 

Kdy mléko nepodávat

Pokud nekojíte a dítě nemá více než 4 měsíce3, umělé mléko vynechejte. Zavádějte ho postupně, až když se bude stav zlepšovat. Poraďte se s pediatrem, který druh budete mezitím podávat. Nejčastěji doporučí umělé mléka se sníženým obsahem laktózy. V žádném případě nedávejte takovým malým miminkům rýžový ani mrkvový odvar. Kvůli nadměrnému obsahu dusičnanů, zátěži na trávicí trakt a zvýšenému riziku vzniku alergií.
Bez ohledu na kojení podávejte také:

U starších jednodušší

U dětí, které jsou již přikrmovány nemléčnými příkrmy10 (obvykle po 4. - 6. měsíci života) identifikujete průjmové onemocnění jednoznačněji. Jejich běžná stolice už totiž není taková častá i její objem je větší (maximálně však 150 - 200 g denně). Těmto dětem můžete podat rýžový nebo mrkvový odvar k zahuštění stolice. Mléko1 vylučte. I zde nezapomeňte na možnou dehydrataci. Podávejte rehydratační roztoky po lžičkách.
Průjem u přikrmování dětí

U dětí starších dva roky, vylučte mléko a mléčné výrobky po dobu, kdy průjem trvá. Dávejte rýžový nebo mrkvový odvar. Tekutiny doplňujte v podobě rehydratačních roztoků, slabého černého čaje, nebo i neperlivé minerálky. Nabízejte každých 30 minut, po lžičkách. Tuhou stravu ale nevynechejte. Dbejte na dietu: začněte suchým slaným bílým pečivem, pokračujte vařenou rýží, anebo mrkví.
 
Postupně přidejte i:

  • Vařenou rýži, křehké rýžové chlebíčky, vařené brambory, vařenou mrkev
  • Jemně nastrouhaná jablka, banány
  • Později vývar z bílého (kuřecí, krůtí) masa a těstoviny
  • Z mléčných výrobků nejprve zkuste podat probiotický jogurt (s živou mléčnou kulturou). Pokud to dítě toleruje, můžete podávat i kakao, tvaroh, pudink.

 
Převádění dítěte na obvyklou stravu dělejte pomalu. Po ústupu průjmu dodržujte dietní stravu ještě den a přejděte na stravu normální.

Příprava mrkvového a rýžového odvaru

Rýžový odvar: 25g umyté rýže uvařte v 1 litru vody. Po vychladnutí rozmixujte a doplňte převařenou vodou do objemu 0,5 l. Podávejte po lžičkách.

Mrkvový odvar: ½ kg umyté, očištěné a pokrájené mrkve vařte v 1 litru vody. Vodu osolte špetkou soli. Během vaření dolévejte vodu do výšky hladiny, jaká byla na začátku. Po uvaření mrkve do měkka a vychladnutí, ji rozmixujte s vodou, v níž se vařila.

Kdy zavolat pohotovost

  • Pokud je dítě unavené, zesláblé, upadá do letargie (krátké, ale hluboké spánky)
  • Pokud přestane močit (nečůrá déle než 6 hodin)
  • Pokud má suchý jazyk, rty
  • Pokud nemá sliny a při pláči slzy
  • Pokud nepřijímá tekutiny více než 3 hodiny
  • Pokud má studené, vlhké končetiny a zároveň zrychlený puls (srdíčko rychle bije)
  • Pokud jsou přítomny vysoké teploty (nad 39)
  • Pokud bolesti břicha přetrvávají více než 4 hodiny
  • Pokud má dítě krev ve stolici nebo černou barvu stolice
  • Pokud má dítě méně než rok a vidíte známky dehydratace

Video: Pozor na průjem - u dětí může být nebezpečný (SK)

Více o průjmu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.primarnykontakt.sk/casopis/pk201404.pdf#page=32
  2. http://pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/06/03.pdf
  3. https://www.modrykonik.cz/prujem/
  4. http://www.choredieta.sk/index.php/prva-pomoc-chore-dieta/prva-pomoc/hnacka-prva-pomoc

Použité zdroje obrázků

  1. www.pixabay.com

Hodnocení a zkušenosti s průjmem

Máš zkušenost s průjmem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
netyka  3. dub 2017

Alergie na bílkovinu kravského mléka

Na "prdíky" (jak se říká) trpěl náš Jaroušek od narození a já často slýchala že "kluci na to trpí" a trpělivě jsem ho chovala, masírovala bříško, cvičila nožičkama a často kojila a čekala, že to přejde. Ale nepřecházelo.

Stolici měl asi pětkrát denně, ale i to může být u kojeného miminka normální, zelená barva stolice mě taky neznepokojovala. Ve 4 měsících jsem ale v plínce poprvé objevila krvavé nitky. Strašně jsem se vylekala.
Pediatrička si ale věděla rady - zkontrolovala konečník (aby vyloučila natržení), poslala nás na SONO břicha (aby vyloučili nějaké vnitřní poškození), naordinovala mi vysadit všechny potraviny, co obsahují mléko a objednala nás na alergologii Immunoflow v Letňanech.

Dietu držíme od té doby pořád, zvykli jsme si na ni (viz https://www.modrykonik.cz/blog/netyka/article/j...) a průjmy u syna postupně ustupují. Takže nakonec není tak zle.

Jen ještě doporučení - myslím, že je dobré si stolici vyfotit. Je jednodušší ukázat doktorovi fotku než popisovat konzistenci.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce