Botičky na první chůzi bez pomoci. Jaké jsou vhodné, hlavně na doma, ale i ven?

Zodpovězené
31. pro 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, malá teď začíná chodit bez nějaké pomoci a tak nevím, jaké botky jsou teď potřeba. Jestli ji mám nechávat běhat na boso, nebo ji dávat bačkůrky dětské, co jsou na pásek. Podrážka je rovná, ale je maličko podpatek - pošlu Vám podobný obrázek botičky, které ji teď dáváme, jen mají plnou špičku.

Je tato botka vhodná na chození? A jak by měla být volná?

Když je má na sobě, vejde se mi mezi botičkou a patou prst.

Pokud bota není vhodná, kterou byste doporučila? Jak na ven, tak hlavně na doma.

Mockrát Vám děkuji. Krásný den přeji.

Dobrý den,

jestliže se jedná o kojence, který se teprve staví u nábytku a bokem obchází, nejsou botičky nutné. V případě samostatné chůze batolete by botička na venkovní chůzi měla být pevná, zvýšená, dosahující na kotníček, pata pevná, špička oblá, dostatečně široká. Délka stélky přibližně o 1 cm delší než naměřená délka nožky. V případě borcení kotníčků (cca okolo 2. roku života) se tento typ botičky doporučuje nosit i doma, jako přezůvky.
Jinak doporučuji nechat dítě běhat co nejvíce bosky, i venku, tato stimulace plosky nohy je nade všechny ortopedické boty. Naprosto nevhodné boty jsou - pantofle, kroksíky, gumovky, sněhule...atd.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová