Symptotermální metoda

Pod tímhle krkolomným názvem se neskrývá nic složitého, nebojte. Symptotermální metoda je, jednoduše řečeno, cesta, jak poznat svůj ženský cyklus2. Ukáže vám, v jaké fázi cyklu se zrovna nacházíte a jestli je vhodná příležitost pokusit se o miminko. Díky této metodě také můžete velice brzy poznat, zda jste těhotná nebo proč se otěhotnění nedaří3. A dokonce se touto metodou můžete účinně početí bránit a tak ji využít jako antikoncepci16. Její spolehlivost je při správném používání srovnatelná s hormonální antikoncepcí3. Na rozdíl od jiných druhů antikoncepce je přijímána i křesťanskou církví.

Video: Žena je teoreticky plodná pouze jeden den v měsíci

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

Co vše v rozhovoru zaznělo:

00:00 Úvod.
00:12 Představení hosta a tématu.
00:20 Co jsou to plodné dny?
01:54 Má každá žena plodné dny?
02:59 Jaké jsou jednotlivé fáze menstruačního cyklu ženy a co znamenají?
04:04 Kdy má žena v menstruačním cyklu plodné dny?
05:25 Kdy a proč je důležité sledovat si své plodné dny?
06:02 Znamená ovulace to stejné jako plodné dny?
07:05 Jak se dají vypočítat plodné dny?
07:25 Lze otěhotnět i mimo plodné dny?


YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Jak otěhotnět?
🎞️ Vše o ovulaci


Celá metoda je založena na sledování tří ukazatelů - bazální teploty, cervikálního hlenu a děložního čípku. Bazální teplota je teplota těla, která se měří v ústech pod jazykem nebo v pochvě. Tzv. cervikální hlen je vám jistě dobře známý hlen nacházející se v pochvě. Slovo cervikální znamená, že je produkován krčkem dělohy. Děložní čípek je na samém konci vaší pochvy, uzavírá vchod do vaší dělohy. Teplotu, hlen i čípek ovlivňuje kolísání pohlavních hormonů v krvi, které doprovází každý váš cyklus. A právě sledováním určitých příznaků a jejich zapisováním můžete zjistit, jak na tom jste s plodností.

Symptotermální metoda
Popis obrázku: Na obrázku vidíte kolísání množství pohlavních hormonů v krvi v závislosti na fázi cyklu. V dolní části jsou znázorněny změny děložní sliznice.

Kontrola hlenu

Jak jsme si již řekli, cervikální hlen produkuje krček dělohy. Tento hlen má za úkol chránit vaše pohlavní ústrojí před infekcemi. Hlen se mění podle fáze cyklu - v neplodném období nemilosrdně hubí spermie, v období ovulace6 jim naopak pomáhá lépe se pohybovat k cíli (tedy k vašemu vajíčku) a déle přežít. Ve vhodném hlenu mohou spermie přežít až 5 dnů!

Proto je hlen pokaždé trochu jiný - někdy suchý až drobivý, jindy lepkavý, krémovitý, gelovitý nebo má konzistenci vaječného bílku. To se zjišťuje alespoň třikrát denně, ideálně při návštěvě toalety, prsty zavedenými do pochvy. Je hlenu hodně, málo nebo vůbec žádný? Jak se hlen chová při pokusu o jeho natažení mezi prsty?

Větší množství hlenu, který má krémovitou nebo bílkovou konzistenci a dá se natáhnout mezi prsty, je příznakem plodného období. Naopak suchost poukazuje na neplodné dny.

Kontrola hlenu

Popis obrázku: Typy cervikálního hlenu. Krémový a bílkový hlen je známkou plodného období.

Měření bazální teploty

Bazální teplota se měří teploměrem pod jazykem nebo v pochvě. Pro přesné měření je vhodný teploměr digitální, který zobrazuje dvě desetinná místa. Na internetu či v lékárnách se takové teploměry prodávají pod názvem bazální teploměr. Ten se vkládá hrotem pod jazyk, mírně stranou od uzdičky, která je uprostřed a připojuje jazyk k ústnímu dnu. Také můžete měřit bazální teplotu v pochvě tak, aby byl hrot teploměru celý uvnitř. Po každém použití je třeba samozřejmě teploměr očistit, nejlépe vlhkým ubrouskem a vysušit.

Měření byste měla provádět stále na stejném místě (tedy buď v pochvě nebo v ústech) a ve stejný čas, ráno ihned po probuzení než vstanete z postele. Jinak by mohly být výsledky zkreslené. Pokud jste předchozí večer pila alkohol, šla spát později než je u vás běžné nebo se v noci odehrálo něco neobvyklého, je dobré si to zaznamenat, protože by vaše bazální teplota tím mohla být ovlivněna.

Teplota se zaznamenává do grafu. Obecně platí, že naměřené teploty jsou nižší před ovulací, v takzvané folikulární fázi cyklu. To je fáze, během níž dozrává folikul s vajíčkem. Poté následuje uvolnění zralého vajíčka - to je ovulace. Těsně po ovulaci dochází ke skokovému zvýšení teploty, které vydrží až do další menstruace. Naměřené teploty jsou u různých žen značně rozdílné - mohou se pohybovat těsně nad 36°C, ale i přes 37°. To je ovšem v pořádku.

Graf bazálních teplot
Co je jediné podstatné je ono po-ovulační zvýšení, to musí být alespoň o 0,05° nebo více než byla teplota v předcházejících 6 dnech. Zároveň tato teplota bývá alespoň o 0,2° vyšší než předchozí den před zvýšením - v době ovulace totiž teplota mírně klesne.

Období zvýšené teploty se nazývá luteální fáze (podle latinského názvu pro žluté tělísko - corpus luteum - které se vytváří na vaječníku po ovulaci). Od večera třetího dne zvýšených teplot začínají neplodné dny a trvat budou až do menstruace. Pokud luteální fáze trvá déle než 18 dní, došlo pravděpodobně k oplození vajíčka a vy jste těhotná24.

Popis obrázku: Graf naměřených bazálních teplot. 15. den je vidět skokové zvýšení teploty, ovulace tedy proběhla 14. den cyklu.

Samovyšetření děložního čípku

Ano, čtete správně, děložní čípek si můžete kontrolovat sama a není to nic složitého. Čípek se během jednoho cyklu mění - na začátku cyklu je dlouhý, tuhý a uzavřený. V plodném období se zkracuje, měkne a otevírá, aby se po ovulaci opět vrátil ke své původní podobě. Jak to vypadá zrovna s vaším čípkem zjistíte snadno, nejlépe ve sprše v sedu na bobku, nebo třeba ve stoji s nohou opřenou o kraj vany. Důležité je, abyste kontrolu prováděla stále ve stejné poloze, nejlépe prostředníčkem zavedeným hluboko do vagíny. Pozor na dlouhé nehty!

Je naprosto normální, že zpočátku budete nejistá a nebudete vědět, co vlastně cítíte. Tělo každé ženy je jiné, a to platí i pro čípek. Během pár cyklů ale snadno vysledujete, jak se čípek během celého cyklu proměňuje a jak to souvisí s fází vašeho cyklu. Z toho důvodu se i stav čípku zaznamenává, abyste si kdykoli mohla ověřit, jak to s čípkem vypadalo v předchozích cyklech.

Samovyšetření děložního čípku

Popis obrázku: Samovyšetření děložního čípku a jeho změny v průběhu cyklu. 1 (červená) - menstruace, 2 (oranžová) - čípek tvrdý, 3 (žlutá) - čípek měkký, 2 (tyrkysová) - čípek je nízko a suchý 3 (fialová) - čípek je vlhký a pohyblivý, 4 - čípek je vysoko a hodně vlhký, 5 - děloha, 6 - krček dělohy. o O - kroužky v grafu znázorňují, jak je čípek otevřený nebo uzavřený

Stejně jako teplotu a hlen, i stav čípku si důkladně zapisujte. Na internetu se dají najít zdarma ke stažení a vytištění tabulky pro zaznamenávání vašich cyklů.

Vyplněná tabulka o stavu děložního čípku

Popis obrázku: Příklad vyplněné tabulky. Můžete si záznamy zjednodušit nebo naopak ještě více rozepsat například o pocity vlhkosti v pochvě nebo podrobně popsat vyšetření čípku. Co bude vyhovovat právě vám, zjistíte praxí.

Jak zjistit, zda je plodný nebo neplodný den?

Teď už víte, co vše se denně zaznamenává. Abychom mohli spolehlivě určit plodné a neplodné dny cyklu, je dobré mít záznamy alespoň 3 vašich cyklů, protože tím se naučíte rozeznávat u sebe různé druhy hlenů a fáze děložního čípku. Spolehlivě určit, co se ve vašem těle odehrává je tak trochu věda, a proto jsou dostupné brožury, knihy a dokonce i kurzy symptotermální metody.

Víme, že spermie mohou přežít až 5 dní ve vašem těle, pokud je přítomen plodný hlen. Proto je teoreticky 5 dní před ovulací plodných. Pokud žádný hlen přítomen není, bere se tento den jako neplodný. Některé ženy mohou mít hlen přítomný po celý cyklus, proto využijete záznamy z předchozích cyklů, abyste věděla, jaký je obvyklý průběh právě u vás a jaký typ hlenu míváte před ovulací.

Ovulaci zjistíte podle krátkého otevřeného čípku, přítomnosti plodného hlenu (krémovitý až bílkovitý tažný hlen). Následující den po ovulaci dochází ke skokovému zvýšení teploty a začátku luteální fáze. Od 3. večera luteální fáze začíná neplodné období až do následující menstruace.

Moderní technologie mohou vše usnadnit

Zdá se vám metoda příliš složitá? Je pravda, že tato metoda vyžaduje podrobné studium, především pokud ji chcete používat jako spolehlivou antikoncepci. V době digitální si ale můžeme leccos ulehčit. Záleží na vás, kolik jste ochotna investovat.

Existují mobilní aplikace, které jsou zdarma či za minimální poplatek. Takové aplikace většinou slouží pouze k zaznamenávání údajů - vlastně jen nahradí tužku a papír a nakreslí za vás graf bazální teploty. Vyhodnocení údajů tak stále zůstane na vás.

O něco dražší variantou jsou minipočítače nebo teplotní senzory, které měří bazální teplotu a vyhodnotí váš cyklus. Minipočítač má vlastní teploměr, kterým si měříte ranní teplotu v ústech. Senzor se zase lepí speciální náplastí do podpaží než půjdete spát. Ráno se pak senzor spáruje s vaším smartphonem. Na displeji počítače nebo v aplikaci na mobilu se vám rozsvítí údaj, zda máte plodný nebo neplodný den. Tady se ale připravte na investici v řádech tisíců. Na českém trhu jsou tyto přístroje k dostání pod značkami NaturComp, Cyclotest nebo iFertracker.

Klady a zápory symptotermální metody

Mezi klady bezpochyby patří poznání vlastního cyklu, které vám umožní naplánovat ten správný čas pohlavního styku při snaze o děťátko1. Pokud se vám početí nedaří, může pečlivě vedený “deníček” cyklů pomoci gynekologovi v diagnóze vašich potíží. Ze záznamů může váš lékař vyčíst například to, že nedochází k ovulaci, je problém s produkcí hormonů nebo došlo k časnému potratu13.

Z hlediska financí může být symptotermální metoda velice ekonomická, pokud si vystačíte s papírem, tužkou a teploměrem. Na druhou stranu do ní můžete investovat i desetitisíce, pokud se rozhodnete pro minipočítač.

Pokud používáte tuto metodu jako antikoncepci, nemusíte se bát žádných vedlejších účinků nebo alergických reakcí, které mohou doprovázet užívání pilulek, nitroděložních tělísek5, spermicidů a latexových prezervativů. Přitom je symptotermální metoda spolehlivá přibližně stejně jako hormonální pilulky.

Nevýhodou je čas, který budete muset věnovat studiu, každodennímu sledování příznaků a vedení záznamů. Pokud nechcete počít miminko, budete také muset vyřešit jiný způsob ochrany při vašich plodných dnech nebo se sexem pár dní počkat.

Video: Symptotermální metoda - spolehlivá a přirozená antikoncepce i koncepce

Více o symptotermální metodě na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  2. http://www.rodina.cz/clanek3826.htm
  3. http://www.rodina.cz/clanek3694.htm
  4. http://www.rodina.cz/clanek3775.htm
  5. http://www.lpp.cz/

Použité zdroje obrázků

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Menstru...
  2. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  3. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Variaçã...
  4. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cervix_...

archiv autorky

Hodnocení a zkušenosti se symptotermální metodou

Máš zkušenost se symptotermální metodou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce