Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Aktivně vedený porod

2 zkušenosti

Aktivně vedený porod probíhá v porodnici pod dozorem lékařů. Jde o aktivní zasahování lékaře do průběhu porodu. Porod28 je vnímán jako lékařský úkon. Žena - rodička1 - je spíše pasivní v rozhodování o postupu porodu, o jeho průběhu rozhoduje lékař. Porod probíhá většinou v leže, ve sterilním prostředí porodního sálu. Tím by mělo být zabezpečeno minimalizování rizika při porodu, ale řada výzkumů ukazuje, že to nemusí být pravda.

Tento způsob vedení porodu má preventivně zajistit bezpečnost rodičky a dítěte při porodu - a to určitými činnostmi lékaře za účelem eliminace možných komplikací. Aktivně vedený porod byl umožněn díky rozvoji porodnické anestezie na tlumení porodních bolestí10 a objevem oxytocinu pro urychlení porodu.

Bezpečnost rodičky při porodu je zajištěna přesunem do porodnice, kde je vysoká koncentrace specialistů. Lékařsky vedený porod vznikl na základě vnímání porodu jako vysoce rizikové záležitosti. Rizikovost porodu byla a je stále spojována s jeho nepředvídatelností.

Použité zdroje

  1. Porodní dům u Čápa, Praha: http://www.pdcap.cz/

Externí linky

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s aktivně vedeným porodem

Máš zkušenost s aktivně vedeným porodem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mochenkaa
5. pro 2014

Tělo to umí samo

První porod byl lékařsky vedený od začátku do konce. Včetně polohy na zádech a skoku na břicho.

Druhý porod byl doma. Měla jsem potřebu jít se zahřát do vany. Většinu doby jsem klečela opřená o kraj vany s potopeným bříškem. Při tlačení jsem si klekla na rytíře a malá krásně vyklouzla. Mé tělo samo vědělo jak se nastavit. Cítila jsem dceru, jak se tam rovná sama.

Pokud bude třetí miminko, tak udělám, co můžu, aby zažilo takový porod jako byl ten druhý.
4 poděkování
katyxq
2. pro 2014

Vaše tělo ví, co při porodu potřebuje

V začátku porodu (porodnice Vyškov) až do tlačení šlo všecko dobře, já si intuitivné vybírala polohu, nahřívala se ve vaně, hopkala na míči, ke konci přitlačovala ve stoje.

A pak do toho zasáhly nemocniční porodní asistentka a lékařka, i když se malé dařilo dobře. Já se nechala vytrhnout z toho krásného "zfetování" vlastními hormony, nechala se vmanévrovat do blbé polohy (vsedě), výsledkem byl Buscopan do žíly, tlačení na povel (já podle sebe tlačit nedokázala, když do mě hučely ty dvě), nástřih, Kristellova exprese (metoda non lege artis fingovaná v ČR jako přidržení děložního fundu, ale je to to samé!), malá si lokla plodovky, narušený bonding.

No, prostě ne vše je tak, jak se porodnice snaží o sobě tvrdit, holt i ony si dělají reklamu, aby přitáhly rodičky. Příště, pokud se nerozhodnu rodit jinde, vzala bych si vlastní porodní asitentku, která má s porodnicí smlouvu.
Více v mém článku - www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/jak-prisl...
2 poděkování