Vezikouretrální reflux

Vezikouretrální reflux je stav, kdy sr vrací moč z močového měchýře zpět do močovodu, někdy až do ledvin. Močový systém odstraňuje z těla nadbytečnou vodu a odpadové látky. Tento reflux může postihnout jednu a nebo obě ledviny najednou.

Močový systém tvoří dvě ledviny, dva močovody, močový měchýř a močová trubice. Krev teče přes ledviny, které odfiltrují z krve vodu a odpadové látky, a tak vzniká moč. Moč putuje dále přes močovody do močového měchýře, kde se uskladňuje. Během vyprazdňování močového měchýře odchází moč přes močovou trubici ven z těla.

V močovém měchýři se v oblasti vstupu močovodů nachází tzv. chlopně, které brání zpětnému toku moči z měchýře do močovodů. Při vazikouretrálním refluxu jsou tyto chlopně poškozené.

Výskyt

Reflux se vyskytuje nejčastěji u malých dětí, ale může se objevit i u dospělých. Asi 10% dětí má VUR I.stupně. Reflux se často vyskytuje u vícero sourozenců.

Příčiny

  • Infekce - časté infekce způsobí změny na chlopních v močovém měchýři. Změněné chlopně tak neplní svou funkci a moč se vrací zpět.
  • Zvýšený tlak v močovém měchýři - v močovém měchýři je určitý tlak, a pokud je tento tlak vysoký, moč se vrací zpět do močovodů. Příčinou vysokého tlaku je zúžená močová trubice, která vytváří překážku pro moč, která se tak hromadí v měchýři, který se napíná a roztahuje a tím se postupně zvyšuje tlak.
  • Vývojové vady močového systému (měchýře a močové trubice)

Projevy

Vezikouretrálníreflux se nejčastěji projeví častými infekcemi močových cest, bolestmi břicha a nebo nočním pomočováním se. V mnohých případech nemá vezikouretrální reflux žádné projevy.

Mezi nejčastější projevy patří:

  • silný, nutkavý pocit na čůrání
  • pocit pálení při čůrání
  • při čůrání dítě čůrá málo
  • krev v moči
  • bolesti břicha4

Infekci močových cest je někdy velmi těžké diagnostikovat. K projevům infekce močových cest patří:

K dalším projevům patří:

Komplikace

  • zjizvení ledvin - infekce vedou ke zjizvení ledvin, jizvy poškozují ledviny
  • vysoký krevní tlak
  • zácpa v těhotenství - odpadové látky se u poškozených ledvin začínají hromadit v organizmu
  • selhání ledvin - jizvy na ledvinách a vysoký krevní tlak postupně vedou k nenávratnému poškození ledvin

Diagnostika

  • Sonografické vyšetření - při tomto vyšetření se dá dokázat rozšířený močovod, který se rozšíri, protože je v něm přítomná moč z měchýře.
  • Vylučovací urografie - jde o RTG vyšetření, kdy se používá kontrastní látka. Kontrastní látka je látka, pomocí které se na RTG snímku prosvítí orgány močového systému. Kontrastní látka se podá do žíly. Snímky ukážou přechod kontrastní látky přes ledviny, močovod a močový měchýř. Před vyšetřením se doporučuje pít hodně tekutin.7
  • Cystoskopie - je vyšetření vnitřních stěn močového měchýře pomocí cystoskopu. Je to útvar, který je hrubý jako tužka. Cystoskop sa zavede do měchýře přes močovou trubici, na konci je optická mechanika, pomocí které se prohlédné vnitřek měchýře.
  • Cystometrické vyšetření - u cystometrie se vyšetřuje tlak v močovém měchýři a močové trubici během plnění.

Stupně vezikouretrálního refluxu

Podle toho do jaké výšky se vrací moč zpět se vezikouretrální reflux dělí na několik stupňů:

  • I.stupeň - moč se vrací do ureteru, tedy do močovodu;
  • II. stupeň - moč se vrací do močovodu a do nerozšířeného kalichopanvičkového systému ledviny;
  • III. stupeň - stejný jako II. stupeň, s tím rozdílem, že dutý systém v ledvině se už lehce rozšiřuje;
  • IV. stupeň - moč se vrací až úplně do ledviny, jako ve III. stupni, ledvinu utlačuje a pokud by tento stav trval dlouho, může dojít k poškození ledviny. Kontura, čili tvar kalichů je otupen, ale je ještě konkávní. Neznamená to však hned, že je ledvina už v tomto stupni poškozená a neplní si svou funkci.
  • V. stupeň - je poslední a najzávažnější stupeň, kdy je močovod a kalichopánvičkový systém ledviny už výrazně rozšířen, a to i s porušením tvarů kalichů (kalichy jsou konvexní).

Léčba

Pokud se u dítěte často objevuje infekce močových cest, doporučuje se jim dlouhodobě podávat antibiotika1. Antibiotická léčba působí na záněty močových cest jako prevence, nikoli jako léčba, díky které se močovod sám upraví, vyléčí.

Dalším krokem v léčbě je operační řešení. Operace se běžně provádí u dětí, které mají hlavně IV. a V. stupeň refluxu. První 3 stupně se mohou upravit sami časem, a to díky růstu dítěte, kdy rostou i jeho močové cesty. Může tedy dojít samo ke spravení, upravení refluxu. Nižší stupně refluxu se operují v tom případě, že dítě má i přes podávání ATB opakované záněty močových cest anebo po delším čase nedojde ke spontánnímu zlepšení.

Principem klasické otevřené operace je tzv. reimplantace, neboli plastika močovodu, kdy se močovod vytne z močového měchýře a ve vypreparované stěně močového měchýře se provede na správné místo. Operující chirurg močovod přepojí tak, jak má být správně uložen a napojen.

Prognóza

Bez léčby a při častých infekcích močových cest dojde k nenávratnému poškození ledvin. Po úspěšné operaci, kdy se provede plastika v místě, kde močovod vstupuje do močového měchýře, je prognóza velmi dobrá.

Více o vezikouretrálním refluxe na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. A. C. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2009
  2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vesicoureteral-reflux/basics/symptoms/con-20031544
  3. https://web.archive.org/web/20161004223348/https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-to...
  4. http://www.zdravie.sk/clanok/23216/intravenozna-vylucovacia-urografia-ivu
  5. http://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2003/06/12.pdf

Hodnocení a zkušenosti s vezikouretrálním refluxem

Máš zkušenost s vezikouretrálním refluxem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucy_89  10. únor 2016

VUR IV. stupně na obou dvou stranách

Syn se narodil po bezproblémovém těhotenství, přesně v den termínu (září 2014), 4 kg a 51 cm. APGAR skóre měl 10-10-10, takže bylo vše úplně v pořádku.

V porodnici pořád ubýval na váze - i po těch dvou dnech, kdy je to normální. Musela jsem ho dokrmovat nutrilonem, tvrdili, že je velký a asi mu nestačí moje mléko. Brali mu krev, vše bylo v pořádku. Na ultrazvuku ledvin v porodnici nám řekli, že Toník má rozšířené kanálky (hypotonie KPS), ale že to má hodně dětí, že většinou se to spraví samo, jak děti rostou a pouze se to sleduje.

Po týdnu trochu přibral, tak nás pustili domů - to byl pátek. Byl taky hodně spavý, na jídlo se probudil, ale u kojení vždy usínal => nechápu, proč mu nezkontrolovali moč, když věděli, že má rozšíření těch kanálků na ledvinách.

V pondělí jsme šli k obvodní lékařce na převážení. Vážil zase méně. Ve středu měl opět méně. Dr. také říkala, že jinak vypadá dobře, že je v pořádku, ale pro jistotu nám dala testovací papírky na moč. Všichni říkali, že máme být rádi, že máme hodné a spavé dítě, nám se ale něco pořád nezdálo. Moč jsem malému otestovala odpoledne, papírek se mi obarvil. Večer jsem zkoušela další a opět se obarvil. Ve čtvrtek ráno jela na rozbor moči a v pátek volala Dr. , že moč vyšla špatně - přemnožené bakterie atd. a že se jedná o močovou infekci, že musíme do nemocnice.

V nemocnici malému diagnostikovali zánět ledvin. CRP měl už přes 100. První den trávil na JIP, po podání atb mu CRP kleslo, tak nás dali spolu na pokoj. Pořád jsem kojila + dokrmovala nutrilonem. Na ultrazvuku ledvin byla jedna ledvina úplně v pořádku bez jakéhokoliv rozšíření a druhá ledvina měla velice mírné rozšíření KPS. Po týdnu v nemocnici nás ve čtvrtek pustili domů. Doma dobíral atb ještě do neděle. Vše ze zdálo již v pořádku.

Ve středu večer měl zvýšenou teplotu. Ve čtvrtek ráno už měl horečku. Šli jsme hned k obvodní Dr. Vzali CRP z kapky krve z prstíku a hodnota byla 70. Jeli jsme tedy opět do nemocnice. Tam diagnostikovali opět zánět ledvin, CRP z krve už bylo 107. Byl opět 1 den na JIP a potom jsme už byli spolu na pokoji. Na utz ledvin bylo rozšíření na obou ledvinách. Nikdy ale nešly vidět rozšířené močovody, jako u většiny dětí, které mají reflux. Potom nás čekalo rentgenové vyšetření - mikční cystografie (MCUG). Toto vyšetření se provedlo z důvodu opakované infekce močových cest. Den před tímto vyšetřením mi nefroložka řekla, že nálezy na utz jsou velice diskrétní, takže pokud se reflux potvrdí, bude to max I. nebo II. stupeň, že ať se nebojíme, protože na utz by něco šlo vidět. Cystografie ale odhalila oboustranný vezikouretrální reflux na obou dvou stranách. Syn dobral atb na zánět a potom plynule navázal dalšími atb - profylakticky. Od tohoto pobytu v nemocnici jsem syna už jen kojila, nějak jsem se tam rozkojila, nutrilon už nebyl třeba, za což jsem byla moc ráda.

Je od té doby na atb profylaxi - užívá minimální dávku atb 1x denně, aby se udržela sterilní moč - ta se pak může vracet až do ledvin, ale nezpůsobí zánět. Omezení jsme neměli žádné - jen užívání atb a zákaz bazénu. Náš případ předala paní doktorka do FN Olomouc, kde tyto případy řeší pan doktor, který se přímo na toto specializuje. Od té doby neprodělal ani jedn zánět ledvin. Potom při dalších kontrolách na nefrologii byl na utz vidět rozšířený močovod.

V únoru 2015 jsme byli ve FN Olomouc na vyšetření, které se jmenuje cystoskopie. Probíhá v narkóze, je to s hospitalizací na 3 dny. Výsledek vyšetření: "nepříznivý nález na uretrálních ústích" - takže se to samo nespraví, Dr. se rozhodl pro operaci. Dostali jsme termín první operace - 5/2015 a ještě termín vyšetření funkce ledvin - 4/2015 - aby se pan doktor rozhodl, kterou stranu bude operovat jako první.

Duben 2015 - scintigrafie ledvin - do žíly dostal Toník kontrastní látku - izotopy. Potom musel ležet v tunelu, kde mu snímali vyzařování izotopů z ledvin. Výsledek: Pravá ledvina funguje na 64% a levá je menší a funguje na 36% - dohromady tvoří 100%, což je zásadní - ledviny tedy fungují dobře. Ideální je 50% a 50%. Funkce se ale může ještě dorovnat, jak syn poroste. Naštěstí ale nejsou ledviny zjizvené po dvou prodělaných zánětech.

Květen 2015 - první operace - reimplantace močovodu ve FN Olomouc. Jedná se o klasickou otevřenou operaci, kde dochází k rozříznutí bříška, není to pouze laparoskopicky. Dr. se rozhodl pro levou stranu, kde je ledvina se sníženou funkcí. Má šanci na zlepšení se, takže jsme moc rádi. Operace trvala cca 2,5 hodiny, potom 3 dny na JIP a potom týden spolu na pokoji. Celou dobu musel ležet na zádech, nohy přivázané k posteli. Ale zvládl to krásně, vše bez komplikací.

Listopad 2015 - mikční cystografie ve FN Olomouc. Levá strana bez nálezu - takže je úplně v pořádku a pravá strana pořád stejná. Dostali jsme tedy termín další operace na leden 2016.

Leden 2016 - Reimplantace pravého močovodu. Opět proběhlo vše bez komplikací.

Teď bude syn ještě brát 3 měsíce profylakticky atb, potom nás čeká kontrola na urologii ve FN Olomouc a pokud bude vše v pořádku, léky vysadí a už bude úplně zdravý bez jakýchkoliv omezení.

Začátky byly hrozně těžké, ale jak šel čas, tak to bylo lepší a lepší. Největší strach jsem měla vždy z toho, že malý bude mít další zánět a já to nepoznám, proto jsme ho pořád sledovali, hlavně ty první 3 měsíce. Potom jak byl starší, tak už jsem si říkala, že bych byla schopna odhadnout, že mu něco je. Jinak je to velice veselé, živé dítě, doma se nezastaví, je pořád v pohybu. Nikdo by na něm nepoznal, že má nějakou vrozenou vývojovou vadu. Jizva po první operaci už nejde ani skoro vidět. Teď vše beru tak, že jsem ráda, že je tento problém řešitelný, že se jedná vlastně jen o mechanickou vadu, která je řešitelná operativně. Byly to někdy hrozné nervy, ale teď jsme už konečně před koncem cesty ke zdravému dítěti. :-)
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce