Zánět močových cest

Náchylnost na zánět močových cest u chlapců a dívek je tak 50 na 50. Do prvního roku života2 se zánět močových cest vyskytne častěji u chlapců. Po tomto věku zase u dívek. Do sedmého roku překoná infekci močových cest 8% dívek a 2,8% chlapců. Co všechno je za tím a co všechno s tím můžete udělat?
Zánět močových cest

Jistě víte, že lidský organismus je osídlen bakteriemi. Patří mezi ně i dobré bakterie Escherichia coli (E.coli), které sídlí v tlustém střevě a v oblasti konečníku. Jejich úkolem je pomáhat správně trávit potravu. Je jich poměrně dost. Dobré přestanou být tehdy, pokud se dostanou do močové trubice, nebo, když se přemnoží. Močová trubice se nachází poměrně blízko k "zdroji" těchto bakterií. Ale tělo ví, co dělat. Jeho mechanismy imunity brání průniku bakterií výše, a tak zamezují vzniku zánětu močových cest. Pokud se ale imunita2 dítěte sníží a je nedostatečná, infekce se může projevit.

Za zánět odpovídá převážně E.coli

Záněty močových cest jsou tedy většinou charakterizovány jako bakteriální infekce, kterou způsobí E.coli (80%). Ale i jiné druhy bakterií mohou zapříčinit zánět: například Proteus mirabilis (je také součástí střevní mikroflóry a odpovídá za trávení potravy), zda Klebsiella (ta se nachází nejen v trávicím traktu, ale i v ústech a jejím úkolem je správné trávení). Jsou případy, kdy záněť vyvolá virus nebo paraziti anebo plísně5 (Candida albicans - také přítomna v ústech a střevech). Specifickou skupinou jsou chlamydie2. Tento typ infekce je častý u sexuálně aktivních dívek.
Baktérie E.coli

Infikovat mohou:

  • Horní močové cesty (močovody, ledviny)
  • Dolní močové cesty (močová trubice, močový měchýř)

Moč z ledvin přechází močovody do močového měchýře a odtud ven močovou trubicí. Za normálních okolností je sterilní, to znamená, že neobsahuje žádné bakterie.

Jak poznáte, že jde o zánět močových cest?

Sami velmi těžko. Čím je dítě menší, tím jsou projevy zánětu močových cest hůře identifikovatelné. Dítě problém často nedokáže popsat. Zejména pokud jde o malá miminka. V tomto případě budete muset co nejdříve navštívit lékaře. Jak tedy poznáte, že něco není v pořádku? Zde je pár indicií:
 

  • Zapáchající moč - intenzivnější zápach
  • Změna zbarvení - častá příměs krve
  • Mírně zvýšená teplota - již při teplotě 38 stupňů Celsia byste měli zbystřit pozornost, zejména u dětí mladších než 1 rok a navštívit pediatra.
  • Pálení až řezání při močení, zejména na konci močení - děti mohou úmyslně zadržovat moč.
  • Zaznamenáte menší počet počuraných plen. Starší děti se neptají na toaletu. Celkově je močení doprovázeno pláčem.
  • Bolestivé a časté močení v malém množství
  • noční pomočování
  • bolesti břicha4

V nejútlejším věku může být jediným příznakem onemocnění horečka1. Unavený, mrzutý kojenec, který nemá žádné jiné problémy, nekašle, nemá ani rýmu9, může právě překonávat zánět ledvin. Výskyt horečky byste proto neměli podcenit.

Vyšetření u pediatra

Lékař na základě uvedených příznaků buď potvrdí, nebo vyloučí toto onemocnění. Přineste s sebou ranní moč dítěte. Odeberte jeho střední proud. Pediatr zhodnotí moč pomocí testovacích proužků. Zjistí přítomnost bílých krvinek, které jsou ukazatelem zánětu. Také vyšetří moč bakteriologicky - určí přítomnost a druh mikrobů v moči. Zhodnotí i všechny ostatní příznaky. Pokud se potvrdí v moči přítomnost bakterií v množství, které odpovídá zánětu, diagnóza je jasná. Odborník si ji ještě může potvrdit vyšetřením CRP1. Odebere kapku krve, ze které se určí hodnota CRP. Pokud je hodnota vyšší než 5 mg/l, jde o onemocnění způsobené bakteriemi.

Při opakovaných zánětech močových cest žádejte i o USG (ultrasonografie) ledvin a močových cest. Vaše dítě lékař vyšetří sonem, pomocí kterého se zobrazí orgány močového ústrojí. Zjistí, zda příčinou onemocnění není problém v uložení močových cest. Může jít o vrozenou vadu. Takto přijde na "kořen" problému, nebo naopak tuto možnost vyloučí.

Léčba

Lékař nasadí antibiotika1. Dnes se nevolí peniciliny, jako tomu bylo kdysi, protože na E.coli už dávno neúčinkují. Volí se aminopeniciliny nebo cefalosporiny třetí generace. Starší děti dobře tolerují podávání antibiotik perorálně (tj. ústy). No miminkům se první dny podává antibiotikum parenterálně - to znamená injekčně přímo do krve. Vyžaduje si to pobyt v nemocnici. Důvodem je fakt, že novorozenci7 a někdy i menší děti, trpí při zánětu močových cest nechutenstvím4, zvracením, a proto se musí zvolit tato cesta léčby. Po třech až pěti dnech se přechází na perorální podání antibiotik.

U dětí do 6 let může na antibiotickou léčbu navázat doléčování chemoterapeutiky (kotrimoxazol nebo trimetoprim) v jedné večerní dávce, opět přes ústa, po dobu dvou týdnů.

Příznaky jako teplota a zvracení ustupují při dobře zvolené léčbě obvykle do 48 až 72 hodin. Celkově trvá léčba zánětu močových cest 10 až 14 dní.

Praktické rady při léčbě:

Jak k tomu přišlo?

Asi si ani nedokážete vzpomenout, co jste udělali špatně, nebo, kde to mrňous mohl chytit. Příčiny zánětu močových cest jsou různé. Nejčastěji to může být:
Příčíny zánětu močových cest

  • Nachlazení ze sezení na studeném (zejména dívky)
  • Nachlazení z mokrého oblečení (v létě - koupání, pozor i na zpocené oblečení)
  • Nevhodné oblékání (větší dívky a dospělé - tanga, těsné spodní prádlo, používání deodorantů na intimní partie)
  • Dlouhodobá konzumace sladkých jídel
  • Dlouhodobá konzumace kyselinotvorných jídel (křen, fazole, čočka, jogurt, kefír)
  • Dlouhodobá konzumace mléčných jídel
  • Stres (nepříznivé domácí prostředí a vztahy)
  • Uložení močových cest v těle dítěte umožňuje bakteriím snadno přejít do močové trubice (při opakovaných zánětech)
  • Bakteriální infekce není přenosná.

Proč právě dívky?

Za vznik zánětu močových cest odpovídá i délka močové trubice. U dívek je kratší, než u chlapců. Také je uložena blíže ke konečníku, a proto je přestup bakterií do močových cest lehčí a bližší.

TIP: Holčičky při přebalování otírejte směrem od genitálie ke konečníku a ne naopak. Větší dívky to i naučte jako běžnou praxi při hygieně po použití toalety.

U chlapců je častým problémem předkožka. Právě ta se v prvních letech života dá hůře retrahovať (stáhnout). To způsobí, že se za ní usadí bakterie. Ty se odtud snadno dostanou do močového traktu.

TIP: Předkožku stahujte podle pokynů lékaře.

Často je příčinou zánětu močových cest i to, když necháte dítě dlouho v jedné plence. Zejména během dne.

TIP: Novorozence přebalujte před každým kojením, resp. podáním mléka. Větším miminkům měňte pleny šestkrát denně.

Pokud je dítě nemocné a lékař naordinoval antibiotika, určitě zabijí bakterie, které nemoc způsobily. No také zabijí ostatní bakterie, které jsou součástí dětské mikroflóry močových Čietal. Narušena mikroflóra je na vznik zánětu náchylnější.

TIP: Při každé léčbě antibiotiky, doplňujte probiotika6. Poraďte se v lékárně, nebo s ošetřujícím lékařem, které jsou nejvhodnější vzhledem k věku dítěte.

Děti, které trpí zácpou1, nemají daleko od zánětu močových cest. Tlusté střevo je naplněno tuhou stolicí a takto může tlačit na močové cesty. Vytvoří se zánět, který je z části způsoben stlačením a z části i změnou bakteriálního složení tlustého střeva.

TIP: Snažte se vhodnou stravou předejít tomuto problému, nebo pokud se již vyskytl, snažte se ho co nejrychleji zbavit.

Zánět močových cest v těhotenství

V těhotenství24 se zánět močových cest může zhoršit a mohou vzniknout vážnější problémy, jakými jsou např. zánět ledvin. Záněty ledvin se u těhotných žen objevují bez předchozích příznaků. V druhém17 a třetím trimestru13 ohrožuje zánět ledvin nejen matku, ale i plod. Díky zvětšující se děloze3, která tlačí na močové orgány a ztěžuje vyprazdňování močového měchýře, může dojít i k předčasnému porodu20.

Těhotným ženám je do ledvin zaveden drén k lepšímu odvodu moči z těla ven. Antibiotika1 jsou ženě podávána až do konce šestinedělí10.

Zánět močových cest způsobuje těhotným ženám problémy s možným zanesením drénu, který se zanese solí a stává se neprůchodným. Je tak nutná jeho výměna. V těhotenství by měla žena dbát zvýšené prevenci, aby k zánětu močových cest nedocházelo.

Video: Zánět močových cest (SK)

Více o zánětu močových cest na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://solen.cz/pdfs/uro/2011/02/14.pdf
  2. http://www.solen.sk/pdf/4eb40246c5ec37188a1c6df1286c7e10.pdf
  3. http://www.choredieta.sk/index.php/mocove-cesty/zapal-mocove-cesty
  4. https://www.modrykonik.cz/zanet-mocovych-cest/
  5. https://primar.sme.sk/c/5929646/bakteria-e-coli-ako-sa-siri-a-ako-sa-pred-nou-chranit.html
  6. http://primar.sme.sk/c/4117015/infekcia-mocovych-ciest.html
  7. http://nemoci.vitalion.cz/zanet-mocovych-cest/
  8. http://www.vitalia.cz/clanky/ucinna-prevence-a-pomoc-pri-zanetu-mocovych-cest/
  9. http://zanet-mocovych-cest.cz/
  10. http://primar.sme.sk/c/4117015/infekcia-mocovych-ciest.html
  11. Záněty močových cest - příčina, léčba, komplikace, těhotenství, informace
  12. http://www.evalabusova.cz/ordinace/nemoci.php

Použité zdroje obrázků

  1. Freeimages.com

Hodnocení a zkušenosti se zánětem močových cest

Máš zkušenost se zánětem močových cest?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
blazena009  26. říj 2022

Zánět močového měchýře

Dobrý den,
když dítě začalo mít problémy s pomočováním, obrátili jsme se na lékaře této ambulance https://doktorpro.sk/bratislava/services/urology . Ukázalo se, že můj syn měl infekci. Měli jsme štěstí na lékaře, rychle určil příčinu a zvolil postup terapie. Nyní je vše v pořádku. Jak ses léčila, antibiotiky?
shak29  9. pro 2019

Brusinky ne vždy

Ja osobně měla tenhle problém několikrát. Jednou po sexu a zbytek, že nechodím na wc hned. Vždy to končilo atb, protože byla moč s krví a bolest byla neskutečná.
Nedávno se mi objevil ten starý známý pocit - častější nutkání. Druhý den uz počátek nepříjemného pálení. Nasadila jsem brusinky a za 2 dny mi bylo dobře. Jenže za další tři dny jsem v noci začala pociťovat bolest zad. Ráno to bylo horší, bolel mě už i podbřišek a dostala jsem horečku. Na pohotovosti tedy sono a verdikt lékaře?
Že brusinkama jsem si zánět močových cest sice "rozehnala", ale infekce mi putovala výš do ledvin, takže jsem dostala zánět ledviny 🤷‍♀️.
1 člověk považuje za užitečné
lucasice  25. lis 2019

Brusinky

Jak už se tu psalo, na zánět močových cest jsou opravdu nejlepší brusinky, nic jiného mi nikdy nepomohlo.
doubrafka  22. črc 2019

Brusinky

Močový cesty jsem vždycky léčila pomocí brusinkových šťáv a extraktů anebo výtažku z brusinek, a to je opravdu to nejlepší.
efulin  26. únor 2017

Zánět u miminka v šestinedělí

Dcera v asi pěti týdnech začala vykazovat přes den neklid, přestala být schopna spát mimo šátek. Akorát v noci spala hezky. Prakticky z porodnice si přinesla rýmu, které se nemohla zbavit. Jeden den byla najednou malátná a odpoledne jsem ji zjistila horečku 39 °C. Na radu pediatra jsme to srazili půlkou Paralenu v čípku, ale po 6 hodinách se horečka vrátila. Takže jsme jeli na pohotovost.

Tam se z krve a posléze i z moči potvrdil zánět v močových cestách. Hlavní bakterie byla E. coli. Malá dostala kanylu do ručky a následující den dostávala antipyretika a 4 dny antibiotika do žíly. Po propuštění brala, a stále bere antibiotika. Je to asi pět týdnů od hospitalizace. Čeká nás vyšetření, zda netrpí refluxem moči. Antibiotika prý bude brát tak půl roku.
1 člověk považuje za užitečné
basina  21. pro 2015

Zánět močových cest u kojence

Naše holčička měla také zánět močových cest - ledvin v cca 4 měsících.

Léčba od prvotních akutních příznaků (horečka a vysoké CRP) byla rychlá a účinná, v našem případě byla nutná hospitalizace. Po léčbě je dcera stále sledována, neboť má jednu ledvinu o maličko větší.

Až nyní, cca 5 let poté, mi lékařka potvrdila moje podezření, že se zánětem močových cest u takových prťat může souviset i problém s kojením. Dcera se nějakou dobou před zánětem nechtěla kojit. Přisála, napila se a začala hrozně plakat. A takhle pořád dokola až 18x za den. Vše jsem tehdy konzultovala s pediatričkou - ta to moc neřešila, jen dělala testy na alergie a s laktačními poradkyněmi. Až ta poslední mne na to přivedla...

Za mne bych příště při problémech s kojením víc řešila možné souvislosti a nenechala si vnucovat, že se jedná o aktuální bojkot.

Takže za mne takto.
1 člověk považuje za užitečné
pampeliska1  6. lis 2014

Záněty močových cest u holčičky

Se záněty močových cest jsme si bohužel užili svoje (celá rodina). První zánět se objevil v cca 12měs věku dcery. Provázely jej vysoké horečky, samozřejmě nález v moči. Myslela jsem, že je to jednorázová záležitost. Přeléčilo se antibiotiky a byl klid. Asi na měsíc :-( a přišel další zánět.

To už nás dětská lékařka poslala na utz ledvin, který nic neprokázal (bohužel až později jsem se dozvěděla, že dceřina diagnóza se pouhým ultrazvuk.vyšetřením nezjistí).

Za další cca 4 měs. přišel další zánět. To už jsme se shodou okolností dostaly do nemocnice, kde dostávala antibiotika do žíly. Následným vyšetřením se přišlo na to, že má vrozenou vadu močovodu, konkrétně se onemocnění nazývá vezikouretrální reflux IV.st na levé straně (celkem je jich 5). Dcera byla indikována k operaci (plastika močovodu).
Než se naplánovala operace (jsou dlouhé čekací lhůty a nutná ještě další vyšetření ledvin jako např. scintigrafie ledvin), prodělala dcera zánět ještě jedenkrát (taky léčený za hospitalizace).

Momentálně máme za sebou relativně náročnou operaci s docela náročným pooperačním průběhem, ale od té doby máme od zánětů klid. Příp. další info podám přes IP ;-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce