Strie

Strie jsou spolu s celulitidou a vráskami jevem na pokožce, obvykle nežádoucím. Mohou totiž připomínat procesy, s nimiž se žádná z nás nechce setkat – tloustnutí, ztráta elasticity kůže či stárnutí jako takové. Proč vznikají? Jak strie odstranit? A musí se například v těhotenství zákonitě objevit? I to se, kromě jiných informací, dozvíš v našem článku.

strie

Strie v těhotenství vznikají nejen na bříšku, ale také stehnech, bocích a prsou.

Co jsou strie?

  • Strie představují tenké kožní prasklinky, které vznikají důsledkem rozpínající se kožní tkáně. Elasticita pokožky má totiž u každého z nás své individuální limity, a jakmile se kůže důsledkem příbytku na váze roztahuje, nemusí tento nápor zvládnout bez poškození. Strie nevznikají vlivem poranění povrchu kůže, ale popraskáním elastických vláken pod jejím povrchem.
  • První strie se mohou ženám objevit už v pubertě – jde totiž o etapu života, během níž se jejich tělo začíná formovat do ženských tvarů. Nejčastěji se v pubertě vytvářejí strie na stehnech, bocích, prsou i v oblasti tricepsu.
  • Později jsou ženy vystaveny vyššímu riziku vzniku strií právě v těhotenství20, které představuje období, kdy se tělo ženy v průběhu kratšího časového období mění. A samostatnou kapitolou je menopauza – vlivem hormonálních změn může žena v tomto období přibrat a její pokožka to nemusí ustát bez poškození.
  • Strie nejsou záležitostí jen žen, i když ty si procházejí etapami, které jsou pro vznik strií rizikovější. Mužům se tvoří strie stejně, nejčastěji při výrazném přibývání na váze.

Jak odstranit ve strie?

  • Je důležité podotknout, že vzhled strií se postupem času mění. Nejvýrazněji bývají po vytvoření – čerstvé strie mohou mít červenou až fialovou barvu, přičemž během následujících měsíců pomalu blednou.
  • Ke snížení jejich viditelnosti přispívá zhubnutí, kdy se pokožka na dané oblasti znovu přizpůsobí a začne takříkajíc pokrývat menší plochu. Strie se tehdy jakoby smrští a kůži „zdobí“ v podobě tenoučkých bílých prasklin, které mohou být viditelné, až při podrobnějším zkoumání pokožky.
  • Pokud již strie na těle vznikly, jejich úplné odstranění je možné jen laserem. Jedná se o proceduru, kterou provádějí kliniky krásy a estetické chirurgie. V závislosti na tom, jakou technologii dané salony nebo kliniky využívají, se liší proces odstranění strií či hojení po tomto zákroku. Většinou je k dosažení viditelného výsledku zapotřebí více než jedna návštěva salonu, přičemž je nutné několik týdnů pokožku nevystavovat slunci a natírat ji krémem s UV faktorem. Výsledky však bývají poměrně uspokojivé.
  • Odstranění strií v domácím prostředí možné není, v tomto případě se spíše bavíme o zmírnění jejich viditelnosti. Na trhu je spousta krémů, které slibují, že strie z pokožky v podstatě vymažou, ale počítej s tím, že výsledek nemusí splnit tvá očekávání a že jde o proces, který si žádá až několik měsíců pravidelné péče. Zázraky se ovšem ani tak konat nebudou.

Dobré vědět: Při výběru tělového přípravku si dávej pozor na to, jestli kupuješ krém, který má vzniku strií předcházet, nebo je určený pro pokožku s již vzniklými striemi. Přestože se nemusí jednat o výrazné změny ve složení, přece jen si krém, který dokáže strie zmírnit, žádá i jiné účinné složky. Složení si pečlivě prostuduj hlavně v tom případě, že se rozhodneš do tělového přípravku investovat nemalou částku.


Strie v těhotenství

Kila navíc, rostoucí bříško, zvětšující se prsa a otoky – to jsou faktory, které z těhotenství20 jako takového dělají „skvělou“ predispozici ke vzniku strií. Pokud se ti strie vytvořily už před těhotenstvím – například v pubertě nebo v období, kdy jsi přibrala, je pravděpodobné, že vzniknou i důsledkem zvětšujícího se bříška v těhotenství.

Co ovlivňuje tvorbu strií v těhotenství?

  • Genetická predispozice – některé ženy mají pokožku, která se dokáže na změny a rozpínání adaptovat mnohem lépe. Může za to jejich genetická výbava a také hladina kortizolu v těle – poslední výzkumy totiž prokázaly, že právě kortizol je zodpovědný za vznik strií nejen v těhotenství.
    • Je-li přirozená hladina kortizolu v ženském těle vyšší, vede k riziku vzniku strií. Pokud je naopak nižší, strie se jen tak lehce na pokožce neobjeví.
  • Nadměrný nárůst hmotnosti – i přibírání v těhotenství je z části záležitostí genetické predispozice, ale určitě není dobré všechno svalovat jen na geny. Rozhodně se nezapomínej hýbat a dávej si pozor na kalorické bomby, které sice na krátkou dobu uspokojí chuťové pohárky, ale dozajista ne tvůj organismus.

Prevence vůči striím v těhotenství

  • S péčí o pokožku pro zmírnění výskytu strií v těhotenství, bys měla začít již před otěhotněním. Pokud však patříš mezi maminky, které na tento aspekt při plánování rodičovství nemyslely, snaž se to napravit, jakmile se dozvíš, že jsi těhotná. Čím dříve začneš pokožku připravovat na změny, které ji čekají, o to snáze se s nimi vypořádá.
  • Prvním krokem je pravidelná vnější hydratace a volba správného přípravku. Tělový krém, olej či tělové mléko by měly obsahovat kolagen, který napomáhá k lepší elasticitě kůže. Začínej si tedy tělo natírat už v začátcích těhotenství a nezaměřuj se jen na bříško, které brzy poroste. Rozpínat se totiž budou i boky, stehna, hýždě i prsa.
  • Technika natírání pokožky – absorpci účinných složek v tělových přípravcích pomůžeš správnou technikou, která více než rozmazávání připomíná masáž. Nezapomínej tedy na krouživé pohyby a vyhraď si na tuto část beauty rutiny i 20 minut.
  • Pitný režim – dodržovat pitný režim v těhotenství bys měla hned z několika důvodů. Kromě toho, že můžeš předejít bolestem hlavy z dehydratace a v posledním trimestru také tvorbě otoků, pomůžeš tím hydrataci pokožky.
  • Doplňky stravy – o užívání doplňků v těhotenství se vždy poraď se svým lékařem. Pokud už před těhotenstvím nemáš nutričně bohatou stravu, stravuješ se monotónně a i krevní obraz na preventivce ti opakovaně hlásí, že tvé tělo trpí nějakým deficitem, snaž se to napravit. Co se týká pokožky, ta ocení pravidelný přísun vitamínu C, kolagenu a zinku.
  • Strava – vyváženým jídelníčkem a předcházením záchvatů přejídání pomůžeš nejen svému organismu, pro nějž jsou kila navíc nesmírnou zátěží, ale také pokožce, protože tak bude čelit menšímu náporu. Rozhodně se však neuchyluj k žádným dietám – a to ani v případě, že budeš přibírat víc, než se píše v tabulkách. Spíš si jen zmenši porce, vyhýbej se přejídání a posviť si na nutriční složení přijímaných potravin.

Video: Krátkodobé i dlouhodobé následky porodu

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková
Čekáš miminko a neumíš si představit, jakým změnám bude čelit tvoje tělo? Pusť si naše video, ve kterém porodní asistentka Kristina Zemánková hovoří o poporodních změnách na těle ženy. Kromě toho, že se dozvíš, jak pečovat o pokožku, zde najdeš i další důležité informace – jak by měla vypadat péče o pánevní dno, proč se může vytvořit diastáza břišních svalů a jak se budou měnit tvá prsa.

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Strava v těhotenství

Většina nastávajících maminek řeší, jaké potraviny mohou, a naopak nesmí jíst. Mezi nejdiskutovanější přitom patří vajíčka, tropické ovoce, česnek, mléčné výrobky, maso, ryby a mořské plody i houby a ořechy. Zajímat se o to, co v těhotenství jíš, je určitě správné, protože v případě některých potravin hrozí infekce nebo vznik alergie. Pojď se podívat, čemu je lepší se vyhnout a čeho si můžeš dopřát podle chuti.

Změny na těle po porodu

Na internetu najdeš spoustu informací o tom, jak se tělo mění v průběhu těhotenství. Ale co po porodu? Pozdějším změnám na ženském těle se už tolik pozornosti nevěnuje, protože se každý více soustředí na novorozené miminko. Avšak i tato etapa života si zaslouží, aby se o ní mluvilo, protože během ní si tělo také prochází velkými změnami. Pojď si tedy přečíst, co se může dít a na co by ses měla soustředit.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se striemi

Máš zkušenost se striemi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
terikus  3. bře 2017

Strie nemám

Mazala jsem se krémem Babylove od začátku těhotenství a žádná strie se neobjevila. V rodině mají všechny ženy strie, tak jsem se bála, že k nim mám také genetické předpoklady, ale naštěstí jsem se jim vyhla.
nuggett  26. únor 2017

Strie mám

Mazala jsem se od začátku těhu, nebo spíš dodržovala mazání (mám suchou kůži, takže se mažu od puberty) měla jsem elasti-q, bioil, excipial a strie se stejně udělaly. Bříško mám malé (nabrat 20kg tak vypadám jak po útoku medvěda asi) a začly se dělat ve 38tt. Mažu se 2X denně někdy i 3X až 4X a strie jsou stejně, 😉 takže pro mě je to mazání spíše "omezení škod" než předcházení.
danahrom  16. únor 2017

Elasti Q

Já za sebe můžu doporučit jedině Elasti Q krém, dokonce jsem o něj i soutěžila a je fakt pecka, nádherně se roztírá a nemám strie ani na prsou ani na pupíku. :-D
konidana  14. lis 2016

Strie na prsou

O striích jsem slyšela mnohokrát, že se těhotným tvoří na břiše, takže to jsem si hlídala. Ani nebylo co, břicho jsem měla spíš malé, takže tam mi žádné strie nevznikly. Ale časem jsem zjistila, že mi popraskala prsa. A to nejspíš už během těhotenství nebo krátce po porodu. Prsa jsem měla vždy malá, takže když se začala nalévat, tak to pokožka nevydržela. Prsa mám popraskaná hlavně ze spodní strany, takže jsem si toho nejdříve vůbec nevšimla.

Takže vysoké ženy s malými prsy pozor na strie, ale na prsou.
meta123456789  14. dub 2016

ElastiQ a Bepanthen - palec nahoru!

Já jsem při prvním těhotenství používala ElastiQ, byla jsem spokojená. Při druhém těhotenství jsem vyzkoušela tehdy novinku od Bepanthenu proti striím a taky spokojenost. Dobře se rozmazával, nemastil a vyhovoval mi i dávkovač s pumpičkou, nevyteklo mi toho tolik jako při dávkování z klasické tuby. Mazala jsem poctivě ráno a večer nejen břuch, ale i prsa a boky. A během celého těhotenství žádná strie. :)

Takže za mě palec nahoru!
hellalright  14. led 2016

Saloos, Bonella Forte, dětský olej

Myslím, že hlavním principem je mazání, a to už jakékoli. Každopádně těhotenství pro mě byla skvělá příležitost pořídit si spoustu krémů a olejíčků a mazáníček. :D

Ze začátku jsem používala ElastiQ Original. Krásně voní, ale hůř se roztírá. Pak jsem používala olej Antistri od Saloosu a teď jsem začala s Bonellou Forte, která je moc příjemná. Je to lehký krém, rychle se vstřebává a nemastí, takže za mě super a doporučuji! Mezi tím ale občas použiji normální tělové mléko, kterým se stejně mažu denně po strše a nebo se mazlím s levandulovým bio balzámem od Saloosu. Těší mě si každý večer vybrat, co si na sebe napatlám, na jakou vůni a konzistenci mám zrovna náladu :-)

A jak píše jennyska, večerní škrabkání nehty před namazáním je neskutečně slastný pocit. :D
1 člověk považuje za užitečné
avantgarda  23. dub 2015

Bepanthen Krém proti striím a Elasti Q

Strie se mi udělaly už v pubertě, a tak jsem v prvním těhotenství mazala téměř od začátku a pravidelně 2x denně. Používala jsem Elasti Q. Nějaké strie se mi i taky udělaly na bocích, které jsem také mazala (často v okolí slýchám, že maminky mažou jen bříško a na další části těla zapomínají). Vadilo mi na něm, že jsem dlouho po namazání měla pocit, že jsem ulepená, že se krém dlouho vstřebává.

Teď jsem podruhé těhotná a zkouším Bepanthen Krém proti striím. Vzniklé strie na bocích se za dobu používání částečně zatáhly (samozřejmě není možné očekávat, že po mazání zmizí úplně). Krém se dobře roztírá a rychle vstřebává. Mažu opět 2x denně.
eileenk  14. bře 2015

Bonella

Nejprve jsem na začátku těhotenství koupila drahý Bepanthen, ale poté náhodou v lékárně objevila krém proti striím Bonella (výrobce Silvita). Od té doby se mažu jím, je oproti Bepanthenu o trochu mastnější, ale dobře se roztírá i vstřebává. A hlavně super cena!!! (200ml 110Kč). Chvilku před porodem nemám na břiše žádnou strii, pár na prsou, ale ty tam zřejmě mám už od puberty, jen v těhu více vylezly.
nemcovapetulka  11. únor 2015

Baby mama z DM, Bi-Oil

Bohužel i já mám po těhotenství břicho plné strií. Mám jimi totálně zjizvené břicho. Již od začátku těhotenství jsem mazala Baby mama a Bi-oilem a nepomohlo. Bříško jsem měla malé. Strie se mi vyhýbaly do 25tt, pak skákaly jedna za druhou a nešlo tomu nijak zabránit. Je to prostě genetika. Babička má to samé. Ale miminko za tu vadu na kráse stojí. :)
tiburcia  11. únor 2015

Strie

Ke striím má moje kůže sklony, takže mi bylo jasné, že se objeví i v těhotenství na bříšku. V prvním těhotenství jsem začla mazat bříško, prsa a stehna asi od 13tt, a to Elancylem, na sprchování jsem používala olej od Eucerinu. Až ke konci těhotenství se pár strií objevilo na bříšku. V druhém těhotenství jsem začla mazat dřív, používala jsem ElastiQ a Bi-oil a neobjevila se žádná. Jinak na vzniklé strie používám Stratamark, je opravdu super, mizí a blednou! :-)
3 lidé považují za užitečné
petulka_zdenda  6. lis 2014

Bi-Oil a Baby love ;-)

Bříško jsem si podstivě mazala hned od začátku těhotenství ;) Manžel si ťukal na čelo, co si mažu, když ještě žádný pupík nemám :-) Protože jsem z nich měla hrůzu, tak jsem mazala celé těhu :-D

Střídala jsem Bi-Oil a krém z DM Bybylove proti striím.

Až do konce těhotenství jsem si libovala, že nemám nikde žádnou strii :-) Ke konci asi ve 39.tt jsem objevila dvě u pupíku,ale malinkaté, tak jsem si říkala, že to je ještě v poho. Jakmile jsem porodila a břicho se mi začalo zatahovat, tak se ty strie pěkně vybarvily a nejsou tam jen dvě, ale je jich tam víc :-(

Ale miminko stojí za všechny ty strie a vše okolo ;-)
petit_grisu  4. lis 2014

Jen 2 malé jizvičky

Na strie trpím prakticky od puberty. Stačilo přibrat 2 kg a už mi praskaly na bocích. :-(

Ve spojení s těhotenstvím jsem z nich měla panickou hrůzu. Začala jsem tedy hned od 2. měsíce mazat olejem Eucerin na strie ráno i večer, opravdu poctivě a břicho jsem měla až do konce bez strií. Jen u porodu se mi dvě malé strie udělaly. Po porodu mám břicho zpět, kůže je pevná a hladká. :-) Na olej Eucerin nedám dopustit i když je dražší, ale příští těhotenství budu opět mazat. :-)
tynka23  3. lis 2014

Bez strií

Bříško jsem mazala již od nějakého 18.-tého týdne, ale sporadicky, když jsem si vzpomněla. Používala jsem Elasti Q, pak Bonellu. Přibrala jsem cca 17kg a neudělala se mi jediná strie.

I když myslím, že své dělá i genetika, maminka ani sestra také neměly strie. Pak vím, že jsou maminky, které mažou jak divé, tím nejlepším co je na trhu a strie se jim udělají i tak.
vehe  27. říj 2014

Veronika

Já mám tedy opačnou zkušenost.

Ke striím mám sklon už od puberty, a tak jsem začala s mazáním už od samého začátku těhotenství. (dokonce jsem ho ještě neměla ani potvrzené). Používala jsem Bioil, pak Elasti Q, Arganový olej, Kokosový olej i obyčejnou vazelínu z lékárny. Mazala jsem každý den, často i dvakrát denně. Bohužel ale nepomohlo vůbec nic.

Břicho mám poseté červenými rýhami. A to jsem za celou dobu přibrala jen 7 kg. Je to hodně o genetice a obsahu kolagenu v těle.

Věřím, že někomu tyhle předražené krémy a oleje pomůžou, ale bohužel to není 100%.
ammmi  25. říj 2014

Žádné strie

V těhotenství jsem si břicho nemazala ničím a nemám na něm ani jedinou strii. Přikláním se k tomu, že mazání na vznik strií nemá vliv. Asi pomůže ke zmírnění, ale komu se mají udělat, se myslím udělají i tak.

Ale jinak je prý nejlepší a nejlevnější úplně obyčejné sádlo :-)
katasv  24. říj 2014

Nobilis

Já mazala poctivě olejem na strie od Nobilis Tilia a ani jedna strie. Mazání jsem si užívala, bylo to moc příjemné (i kdyby to náhodou nemělo efekt). A to musím říct, že ke striím mám dispozice, se mnou mamce popraskaly stehna tak, že má dodnes fialové fleky... A já sama mám pár strií na stehnech, když jsem se začala v pubertě kulatit.
cenichmat  24. říj 2014

Saloos

Já měla na mazání Těhotenský pěstící olej, mazali jsme s manželem každý večer hned, jak začalo bříško růst. Nemám jedinou strii (bylo mi hodně přes třicet). Moje sestra byla těhotná ve dvaceti, nemazala se ničím a břicho má příšerné, samý kráter. Takže to vliv určitě má.
jennyska  24. říj 2014

Saloos

Břísko jsme si začala mazat, jakmile začalo tak nějak vykukovat a dávat o sobě veřejnosti vědět - tj. někdy kolem 24.týdne. Největší problém pro mě nebyly strie, ani popraskání, ale svědění kůže, která se napínala s rostoucím bříškem. Proto jsem mazala pěstícím olejem od firmy Saloos a vždy se při mazání trošku poškrábkávala nehty.

Musím říct, že na mazání jsem se celý den strašně těšila, protože škrábat se na sucho mi vadilo :-D Strie žádné nebyly (ikdyž např. má sestra po těhotenstvích pár má, takže ani genetika nezakročila) a olejové mazání bylo pro mě opravdu příjemnou chvílí z celého dne :)

Rozhodně mazání, jakékoli, doporučuji a je už jen na každé z nás, která značka komu sedne. Vím totiž, že někdo maže i kokosovým olejem a je to taky fajn ;-)
2 lidé považují za užitečné
janapavlik  24. říj 2014

Bez strií

Mám za sebou 2 porody a břicho mám hladké, bez strií. Mazala jsem vždy Elasti Q od 4. měsíce poctivě, nevynechala jsem ani prsa :-D Ale těžko říct, jestli pomohl ten krém, možná v tom hraje roli i genetika, moje mamka po 2 dětech taky byla bez strií. I moje starší sestra po 2 dětech bez.
katyxq  23. říj 2014

Ani jedna strie

V těhotenství jsem zhruba od poloviny prvního trimestru mazala bříško ráno i večer olejem Muttisol extra od Original ATOK. Mpžná bych byla naprosto bez strií i bez něj, možná ne, těžko soudit. Ale voněl mi a mazání bylo příjemným rituálem.
1 člověk považuje za užitečné
spuldar  23. říj 2014

Saloos

Já mažu asi od šestého měsíce nejdříve čistým mandlovým olejem od Saloosu a teď těhotenským pěstícím olejem taky od této firmy. Měly jsem strie v pubertě, tak jsem s nimi trochu počítala, dlouho nebylo nic, ale začátkem osmého měsíce se objevily na podbřišku, jinde prozatím ne.

Myslím, že to mazání pomáhá aspoň trošku, ikdyž úplně asi striím nezabrání, ale aspoň se kůže hydratuje a trošku zvláční.
1 člověk považuje za užitečné
janawei  23. říj 2014

Těhotenský pěsticí olej Weleda

Já jsem nejdříve mazala Niveou s Q10, protože jsem ji dostala, ale brzy jsem s ní přestala, nedělala mi dobře. A od 4. měsíce jsem používala 1 x denně (večer) těhotenský pěsticí olej od Weledy a teď, na konci těhotenství, jsem bez jediné strie.

Asi je pravda, že funguje i genetika, ale myslím, že používáním vhodných přípravků se nechá aspoň trochu ošálit.
brouzdalka  11. zář 2014

Žádné strie

Mazala jsem různými mazátky, strii jsem neměla ani jednu. Těžko říct, jestli je to ale genetické. Mamka sice na břiše taky strie neměla, ale já je mám z puberty na bocích. Tk nevím, jaktože na břiše nemám jedinou :) Ale určitě je lepší mazat než nemazat, už pro ten pocit :)
1 člověk považuje za užitečné
women123  8. zář 2014

Weleda

Během prvního těhotenství jsem si bříško ničím nemazala a první strie se mi objevily někdy kolem 7 - 8 měsíce, počítala jsem s tím, protože geny člověk neošálí... :-p

Nyní jsem dárkem obržela během druhého těhotenství "Těhotenský pěstící olej" od Weledy a poctivě mažu někdy už od čvrtého měsíce. Musím říci, že žádná nová se mi neobjevila a to mám dva týdny před termínem! :-D :-D

Za mě mohu jedině doporučit!
andrejka_86  13. pro 2013

Bi-Oil

Švagrová mi na strie dovezla z anglie Bi-Oil, že mazala a nemá ani jednu jizvičku, tak jsem ten zázrak taky vyzkoušela a poctivě jsem mazala a střídala s Avonovým Body Solutions. Celé těhotenství žádné strie, ale jakmile se přehoupnul 35. týden a mimčo začalo mít čím dál méně místa, tak začal praskat i domeček :-)

Ale říká se, že to je i genového rázu a když se kouknu na bříško mojí maminky a bříško tchýně, tak mi je jasné, proč mi domeček praskal a švagrové ne ;-) A před 35 lety určitě žádné krémy na strie nebyly :-D
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce