Umělé oplodnění

Umělé oplodnění, nebo také asistovaná reprodukce je podobor medicíny, který pomáhá řešit neplodnost, ať už u muže nebo u ženy. Umožňuje tak neplodným párům otěhotnět. Komplexní umělé oplodnění se vykonává v centrech asistované reprodukce, která jsou v současnosti již v každém větším městě. Vhodná metoda nebo kombinace metod je určena na základě zjištěných příčin neplodnosti8.


Video: Dokážeme pomoci až 90% párů na cestě za dítětem ...

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Štěpán Machač

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Jak na to?
  • 02:10 Ovulace, plodné dny, měření BT, ovulační testy aj. Používat anebo jen přirozeně plánovat?
  • 02:34 Vitamíny, doplňky, sport, omezení kouření… Jsou to nezbytné “zákazy a příkazy” na cestě za miminkem?
  • 02:53 Jak rychle zjistit, že to vyšlo a jsem těhotná?
  • 03:40 Jakmile zjistím, že jsem těhotná, kdy je vhodné navštívit gynekologa?
  • 04:09 Po jak dlouhé době neúspěšného snažení se o dítě by se měl pár obrátit na lékaře?
  • 05:05 Co je v CAR čeká?
  • 05:48 Jaké jsou metody léčby neplodnosti?
  • 06:23 Jaká je úspěšnost pomoci? A dá se řícit, jaká metoda je nejjistější?
  • 07:04 Co znamená spojení hormonální stimulace?
  • 08:45 Je u každé ženy v případě umělého oplodnění nutná?
  • 09:24 Jak se vyrovnat s neplodností a faktem, že to prostě přirozeně nejde?
  • 10:11 Je vhodné využít služeb psychologa při neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopce a náhradní rodina
  • 11:18 Náhradní mateřství, náhradní matka
  • 12:00 Rady a doporučení na závěr

YouTube Modrý koník

Pro více video rozhovorů s odborníky klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


K určení faktorů neplodnosti je nejprve nutné, aby oba páry podstoupily u gynekologa (ženy) nebo androloga (muži) podrobné vyšetření. Základem je tedy zjistit, u koho je léčbu neplodnosti3 třeba řešit.

Kdy využít umělého oplodnění?

Umělé oplodnění je doporučováno párům, které mají problémy s otěhotněním. Muži mohou mít různé zdravotní komplikace, které znesnadňují spermiím cestu k ženskému vajíčku, aby jej mohly oplodnit. Více příčin mužské neplodnosti naleznete v hlavním článku: Mužské faktory neplodnosti1.

Neplodnost3 u žen bývá způsobena hlavně nemožností vajíčka se uhnízdit nebo vaječníky neumožní vajíčku dozrát. Více o ženských problémech s neplodností se dočtete v hlavním článku: Ženské faktory neplodnosti3.

Více o stanovení neplodnosti u žen v hlavním článku: Diagnostické metody vyšetření ženy4.

Mužskému diagnostikování neplodnosti se věnuje hlavní článek: Diagnostické metody vyšetření muže.

Jak probíhá umělé oplodnění aneb metody asistované reprodukce

Neplodnost lze léčit hormonální léčbou, kdy jsou pacientkám nasazeny léky k upravě ovulačního6 nebo menstruačního2 cyklu. Léky stimulují hypofýzu v těle ženy k produkování většího množství hormonů, které jsou zapotřebí k otěhotnění, tzn. luteinizační hormon, folikuly stimulující hormon a oxytocin4.

Embryotransfer

Nepomůže-li párům k úspěšnému otěhotnění hormonální léčba, přichází na řadu umělé oplodnění. Postup umělého oplodnění závisí na konkrétní metodě:

  • Kondomová terapie1 - vhodná pro ženy do 30 let, jejichž děložní hrdlo vytváří protilátky proti mužským spermiím
  • Indukce ovulace1 - toto umělé oplodnění je metodou vhodnou pro ženy s anovulačním cyklem6, u kterých se užíváním hormonů2 podporuje růst a dozrávání vajíček.
  • Intrauterinní inseminace (IUI)9 - jedná se o nejméně náročnou metodu asistované reprodukce, u které jsou spermie zavedeny do děložní dutiny ženy pomocí katetru.
  • Intrafolikulární inseminace (IFI) - je invazivní, ne příliš využívanou metodou asistované reprodukce, která je svým průběhem velmi podobná metodě IUI.
  • In Vitro Fertilizace (IVF)5 - toto umělé oplodnění je mimoděložní metodou, u které je ženě odebráno vajíčko, mimo její tělo oplodněno a poté vráceno zpět do dělohy.
  • ICSI2 - metoda ICSI se používá při selhání metody IVF. Ženám je pomocí mikropipety zavedena spermie přímo do vajíčka.
  • PICSI1 - metoda PICSI je zdokonalenou metodou ICSI, při které je možné vybrat funkční a kvalitní spermii. Bohužel ani tato metoda nezaručuje 100% oplodňující schopnost zvolené spermie.
  • Prodloužená kultivace1 - embrya jsou kultivována ve speciálním roztoku a umožňují tím jejich růst do vyšších stádií, embrya, která se dále nevyvíjí jsou z programu vyloučena.
  • Asistovaný hatching2 - toto umělé oplodnění je metodou, která napomáhá k lepšímu uhnízdění zhruba 4 denního embrya. Metoda se nepoužívá současně s metodou IUI, neboť hlavním úkolem prodloužené kultivace je narušení bílkovinného obalu, které embryo chrání a u metody IUI je tento obal již narušen.
  • Kryokonzervace embryí - možnost uchování kvalitních embryí pro následující embryotransfér1, který je možno provést v jakoukoliv následující dobu.
  • Darované pohlavní buňky nebo embrya - ženská vajíčka nebo embrya nebo mužské spermie je možno anonymně darovat. Anonymita je zaručena jak pro dárce, tak také pro příjemce.
  • PGS, PGD1
    • PGS je vyšetření zaměření na vybrání vhodných embryí bez jakýchkoliv genetických abnormalit, které by mohly vést k vývojovým vadám. Více o PGS metodě v samostatném článku: PGS.
    • PGD je metodou odhalování genetických chyb u embryí. Více o metodě PGD v hlavním článku: PGD.
  • MESA, TESE, PESA
    • MESA je mikroskopickou operaci, která je zaměřená na získání spermií určených k metodám asistované reprodukce. Více v hlavním článku: MESA.
    • TESE je metoda získávání spermií, které nejsou schopny se samostatně uvolnit (dostat se z varlete do nadvarlete). Více v hlavním článku: TESE.
    • PESA je metoda určená k získání spermií pro účely IVF. Více v hlavním článku: PESA.

Nepomůže-li párům k úspěšnému otěhotnění hormonální léčba, přichází na řadu metody umělého oplodnění

Centrum asistované reprodukce

Metody k umělému oplodnění a také léčbu neplodnosti provádí centra asistované reprodukce, která jsou ve všech krajích České republiky. Jejich seznam naleznete v odkaze: Centra asistované reprodukce11.

Úhrada výkonů asistované reprodukce na základě veřejného zdravotního pojištění

Podle § 15 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb.o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je asistovaná reprodukce hrazena ženám z veřejného zdravotního pojištění na základě doporučení registrujícího ženského lékaře:

  • ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 39 let,
  • ostatním ženám ve věku od 22 do 39 let

Hormonální příprava v souvislosti s in vitro fertilizací (IVF)5: Z veřejného zdravotního pojištění je v souvislosti s přípravou k léčbě sterility metodou mimotělního oplodnění hrazeno v každém léčebném cyklu maximálně 2250 IU hMG/ FSH a adekvátní množství agonistů GnRH či antagonistů LHRH.

I přes poměrně vysoké úhrady z veřejného zdravotního pojištění je nutné připravit se na možnost doplácení v centrech asistované reprodukce.

Je možné připlatit si za léky2, neboť zdravotní pojišťovna nehradí plně moderní rekombinantní preparáty pro léčbu neplodnosti, a také některé výkony zvyšující šance na otěhotnění24, nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Veškeré informaci o situaci v jednotlivých centrech asistované reprodukce najdete na internetových stránkách těchto center.

Výkony center asistované reprodukce, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami:

Metoda ICSI se používá při selhání metody IVF. Ženám je pomocí mikropipety zavedena spermie přímo do vajíčka

Umělé oplodnění a jeho rizika

Hrozba předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti novorozence může u dítěte způsobit poškození zraku nebo mozkovou obrnu.

Více o umělém oplodnění na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Asistovaná_reprodukce
  2. http://www.ordinace.cz/clanek/asistovana-reprodukce-metody-umeleho-oplodneni/
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Assisted_reproductive_technology (ENG)

Reference

  1. Stop neplodnosti CZ : http://www.stopneplodnosti.cz/lecba-neplodnosti/uhrady-lecby/

Hodnocení a zkušenosti s umělým oplodněním

Máš zkušenost s umělým oplodněním?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
darija06  13. kvě 2020

Umělé oplodnění

Není to sice má osobní zkušenost, protože já se chystám na úplně opačný krok, a to na darování vajíček na kliniku IVF Zlín, ale kamarádka má umělé oplodnění za sebou a díky bohu se to chytlo hned na první pokus. Je úžasné, že je dnes něco takového možné.
janeckovadenimarie  3. pro 2019

Ivf v rámci studie zdarma

Ivf v rámci studie zdarma. Nevíte, kde probíhá nebo bude probíhat a kde? Děkuji moc za odpověď.
janeckovadenimarie  1. pro 2019

Ivf studie zdarma

Dobrý den, nevíte kde tahle možnost probíhá nebo bude probíhat? Děkuji za odpověď.
janeckovadenimarie  1. pro 2019

Výpočet ovulace a menzes

Dobrý den, je mi 36 let menzes 25. den cyklu po 4 dnech. Kdy je asi ovulace, když začla 23.11. 2019 - 26.11. 2019? Ptám se, jestli to má některá stejné? Nebo pomoct víc k té ovulaci? A otěhotněly jste i po braní Letroxu?
janeckovadenimarie  1. pro 2019

FN Olomouc Car

Zdravím, je tu některá, která absolvuje FN Olomouc Car a má více zkušeností co a jak?
janeckovadenimarie  9. lis 2019

FN Olomouc Car

Dobrý večer, která z Vás má zkušenosti s ivf FN Olomouc Car? My jsme tam byli poprvé a vrátíme se zpět po mé léčbě štítné žlázy. Ale chci vědět, co Vás čeká nebo co už máte za sebou, jako je stimulace vajíček apod. A otěhotněly jste na poprvé? A jak se snáší otěhotnění, když se zadařilo i ve vyšším věku? Děkuji za odpověď.
janeckovadenimarie  31. říj 2019

Štítná žláza a otěhotnění

Dobrý den, hledám nějakou maminku, která má stejný problém a ví, jak na něj. Mám snížený hormon štítné žlázy, kterou léčím přes endokrinologii, a proto se nedaří otěhotnět. Po léčbě půjdeme zpět na ivf, kde jsme už poprvé byli ve FN Olomouc Car. Chci se zeptat, jak jste některá měla? Navíc už mám 36, takže věk hraje také roli. Je nějaká možnost otěhotnět i se štítnou žlázou, kterou momentálně léčím. Děkuji za odpověď.
denimarie  19. říj 2019

Ivf a štítná žláza

Dobrý večer, už jsme s přítelem navštívili FN Olomouc Car, ale musím vyléčit štítnou žlázu, kvůli ní nemohu otěhotnět. Chci se zeptat, má někdo stejnou zkušenost nebo ví více? Je nějaké řešení, protože štítná žláza má vliv na plodnost. Děkuji moc.
2 lidé považují za užitečné
lululu11  12. zář 2019

Díky bohu za knihu Jak na IVF

U nás byl problém věk a s ním "stará vajíčka". Ráda jsem vždycky na všechno připravená, takže jsem dlouho hledala knihu o umělém oplodnění. Skoro jsem už nedoufala, ale existuje a napsala ji bývalá koordinátorka IVF.
Nejen že mě kniha Jak na IVF zahřála na duši, a přečetla jsem ji za jeden večer, líbila se i manželovi. Hlavně nám udělala jasno v tom, co nás čeká a jaké máme možnosti. Moc oceňuji i kapitoly o darování vajíček. Takové informace člověk opravdu jinde nezíská. Nakonec jsem ji dala přečíst i rodičům - nejlepší nápad vůbec. Vysvětlovat totiž něco tak intimního se mi nechtělo.
1987katka  1. lis 2016

Pronatal Praha

Po 2 letech snažení jsme podstoupili vyšetření a problém byl ve spermiích. Stejně tak na genetice. Rozhodli jsme se pro Pronatal kvůli blízkosti jak domu tak práce. Pomohli nám a hned z 1.IVF čekáme syna. V mražáčku nás čeká ještě 5 případných sourozenců. ;-)
2 lidé považují za užitečné
therimelove  18. zář 2016

IVF Clinic Olomouc

Rok snažení, pak potrat... zjistilo se, že mám špatný chromozom, tak bylo potřeba vyhledat pomoc. Po IVF s PGD máme 2 prcky čekající v mražáčku a jednoho v bříšku. :)

IVF Clinic velmi doporučuji, a to hlavně z lidského a milého přístupu k pacientkám. V jejich péči jsem se cítila skvěle a jsem nesmírně vděčná za miminko! :-)
1 člověk považuje za užitečné
juliemichal  2. srp 2016

Fertimed Polánka nad Odrou

Centrum neplodnosti Fertimed mohu jen doporučit. :)

Přes 3 roky jsme se snažili o třetí miminko a začali jsme chodit do tohoto caru. Udělali nám různé vyšetření :) , tolik vyšetření nám ani v Caru v Ostravě nedělali. Pomohli nám ku třetímu dítku, dnes jsem díky ním 14+5tt. :) :)
2 lidé považují za užitečné
adenka84  3. pro 2015

CAR

Díky Bohu za tyto instituce. Bez nich bychom neměli ani jednu dceru.

Navždy budeme vděčni CAR NATALART v PLZNI. Díky nim jsme šťastná a spokojená rodina. Nebyla to sice lehká cesta, ale i tak se vyplatila nejvíce jak mohla.
2 lidé považují za užitečné
oldana  12. říj 2015

Sanus Pardubice

Do centra jsme šli bez váhání po třech letech snažení a výběr padl jednoznačně na Sanus Pardubice z důvodu blízkosti k bydlišti.

Od první návštěvy až po tu poslední jsem byla vždy naprosto spokojená. Jak Mudr.Novotná, tak sestřičky byly pokaždé moc milé, vždy vše vysvětlily, nikdy nebyl žádný problém ani pochyb k nějakým obavám. Protože boj s PCOS byl každý měsíc nevyzpytatelný, tak IVF v krátkém protokolu byla jasná volba a vyšlo nám hned na první pokus, a ještě zbylo dostatek kvalitních embryí k zamražení.

Všechna ta bolest za ty měsíce plné neúspěchu je pryč a pokaždé, když na mě malý ťuká zevnitř si opakuji, jaké jsme měli velké štěstí a i my jsme se dočkali, i když za pomocí medicíny.
3 lidé považují za užitečné
mmirunda  6. črc 2015

Unica BRNO

Léta jsem do Unicy chodila jako běžná pacientka ke svému gynekologovi. Když jsme se s přítelem začali snažit o miminko a ono to nešlo a nešlo, bylo tedy jasné, že zůstaneme v CAR Unica. Můj lékař se mnou všechno do nejmenšího detailu probral, nechal příteli udělat spermiogram a bylo rozhodnuto, že musíme podstoupit IVF.

Díky tomu, že jsem tam měla "svého" doktora pro mne bylo všechno jednodušší a díky šťastné náhodě mě provázel jak punkcí tak i vložením a ono to vyšlo!! I když nemám jinou zkušenost, mohu za sebe Unicu jedině doporučit. Všichni byli velmi milí, vždy mi ochotně poradili na jakýkoliv dotaz a telefonát.

Takže pokud budeme chtít sourozence, Unica bude opět jasná volba. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
krabice1983  1. pro 2014

Unica Brno

Co se týče našeho IVF všude a vždy budu chválit Unicu v Brně. Byli jsme s nimi s manželem velice spokojený.

V březnu jsme byli na konzultace a na konci května jsme měla pozitivní test. Hned druhou návštěvu jsem nafasovala léky, injekce a podrobný plán. Ze začátku jsem si myslela, že to v životě nemůžu pochopit, ale říkala jsem si: "zvládli to jiný, tak já taky". Najeli jsme na režim léky, injekce, léky, injekce a nic jiného, ježdění do Brna jsme si vždy spojili s návštěvou MC. :-D Injekce jsem si píchnout nedokázala a díky mému manželovi, že je to takový ras, co mu nic nevadí a naopak se v nich vyžíval.

Měli jsme neuvěřitelný štěstí a IVF nám vyšlo hned na poprvé. Velké díky Brnu! ;-)
2 lidé považují za užitečné
verifikation  9. lis 2014

Pronatal Teplice

Na začátku roku 2010 jsme se s manželem začali snažit o miminko. Rok se nic nedělo a tak jsme to začali řešit přes doktory.

3x jsme podstoupili inseminaci a bohužel se ani jednou nezadařilo. Poté nás čekalo IVF, na léky jsem reagovala dobře, odebrali mi 12 vajíček, z toho bylo dobrých 8 a pět se jich podařilo oplodnit. Měli jsme prodlouženou kultivaci a 4 vydrželi. Jedno embryo mi vložili a tři zamrazili pohromadě (dvě byly lepší a jedno horší). Bohužel tento pokus se nepodařil a já jsem v prosinci 2012 dostala menstruaci.

Proto jsme šli do KET. V dubnu 2013 mi rozmrazili dávku, dvě lepší mi vložili a to horší embryo zase zamrazili. Z tohoto pokusu se zadařilo a já byla těhotná. Bohužel jen 7 týdnů a došlo k zamlklému potratu. Bylo to hodně psychicky náročné :-(

V říjnu 2013 jsme si šli pro poslední embryo a modlili jsme se, aby se rozmrazilo a přežilo to. Všechno to zamražení a rozmražení zvládlo a v červenci 2014 se nám narodil syn Kájík.

Je to obrovský zázrak a my si toho moc vážíme. Až budou Kájíkovi 2 roky, tak půjdeme zase za doktory pro sourozence :-D
2 lidé považují za užitečné
forda  6. lis 2014

Obilný trh

Díky endometrióze diagnostikované v roce 2008 nás gynekolog poslal do Brna na Obilný trh. Tam jsem podstoupila neúspěšně 2x IUI. A poté jsem šli v roce 2009 do prvního pokusu IVF. Odebrali mi jen 4 vajíčka, z toho se jen jedno oplodnilo a nám se narodil Lukášek.
3 lidé považují za užitečné
rory_g  5. lis 2014

IVF

Po mnohaletém boji o miminko došlo i na pokus IVF. Paní doktorka mi předepsala Menopur - tzv. koňské dávky, protože na stimulace Clostilbegytem a jinými hormony jsem nikdy nereagovala. Ze začátku jsem si dva prášky míchala v jedné vodičce, po kontrole 3 a následně 4 prášky ve dvou vodičkách. Při OPU se povedlo odsát jedno jediné vajíčko a já byla zklamaná. Embryolog sice říkal, že i to se může zdárně vyvíjet, když však druhý den zavolal, že se vyvíjet přestalo, věděla jsem, že zůstanu bezdětná.

Nakonec jsem otěhotněla téměř zázrakem po inseminaci, to je ale do jiného článku.

Pokud bychom někdy chtěli sourozence pro Keliše, měla bych mít k dispozici všechny pokusy IVF hrazené státem, protože nedošlo k transferu.
3 lidé považují za užitečné
danny38  3. lis 2014

Art České Budějovice

Mám dvě děti počaté přirozeně a jedno dítě pomocí asistované reprodukce. Jelikož jsem měla dvě mimoděložní těhotenství, byly mi odebrány oba vejcovody a jiná možnost než IVF nebyla.

Pro mě byla asi nejvíc náročná stimulace. Měla jsem krátký protokol. Dostala jsem Synarel nosní sprej a píchala jsem si Fostimon. Na začátku stimulace to byla pohoda, ale každým dalším dnem jsem cítila psychické napětí a říkala si už abych to měla za sebou. Stimulovala jsem deset dní, desátý den jsem si píchla Ovitrelle na dozrání vajíček, jedenáctý den se nic nedělo a dvanáctý den jsem šla na odběr oocytů. Odsáli jich 20 a po domluvě, jsme je nechali jen smíchat bez jakékoliv další metody.

Oplodnilo se jich 8 a dohodli jsme se na pětidenní kultivaci. Zůstalo jedno pomalé a jedna krásná blastocysta, kterou jsem si tedy nechala zavést. Po několika dnech se potvrdilo těhotenství a dnes mi tu běhá téměř dvouletá holčička :-)
5 lidí považuje za užitečné
anna34  23. bře 2014

IVF Zlín

Začala jsem tady chodit asi před půl rokem a od té doby jsme pravidelní návštěvníci :-)

Chválím důkladné vyšetření, naprosto úžasný přístup lékařů i sester. Měla jsem tu čest projít si rukama všech, včetně Dr. Rumpíka a nemůžu si vynachválit snahu všech. Nepřipadáte si tady jako někdo nevítaný, ani jako zdroj peněz. Opravdu se snaží pomoci - chválím!!!

Zatím jsme v léčbě, ale věřím, že to bude úspěšné!
1 člověk považuje za užitečné
jawuna  14. lis 2013

Sanatorium Helios

Do Heliosu jsme šli na vlastní pěst po 4 spont. potratech vždy mezi 7. a 8. týdnem :( a gynekologové mi pořád tvrdili, že je problém ve mně, že to těhotenství neudržím.
Pak jsme se sami rozhodli zkusit štěstí, pátrali na netu a napsali do Heliosu.

První konzultace s panem primářem Texlem byla úžasná emoticon Kreslil obrázky, vysvětloval... super! Udělali nám všechna možná vyšetření imunologie, hormony, nějaké infekce, spermiogram a pak ještě další testy na spermiích. O těch jsem doteď nikde jinde od nikoho neslyšela. A ejhle, ukázalo se, že přestože máme spermiogram tak, že by splňoval podmínky na dárce, je 51% spermií geneticky poškozených, což byl s největší pravděpodobností problém při předchozích těhotenstvích. Doporučili nám PICSI s tím, že to poškození je tak velké, že to nemusí pomoct :/

1. IVF listopad 2012 - 11 vajíček, PICSI, z toho pak 2 embrya blastocysty na PGD vyšetření, obě geneticky špatné, takže nebyl transfer.
2. IVF v únoru 2013 - zlepšila se DNA spermií (34%), 11 vajíček, PICSI, 5 embryí blastocyst na PGD vyšetření, 3 embryjka zdravé, první transfer úspěšný emoticon

Na Helios nedám dopustit, jsou tam skvělí a milí lidé a velcí odborníci. Jsou strašně trpěliví, všechno krásně vysvětlí, strávila jsem tam několik hodin různými pohovory, vždycky si udělali čas a vysvětlovali a vysvětlovali. Totéž po mailu. Na ty mi odpovídali i dokonce večer o víkendu!

Jsme strašně rádi, že jsme se pro ně rozhodli a chtěla bych všem, co to budou číst říct, že opravdu není centrum jako centrum a že tím, že jsme si je vybrali jsme ušetřili asi hodně času i peněz. Jsou fakt dobří emoticon
Všemi deseti hlasuju pro Helios emoticon
5 lidí považuje za užitečné
mishule12  22. kvě 2013

Gennet Praha

Po ročním snažení jsem byla odeslána do CARu. Všechny výsledky vyšetření se zdály v pořádku, tak jsem podstoupila své 1. IUI. Bohužel nevyšlo, domluvili jsme se tedy na objednání na IVF a mezi tím zkusíme 2. IUI. A k velkému překvapení na TT 2 čárky :-) Na odběru krve bylo HCG nízké, ale naštěstí se pak zvyšovalo a my máme doma krásnou holčičku :-)
3 lidé považují za užitečné
leikkka  7. kvě 2013

Pronatal Praha

Díky endometrióze, diagnostikované v roce 2007, a s jedním vaječníkem, ucpaným vejcovodem, nám jiná možnost než IVF nezbyla. První jsme podstoupili v červenci 2009 - nepovedlo se, zbylo jedno vajíčko na další pokus - nechali ho zamrazit a do druhého pokusu jsme šli v lednu 2010 - povedlo se a v říjnu se narodil synek Vojtík.

Po 9-ti měsících přišla MS, opět problémy s endometriózou - lékař po léčbě doporučil další těhotenství. 2.cyklus IVF jsme podnikli v lednu 2012 - povedlo se z jednoho vajíčka, které nám jako jediné zůstalo - čekali jsme holčičku, ale při autonehodě jsme o ni přišli. Příroda nám díky pouhému 1% úspěšnosti přirozenou cestou dala ale náhradu a v květnu jsme počali další mimi, které se nám narodilo teď v únoru 2013. Další IVF neplánujeme. Jsme vděčni za dva zázraky, co máme a na holčičku vzpomínáme.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce