Třetí trimestr

Třetí trimestr začíná 27. týdnem těhotenství19 a končí porodem. Během něj se ti ještě dost zvětší bříško a miminko se vyvine v malého človíčka. Podívej se, co tě čeká, jaká vyšetření ti lékař nabídne a podle čeho poznáš, že se porod blíží.

Třetí trimestr těhotenství

Třetí je posledním trimestrem.

Co se děje ve třetím trimestru těhotenství?

  • Může se vrátit únava i střídání nálad, jaké jsi poznala na začátku těhotenství. Tvoje tělo teď dostává holt zabrat. Aby také ne, když se v něm vyvíjí miminko a bouří hormony.
  • Bříško roste a tělu se mění těžiště, takže si budeš připadat neohrabaná. To je úplně normální, jen dávej pozor, ať se nezraníš.
  • Tělo zadržuje více vody, a proto je možné, že otečeš – hlavně u kotníků. V případě, že jsou otoky velké a náhlé, je nutné vyhledat lékaře a o tomto stavu ho informovat. Mohlo by se totiž jednat o příznak preeklampsie18.
  • Prsa začnou produkovat mlezivo a zvětší se oproti stavu před těhotenstvím24, a to až dvojnásobně. Mohou tě také potrápit mokré skvrny na oblečení, kterým však hravě předejdeš vložkami do podprsenky.
  • Na toaletě teď budeš každou chvilku. Miminko totiž stále víc tlačí na močový měchýř, protože sestupuje hlavičkou níže k pánvi a porodním cestám.
  • Během třetího trimestru se třeba objeví tzv. poslíčci. 👇👇👇

Co jsou to poslíčci?

Některé ženy poslíčky zaznamenávají, u jiných jsou velmi slabé, a tak je de facto necítí. Jde o falešné kontrakce, které se nejčastěji objevují například po cvičení, po sexu, při zvýšené únavě nebo také, když málo piješ. Jakmile je pocítíš, posaď se nebo si lehni na levý bok, snaž se zklidnit a pořádně se napij vody. Poslíčci by měly ustupovat.

Pokud stahy neustupují, jejich intenzita se stupňuje a interval mezi nimi se zkracuje, pravděpodobně jde o začátek porodu.

Poslíčci

Poslíčci, odborně zvané Braxton-Hicksovy kontrakce, se projevují jako občasné tuhnutí bříška, které se však nevrací v pravidelných intervalech a nenabírá na intenzitě, tak jako je tomu u kontrakcí pravých - porodních. Poslíčky je také možno vidět na monitoru. Tyto cvičné kontrakce nejsou určeny k tomu, aby miminko vypudily z těla, jedná se o přípravu dělohy k porodu a miminku nijak neškodí.


Jak se připravit na porod?

Je jasné, že čím blíž máš k porodu, tím víc nad ním nejspíš budeš přemýšlet. Zvláště jsi-li prvorodička, mohou se objevit různé pocity, včetně strachu. Zkus se proto na porod připravit, ať nejdeš do úplného neznáma.

1. Absolvování předporodního kurzu
S přípravou na porod ti pomohou na kurzu, který je k tomu určený. Pořádají ho buď různé organizace, nebo porodnice. Ve druhém případě kromě přípravy na porod poznáš ještě prostředí a personál porodnice, pokud zajdeš na kurz do té, v níž se chystáš miminko přivést na svět.

2. Používání pomůcek Aniball a Epi-no
Aniball a Epi-no jsou zdravotnické prostředky, které tvoří balonek a ruční pumpička. Balonek se zavádí do pochvy a nafukováním se zvětšuje tlak uvnitř. Slouží k prevenci proti poranění při porodu a stresové inkontinenci po něm. Někdy se o nich traduje, že mají roztáhnout porodní cesty a napnout hráz, ale k tomu neslouží.

Pomůžou ti posílit pánevní dno, poznat a zvyknout si na tlak, jaký bude vyvíjet hlavička miminka, a najít možnosti, jak se pomocí dechu a správné polohy uvolnit. Aniball a epi-no navíc můžeš používat i po porodu, a to opět pro posílení pánevního dna a také jako prevenci proti stresové inkontinenci, tedy samovolnému úniku moči.

Použití těchto pomůcek by mělo být vždy bezbolestné, přičemž postup najdeš v přiloženém manuálu. Připravovat na porod se s nimi lze od 37. týdne těhotenství.

3. Pravidelný pohyb
Po celé těhotenství bys neměla zapomínat na fakt, že vaginální porod je pro tělo velkou fyzickou zátěží. Věnuj se proto těhotenské józe, choď plavat a na procházky.

4. Povídání s odborníkem
Zvláště jestli se porodu opravdu bojíš, neboj se se svým strachem svěřit někomu, kdo ti pomůže. Zajít můžeš k psychologovi, nebo zkontaktuj dulu, případně porodní asistentku. Obě ti poradí, jak si můžeš při porodu ulevit od bolesti, jak správně tlačit, a poskytnou ti i rady ohledně kojení a péče o novorozené miminko.

Třetí trimestr těhotenství

Zvláště poslední týdny třetího trimestru jsou hlavně o přípravě na porod.


Tip: Očekáváte miminko? Stáhněte si ZDARMA náš ebook. Modrý koník pro vás připravil ucelený návod, kde se dozvíte vše, co potřebujete vědět při přípravě na krásný zážitek mateřství. Co vás čeká a nemine, se dozvíte v bezplatném ebooku Připravujeme se na miminko.


Co má být v tašce do porodnice?

Většina porodnic má na svých webových stránkách seznam toho, co budeš potřebovat k porodu a pobytu na tzv. šestinedělí. Informuj se proto přímo u té, kde se chystáš rodit, a od 36. týdne těhotenství bys měla mít vše sbaleno.

Zpravidla by taška do porodnice měla obsahovat: noční košili, kojicí podprsenky a vložky do nich, dostatek spodního prádla nebo jednorázové kalhotky, menstruační vložky, hygienické potřeby, ručník, nabíječku na mobil, čaj pro podporu laktace a také oblečení a pleny pro miminko.

Taška do porodnice

Porod se blíží, a tak je čas si sbalit tašku do porodnice. Pojď zjistit, který typ zavazadla k tomu bude nejlepší, co do něj dát a jaké věci můžeš klidně nechat doma.


Jak se ve třetím trimestru vyvíjí miminko?

  • Mozek miminka se výrazně zvětšuje, dochází k rozvoji šedé kůry mozkové a povrch mozku, který byl doposud hladký, je nyní už zvrásněný. Vytváří se také mozkové a nervové obaly, které budou chránit nervové buňky.
  • Lebka zůstane měkká, a to kvůli průchodu porodními cestami. Lebeční kosti tudíž nesrostou ani v průběhu třetího trimestru, ale až během prvního roku života miminka.
  • Dochází k zásadnímu vývoji plic.
  • Kůže je na začátku třetího trimestru ještě dost tenká a tuk, který se v tomto trimestru pod ní hromadí, bude miminku napomáhat v regulaci tělesné teploty. Kůži také pokrývají jemné chloupky, tzv. lanugo, které ji chrání před působením plodové vody, nicméně postupně budou odpadávat.
  • V kostní dřeni začíná tvorba červených krvinek, kde se budou tvořit už po zbytek života.
  • Miminko pije plodovou vodu, a tak už pracují ledviny. S blížícím se porodem se bude její množství snižovat.
  • Celkově se v tomto trimestru rozvinou všechny smysly děťátka: sluch, čich, zrak i hmat.

Dobré vědět: V děloze je miminku stále těsněji, a tak v závěru těhotenství můžeš pohyby cítit méně. Raději je ovšem pozoruj, protože v případě, že se miminko nějakou dobu nehýbe, nebo naopak se pohybuje nezvykle moc, nepanikař, ale pro jistotu kontaktuj lékaře, ať zkontroluje, zda je vše v pořádku.


Co když se miminko nepřetočí hlavičkou dolů?

Ve většině případů se právě během třetího trimestru děťátko v děloze přetočí hlavičkou dolů, čímž je připraveno na průchod porodními cestami. Je-li v jiné poloze, může se lékař pokusit o jeho přetočení, což se provádí zvnějšku břicha, nebo ti doporučí speciální cviky. V případě neúspěchu dojde buď k přirozenému porodu koncem pánevním, nebo k císařskému řezu. Jestli se tě tato situace týká, lékař s tebou všechno předem probere.

Přirozený porod koncem pánevním

Poloha plodu koncem pánevním je poloha fyziologická, tedy vlastně normální, i když při porodu ne obvyklá poloha. Kolem 30.týdne těhotenství se v této poloze nachází až 25% miminek. Na začátku 37. týdne toto číslo postupně klesne na 3-4% miminek, která takto zůstávají do porodu.


Přečti si vše o jednotlivých týdnech těhotenství třetího trimestru

Klikni na týden těhotenství, který tě zajímá, a dozvíš se vše, co se ho týká.

27. týden těhotenství19 28. týden těhotenství14 29. týden těhotenství31
30. týden těhotenství27 31. týden těhotenství19 32. týden těhotenství29
33. týden těhotenství16 34. týden těhotenství22 35. týden těhotenství43
36. týden těhotenství25 37. týden těhotenství30 38. týden těhotenství21
39. týden těhotenství2040. týden těhotenství26

Sedmý měsíc těhotenství

Sedmý měsíc těhotenství otevírá třetí trimestr, a pokud jsi dosud nepociťovala výraznou zátěž, je pravděpodobné, že se fyzický diskomfort začne pomaličku objevovat. Pojď se podívat, co tě čeká, jak se vyvíjí miminko a na co bys během 7. měsíce měla myslet.

Osmý měsíc těhotenství

8. měsíc těhotenství představuje v porovnání s tím, co už máš za sebou, jen krůček k vytouženému cíli. Přesto se ti čas může vléci nesmírně pomalým tempem – pokud totiž každý den bojuješ s narůstající hmotností bříška, bolestmi páteře či těhotenskými příznaky, o kterých sis myslela, že navždy zůstanou v prvním trimestru, nelze se divit, že počítáš dny do porodu. Pojď se podívat, co jsi pro tebe předposlední měsíc těhotenství připravil.

Devátý měsíc těhotenství

Devátý měsíc tě dovede k nové životní etapě – k narození tvého děťátka. Pokud je to tvé první těhotenství, už navždy budeš mámou, a pokud doma jednoho prcka máš, stane se z něj starší sourozenec. Co tě do tohoto okamžiku ještě čeká a na co bys neměla zapomenout? Pojď se podívat, jak probíhá finální měsíc těhotenství.


Video: Vše, co potřebuješ vědět o fyziologickém porodu

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Třetí trimestr těhotenství v číslech

Třetí trimestr těhotenství


Často kladené otázky ke třetímu trimestru těhotenství

  • Je důležitá masáž hráze a kdy s ní mám začít?

Masáž hráze může dopomoci k tomu, že bude pružnější, a tím pádem se dokáže více roztáhnout během porodu. Tím se zmenší riziko natržení nebo nutnosti jejího nástřihu. S masáží hráze přitom můžeš začít 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu, přičemž by měla být příjemná a rozhodně bezbolestná. V obchodech koupíš přímo k tomu určené olejíčky, jiné raději nezkoušej, ať nedojde k nějakému zdravotnímu problému.

Masáž hráze

Na termín masáž hráze narazíme poprvé asi v době, kdy jsme těhotné a připravujeme se na co nejkrásnější a bezproblémový porod. Ženské tělo je dokonalý organizmus a porod je přirozený proces. Masáž hráze podpoří přirozené procesy v ženském těle a možná tak dokážete zabránit nástřihu anebo natržení během porodu.

  • Dá se začátek porodu nějak „urychlit“?

Ano, existují metody, které mohou nástup porodu urychlit. Poraď se ale raději se svým lékařem, zda jsou konkrétně ve tvém případě bezpečné. Každopádně jsou jimi například sex, protože sperma obsahuje látky, které mají vliv na přípravu porodních cest, a navíc se ti vyplaví oxytocin, jenž vyvolává kontrakce, a také pohyb – tedy třeba procházka.

Jak urychlit porod

Jak urychlit porod? To je otázka mnoha žen, které porod teprve čeká a mají strach z dlouhých hodin plných stahů a kontrakcí. Rychlost porodu bývá ovlivněna tím, zda je žena prvorodička nebo vícerodička a také tím, v jaké poloze se rozhodne své dítě přivést na svět a nebo v jakém zdravotním stavu se žena a dítě nachází.

  • Kdy mám vyrazit do porodnice?

Tak předně je to vždy poté, co ti praskne voda. Ovšem stát se to nemusí a jako první se ozvou kontrakce. V takovém případě si měř intervaly mezi nimi, a pokud budou cca 10 minut, potom bys měla jet do porodnice. Samozřejmě také záleží na tom, jak daleko ji máš, protože jestli víš, že ti cesta zabere víc času, je lepší vyrazit dřív.

Zavolat si můžeš rychlou záchrannou službu, která tě odveze do nejbližší porodnice, v níž je možné tě přijmout. Případně je také její posádka připravená na porod v sanitce... i to se stává 🙂

  • Proč se před porodem někdy dělá klystýr?

Důvody k provedení klystýru jsou hlavně hygienické, protože by během porodu mohlo dojít k úniku stolice. Většina maminek se ale vyprázdní přirozeně nebo případně použije tzv. miniklystýr (Yal gel), který se prodává v lékárně.

Klystýr

Název klystýr je odvozen z řeckého slova klysterion - čištění a jedná se o rychlou, jednoduchou proceduru, při které tento nálev slouží k výplachu tlustého střeva. Klystýr je vpravení roztoku do konečníku, případně do vyšších částí tlustého střeva.


Mohlo by tě také zajímat

Epidurál

Epidurální analgezie či také epidurální anestezie je tlumení porodních bolestí podáním malé dávky znecitlivující látky a léku proti bolesti. Epidurál je zaveden do páteřního kanálu a tam se rozmístí kolem míšního vaku. Tímto zabrání nervovému vzruchu, aby vystoupil z míšního vaku. Epidurál působí na senzitivní, sympatické a motorické nervy.

Porodní bolesti

Porodní bolesti jsou jedinou bolestí, která nevzniká z důvodu choroby, ale je součástí normálního tělesného procesu. Žena se na ně může připravit dopředu, v průběhu těhotenství. Porodní bolesti končí narozením dítěte.

Císařský řez

Císařský řez je operační provedení porodu a u nás se vykonává jen v indikovaných případech. Důvody (indikace) císařského řezu jsou ohrožení zdraví nebo života matky nebo dítěte, případně obou současně.


Více o těhotenství na Modrém koníku

Na Modrém koníku najdeš spoustu informací od zkušených uživatelek i odborníků, kterých se navíc lze ptát v poradnách.

  • Zařaď se do tematických skupin
    • V tematických skupinách spolu komunikují uživatelky, které něco spojuje.
    • Tematické skupiny
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

<< 2. trimestr těhotenství17


Hodnocení a zkušenosti s třetím trimestrem

Máš zkušenost s třetím trimestrem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kafr  23. bře 2018
Nejsou to jen sny, ale co jsem těhu, je ze mě telepat. Často se i stává, že vím o věcech dřív, než se stanou. Říkám si, že je to vlastnost miminka, malé děti prý mají Různé schopnosti, které časem zmizí. Poprvé se to stalo, když jsme jeli na ET - věděla jsem, že si jedeme pro holčičku. Pak už jen takové běžné věci, vím, že je manžel ve vesnici dřív, než vidím/slyším auto, vím, co řekne, když jsme pokládali koberec, věděla jsem, že budou role prohozené atd.


A teď ve 3.trim se mi často zdají sny o katakombách, jeskyních, sklepech a různých chodbičkách, které se zmenšují tak, že se musím vyplazit ven. V těch snech nemám břicho a jsem třeba v normální gotické katedrále, jdu chodbou, ta se zmenšuje a já se musím vyplazit ven. Nic dramatického, jen takový stísněný pocit. Tak to taky svádím na malou, že je to její vnímání porodu a třeba má taky obavu....
bajjunka  7. bře 2017

Náročné období

Třetí trimestr jsem si na těhotenství užila nejvíc, ikdyž bylo nejvíc náročné. Bylo před námi stěhování z bytu na domeček. Věci jsem stěhovali postupně už od 5. měsíce, ale nejhorší byl nábytek. Schody mi dávaly hrozně zabrat, hlavně jako bývalé kuřačce hlavně na plíce, takže jsem dělala svou milou činnost - balení a vybalování.

V bytě na baráku, kam jsme šly, jsem žila celý život, krom tří let s přítelem ve městě, takže jsem šla do známého, což mě uklidňovalo. Od 1.11. začaly největší manévry v novém bytě, kdy jsem termín porodu měla 25.11. Protože to u mě nevypadalo, že bych měla v brzké době rodit, tak jsem o sto šest vybalovala, uklízela, malovala koupelnu a obývák, uklízela zahradu, prala, žehlila a pořád nic.

Nejhorší na konci bylo pálení žáhy a neustálé chození na wc :-D přes den na wc co 30 minut, v noci co hodinu, k tomu denně hromadu rennie. Ikdyž to bylo velice náročné období, ráda na něj vzpomínám, a hned bych ho vrátila zpět.
evaamy  3. únor 2016

Nejhezčí

Třetí trim byl pro mě nejkrásnější. I jedno z nejkrásnějších období v životě. Po psychické stránce jsem se citila krásně, líbilo se mi jak vypadám, těšila jsem se na mimi, to náročné těhotenství se blížilo ke konci. A uvědomovala jsem si, že tento požehnaný stav už dost možná nikdy nezažiju. Zářila jsem na sto metrů! :-) Jenom mi to kazilo noční svědění, vaginální zánět a hemoroidy.
mavega  1. únor 2016

Horko a pálení žáhy

Třetí trimestr mi vyšel na období největšího vedra - červenec a srpen. V rozpáleném Brně nepomáhalo nic, jen víkendy u našich na venkově. Taky mě začala hodně pálit žáha, na což jsem nikdy netrpěla. Pomáhalo mi mléko a mandle a když bylo úplně nejhůř, tak Rennie. Taky mě někdy bolela záda a špatně se mi spávalo, na to ale pomohl kojicí polštář, jehož koupi vřele doporučuji.
kac97  6. říj 2015

Konečný trimest

A je tu cílová rovinka. Ale já si připadám jako na samém začátku. Pořád jsem unavená! O to je to teď ještě horší, že s velkým bříškem se dělá vše hůř. Často chodím na wc. Častější dojíždění k Dr. na kontroly. Ale ano, stojí mi to za to! Za chvíli mám svého drobečka v náručí a zapomenu na to, že bylo něco špatného, pak to vše zapomenu... :)
happylenulka  8. dub 2015

Velice příjemný

U mě je zatím třetí trimestr velice příjemný, jen se cítím více unavená a mám menší chuť k jídlu. Užívám si přípravu věcí pro miminko, pomalu se balím do porodnice a moc se na malou těším... Jediné mínus, tak přišla jsem o chuť na sex. Najednou s koncem 7. měsíce přišel strach, zda bychom mimču neublížili, a nedokážu se přes to přenést a mít na sex chuť.
karlik123  12. bře 2015

Tak ten jsem si neskutečně užívala

A nastal 3. trimestr. Tvrdnutí bříška ustávalo. Bříško rostlo, malej se měl k světu, doktor nás chválil, jak krásně rosteme.

Až ke konci 9. měsíce na ty kopance do žeber a tlačení na močák byl třetí trimestr opravdu úžasnej. I když jsem se díky velkému bříšku moc nevyspala. Když jsem byla v 37 tt tak už mi doktor říkal, že se za týden nejspíš neuvidíme. No, neodhadl to, viděli jsme se i v 38, 39 a i ve 40 tt, kdy mě přenechal doktorům v porodnici.

Nakonec se malý ozval přesně na den termínu, že se večer rozhodl, že se chce podívat na svět. Ale teda dlouho se rozmýšlel, narodil se nakonec až druhý den večer.
Za mě byl 3. trimestr ten nejhezčí. :-)
apacheee  12. bře 2015

Třetí trimestr? Pohodička :)

Většina maminek nemá poslední trimestr ráda, dítko už se vevnitř bolestivě roztahuje a mamince docházejí síly. Eliášek byl celou dobu koncem pánevním, a tak díky tomu nevím, co to je bolest, kopance do žeber, tlačení na močák, nemožnost v noci spát. :)
Jediné, co mě nebavilo, byla nutnost močení v noci a velká tepla, která v červenci byla. Nejlépe mi bylo na koupališti nebo v lese.
1 člověk považuje za užitečné
veroniquecz  9. bře 2015

Změna .... k horšímu

Druhý trimestr jsem si užívala, byla jsem plná energie, nedělalo mi potíž ani hodně práce v zaměstnání. Že se překulil třetí trimestr jsem poznala sama na sobě, ani jsem se nemusela dívat do kalendáře. :-) Začalo mi hodně růst bříško, tím pádem jsem už více nemotorná, hůře se mi spí, v práci už odpočítávám dny, jak jsem unavená, ale zase vím, že ještě pár týdnů a to naše zlatíčko už bude s námi, a to za trochu toho nepohodlí stojí.
2 lidé považují za užitečné
maminkazdenicka  15. únor 2015

Třetí trimestr - pro mě to nejhorší :-/

Celé těhotenství jsem se cítila vcelku dobře. Nezvracela jsem, jen drobné nevolnosti, ale jinak jsem fungovala jako před tím, až na to, že se mi zvětšovalo bříško. ;-)
Poslední trimestr začal moc hezky, bez přestání mě bolí záda - samozřejmě to může být tím, že nejsem ani rok po operaci ploténky, ale co nadělám. Bolí mě kyčle a mám neskutečné křeče do lýtka. Otoky nohou a další.

Doufám, že nebude předčasný porod a já se s nepohodlím srovnám. :-D Spánek si prostě na pár měsíců odepřu, ale hlavní je, že pod srdcem nosím náš malý zázrak.
opravdova_luzy  11. únor 2015

Konečně poslední trimestr

Třetí trimestr mi utíká ze všech tří nejrychleji. U mě se ale nese ve znamení fyzického nepohodlí. Všude mi to břicho "zavazí" a připadám si jako tank.
Výbavičku už mám nachystanou, tašku do porodnice sbalenou, jen mi ještě zbývá sepsat porodní přání. Začínám být celkem nervózní, ale už se dost těším :).
1 člověk považuje za užitečné
framboise  8. lis 2014

Můj třetí trimestr

Třetí trimestr je opět úplně jiný než ten předchozí. Na jednu stranu se cítím velmi dobře, přešly mě úplně i bolesti zad, na druhou stranu trpím bolestmi kyčlí a okolních kostí, jak se roztahuje pánev. Z bříška už je pořádné břicho a vstát z postele není snadné. :-N :-) Musím chodit často čůrat, i v noci, takže to není už jen tak. :-D Na druhou stranu jsem na konci 7. měsíce bez problémů chodila na několik hodin v kopcích na hřiby. Teď v 9. už malý hodně naléhá na spodek a dlouhá chůze už mi nedělá dobře.
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  7. lis 2014

Třetí, poslední a nekonečný trimestr :-)

Blíží se konec, ale přesto je to tak daleko - to jsem si říkala v tu dobu. Aktivitu vystřídalo těšení a hledání toho, jak rychle porodit, a to nejlépe hned. Příště na taktiku jak dostat miminko ven kašlu, nic nezabíralo ! :-D Začala jsem jezdit na monitory, prohlídka porodnice. Začínalo mi docházet, že už se to blíží :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce