5. měsíc vývoje dítěte

Kolem 5. měsíce vývoje začíná být dítě akčnější a začíná se více hýbat a objevovat svět. Snaha o přetočení se ze zad na bříško je stále intenzivnější a dítě to bere jako velkou zábavu.
5. měsíc vývoje dítěte

Hračky jsou stále oblíbenějšími, převážně ty, které se dají kousat a cucat. Děťátko si cvičí paměť a začíná rozlišovat oblíbené hračky a svá oblíbená prostředí, nemá rádo změnu prostředí, zvláště toho, které ještě nezná. Mezi oblíbené hry2 patří hra na schovávanou s maminkou nebo někým blízkým (tzv. kuku nebo bubu).

Oblíbenou činností dítěte v 5-ti měsících je sledování člověka, který ho pozoruje a dělá stejné obličeje jako ono samo (např. při krmení otevře nápomocně pusu, když dítě vydá nějaký zvuk, dospělák to taky zopakuje apod.)

Video: Hra kuk (se starším dítětem)

Video: Hry pro nejmenší

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček5,47,39,1
holčička5,16,78,3

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček60,865,971,0
holčička59,264,169,0

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

  • na bříšku - zvládne ukázat tzv. letadélko, kdy dítě leží na bříšku, ručičky má rozpažené, hlavičku zvednutou a nožičkami kopká. Dítě začíná také trénovat přetáčení se z bříška na záda, ti šikovnější už to zvládají skvěle.
  • na zádech - dítě se rádo přetáčí na bříško, opírá se o předloktí nebo o dlaně a rozhlíží se kolem.
  • přitahování - když se chytne maminky nebo kohokoliv blízkého za dva prstíky, dokáže se samo přitáhnout do sedu. Dítě ale neposazujeme dříve, než to zvládne samo z polohy na čtyřech. Nenabízíme ani příležitosti, např. naše prsty, předměty (kromě kontroly motorického vývoje u lékaře) k přitahování se do sedu, jedná se rovněž o tzv. pasivní sed, který není pro vývoj páteře zdravý. Lehátko a autosedačku používáme jen nezbytně nutnou dobu.

Během denních her, kdy dítě nespí, je dobré jej nechávat na bříšku a motivovat ho k hrám. Dítě může mít po předcházejících 4 měsících ležení zdeformovanou hlavičku, takže je dobré ho motivovat také v jiné poloze než v leže na zádech. Lékař může dítěti doporučit cviky na posílení krčních a zádových svalů.

Smysly:

  • zrak: pozoruje malé předměty a rádo si prohlíží vlastní ručičky, pokud zahlédne přípravu jídla, začíná být nedočkavé.
  • sluch: dítě pozná hlasy a zvuky, ze které strany pocházejí, zvládne také rozpoznat hlasy, které na něj mluví.
  • hmat: dítě zvládne spojit ruce k sobě, přendávat si hračku z jedné ruky do druhé, zvládne se natáhnout pro hračku, která jej zaujme, sevřít ji v ruce a pozorovat. Šikovnější děti udrží hrníček s čajem a umí povolit sevření ručiček a věc upustit.

Dítě a sociální vývoj

Děti dokáží v 5-ti měsících vnímat nálady (radost nebo smutek) a reagovat na ně. Umí vykřikovat radostí a snaží se komunikovat s lidmi nebo předměty pomocí hlásek h, n, k, f, b, p. Tón hlasu dokážou ovlivnit svou současnou náladou. Šikovnější děti zvládnou napodobovat zvuky.

Při pohledu na neznámého člověka se může dítě polekat a rozplakat se.

Komunikace ze strany dítěte je doplňována hlavně gesty a výrazy ve tváři, tzv. znakování. O technice a způsobech znakování se dočtete v hlavním článku: Baby signs.

Signály nesprávného vývoje

Pokud dítě nedokáže udržet tělo v symetrické poloze - hlavička, tělíčko a nožičky jsou v jedné přímce, měla by maminka kontaktovat dětského lékaře nebo neurologa, který po prohlédnutí dítěte pravděpodobně doporučí rehabilitační cviky.
5. měsíc vývoje dítěte

Děťátko by mělo v leže na zádech zvládnout zvednout nožičky a ručičkami se dotknout lýtek, kotníků nebo prstíčků na nohách. Při tomto cviku má zapojit břišní svaly a zadeček by se měl zvednout z podložky.

Když se dítě přetáčí, mělo by na hračku po levé ruce začít sahat pravou rukou, přitáhnout nožky k bříšku a dotočit tělo do lehu na levém boku. Postupně se může nekoordinovaně přetočit na bříško nebo se vrátit zpět na zádíčka a hrát si se získanou hračkou.

Při hraní na bříšku by se mělo dítě opírat střídavě o levé a pravé předloktí. Pokud při opírání preferuje jen jednu stranu a tento stav se do pár dnů nezlepší, měla by maminka navštívit dětského lékaře, neboť je pravděpodobně narušen správný psychomotorický vývoj dítěte8.

Potřebná výbavička pro 5 měsíčního kojence

Pokud začala maminka s dětskými příkrmy34 a jejich zaváděním10, měla by svému malému strávníkovi pořídit umělohmotnou lžičku a umělohmotnou mističku nebo talířek. Vhodný je také ohřívač pokrmů. Pokud lze jídelní židličku32 polohovat téměř do úplného lehu, je ji možné ke krmení dítěte použít. Mají-li maminky nepolohovatelnou židličku, dítě je možné umístit během krmení do autosedačky nebo lehátka.
5. měsíc vývoje dítěte

Dítě si zdokonaluje své smysly a je vhodné tyto smysly podporovat a vyvíjet vhodnými hračkami, např. barevné knihy, chrastítka nebo zavěšené hračky na dětských hracích dekách16 nebo hrazdičkách.


<< 4. měsíc vývoje dítěte3 / 6. měsíc vývoje dítěte >>6

Více o 5. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi
  4. https://web.archive.org/web/20140808020545/http://www.nutriklub.cz/clanek/psychomotoricky-vyvoj-d...

Hodnocení a zkušenosti s 5. měsícem vývoje dítětě

Máš zkušenost s 5. měsícem vývoje dítětě?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zdenous100  4. čer 2020

Věčně brečící dítě

Ahoj, jdu k Vám s prosbou, která z Vás má podobnou zkušenost. Mám syna, 5 měsíců, a neustále mi řve a když říkám, že řve, tak to tak je :(. On přímo vříská, tečou mu slzy, sopel z nosu a prostě nedá se utišit. Chováme, nosíme, vozíme, řve v postýlce, řve před spaním (to hlavně). Nejhorší je to tak cca od 6 do 10 večera, nejhorší uspávání. On prostě nejde normálně uspat bez pláče, zkoušeli jsme písničky, usínání u prsa, na boku, v náručí a nic nezabírá. On prostě usne až se vyřve a usne únavou. Mám strach aby se mu třeba neudělala kýla, ale jinak to prostě nejde. Vím, že to neni vpořádku nechávat dítě vyplakávat, ale pokud se nevyřve tak neusne a tak to dělá i přez den, když má jít spinkat. Na prdíky netrpí, kaká úplně bez problémů. Mám strach, aby nebyl třeba nějaký nemocný, nebo mu něco nevadilo, nebo prostě je takovej vztekloun a potřebuje si zařvat. Pokaždé, když to někomu vykládám, tak mi nikdo nevěří, říkají "taková malá pusinka přece nemůže tak moc vřískat". Má někdo podobnou zkušenost s plačícím ditětem, kdo si tím už prošel a dal by nějaké rady? Děkuji.
2 lidé považují za užitečné
jirinka1989  19. zář 2015

Očkování v tomto věku

Pro problémy s jídlem nejsou očkováni? Náš 5.měsíční blije a blije i natrávené mateřské mléko a máme jít na očko a bojím se.
karlisska  9. pro 2013

5 měs. dvojčata

Motorika:
Oba se umí přetočit na bříško (zpátky ještě ne) Davídek na obě strany, Elenka pouze na jednu, vzpírají se na ručičkách, krásně drží hlavičku. Nahlas se smějí. Krásně drží hračky a předávají si je z ruky do ruky. Dle neurologa odpovídají "věku" i když jsou narození dříve a je celkově s vývojem spokojena.

Jídlo:
Elenka už vyzkoušela snad vše ze zeleniny: brambor, mrkev, lilek, brokolici (ta jí vůbec nechutná), batát, špenát, cuketa, hrášek. Maso: telecí, kuřecí, králík, krůtí. Ovoce: hruška, jablka (obojí ji moc chutná), švestky, banán, mango, borůvky. Vařím většinou doma, ze skleniček máme nesezónní ovoce a nachystáno, když jedeme někde na výlet. Pije od 3měs. málo mléka, do třetího měsíce kojena. Mléko infatrini má ve všem jídle, cca 20-30 ml, takto za den vypije cca 250 ml mléka, samotné mléko pije pouze brzo ráno ve spánku. Krásně umí jíst ze lžičky.

Davídek (problémy se stravou po operaci žaludku): speciální mléko neocate + infatrini (začínáme pomaloučku s příkrmy - mrkev, brambor). Za celý den Davídek vypije cca 1-1,1 litr mléka. Pije častěji po malých dávkách.

Váhy:
Elenka 5,4 kg 67 cm, Davídek 5,9 kg, 66 cm. Elenka pomalu přibírá.
Elenka nemá ráda cizí lidi, zato Davídek je ve svém živlu. Elenka je více "mamánek". Oba se krásně nahlas smějí a povídají si i navzájem spolu a hlavně s maminkou a tatínkem.

Ani jeden nejsou pro problémy s jídlem očkováni. Naplánováno na ukončený 6.měsíc.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce