Svědění kůže v těhotenství

Svědění kůže v těhotenství může úzce souviset s tvorbou strií25 nebo těhotenskou dermatózou, ale může být také příznakem špatně fungujících jater.

Strie

Mezi nejčastější příčiny svědění kůže v těhotenství patří tvorba strií. Strie jsou v podstatě drobné jizvičky, které vznikají v podkožní části mezi elastickými vlákny v důsledku hormonálních změn a také příliš rychlého a intenzivního napínání kůže. V těhotenství se strie nejčastěji objevují na bříšku, mohou postihnout i jiné oblasti těla, jako jsou např. prsa, stehna, boky nebo zadek. Více v samostatném článku Strie25.

Těhotenská dermatóza

Další příčinou svědění v kůže bývá těhotenská dermatóza. Existuje více druhů tohoto onemocnění a i jejich projevy bývají odlišné. Některé začínají jako svědící vyrážky, které se postupem času mění na puchýřky, jiné se projevují podobně jako akné5. Většina dermatóz odezní sama po porodu29 děťátka, do té doby jsou léčeny pomocí kortikoidů a léků2, které dokáží tlumit svědění. Některé typy se však mohou vyskytnout při dalším těhotenství26 nebo během užívání hormonální antikoncepce3.

Druhy těhotenských dermatóz

  • Pruritus gravidarum- nebo také svědění bývá dáváno do souvislosti s těhotenskou cholestázou u nastávajících maminek, které pro toto onemocnění mají předpoklady (dědičnost, jaterní nemoci atp). Při výskytu mírné formy však bývá dostačující léčba antihistaminiky, doplněná o sedativa. Objevuje se zejména v posledních měsících nebo týdnech před porodem. Nebylo prokázáno, že by onemocnění mělo vliv na organismus miminka. Vyrážka obvykle mizí do dvou týdnů po porodu10.
  • Herpes gestationis- jedná se o kožní onemocnění s tvorbou pupínků, které má tendenci recidivy (návratu) při dalším těhotenství nebo při užívání hormonální antikoncepce. Zpravidla začíná v oblasti bříška a poté přechází na končetiny. Léčba je zahájena povětšinou antihistaminiky a mastmi s obsahem steroidů. U těžších forem je nutné podávat kortikoidy celkově.
  • Svědivá polymorfní dermatóza - je onemocnění kůže charakteristické pupínky, které jsou spojeny s výrazným svěděním pokožky. Nejvíce postiženy bývají oblasti břicha a stehen, typickým projevem je četný výskyt strií. Léčba spočívá zpravidla v zevní aplikaci kortikoidů.
  • Prurigo gestationis - zde je výsev svědících pupínků nejčastější v oblastech končetin, ramen a bříška. Léčí se lokálně kortikosteroidními mastmi.
  • Autoimunitní progesteronová dermatitida - toto onemocnění postihuje těhotné ženy v prvním trimestru37. Výsev svědící vyrážky je silně podobný těhotenskému akné5. Obecně je za příčinu pokládaná imunitní reakce organismu proti hormonu progesteronu.

Prognóza těhotenských dermatóz je vcelku dobrá, není nutné se znepokojovat s nepříznivým vlivem na budoucí maminku či miminko.

Cholestáza - onemocnění jater

Nejzávažnějším onemocněním provázené svěděním kůže v těhotenství je onemocnění jater - těhotenská cholestáza, někdy také zvaná jako těhotenská žloutenka. Tato nemoc se objevuje zejména ve třetím trimestru13 (někdy i ve druhém trimestru17) a postihuje cca 1% těhotných žen. Příčinou vzniku cholestázy je neinfekční zánět jater, zatímco u běžných typů žloutenek A,B a C se jedná o virovou nákazu. Zánět jater vzniká zvyšující se hladinou hormonu progesteronu, se kterou se játra a žlučník neumí vyrovnat, což způsobuje následné poruchy produkce a optimálního průtoku žlučových kyselin. Tyto se pak dostávají v nadměrném množství do krevního oběhu a způsobují silné podráždění pokožky.

Více náchylné k tomuto onemocnění jsou budoucí maminky, které v minulosti prodělaly některou z jaterních nemocí, např.: mononukleózu, hepatitidu apod. Také pokud byly těhotenskou cholestázou postiženy u předešlého těhotenství nebo v případě, že byl její výskyt zaznamenán u maminky těhotné ženy nebo u ženy v její blízké rodině. Více ohroženy jsou také maminky s vícečetným těhotenstvím.

Příznaky

  • masivní svědění kůže, zejména na dlaních a chodidlech. Svědění může být tak silné, že těhotnou ženu donutí k nekontrolovanému škrábání, které může končit až strupy.
  • světlé zabarvení stolice,
  • tmavá moč,
  • únava a zchvácenost,
  • nechutenství4,
  • deprese,
  • velmi vzácně zežloutnutí pokožky a očního bělma.

Rizika těhotenské žloutenky

Budoucí mamince nehrozí rizika téměř žádná, tedy mimo úporného svědění. Ale pro plod může mít těhotenská žloutenka až fatální následky. Hrozí totiž zhroucení placentárního9 zásobení v důsledku čehož může dojít k předčasnému porodu20 nebo dokonce k úmrtí miminka v děloze3. Z tohoto důvodu přistupují lékaři raději k indukci (vyvolání) porodu85 ještě před stanoveným termínem74, nejlépe okolo 36. týdne těhotenství25.

Diagnostika a léčba

Toto těhotenské onemocnění se určuje na základě výše popsaných příznaků, dále pak lékařem zjištěním rodinné anamnézy a z vyšetření krve - krevní obraz, jaterní testy atd. Prevence a léčba však v podstatě neexistuje.

Obecně se doporučuje:

  • vyvážený a pestrý jídelníček4,
  • nezatěžovat organismus toxickými látkami, které mají neblahý vliv na játra - především alkohol1,
  • klidový režim,
  • přiměřený pohyb9 - nejlépe obyčejná procházka na čerstvém vzduchu.

Těhotenská cholestáza obvykle vymizí do několika týdnů po porodu.

Více o svědění kůže v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20170222121244/http://www.abctehotenstvi.cz/txt/kdyz-tehotenstvi-svedi_1
  2. http://www.ulekare.cz/clanek/kozni-onemocneni-v-tehotenstvi-2672
  3. http://www.itehotenstvi.cz/tehotenstvi/svedi-vas-nesnesitelne-pokozka-mate-zrejme-cholestazu.html
  4. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=83&c=248

Hodnocení a zkušenosti se svěděním kůže v těhotenství

Máš zkušenost se svěděním kůže v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
petulev  22. lis 2015

Játra

Ahojky, v prvním těhotenství se na hepatopatii přišlo až ve 38.týdnu (do té doby jsem prý měla tehotenskou kopřivku - ha ha).

Po porodu vše v normě (ukončeno akutně císařem pro špatné ozvy plodu). Ale při druhém těhu to začalo už v 18.tt a bylo to strašné, střídavě nemocnice - poradny a doma dvouletá dcera. Takže jak tu někdo zmiňoval, další těhotenství se to opakuje.

Mimochodem do teď (7 měsíců po porodu) mám jaterní testy stále špatné (ale už jen do dvojnásobku) a svědí mě kůže furt a chodím do jaterní poradny, ještě jsem se z toho nevzpamatovala. :-((((
ajik123  22. lis 2015

Těhotenská hepatoza

Vyšsí jaterní testy mi zjistili cca ve 27 tt. Nejvyšší hodnota 1,77. Dr. mi dala 3x denně jednu tabletu Essentiale a dietu. Za týden a půl hodnota ALT vystoupala na 5,07. Byla jsem poslána do nemocnice, kde jsem dostala léky - essentiale 3x denně 2 tablety, Ursofalk a transmetil a na svědění xyzal. Teď čekám doma, zda léky zaberou a modíim se, abych nemusela ležet v nemocnici.

Jinak první príznaky jsem měla svědění hlavně chodidel. Dva dny jsem se uškrábala do krve a potom to na pár dní úplně ustalo a svědění nebylo. A takhle pořád dokola. Takže koho svědí už jen malinko, doporučovala bych pro jistotu krev vyšetřit.
marcimacicek  19. lis 2015

Hepatopatie

Ve 32 tt mi zjistili hepatopatii, měla jsem strašné bolesti na pravé straně pod žebry. Takže ihned osobním lékařem odebrána krev, kde bylo zjištěno vysoké ALT a AST a byla jsem předána přímo na porodnickou ambulanci pro další sledování.

Brala jsem ursosan, lipovitan a transmetil. Do toho děsné migrény a dědičná hypertenze, tudíž k tomu dopegyt 3 krát denně. Svědilo mě neustále břicho. Ve 39+3 už lékařka oznámila, že dále už těhotenství nebude prodlužovat a k indukci mě určila 40+1. Tak jsem zvědavá, čeká mě to za 4 dny a do toho mám navíc pozitivní GBS (Streptokok B), takže k vyvolání navíc infuze antibiotik. Ale budu doufat, že miminko i já budeme absolutně v pořádku a nebudou žádné problémy.
1 člověk považuje za užitečné
kremrolka01  13. bře 2015

Hepatopatie v těhotenství

Mě začalo svědit celé tělo po prodělané chřipce v 38. týdnu. Po týdnu úmorného škrábání, hlavně v noci, jsem to sdělila v poradně, kde mi odebrali krevní testy a zjistili více než desetinásobné hodnoty jaterních enzymů ALT a AST. Ihned jsem nastoupila na vyvolání porodu, malá se narodila úplně v pořádku, 39+3 s váhou 3 330 g. Jen jsme museli být déle v porodnici, protože místo, aby šly hodnoty dolů, ještě mi po porodu stouply. Pak ale od 5. dne po porodu začly klesat a po dalších 2 týdnech na kontrole u praktika už byly úplně v normě. Užívala jsem Ursosan a Essentiale a držela jaterní dietu.

Jednalo se o těhotenskou hepatopatii, a prý je velká pravděpodobnost, že by se v dalším těhotenství mohla vyskytnout znovu. Je nebezpečná především pro miminko, proto se přistupuje k vyvolání porodu.
janazzz  13. únor 2015

Předčasný porod 32+6

Já jsem porodila o 7 týdnů dříve kvůli jaterní cholestáze. Přišlo se na ni až pár hodin před porodem. Už druhý den mě svědilo celé tělo, gynekolog mě poslat do porodnice, tam jsem měla přijít, ale až další den. Při odběrech zjistili, že jaterní hodnota (teď nevím, jestli ALT nebo AST) je 50x vyšší než má být. Zkusili to rozkapat kapačkou, ale ta nezabrala, naopak, hodnota stále stoupala, a tak se šlo rovnou na akutního císaře. Přirozeně bych rodila prý dlouho, nebyla jsem totiž vůbec otevřená a miminko kvůli mým zhoršujícím se jaterním hodnotám muselo ven okamžitě.
mvh  9. lis 2014

Cholestáza

V těhotenství jsem prodělala těhotenskou cholestázu. Svědila mě kůže. Nejvíc břicho a ruce (zápěstí). Mudr tvrdila, že je to tím, jak se napíná kůže a já ji věřila. Když se příznaky zhoršovaly (fleky v obličeji, zažloutlé bělmo), trvala jsem na odběrech krve. Pak už to šlo rychle :-). Musela jsem okamžitě k mudr. Konzultace s internistou a předepsala mi léky. Protože byl pátek odpoledne, další vyšetření naplánovala na následující týden. Řekla, že miminko to neohrozí a já mám odpočívat.
V neděli si asi moje tělo řeklo dost s praskla mi voda. Takže další vyšetřeni už jsem nestihla :-). Porod trval 2 dny a hned po porodu byla játra v pořádku.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce