Je ječné zrno infekční?

Zodpovězené
29. zář 2019

Dobrý den, paní doktorko,

chtěla bych se zeptat, dcerka byla nemocná ( viróza) a nevim, jestli to s tím souvisí, ale na očičku se jí udělalo ječné zrno (bulka uprostřed víčka), to se jí ztratilo a uplynul týden a dělá se jí na dalším očičku (zatím ji to svědí a má to červené). Je to infekční? Co to způsobuje a je prosím nějaká prevence, jak tomu zabránit?

Zatím mažu ophtalmo- azulenem.

Děkuji za odpověď.

Krásný den.

Dobrý den,

ječné zrno ( hordeolum ) je zánět váčku u kořínku oční řasy. Je způsobeno nejčastěji stafylokoky, což jsou bakterie běžně žijící na naší kůži. Při oslabení obranyschopnosti ( např. při viroze ) se pomnoží a způsobí zánět.

Doporučuji doplnit léčbu očička Vaší dcerky i antibiotickou oční mastí ( např. Oftalmoframykoinem, Tobrexem, ap., jsou na recept ). Při mnutí očička se může infekce roznášet na další části očního víčka. Co se týká přenosu infekce na další osoby - nakažlivost je nízká.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová