Resuscitace dospělých

Resuscitace dospělých musí být, stejně jako u dětí, prováděna správným způsobem tak, jak vyhovuje tělu dospělého jedince. Je důležité vědět, že postup a provádění resuscitace dospělému člověku se liší od postupu resuscitace dítěti.

Důvody zástavy srdce u dospělého člověka a dítěte

Důvodů proč se u člověka může zastavit srdce je mnoho. U dospělých se setkáváme nejčastěji s infarktem a dalšími srdečně-cévními onemocněními. U dětí je zase absolutně nejčastějším důvodem k zástavě srdce primární zástava dýchání. Pokud se v okolí nenajde nikdo, kdo by takovému člověku poskytl účinnou resuscitaci, tak po několika málo minutách již nemá šanci na přežití bez následků.

Správný postup resuscitace dospělého

  1. Pacienta oslovíme a zjistíme, zda se nedá probudit. Pokud nereaguje musíme zjistit zda dýchá, případně jak dýchá. Pokud máme jakoukoliv pochybnost o tom, že dýchá normálně, zahájíme resuscitaci.
  2. U dospělých začínáme masáží srdce. Pacienta uložíme na záda, na pevnou podložku, nejčastěji na zem. Odhalíme hrudník. Pod rukami bychom neměli mít nic, co by nás mohlo tlačit jako jsou knoflíky, zipy či kostice od podprsenky. Hranu ruky umístíme na hrudní kost. Ta je asi dva centimetry široká a vede přesně prostředkem hrudníku. Ruku dáme na hrudník tak, abychom ji měli ve výšce bradavek. Druhou ruku umístíme na první. Je jedno, jestli bude ve spod pravá nebo levá, stejně jako je jedno, zda přijdeme k pacientovi z pravé či levé strany. Máme ruce propnuté v loktech a celou vahou nalehávame na ruce tak, abychom se jakoby propadli do hrudníku. Je potřeba slačit hrudník tak, abychom ho stlačili alespoň o 5 centimetrů, a to není málo. Pokud se rozhodneme, že jsme ochotni do paceienta dýchat, tak uděláme 30 stlačení a pak 2 krát vdechneme.

Umělé dýchaní: V některých případech je možné dýchání vynechat a nepřetržitě stlačovat hrudník. Pokud je například resuscitovaným absolutně neznámý člověk a vy se obáváte nebezpečí infekce. Nikdo vás v takovém případě nemůže nutit podstupovat takové riziko. Někdy se tento styl resuscitace vyplatí použít i tehdy, pokud neumíte do pacienta dýchnout. Případné zdržování u neúčinného dýchání je jen na úkor slačování hrudníku. Určitá, ne však plnohodnotná metoda, kdy se do krve dostane občas alespoň trochu kyslíku, může být stlačování při permanentně zakloněné hlavě a průchodných dýchacích cestách. Je na to ale potřeba minimálně dvou zachránců.

Pokud se rozhodneme, že do pacienta chceme dýchat, je potřeba dodržet pár jednoduchých pravidel.
Nejprve se podíváme, zda pacient nemá něco v ústech. Pokud je potřeba z úst něco vyjmout, obalíme si prsty tkaninou a předmět vystrčíme ven z pusy. Následně musíme perfektně zaklonit hlavu. Jednu ruku dáme pod krk a přizvedneme jej. Tlakem na čelo pak zakloníme hlavu. Hodně pokleslou čelist přizvedneme prsty nahoru. Stiskneme nos, pořádně otevřeme SVÁ ústa a vdechneme 2x. Následně se snažíme rychle vrátit k masáži. Pokud se dech nezdaří, nezdržujeme se opakováním, masírujeme a příště více zakloníme hlavu a více otevřeme SVÁ ústa.

Více o resuscitací dospělých na modrykonik.cz

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti resuscitací dospělých

Máš zkušenost resuscitací dospělých?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost