Autorská práva a pravidla pro sdílení obsahu

Našli jste zajímavý článek nebo informaci a chtěli byste se o to podělit s ostatními uživateli Modrého koníka?
Zkopírovat celý text, vložit ho jako článek a pod to uvést zdroj se zdá být jako správný postup. Ale bohužel tomu tak není. Při sdílení textů, fotografií nebo videí je třeba dbát na to, abychom neporušovali autorské právo.

Kopírování s uvedením zdroje je v pořádku za důležité podmínky - a sice že s tím původní autor souhlasí. To znamená, že autor díla (článku, fotografie nebo videa) má například na svém webu uvedeno, že je možné jeho dílo dále šířit s uvedením zdroje nebo za jiných podmínek, které si stanoví. Pokud takové prohlášení na stránce autora nenaleznete, nekopírujte dál jeho dílo. Stejný princip platí i v případě, že se jedná o doslovný překlad článku z cizího jazyka. Vámi přeložený text není možné dále šířit v celém rozsahu bez souhlasu autora.

Jak správně šířit autorské dílo?

Máme tři možnosti:

  1. Seženeme si souhlas přímo autora ke sdílení jeho díla s uvedením zdroje (nebo za jiných podmínek, které si autor stanoví).
  2. Pokud se jedná o text, přepíšeme ho svými vlastními slovy a uvedeme zdroj.
  3. Budeme původní text pouze citovat. Citovat znamená použít část díla (ale jen část, nesmí to být "podstatná" část, tedy víc jako polovina) a uvést zdroj i s odkazem na celý původní článek. Celou citaci je nutné ohraničit úvozovkami.

Znění autorského zákona naleznete zde :
Autorský zákon

Hodnocení a zkušenosti Autorská práva a pravidla pro sdílení obsahu

Máš zkušenost Autorská práva a pravidla pro sdílení obsahu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost