Sterilita

Sterilita nebo neplodnost je snížená nebo scházející schopnost zplodit potomka. Sterilita se definuje jako neschopnost páru otěhotnět po jednom roce (někdo po dvou letech) nechráněného sexuálního styku.

Neplodnost neznamená bezdětnost. Většina párů, které mají problém otěhotnět se nedají v pravém slova smyslu označit za neplodné, ale trápí je "jen" snížená plodnost. V posledních rocích se snižuje množství párů, které vyhledávají odborníky kvůli sterilitě.

Zdravé páry, které mají do 30 let, které mají pravidelný pohlavní styk, mají 30 % šanci na otěhotnění každý měsíc. Žena má nejvyšší šanci otěhotnět ve věku 20 let, po 35. roce klesá šance na otěhotnění, ale věk, kdy se snižuje plodnost je u každé ženy jiný.

Sterilita a deprese

Dělení

Světová zdravotnická organizace (WHO) rozeznává dva typy neplodnosti: primární a sekundární.

  • Primární sterilita je definována jako stav, kdy i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu minimálně jednoho roku nedošlo k otěhotnění nebo porodu životaschopného dítěte. Tedy, k těhotenství24 u ženy nikdy nedošlo nebo k těhotenství nebo těhotenstvím sice došlo, ale nedošlo k jeho úspěšného ukončení (spontánní potraty3, narození mrtvého plodu).
  • Sekundární sterilita je klasifikovaná tak, že i přes pravidelný pohlavní styk nedošlo k novému početí nebo k úspěšnému ukončení těhotenství, i přes to, že v minulosti žena počala nebo porodila životaschopné dítě. Tedy žena už počala nebo má dokonce jedno nebo více dětí, ale teď se to nedaří.

Odhaduje se, že 2 až 10 % párů není schopných počít dítě přirozeným způsobem a dalších 10 až 25 % není schopných počít další dítě.

Příčiny

Existuje mnoho příčin, které jsou zodpovědné za neplodnost. Příčina neplodnosti8 může být na straně ženy nebo muže, proto příčiny můžeme rozdělit na dvě skupiny:

Sterilita u ženy

Sterilita u žen je tehdy, když:
Ženy

  • oplodněné vajíčko po oplodnění nedokáže přežít a následně dojde k potratu13
  • oplodněné vajíčko se neodkáže uhnízdit ve sliznici dělohy
  • vajíčka nedokáží dojít od vaječníků do dělohy3
  • problém je ve vaječnících (vajíčka nedokáží dozrát ve vaječnících)

Sterilita u žen mohou způsobit tato onemocnění a stavy:

Sterilita u mužů

Muž je neplodný když:
Muži

  • má snížený počet spermií
  • je přítomná určitá blokáda v pohlavním ústrojí, která brání spermiím dostat se do ejakulátu
  • spermie nejsou zdravé

Sterilita u mužů způsobují následující patologické stavy:

  • rakovina, chemoterapie, ozařování
  • vrozené vývojové vady
  • hormonální nerovnováha
  • infekce, záněty
  • obezita, starší věk, toxické látky v okolí
  • vasektomie1

Diagnostika

Lékař (gynekolog, urolog) při podezření na sterilitu provede všechna vyšetření, aby diagnostikoval poruchu a našel příčinu. U obou partnerů se provede anamnéza a lékař je fyziologicky vyšetří, dále se provedou krevní testy.

U žen se provádí hormonální profil, měření tělesné teploty, sonografické vyšetření pohlavních orgánů, laparoskopie4, vyšetření štítné žlázy. U mužů se nejčastěji provádí spermiogram, sonografické vyšetření reprodukčních orgánů a v některých případech se provede biopsie varlat.

Léčba

Léčba neplodnosti závisí na příčině. V některých případech se dá úplně odstranit příčina a pár může otěhotnět bez pomocí centra asistované reprodukce11. Na druhé straně jsou různá onemocnění a patologické stavy, při kterých pár nemůže otěhotnět bez pomoci centra asistované reprodukce24, tehdy se provádí IUI9 nebo IVF5.

Páry si mohou zvýšit šanci na otěhotnění tehdy, když mají pohlavní styk alespoň jednou za tři dny mezi 10. - 18. dnem menstruačního cyklu2, je to období ovulace6. Je lepší mít pohlavní styk ještě před ovulací, protože spermie dokáží přežít tři dny v těle ženy, ale vajíčko je schopné oplodnění jen několik hodin po tom, když je uvolněné z vaječníků.

Ženám s nadváhou nebo podváhou se doporučuje změnit životní styl, tak aby měli optimální hmotnost. Obezita nebo podváha způsobují hormonální nerovnováhu, což vede k poruchám menstruačního cyklu1 a k problémům s ovulací.

Psychologické aspekty neplodnosti

Neúspěšné pokusy o otěhotnění a silná touha po dítěti je pro ženu silným emočním zážitkem, který se může projevit v podobě hněvu, deprese, úzkosti1, problémy v manželství a pocitem bezcennosti. Je vědecky dokázáno, že ženy v neplodném páru jsou více úzkostlivé jako jejich partneři. Různé studie upozorňují na fakt, že stres a úzkost negativně ovlivňují léčbu neplodnosti3.

Ženy, které se neúspěšně pokoušejí otěhotnět, mají silné deprese, které jsou podobné ženám, které mají rakovinu nebo jiné závažné onemocnění. Emoční stres a problémy v manželství jsou výraznější u párů, kde je příčina neplodnosti na straně muže. Psychologický dopad neplodnosti u jednoho partnera může negativně ovlivnit i druhého partnera.

Psychický stres, který vzniká v souvislosti s neplodností, vyplývá z třech následujících faktorů:

  • mít dítě je pro partnery hlavní touhou a životním cílem
  • na ženy je vyvíjený tlak společnosti, tzv. ženská role
  • vliv na pohlavní život

Depresivní a úzkostlivé stavy

Chování párů v důsledku neplodnosti (stres, deprese, úzkost) se popisuje jako důsledek neplodnosti. Deprese u neplodných párů je mnohem vyšší než výskyt deprese u plodných párů. Ženy s anamnézou deprese v minulosti mají až dvojnásobné riziko, že můžou mít problémy s otěhotněním v budoucnosti, protože nemohou kontrolovat faktory, které negativně ovlivňují plodnost, jako např. pití alkoholu nebo kouření.

Psychologické faktory mohou negativně ovlivnit plodnost v tom, že při depresi dochází k poruchám ovulace, luteinizační hormon nedokáže správně regulovat ovulaci. Deprese dále způsobuje změny v imunitním systému, který taktéž negativně ovlivňuje plodnost ženy. Stres se proto pokládá za jeden z možných příčin neplodnosti.

Samotný proces léčby neplodnosti a neúspěšné cykly IVF představují pro partnery další stres a úzkost, zhoršují se projevy deprese. Výsledek léčby neplodnosti je ve vysoké míře ovlivněný psychikou.

Znaky deprese

  • smutek trvající týdny až měsíce
  • pocit beznaděje a bezmoci
  • častý pláč a podráždění
  • problémy se spánkem (nespavost nebo příliš mnoho spánku)
  • nízký zájem o sex
  • časté pocity úzkosti a obav

Deprese se může léčit antidepresivy. Některé páry si myslí, že antidepresiva negativně ovlivňují plodnost, není to úplně pravda. V dnešní době jsou k dispozici léky2, které spolu se sezeními u psychiatra nebo psychologa zvyšují šance na otěhotnění.

Deprese se také může léčit ve skupinových terapiích a mnoho klinik asistované reprodukce nabízí psychologické poradenství. Při zvolení antidepresivní léčby by měl psychiatr spolupracovat s gynekologem a vybrat nejvhodnější léčbu pro pacientku, protože některé léky na plodnost mají vliv na náladu a zhoršování depresí.

Více o sterilitě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Klinika reprodukční medicíny a gynekologie Zlín: http://www.crmzlin.cz/24794-priciny-a-diagnostika-neplodnosti
  2. Svetová zdravotnícka organizácia: https://web.archive.org/web/20190421095423/http://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertili...
  3. http://www.bjmp.org/content/psychological-aspects-infertility
  4. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001191.htm

Hodnocení a zkušenosti se sterilitou

Máš zkušenost se sterilitou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
janeckovadenimarie  16. lis 2019

Operace nezhoubneho nádorů na mozku

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je tu někdo se stejným příběhem. Přítel je po operaci nezhoubného nádoru na mozku. Už od května ani léky nebere, ale v té době mu řekli, že je neplodný.
Jak to tedy je? Děkuji.
absintka19  4. bře 2017

Neplodnost

U nás to bylo stejně. Nemůžete mít děti - verdikt v mých 22 letech. A stejně jako keksikova1, první návštěva v CAR a hned to vyšlo! :pregnant_woman:

Medicína dnes je zázrak. Dalších 6 miminek na nás čeká v mraženém hotelu. :)
2 lidé považují za užitečné
keksikova1  4. bře 2017

Už od začátku jsme to věděli..

Mě lékaři tvrdili, že nebudu moci mít děti už asi od dvaceti let. Takže už když jsme se s manželem seznámili, řekla jsem mu o tom, aby věděl, do čeho jde. Když jsme se dohodli, že bychom chtěli, odeslali nás rovnou do CARu. Tam proběhlo několik vyšetření a hned po první injekci hormonů jsem otěhotněla, a to i bez menstruace. Měli jsme kliku, ale vyplývá to z toho, že i když to vypadá špatně, nemůžeme házet flintu do žita. :slight_smile:
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce