S blížícím se termínem porodu častokrát přímo úměrně rostou obavy12 z něj. Nevyžádané rady se sypou z každé strany, hrůzostrašné scénáře z porodních sálů, které vám dávkují některé matky ve vašem okolí, všude samozvaný odborník. Někdy je složité zorientovat se takříkajíc, kde je sever.
My vám proto přinášíme nejčastější mýty a fakta o porodu, které potvrdí nebo vyvrátí dula a psycholožka Mgr. Nicole Hojdová.
Rozhovor s dulou a psycholožkou, Mgr. Nicole Hojdovou.
V rozhovoru s dulou Mgr. Nicole Hojdovou najdete odpovědi na tyto otázky:
Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka týkající se porodu:
🎞️ Prožijte TĚHOTENSTVÍ a krásný POROD s dulou
🎞️ Masáž hráze pomáhá při druhé fázi porodu.
Začátek kontrakcí33 a jejich pociťování záleží na mnoha faktorech. Například i od uložení dělohy3 v břišní dutině. Některé ženy pociťují bolesti dole v podbřišku, jiné v kříži apod.
Kdysi to tak skutečně bylo. Dnes však existuje tzv. VBAC10 porod. VBAC je zkratka pro vaginální porod po císařském řezu (Vaginal Birth After Cesarean). Ne každá rodička je pro VBAC vhodná a úspěšnost VBAC se primárně odvíjí od důkladné selekce vhodných rodiček. Je pouze na zvážení lékaře, která žena může rodit přirozeně po předchozí sekci. Zohledňuje například důvody, proč v minulosti rodila žena sekcí81, stav jizvy, kolik času uplynulo od předchozího porodu.
Magnesium6 se před porodem skutečně nedoporučuje. Magnesium relaxuje svaly, a tak by mohlo ovlivnit přípravu dělohy na porod v podobě její stahů nebo tzv. poslíčků.
V posledním stádiu těhotenství se do krve ženy vylučuje hormon relaxin, který uvolňuje vazy a tedy hlavně pánev, která se rozšiřuje a poddává.
Epiziotomie, čili nástřih hráze, patří mezi nejčastější porodnické operace. Provádí se na konci druhé doby porodní z důvodu rozšíření porodních cest, kvůli tísni plodu nebo jako údajná prevence závažným natržením. Hráz se však dá chránit již během těhotenství vhodnou přípravou na porod, jako je masáž hráze7, cvičení s Aniball, masáž hráze7 Epi-no44. Porodník nebo porodní asistentka dokáže pohmatem během porodu hráz chránit.
Ženy od pradávna rodily ve svislé poloze, až přesměrováním porodů do porodnic se přistoupilo k rození na zádech. Při aktivně vedeném porodu lékaři upřednostňují polohu vleže na zádech, mají totiž dobrý přístup k ženským rodidlům a je jednodušší umístit na břicho ženě kardiotokografický přístroj pro monitorování plodu. Je to však nepřirozená poloha, při které se pánev nedokáže otevřít, kde nepomáhá gravitace a kde jakoby žena tlačí do kopce.
Při fyziologicky probíhajícím přirozeném porodu5 žena mění svou polohu a hledá tzv. úlevovou polohu, která je jí v daném okamžiku nejpohodlnější. Většina žen intuitivně zaujme během porodu některé ze vzpřímených poloh - ve stoje, na čtyřech, v podřepu, na porodnické židli nebo vaku, případně ležmo na boku.
Poloha při porodu dokáže ve velké míře ovlivnit porod, jak rychle bude probíhat a s kolika poraněními se bude muset žena během porodu setkat.
Bonding33 je kontakt matky a dítěte kůže na kůži. Je pokračováním a posílením vztahu matky s dítětem z prenatálního období. Jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence7, ale i matky. Má nesmírný vliv na psychiku matky a dítěte, na jeho celoživotní vývin. Během bondingu se vylučuje množství hormonů a miminku se komunikuje, že je chráněno v bezpečí. Bonding na porodním sále nekončí. Měl by pokračovat doma a dítě by mělo být přikládáno holé na matku i otce.
Pupečníková krev je velmi vzácná, obsahuje tzv. kmenové buňky. Pokud se dítěti ponechá dotepat pupečník, umožní se mu mnohem přirozenější a pozvolnější adaptace na vnější prostředí.
Porod je velmi energeticky náročná záležitost. Z toho důvodu je velmi důležité doplňovat živiny během porodu, ať už v podobě tekutin nebo jídla. Pokud ženě nechutná během porodu jíst, měla by dbát na doplnění energie alespoň ve formě cukrů, například sáhnout po hroznovém cukru.
Ve většině případů, kdy během porodu zakazují rodičce jíst, je to z preventivních důvodů, pokud by bylo nutné provést císařský řez. Avšak během porodu je třeba vycházet z aktuální situace, kdy rodička potřebuje energii a ne teoretizovat, co kdyby ... Právě porod ženy, která nemá dostatek energie a tudíž i síly, může skončit akutní sekcí. Pokud by jí však byla dodávána výživa, nemuselo by to tak možná skončit.
Kristellerova exprese12 je náhradou nebo zesílením slabého a nedostatečného břišního lisu a kontrakcí dělohy matky v druhé době porodní. Tehdy se tlakem na břišní dno pomáhá vytlačit plod z porodních cest. Tato metoda se používá ve výjimečných případech. WHO tuto praktiku považuje za škodlivou. Při Kristellerově expresi je vyšší riziko poranění hráze.
Říká se, že pití čaje z listů Ostružina malinová a také pravidelné konzumování mletých lněných semínek (obojí cca měsíc před porodem) napomáhají lehčímu porodu. Jejich konzumace je skutečně prospěšná, ale určitě to není jediný faktor, který může porod ovlivnit. Ostružina malinová uvolňuje porodní cesty a lněná semínka jsou bohatá na vlákninu, což pozitivně ovlivňuje střeva, která v posledním trimestru nemají v břišní dutině dostatek prostoru. Rovněž podporují produkci hlenu, což by mělo pomoci miminku ke snadnějšímu průchodu porodními cestami.
Ostružina malinová ani lněná semínka nemají takovou moc, že by jejich konzumace zaručila super rychlý a bezproblémový porod, ale zvyšují na něj šanci.
Vokalizování a vydávání zvuků pomáhá rodičce projít si bolestí. Když se podíváme na anatomickou strukturu hlasivek a pánevního dna, uvidíme tam značnou podobnost. Čím více se otevírá hrdlo, (přičemž se tím nemyslí, že by měla rodička křičet, neboť při křiku se hrdlo stahuje), žena si vokalizuje zvuky, tím více to dopomáhá i k otevírání děložního čípku.
Při druhé době porodní, při tlačení, je to neefektivní. Energie jde do křiku, ven, když by měla jít dovnitř do tlačení. Ale při kontrakcích to přináší mnohé benefity.
Ze ženského těla se dělá něco neschopné rodit. Tisíce let ženy rodí a umí rodit. Je to něco hluboko v nich. Ženě by měl být na to vytvořen prostor a měla by jí být předána kompetence na to, aby to zvládla. Personál, ať už lékař, porodní asistentka, by ji měli jen převést tím procesem a ne se jí snažit dokázat, že to nedokáže bez nich a že je na nich závislá.
V zahraničí se miminka rodí i s neporušenými plodovými obaly. Tak je hlavička mnohem více chráněna. U nás se však stále plodové obaly propichují, pokud plodová voda6 před porodem sama neodteče. WHO doporučuje plodovou vodu propichovat až když je žena otevřená na 8 - 9 cm.
Každý porod je velmi individuální, je to souhrn množství nejrozličnějších dějů, které jej ovlivňují. Ať už je to psychika rodičky, její rozpoložení, prostředí, porodnický personál. Obecně bývají druhé porody26 kratší, protože už ty porodní cesty jednou byly prošlé, ale není to pravidlem.
Pohyb a cvičení během těhotenství jsou velmi důležité. Určitě se toho netřeba bát. Právě naopak, porod je i o kondici rodičky, neboť trvá většinou déle, než bývá obecná představa. Ne vždy jsou to ty 2 - 3 hodinky jako ve filmech. Žena určitě během porodu ocení, pokud má dostatek síly a výdrž. Vrcholové sportovkyně však skutečně mohou mít velmi silný břišní sval, což může porod skutečně ztížit.
Když žena leží na zádech nebo sedí, tak pánev se nemá kde uhnout. Pánev je totiž pohyblivá a kostrč dokáže miminku ustoupit, pokud si na ní žena nesedí, co skutečně dokáže udělat až 30 %.
Nutnost nástřihu je na individuálním rozhodnutí porodníků. Existují praktiky, kterými lze předcházet natržení hráze - masáž hráze, napařování, nahřívání.
Tím, že je žena ve svislé poloze, je tlak hlavičky dítěte rozložený rovnoměrně. Když žena leží, je tlak pouze na spodní část hráze při konečníku.
Pokud se během porodu udělá nástřih, tak je vždy veden až přes 3 vrstvy svalů. Pokud dojde k přirozenému natržení, může to být malá ranka přes jednu vrstvu, ale i velmi rozsáhlé porodní poranění.
Jak to s tím nástřihem tedy je? Stojí to za to, vydupat si porod v podřepu / kleku s vědomím, že v této poloze porodní asistentka není schopna uhlídat hráz (podle jejich slov) a tedy riskovat, že se žena natrhne? V zahraničí se běžně rodí v jiných polohách než na zádech a v polosedě. Porodní asistentky tam umí chránit hráz i tak. Je pravda, že jsou ženy, které mají hráz tuhou. No už během těhotenství je způsob, jak hráz připravit a snížit riziko poporodních zranění.
Místo nástřihu je určitě citlivější a je tam vyšší pravděpodobnost, že to praskne. Ovlivňují to však i jiné faktory, jako například, jak je jizva stará, kolik času uběhlo od porodu, nakolik se s hrází pracovalo během těhotenství.
Jsou ženy, které ani nevědí, kdy porodily placentu9. A jsou i takové porody placenty, které jsou náročnější a je to bolestivé. Je to individuální, ale obecně to bývá jednodušší, než samotný porod miminka.
V drtivé většině případů to tak nebývá. Určitě jsou ženy, které měly takové štěstí. No v tomto případě platí, že výjimka potvrzuje pravidlo. Porod je většinou proces, který trvá. V případě odtoku plodové vody se čeká na kontrakce a až ty jsou začátkem porodu.
Skutečně jsou v našem mozku procesy, ovlivňované hormony, které mají za následek, že si ženy na tu bolest nedokážou vzpomenout. Diskutabilní je, o jakou formu bolesti jde. Mnoha ženám bylo ublíženo i psychicky nevhodným chováním, komentováním, přístupem. Přičemž ta psychická bolest často bolí víc, než ta fyzická.
Někdy byl klystýr rutina. Dnes se od toho upouští. Mělo by to být na rozdhodnutí ženy.
Menší ženy mají i menší miminka. Příroda ví, co žena zvládne. Někdy se stane, že menší ženy porodí i v dřívějším týdnu. Není to tedy jasná indikace na císařský řez, ale je to plně v kompetenci porodníka.
Pokud miminko není připraveno, tak hlazením bříška si žena porod nespustí. Je však pravda, že hlazením bříška si žena může způsobovat kontrakce, ale ke spuštění bříška to nestačí.
Bolest při porodu je skutečně vysoká. Ženské tělo je však na porod uzpůsobeno. Na lámání kostí, není uzpůsoben asi nikdo. Během porodu se do krve rodičky spolu s oxytocinem vyplavují i endorfiny, které bolestivost snižují. Nápomocné mohou být i jiné úlevové techniky, které dokáží bolestivost při porodu snížit, jako změna polohy, teplo, masáž, aromaterapie, apod.
Ženské tělo je uzpůsobeno na porod a hormony během porodu zajišťují, aby to žena dokázala. Velmi důležitá je podpora během porodu. Pokud má při porodu s sebou doprovod, dokáže snášet bolest mnohem lépe. Epidurální analgezie22 je pouze volbou, ale ne nutností.
Text po odborné stránce zkontrolovala:
Mgr. Nicole Hojdová
dula a psycholožka