Výběr porodnice

Vybrat porodnici není snadný úkol, proto se budoucí rodiče obvykle pídí po informacích, které jsou pro jejich rozhodování důležité. Co ale mají konkrétně zjišťovat, na co si dát pozor a kde vůbec podrobnosti hledat? Zjisti to na následujících řádcích.

Výběr porodnice

Porodnice se liší svým vybavením a mnohdy také přístupem k porodům.

Kdy porodnici vybírat?

Obecně platí, že by ses do porodnice měla registrovat ve 14. týdnu těhotenství, ale od roku 2021 existuje novinka, díky níž se v některých porodnicích rodičky evidují až mezi 36. a 37. týdnem těhotenství. Nicméně záleží na konkrétní porodnici, a tak si musíš včas zjistit, jak je to právě u té, kde chceš rodit.


Velká porodnice versus menší

Ve velké porodnici bude k dispozici širší technologické vybavení. To je výhodou například v případě, že se u miminka objeví nějaký specifický zdravotní problém, kvůli němuž by z menší porodnice muselo být převezeno do větší.

V menší porodnici se zase pravděpodobně setkáš s osobnějším přístupem. To se může projevit už v tom, že u porodu nejspíš potkáš zdravotníky, s nimiž jsi se setkávala v těhotenské poradně. U velkých porodnic je v tomto hledisku jen malá šance, že by se tak stalo, protože mají mnohem vyšší počet zaměstnanců.

Porodnice

Porodnice (gynekologicko-porodnické oddělení, gynekologicko-porodnická klinika) je místo, kde probíhá porod.


K čemu přihlédnout při výběru porodnice?

Až si budeš zjišťovat informace o jednotlivých porodnicích, snaž se získat odpovědi na tyto otázky:

  • Jaká je vzdálenost do porodnice z místa tvého bydliště?
    • Dojezdová vzdálenost by rozhodně neměla být přes půl republiky 🙂
  • Jaký postoj má daná porodnice k rodičkám a průběhu porodu (např. zda podporuje přirozený porod)?
  • porodnice smlouvu s tvojí zdravotní pojišťovnou?
  • Jakým vybavením porodnice disponuje?
  • Je možné, aby byla při porodu přítomna doprovázející osoba137? Od kdy? Kolik tato služba stojí? Je možné, aby zůstala u matky a dítěte i po porodu? Jaké podmínky musí splnit (speciální oblečení apod.).
    • V případě, že chceš víc doprovázejících osob (třeba dulu a partnera) – Kolik osob je povolených?
  • Budeš moci být po příjmu se svým doprovodem na soukromém pokoji? Nebo se až poději dostanu na porodní box?
  • Akceptuje porodnice porodní plán32 a individuální požadavky rodičky? Je nutné jej zkonzultovat předem?
  • Zjisti, co je na porodních pokojích za vybavení – např. vana, závěsné šály, porodní stolička atd., což ti napoví, že budeš mít hned několik možností, jak si najít správnou polohu, a ulevit si díky ní od bolestí.
  • S předešlým bodem souvisí také otázka, jak porodnice přistupuje k polohám během 2. doby porodní. Některé prostory porodních sálů ti jasně napoví, že je preferované použití porodnického lůžka. V takovém případě je pak na místě otázka, zda si můžeš zvolit polohu (v polosedě, na boku atd.), nebo je upřednostňována poloha vleže. Jinde ovšem mohou být dostupné i jiné možnosti, jako je třeba porodní stolička, porodní vak, vana nebo závěs pro porod ve stoje.
  • Jaké metody se používají k tišení bolesti?
    • Zda například porodnice podporuje nefarmakologické tišení bolesti, pokud o něj máš zájem. Do těchto metod přitom patří třeba hydroterapie (pobyt ve vaně) a polohování.
    • Jaké jsou možnosti farmakologického tišení bolesti (epidurál, rajský plyn atd.)?
    • Zajímej se také o reakci na případné odmítnutí medikace, protože i to je dobrou nápovědou, jak se v dané porodnici k porodům přistupuje.
  • Je možné si k porodu „zamluvit“ konkrétního lékaře nebo porodní asistentku? Kolik tato služba stojí? Co když službu nevyužiji?
  • Jaké je procento rutinních zákroků, kterými jsou například nástřih hráze, holení, klystýr – a to zvláště v případě, že nechceš, aby ti byl takový zákrok proveden.
  • Jak časté je vyvolávání porodu a v kolika procentech porodů se přistupuje k císařskému řezu?
    • Tady ovšem musíš porovnávat porodnice stejných velikostí, protože do velkých zařízení často chodí ženy s nějakými komplikacemi, a proto u nich bude procentuální zastoupení císařských řezů mnohem vyšší.
  • V jaké míře porodnice podporuje společné chvíle matky a dítěte?
    • Bude probíhat bonding33 a vyšetření novorozeného miminka přímo na těle maminky bez jeho odnášení? Případně zda bude bonding prováděn na těle tatínka, když s maminkou nebude v danou chvíli ze zdravotních důvodů možný.
    • Poradí ti někdo s kojením a péčí o miminko?
    • Je možný rooming-in3 – pobyt miminka na pokoji s maminkou?
  • Je v porodnici možnost nadstandardních pokojů? Kolik tato služba stojí? Je nutná rezervace dopředu? Co když službu nevyužiji? Po kolika dnech bývá obvykle maminka propuštěna z porodnice domů?
  • Jaké jsou možnosti návštěv po porodu?

Baby friendly hospital

Baby friendly hospital znamená v překladu nemocnici přátelskou dětem.


Doporučujeme: Porodnici, o které uvažuješ, že v ní přivedeš své miminko na svět, navštiv, ať se přesvědčíš, jak na tebe působí.


Výběr porodnice

Každé ženě vyhovuje něco jiného, a proto by výběr porodnice měl být uvážený.


Jaký důraz klást recenzím od jiných maminek?

Zkušenosti, které nasbíraly jiné maminky jsou určitě důležité. Můžeš se díky nim dozvědět, s čím byly spokojené a co se jim naopak nelíbilo. Na druhou stranu však nezapomeň na to, že každá žena je jiná, s čímž se pojí její představy. Recenze od ostatních tak ber jako takovou pomocnou berličku, ale nezapomeň si ujasnit svoje vlastní očekávání a na jejich základě hledat co nejvíce nezávislých informací.

Podívej se na internetu do diskuzí a Průvodce porodnicemi i si povídej s přáteli, kteří už mají zkušenosti. Přihlížej přitom k jejich nátuře, protože jiný postoj bude mít flegmatická kamarádka a jiný zase ta, která je spíše úzkostná. Určitě se nenech zbytečně strašit.

Až si vybereš jednu nebo více svých „favoritek“ mezi porodnicemi, zjisti, v jaké míře spolupracují s nastávajícími maminkami. Zda třeba pořádají předporodní kurzy a jaká je jejich podoba, jestli je možnost se někoho doptat na to, co tě zajímá, a můžeš-li konzultovat svůj porodní plán.


VIDEO: Podle čeho si vybrat porodnici?

Rozhovor s lektorkou a koordinátorkou kurzů Aperio Milenou Jeřábkovou

Co všechno v rozhovoru zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Porod

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko zvykne otočit hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda právě uložení děťátka ve tvém bříšku nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Průzkum ti může napovědět

Nezisková organizace Aperio se na zkušenosti s porodem dotazovala 6 571 žen, které rodily mezi 38. a 42. týdnem těhotenství, a to v některé z českých porodnic v letech 2018 až 2022 (což znamená, že některé roky jsou ovlivněné covidovou situací).

66.8 % z odpovídajících žen rodilo poprvé, 26.8 % podruhé a 6.4 % mělo třetí či další porod. Za celé sledované období mělo 81.8 % žen vaginální porod, 8.3 % žen císařský řez plánovaný a 10.0 % žen císařský řez, o jehož provedení se rozhodlo v průběhu porodu.


Nejedná se o reprezentativní šetření. Do průzkumu se zapojily ženy na základě vlastního rozhodnutí podat zprávu o péči v konkrétní porodnici. Vzorek žen vykazuje rozdílné charakteristiky v některých ukazatelích jako např. vyšší dosažené vzdělání nebo nižší procento císařských řezů, než je v populaci.


Péče před porodem

1. Příprava k porodu ve vybrané porodnici

  • Ve všech typech přípravy k porodu v porodnici byl v r. 2020 a 2021 (při covidových opatřeních) znatelný pokles, v loňském roce pak mírný nárůst, který však nedosahuje předcovidové úrovně.
  • Účast na jednorázové informační schůzce před porodem: 26.1 % (2018), 26.9 % (2019), 19.4 % (2020), 17.1 % (2021), 23.0 % (2022).
  • Účast na předporodním kurzu: 12.7 % (2018), 16.1 % (2019), 11.6 % (2020), 7.1 % (2021), 11.8 % (2022).
  • Účast na předporodním kurzu i jednorázové informační schůzce: 5.6 % (2018), 7.4 % (2019), 5.1 % (2020), 4.2 % (2021), 4.8 % (2022).
  • Účast na cvičení v porodnici: 5.1 % (2018), 6.3 % (2019), 5.1 % (2020), 2.4 % (2021), 3.8 % (2022).

2. Sepsání dokumentace před porodem
Více než polovina rodiček měla možnost sepsat dokumentaci předem, a tento podíl výrazně roste – 51.9 % (v r. 2018), 49.7 % (v r. 2019), 55.9 % (v. r 2020), 57.8 % (v r. 2021), 69.4 % (v r. 2022). Celkově 25.7 % žen tuto možnost neměla a 17.7 % žen to neví nebo si to nepamatuje.

3. Konzultace porodního plánu
Možnost konzultovat svůj porodní plán mělo 25 % žen, přičemž v r. 2022 došlo k nárůstu tohoto podílu – z 23.7 % (v r. 2018), 23.1 % (v r. 2019), 24.5 % (v. r 2020) a 23.7 % (v r. 2021), na 32.1 % (v r. 2022). Celkově 58.9 % žen tuto možnost nemělo nebo ji nevyužilo a 16 % žen to neví nebo si to nepamatuje.

Porodní plán

Porodní plán nebo porodní přání je seznam bodů, které si rodička přeje, aby byly při jejím porodu dodrženy. Lékař i personál nemocnice by měly porodní plán respektovat, samozřejmě za předpokladu, že tím neohrozí na zdraví a životě jako dítě, tak i rodičku. Je vhodné ho konzultovat ve vybrané porodnici předem. Na Slovensku přece jen není ještě standardem.

Péče v době porodu

  • Nejčastěji příjem provede lékař/ka, porod vede porodní asistentka a závěr porodu vede opět lékař či lékařka – 57.3 % (2018), 59.4 % (2019), 59.4 % (2020), 51.5 % (2021), 55.9 % (2022).
  • Zvyšuje se podíl porodů, kdy lékař/ka provádí příjem a celý porod i jeho závěr vede porodní asistentka – 30.6 % (2018), 28.9 % (2019), 30.0 % (2020), 35.2 % (2021), 34.4 % (2022).
  • Nejméně častý je scénář, kdy lékař/ka provádí příjem, vede celý porod i jeho závěr – 12.1 % (2018), 11.8 % (2019), 10.5 % (2020), 13.2 % (2021), 9.8 % (2022).

Pro zajímavost: Vlastní porodní asistentku si k porodu přivede 5.4 až 8.1 % žen.


  • Doprovod mohl být přítomný během celého porodu a dvě hodiny po porodu u více než ⅘ žen: 86.7 % (2018), 84.3 % (2019), 76.2 % (2020), 81.8 % (2021), 88.7 % (2022). V letech 2020 a 2021 došlo k poklesu, ale v loňském roce opět vzrostl, a to na hodnotu vyšší než v předcovidovém období.
  • U využití doprovodu více osobami pozorujeme obdobný trend – tedy pokles v covidových letech a pak návrat k předcovidovým hodnotám: 12.5 % (2018), 10.9 % (2019), 6.2 % (2020), 8.1 % (2021), 11.2 % (2022).
  • Jak vypadá porodní místnost
    • Nejčastěji se ženy setkaly s tím, že měly k dispozici samostatnou porodní místnost, u níž bylo vlastní sociální zařízení. 72.4 % (2018), 69.9 % (2019), 73.0 % (2020), 78.7 % (2021), 77.6 % (2022). Až na dalších příčkách jsou samostatné pokoje bez vlastního sociálního zařízení, níže potom samostatné porodní boxy oddělené od okolního prostoru např. přepážkou a nejméně zastoupené byly místnosti s více porodními lůžky – 2.2 % (2018), 2.1 % (2019), 1.6 % (2020), 1.4 % (2021), 0.8 % (2022).
  • Volný přístup k jídlu a pití potvrzuje v průměru 73.0 % žen a zdá se, že tento podíl narůstá.
  • Tlumení bolesti
    • Farmakologické tlumení bolesti uvádí v průměru 40.7 % žen.
    • Mezi ženami, které rodily vaginálně, mělo v průměru 18.6 % žen aplikovánu epidurální analgezii.
    • Sprcha (využilo v průměru 69.5 % žen) a gymball (využilo v průměru 39.2 % žen), masáže (využilo v průměru 16.5 % žen).
  • V posledních letech narůstá využití vany (z 14.7 % v r. 2018 na 19.4 % v r. 2022), aromaterapie (z 12.6 % v r. 2018 na 17.8 % v r. 2022) a hudby (z 12.2 % v r. 2018 na 14.2 % v r. 2022).

Porod do vody

Porod do vody patří mezi alternativní porody. Názory odborníků na tento typ porodu jsou různé. Je spousta lékařů, kteří tvrdí, že porod do vody má hodně výhod. Také je spousta lékařů, kteří jsou proti takovým porodům. Voda má však určitě pozitivní vliv jak na rodičku, tak také dítě. Plod žije 9 měsíců v podobném vodním prostředí a porod do vody je pro ženu méně stresující, navíc teplá voda napomáhá k uvolňování svalů a může být jedním z pomocníků, jak předejít nástřihu hráze.

Zásahy před a během porodu

Už výše jsme se zmiňovali o zákrocích, které některým rodičkám nevadí a jiné by se jim raději vyhnuly.

  • Mezi ně patří:
    • Hamiltonův hmat (manuální odloučení blan, které vede k rychlejšímu nástupu porodu) – setkalo se s ním 15.1 % respondentek
    • klystýr – 58.6 % respondentek
    • holení ochlupení – 7.5 % respondentek
    • nepřetržité monitorování plodu – 32.3 % respondentek
    • propíchnutí vaku blan – 28.3 % respondentek
    • podání syntetického oxytocinu – byl v první době porodní podán 21.3 % respondentek, ve 2. době porodní (vypuzovací fáze) byl podán 29.1 % respondentek, které rodiny vaginálně, a ve 3. době porodní (po porodu novorozence) byl podán 26.5 % respondentek
    • tlačení řízené zdravotníkem – 36 % respondentek
    • nástřih hráze – 41.3 % respondentek, které rodily vaginálně

Volba polohy

  • Nejčastějšími polohami ve 2. době porodní, jsou polohy na porodnickém lůžku/křesle, a to vleže (v průměru 53.1 %), na boku (v průměru 41.0 %), v polosedě (v průměru 38.0 %) a v kleku (v průměru 12.1 % žen).
  • Polohy mimo porodnické lůžko/křeslo jsou méně časté, ale určitá část žen si je měla možnost zvolit – 12.9 % ve stoje s oporou nebo v závěsu, 8.0 % na všech čtyřech na žíněnce, 4.5 % na porodní stoličce, 2.9 % ve vaně ve vodě, 1.2 % na porodním vaku.

Polohy při porodu

Individuální poloha při porodu je základ fyziologického porození dítěte, její výběr značně zavisí i na poloze plodu v děloze. Při fyziologicky probíhajícím přirozeném porodu žena mění svou polohu libosti, hledá polohu, která jí je v dané chvíli nejpohodlnější, podle potřeby a únavy se přesunuje z jedné polohy do druhé. Žádná z poloh není pohodlná dlouhodobě. Většina žen intuitivně zaujímá během porodu některé ze vzpřímených poloh - ve stoje, na čtyřech, ve dřepu, na porodnické stoličce nebo vaku, případně vleže na boku.

První chvíle po porodu

Počet maminek, kterým bylo miminko ihned po narození položeno na břicho nebo hrudník, se zvyšuje. V roce 2018 to bylo 72.3 % a v roce 2022 75.3 %. První vyšetření novorozence na těle matky proběhlo u 11.5 % porodů. Zajímavé také je, že narůstá počet dětí, u kterých byla pupeční šňůra přestřižena až po jejím dotepání (z 38.2 % v r. 2018 na 48.8 % v r. 2022).

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Porod císařským řezem

  • Ve 46.5 % nemohl být doprovod přítomný u porodů, které skončily operativně.
  • U 35.3 % byla doprovázející osoba ve vyhrazeném prostoru na sále.
  • U 18.2 % přihlížel doprovod z prostoru mimo sál.
  • U 8.9 % došlo po císařském řezu na kontakt tzv. kůže na kůži s maminkou nebo tatínkem.
  • V 18.3 % případů k tomu došlo po prvním vyšetření miminka.
  • U 45.2 % došlo na předání miminka doprovodu po jeho zavinutí.
  • V 27.5 % bylo novorozené miminko v péči zdravotníků.

Císařský řez

Císařský řez je operační provedení porodu a u nás se vykonává jen v indikovaných případech. Důvody (indikace) císařského řezu jsou ohrožení zdraví nebo života matky nebo dítěte, případně obou současně.

Péče na oddělení šestinedělí

  • 44.4 % maminek bylo doporučováno, aby kojilo po třech hodinách
  • 42.4 % žen mohlo kojit dle potřeby
  • 13.1 % maminek zase dostalo radu, ať nekojí dříve než po dvou hodinách
  • Po 60 % z dotazovaných žen zdravotníci požadovali, aby miminko vážily před a po kojení.
  • 50.9 % donošených dětí bylo na poporodním oddělení krmeno i jinou stravou než mateřským mlékem matky.
    • 80 % miminek dostalo umělé mléko, 21,7 % cizí mateřské mléko a 12,9 % glukózový roztok.

Kojení

Když jste nosily miminko pod srdcem, byla péče o jeho výživu poměrně jednoduchá. Jeho příchodem na svět se to trošku změní. Základem jeho zdravého prospívání bude sice i nadále plné bříško, ale už ne to vaše, ale jeho.



Více nejen o výběru porodnice na Modrém koníku

  • Zařaď se do skupin rozdělených podle témat
    • V tematických skupinách se „scházejí“ uživatelky, které mají něco společného.
    • Tematické skupiny
  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a případně anonymně
  • Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství jasně a přehledně v našich těhotenských týdnech, na kterých jsme spolupracovali s MUDr. Petrem Kolkem.

Hodnocení a zkušenosti s výběrem porodnice

Máš zkušenost s výběrem porodnice?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucifux  13. lis 2021

Porodnice Čáslav

Já mám s Čáslavskou porodnicí vesměs pozitivní zkušenost. Sice u jednoho pokoje šestinedělí není sociální zařízení hned u pokoje, ale to se dá taky přežít. Obzvlášť, když máte na pokoji spolubydlící, která případně dohlédne na vaše mimi. Rodila jsem tam 3krát, dokonce i KP, a to zcela bez komplikací. Vždy jsem narazila na Dr. Provazníka, který je mimochodem i můj gynekolog, takže vše naprosto v pořádku. Co se týče kojení, z novorozeneckého vždy pomohli. Na kuchyňce je volně přístupné müsli, jogurty, ovoce, kafe, kojící čaj. Co si budeme, občas člověk narazí na personál, co je třeba momentálně bez nálady a na ránu a u porodu je to samozřejmě nežádoucí. Ale i já jsem někdy protivná a odnese to první, kdo mi přijde do cesty.
mamkadvoucapartu  29. dub 2021

Čáslavskou porodnici rozhodně nedoporučuji

Čáslavskou porodnici rozhodně nedoporučuji, pokud jen trochu můžete, jeďte rodit kamkoliv jinam!!! Já sama jsem v ně vložila důvěru po špatné zkušenosti při porodu prvního dítěte v jiné porodnici. Snad nikde jinde neplatí pořekadlo „sliby – chyby a skutek utek“ tak doslova, jako zde. Dojížděli jsme do Čáslavi z docela daleka, téměř tedy celých 9 měsíců, jen pro ještě o moc úděsnější zážitek, než poprvé. Přijeli jsme do porodnice 4 hodiny od začátku kontrakcí, intervaly byly pravidelné, postupně se zkracovaly a kontrakce sílily tak, jak to má být. Napojili mne na monitor a po něm nás poslali na dalších 40 minut do čekárny bez toho, aby mne někdo vyšetřil. Po více než hodině od příjezdu do porodnice mne vyšetřoval samotný primář, který nás poslal domů za příšerných dopravních podmínek ve vánici a -15°C, i když jsem trvala jako druhorodička na tom, že toto poslíčci být nemohou a že určitě rodím – malá byla na světě za 3,5 hodiny od tohoto vyšetření! Domů jel alespoň manžel a já jsem po urgencích mohla zůstat na běžném lůžkovém pokoji. Tam mne nikdo nepřišel zkontrolovat dvě hodiny, i když jsem již křičela bolestí a prosila o vyšetření, že se jistě jedná o porod. Pak tedy konečně opět monitor, po monitoru vyšetření a musíme urgentně na sál, otevřená na 7cm, manžela mi poslali domů, porod do vody, který jsem si přála a proto dojížděla, se „NESTIHNE“ přesto, že jsem v porodnici byla již tři hodiny a stále je přesvědčovala, že rodím.
Jako druhou variantu jsem chtěla epidural na bolesti, taktéž nic, žádné zdravotní protiindikace nebyly. Po 20 minutách žádostí se mi konečně dostalo entonoxu, který po 10 minutách došel a další nebyl. Tolik toho prosím mají pro celou porodnici - na dně láhve. "Věnovala" se mi porodní asistentka, která dávala za vinu mně, že se nestihla příprava a jaksi jí zaneřádím sál (předělaný kumbálek s vybavením možná z roku 1970). Většinu času jsem na sále byla sama a bála se, že dítě vypadne na zem, když budu tlačit, protože jsem na vkus asistentky moc křičela.
Oddělení šestinedělí je zařízené ještě hůř, na maličkém pokoji tolik postelí, že se k nim nevejdou dětské postýlky, do skříně se vejdou věci maximálně půlce pacientek, sestra, co mě přivedla přímo z porodního sálu na mě štěkla, abych si těžký kufr zvedla nahoru do skříně (jinde nebylo místo). Pak jsem si ještě měla 2 hodiny po porodu jít koupit toaletní papír a vložky. Sprcha úplně bez tlaku vody, poporodní poranění si musíte drhnout rukou. Kojit jsem bohužel nemohla ze zdravotních důvodů, dost jsem to obrečela, přesto se mě někdo neustále ptal, proč proboha NECHCI kojit. Personál mi střídavě dával mléko a sladkou vodu - že se mléko nemůže, jak měl kdo směnu.
verockastan  16. říj 2020

Poptat se přítelkyň nebo se podívat na průvodce porodnicemi

Vlastní zkušenost zatím nemám, ale před výběrem se plánuji pečlivě vyptat všech přítelkyň, které mají porod v porodnici již za sebou. Však co je cennější, než osobní zkušenost? Slyšela jsem také, že na internetu existuje Průvodce porodnicemi, který porovnává informace, které mu dávají porodnice se zkušenostmi od žen, které tam rodily. To mi připadá také prima prozkoumat!
ladenka  9. pro 2014

Vybrala jsem dobře ...

Porodnici jsem vybírala z několika hledisek. Dojezdová vzdálenost do hodiny od bydliště, možnost přirozeného porodu, kde nebudou zasahovat a zbytečně mě nastřihávat a reference od kamarádek.

Nejbližší porodnici 15 min od domu (Jičín) jsem zavrhla jako první, na internetu se ohánějí prací s porodními plány a přirozenými porody, ale skutečnost je absolutně jiná a každou druhou rodičku rutinně nastřihávají a záporné reference převažovaly ty kladné.

Porodnice Hradec Králové je "továrna na děti", bez osobního přístupu, tu jsem měla ve volbě, pokud bych rodila před 38tt nebo kvůli jiným komplikacím.

Takže konečné rozhodování mělo padnout mezi Jilemnicí a Vrchlabím. Jilemnici si hodně lidí chválilo, ale mě lákal ten vrchlabský přístup k přirozeným porodům a po jejich návštěvě a osobním kontaktu jsem se rozhodla pro Vrchlabí, a to nakonec u obou porodů a nelituji toho.

Porody probíhaly opravdu přirozeně i bez porodního plánu, mohla jsem se volně pohybovat, jíst, pít, využívat všech cvičebních pomůcek, aromaterapii, hudbu, PA nabízela různé úlevové polohy, až jsme našli tu vhodnou. Manžel mohl být celou dobu u mě v civilním "domácím" oblečení, které si přinesl. Polohu pro tlačení jsem si zvolila v kleče na zemi na žíněnce - poprvé opřená o postel, podruhé o porodní stoličku a nikdo s tím neměl problém. Oholená jsem byla z domova, klystýr po mě nikdo nechtěl, nikdo mě nenastřihl. Po porodu jsem měla děti ihned vždy u sebe, okamžitě na břiše a přiložené k prsu a neustále u sebe na pokoji. Porodní asistentky i dětské sestry byly naprosto úžasné. Doktor do porodu prakticky nezasahoval, přišel až na samotné tlačení a pouze z rohu místnosti dohlížel, jestli je vše v pořádku, nakonec jen zkontroloval placentu, zda je celá.

Nevýhody: Farmakologické úlevy od bolesti včetně epiduralu se nedávají, prostě přirozený porod se vším všudy. Na oddělení šestinedělí mi mezi lékaři přišlo, že levá ruka neví co dělá pravá, občas si protiřečili, ale k tomu dojde asi občas všude. A pak vzdálenost 50km od bydliště u nás způsobila, že za mnou rodina přijela pouze jednou, takže mi bylo trochu smutno, že jsem si neměla s kým popovídat.

Ale celkově jsem opravdu ráda, že jsem si vrchlabskou porodnici pro své dva porody zvolila. Třetí dítko sice už neplánujeme, ale pokud by ano, mrzelo by mě, že je zavřená, protože co se týče přístupu k porodům, většina českých porodnic by se od ní mohla hodně učit.
2 lidé považují za užitečné
alveaenerle  8. pro 2014

S výběrem porodnice jsem měla štěstí

Já mám to štěstí, že mám relativně blízko Krnovskou porodnici. Se kterou mám velmi dobrou zkušenost.:)

V těhotenství jsem si ji vybrala hlavně proto, že mým přáním bylo porodit ve vodě, a Krnovská porodnice jako jedna z mála tuto možnost nabízela. Káždý v mém okolí se na mě koukal jak na blázna. Proč chci jezdit tam, když mám Opavskou porodnici jen 20 km od domova a Krnovskou 50 km. S úsměvem jsem všem řekla, že je to jen moje věc. Přítel toto mé rozhodnutí chápal, nebot věděl, že je to pro mě velmi důležité.

Porod do vody se sice nakonec nekonal. Po 30 hodinách jsem souhlasila s těžkých srdcem se sekcí pro nepostupující porod, ale bylo to moje rozhodnutí po dlouhé konzultaci s lékařem, jelikož něco bránilo v postupu miminka. Nikdo mě do ničeho nenutil, nestrašil mě, vše mi bylo krásně vysvětleno a nikdo nedělal nic bez mého svolení. Porodní asistentky byly velmi empatické a nechávaly nám s přítelem soukromí.

Na sále se ukázalo, že malý měl pupečník několikrát omotaný kolem tělíčka, a to ho nepustlo. Nakonec jsem byla ráda, že to tak skončilo, a já diky tomu byla jen lokálně umrtvená a malého jsem měla hned po vyndání u sebe tělo na tělo. Než mě převezli na pokoj, tak ho na své hrudi měl přítel. Po porodu jsem se už druhý den krásně rozkojila, všichni mě jen chválili. Je pravda, že návštevy jsem moc neměla diky větší vzdálenosti, ale zato jsem zase měla klid na kojení a zvykání si na to být maminkou. :)

Libí se mi, že personál respektuje každé přání rodičky a její porodní plán se snaží splnit, jak je to možné. Ke každé přistupují indviduálně a neberou porody jeden za druhým, jak na běžícím páse. Pokud to jde, neodděluji maminku od miminka ani na chvíli, podporují alternativní porody a spolupracují s dulami.

Ještě jedna moje trochu jiná zkušenost byla po příjezdu domů. Bavili jsme se se známým, od kterého jeho manželka rodila o 14 dříve v Opavě, a znal se přímo s primářem. Mezi jeho kamarádským rozhovorem se primář vyjadřoval např. o porodních plánech jako o výmyslu moderní doby a celkově, jak popisoval péči, ze které šlo vidět, že to berou opravdu jen jako práci, jsem byla o to víc ráda, že jsem si stála za svým a jela do Krnova.

Závěrem tedy mohu říct, že jsem vděčná za to, kde bydlím a mám možnost znovu rodit v Krnovské porodnici, kterou můžu jen doporučit. Snad to u dalších dětí stihnem a neporodíme cestou. :D
3 lidé považují za užitečné
katyxq  7. pro 2014

Vybrat dobrou porodnici - v ČR téméř nemožné

Proč? Protože naprostá většina i těch jakože poporujících přirozený porod to v reálu moc nedělá. Je to spíš takové "mazání medu kolem pusy". Jde jim o to nalákat nastávající maminky, nedělají to proto, že by si mysleli, že rodí žena, že by porod měl být úplně nebo aspoň v co nejvíc (rizikové případy) v režii maminky a miminka. Mají potřeby do toho zasahovat (v podstatě neznají 100% přirozený porod, nevědí, jak probíhá, dělají rutinně to, co se naučili, někdy se i nudí a mají potřebu ukázat, jak jsou užiteční).

Ano, nechtěla jsem rodit v brněnských "velkotovárnách na děti" a jeli jsme do Vyškova. Ano, abyla to pro mě lepší možnost. Ale ideální, to rozhodně ne (jak píšu ve svém skoro tři roky starém článku o porodu). Teď jsem znovu těhotná a vážně nevím, kde rodit. V porodnici, no, mám z toho obavy, jestli tam, tak jedině s vlastní PA, která má s porodnicí smlouvu (jenže stejně má konečné slovo domovský personál porodnice :-N). Doma, hm, toho se trochu bojím a nemám ani podporu manžela.

Takže volám, sakra, proč tu neexistují porodní domy? To by byla pro mě ideální volba.
11 lidí považuje za užitečné
apacheee  3. pro 2014

Výběr porodnice je velmi důležitý

Asi jsem nebyla úplně "normální" prvorodička, která si přeje jen to, aby byl porod rychlý a bezbolestný. Snila jsem o co nejpřirozenějším porodu - jak se ukázalo, jen málokterá porodnice ochotná tak porod chápat. Nakonec se vše ještě zkomplikovalo tím, že Eliášek stále zůstával v poloze Kp. Výběru porodnice jsme s manželem věnovali hodně času a rozhodně nelitujeme. Nakonec jsme navštívili 3 porodnice, z nich jedna (Jičín) byla pro naše představy absolutně nemožná, další by byla dobrá, pokud by malý nebyl v poloze KP (Jablonec) a třetí to vyhrála na plné čáře ve všech směrech (Ústí nad Orlicí).
1 člověk považuje za užitečné
andrejka_86  1. pro 2014

Porodnice podle vzdálenosti od rodiny

Výběr porodnice byl u mě velmi jednoduchý, vybírala jsem si takovou, kterou mám blízko svého domova. Důvodem nebyla rychlost přesunu mezi domovem a porodnicí, ale také, aby to rodina neměla potom za námi na oddělení šestinedělí daleko. Vzhledem k tomu, že všichni bydlí ve Frýdku-Místku, tak to u nás "vyhrála" místní porodnice.
pablinka  1. pro 2014

Jak jsem vybírala porodnici - resp. porodnice

U prvního dítěte jsem se nechala zviklat okolím, kdy mi každý tvrdil, že nejlepší je jít tam, kde to bude pro dítě nejlepší a kde mi i jemu pomohou, pokud by se cokoli dělo. Výsledkem bylo to, že jsem se dostala do velkotovární porodnice, kde bylo vše jak na běžícím pásu. Cítila jsem tu jistou neosobnost, nadřazenost, autoritativnost, která se do jisté míry odrazila i na náročném průběhu mého prvního porodu a určitě i na počátečních problémech s kojením. Jednoduše jsem potřebovala citlivý, nebo alespoň lidský přístup, kterého se mi zde nedostávalo.

Druhé dítě už jsem jela porodit tam, kde jsem cítila, že to bude lepší. Zvolila jsem porodnici menší, cca 20 km od mého bydliště, avšak vyhlášenou svým osobním přístupem a skutečným baby friendly chováním. Tady bylo vše jiné už od příjmu. Porod úžasný, pobyt na oddělení šestinedělí také.

Každá rodička by si tedy měla zvážit, co je pro ni osobně nejdůležitější. Většinou jdou proti sobě 2 argumenty:
1. rodit v porodnici, kde mohou poskytnout tu nejlepší možnou péči (neonatologie apod.), avšak s těmi vztahy a přístupem už to bude trochu horší
2. rodit v porodnici, která upřednostňuje osobní přístup a individuální péči, ale v případě nutnosti se dítko (případně i matka) musí odvést do větší porodnice, kde mají lepší vybavení

U druhého porodu toto dilema vyřešil fakt, že ženy, které bydlí ve vesničkách a městech v okolí té menší přátelské porodnice, tam jezdí rodit automaticky a nejednou dalších 20 km dále kvůli "co kdyby se něco stalo".

Každé vyhovuje něco jiného, já po zkušenosti s prvním porodem zjistila, co nevyhovuje mně (a může mít tím pádem negativní vliv na průběh porodu i na celé šestinedělí) a co mi naopak pomáhá. Výběr porodnice je tedy určitě dobré nepodceňovat.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce