Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Těhotná po 20

1 zkušenost

Je vám mezi 20 a 30 lety a právě čekáte děťátko nebo o jeho početí uvažujete? Gratulujeme! Těhotná po 20, to je věk, kdy je pro většinu žen na tento velký krok ten nejlepší čas. Ve třetí dekádě života se u žen často sejdou nejen vhodné podmínky zdravotní, ale i ty neméně podstatné věci jako jsou sociální zázemí, partnerský vztah a finanční jistota.
Těhotná po 20

Vaše zdraví a těhotenství po 20

Dobrou zprávou pro vás zajisté bude, že okolo 20. roku věku ženská plodnost vrcholí a do milníku 30. narozenin klesá jen zvolna. To znamená poměrně dobrou šanci na početí vytouženého dítěte. Zvlášť, pokud vy i váš partner dodržujete zásady správné životosprávy.

„Aktuální výzkumy ukazují, že schopnost otěhotnět v průběhu jednoho cyklu jednoznačně s věkem klesá. Zatímco například ve 22 a 23 letech je pravděpodobnost otěhotnění, a to za předpokladu, že oba partneři jsou zdraví a mají pohlavní styk v plodném období, přibližně 25 procent. Následuje pak mírný pokles pravděpodobnosti, ve 31 letech je to již jen 20 procent, ve 35 letech 16 procent, ve 38 letech 11 procent, ve 40 již jen 7 až 8 procent a ve 45 již jen 2 až 3 procenta,“ říká gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

V tomto období je také nižší riziko výskytu komplikací v těhotenství12. Například riziko Downova syndromu u dětí roste s věkem matky. Ve věku 20 let je toto riziko 1:1440 (čili jedno nemocné dítě na 1440 zdravých), ve třiceti je to již 1:960. A tento poměr se s dalším věkem matky ještě více snižuje. Menší je i riziko ostatních genetických vad miminka a také spontánních potratů1.

Dalšími takovými potenciálně závažnými komplikacemi, které přicházejí s vyšším věkem těhotné, může být těhotenská cukrovka29, hypertenze neboli vysoký krevní tlak1, preeklampsie17 a eklampsie2. Také porodní a poporodní komplikace u matky i dítěte s přibývajícím věkem bývají častější. To samozřejmě neznamená, že vás mezi dvacítkou a třicítkou nic takového potkat nemůže. Může, nicméně statistika hovoří jasně - ta pravděpodobnost je zde o něco nižší.

V tomto věku můžete také očekávat poměrně rychlou poporodní rekonvalescenci a ani návrat k původní tělesné hmotnosti nemusí být nijak obtížný. Navíc budete ještě plná energie, což při péči o malé dítě určitě brzy oceníte.

Vaše životní situace a těhotenství po 20

Těhotenství a mateřství ve vaší třetí “desetiletce” se může nést v ryze pozitivním duchu. Když jste těhotná po 20, tak už určitě víte, co se svým životem. Maturita nebo učňovské zkoušky jsou již za vámi, možná jste i promovala na vysoké škole. Pokud toužíte po univerzitním diplomu a nestihla jste to před otěhotněním, nevěšte hlavu. Studium na vysoké škole se dá skloubit s péčí o malé dítě a právě v tomto věku na to budete mít i dost sil.

Leckteré ženy v tomto věku mají stabilní zaměstnání, ze kterého jim plyne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a ta citelně pomůže rodinnému rozpočtu. Pokud máte pracovní poměr se smlouvou na dobu neurčitou, můžete se také spolehnout na to, že do tří let vašeho dítěte vám vaše pracovní místo zůstane a budete se mít po rodičovské dovolené1 kam vrátit.

Stejně tak máte v tomto věku jasno v tom, kde a s kým budete s miminkem bydlet. Pokud máte trvalý vztah s partnerem či manželem, je to ideální (a v tomto období častý) stav. Ale i kdybyste byla na miminko sama, není to konec světa. Můžete volit různé formy přivýdělku k rodičovskému příspěvku, čerpat dávky státní sociální podpory a nezapomínejte na alimenty od otce dítěte. Ten má vyživovací povinnost nejen vůči svému potomku, ale i vůči vám, jakožto matce, která se o dítě stará.

Další výhoda plyne z jisté společenské normy - mezi 20 a 30 lety jste na matku “tak akorát stará”. Nemusíte se mezi lidmi cítit jako “zbouchnutá” teenagerka ani jako “stará matka”. Vaše životní energie je také na vrcholu, a tak si můžete svého potomka dosytosti užít. A co víc, zvyšujete také šanci na to, že jednoho dne se dočkáte svých vnoučat a přitom budete ještě v plné síle.

Více o těhotná po 20 na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.maminkam.cz/vliv-veku-zeny-na-plodnost
  2. https://ona.idnes.cz/gynekolog-zeny-s-tehotenstvim-otaleji-komplikace-hrozi-jim-i-diteti-1ij-/det...
  3. https://www.abctehotenstvi.cz/txt/pozdni-maminky-a-rizikova-tehotenstvi
  4. https://bartak-alexandr.webnode.cz/news/tehotenstvi-a-vek/

Použité zdroje obrázků

  1. https://pixabay.com/cs/bříza-těhotná-rodina-tummies-1498550/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s těhotnou po 20

Máš zkušenost s těhotnou po 20?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
andrejka_86
4. čer 2014

Těhotná ve 25. letech

Dle mého názoru jsem otěhotněla v pravý čas - vystudovaná, s pracovními zkušenostmi, s vlastním bytem, vlastním autem, manželem. Těhotenství bylo, kromě příznaku rostoucího bříška, bezproblémové, těhotenská vyšetření v naprostém pořádku, porod téměř ukázkový a dítě je zdravé a plné radosti a elánu. I přes snížení mého příjmu se nám žije fajn, nemusíme se nikde extrémně uskromňovat a užívám si starosti a péče na rodičovské dovolené.

Před třicetinami se vrátím zpět do práce a můžu si začít budovat kariéru, podporovat dítě v jeho koníčcích a aktivitách a také pracovat na svých koníčcích a zálibách, které jsem musela v těhotenství popř. mateřství omezit.
3 poděkování