Gynekologické operace v dětském věku

Gynekologické operace v dětském věku jsou operace vykonávané na dětských pohlavních orgánech. Je zapotřebí mít na paměti, že dítě není zmenšenina dospělého a že anatomie rodidel je v raném věku odlišná a během dětství a dospívání se dynamicky mění.

Gynekologické operace v dětském věku
Změny pohlavních orgánů jsou podmíněny absencí estrogenů v tzv. klidném období a později v období puberty jejich hladina naroste.

Při těchto gynekologických operacích je operatér - gynekolog, jenž by měl být zkušený a erudovaný v oblasti dětské gynekologie. Křehkost tkání rodidel v dětském věku vyžaduje jemné a šetrné zacházení. Při každé operaci je nutné mít na paměti estetické hledisko a hledisko další funkce rodidel (menstruace2, sexualita, porod29).

Pooperační dobu snáší dívky velmi dobře. Od bolesti se podávají analgetika a infúze. Rány se hojí rychle. Odstranění stehů na vnějších rodidlech ale dívky nesnášejí velmi dobře, proto se šije vstřebatelným materiálem nebo se stehy odstraňují v celkové narkóze.

Načasování gynekologických operací

Plastické operace malformovaných vnějších rodidel a operace, které odstraňují intersexuální projevy, se vykonávají obvykle mezi 3. - 5. rokem věku dítěte, tedy dříve než začne dítě chodit do školy.

Operace týkající se gynatrézie, což je uzavírání pohlavních orgánů (pochvy, krčku dělohy) se provádí v období pohlavního dospívání, nejlépe při prvních známkách retence menstruační krve. Tyto zákroky se často posouvají až do doby dospělosti a plné psychosexuální zralosti, nebo po výkonu se doporučuje zahájení pravidelného pohlavního života, protože efekt operace by tak nebyl trvalý.

Při nádorech, zánětech, krváceních a úrazech se operuje hned, bez ohledu na věk dítěte.

Operace na vnějších rodidlech

Chirurgické ošetření při úrazech
Každé poranění rodidel se musí co nejdříve ošetřit, při uzavírání rány je nutné dbát na anatomické, kosmetické a budoucí funkční poměry. Součástí chirurgického ošetření je vaginoskopické (kolposkopické) vyšetření vagíny. Šití se provádí v celkové narkóze a rána se šije vstřebatelným materiálem. Když rána zasahuje do blízkosti močové trubice, je zapotřebí zavést do močového měchýře cévku.

Operační úprava maskulinizovaných zevních rodidel
Maskulinizace představuje projev mužských pohlavních znaků u žen. Tyto výkony jsou náročné a soustřeďují se do specializovaných pracovišť.

Operace při atrézii panenské blány
Atrézie panenské blány, nebo-li hymenu znamená, že je úplně uzavřený poševní vchod a menstruační krev nemá kam vytékat a hromadí se v pochvě, v děloze a někdy až ve vejcovodech. Tento typ operace se provádí v období puberty až při prvních známkách retence menstruační krve. Skalpelem se provede discize hymenu (rozřeže se panenská blána) a následně se roztáhne.

Neoplastika vagíny

Neoplastika vagíny se provádí nejčastěji při vrozených vadách, kdy je pochva neprůchodná nebo není dostatečně vyvinutá. Existuje velmi hodně operačních postupů, všechny tyto korekční postupy se ale shodují v jednom, a to v tom, že nově vytvořená pochva se musí co nejdříve roztáhnout, to znamená brzké zahájení pohlavního života po operaci. Efekt operace se tak udržuje fyziologickou dilatací (roztahováním) pravidelným pohlavním stykem. Když se tato podmínka nesplní, nově vytvořená pochva se svraští, zmenší a může zaniknout.
Gynekologické operacu u dětí

Nitroděložní aspirace a kyretáž

Kyretáž je operace, která se provádí u dívek, které neměly pohlavní styk, jen z vitální indikace, pokud selhaly všechny konzervativní pokusy na zvládnutí krvácení.

Nitroděložní aspirace je výkon, který nahrazuje kyretáž u virginálních adolescentních pacientek (pacienty, které jsou ještě panny). Je to vyšetření tzv. vaginoskopem, což je tenká trubička, kterou je možno se i přes panenskou blánu podívat do pochvy. Nahrazuje gynekologické zrcátka pro "dospělé".

Více o gynekologické operaci v dětském věku na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Karel Citterbart et al., Gynekologie. Praha: Galen, 2001.
  2. http://lekarske.slovniky.cz/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s gynekologickou operací v dětském věku

Máš zkušenost s gynekologickou operací v dětském věku?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost