Neustálá vodnatá rýma u 3letého dítěte. Je na místě operace mandlí?

Zodpovězené
5. únor 2019

Dobrý večer,

prosím je nějaká možnost se vyhnout operaci nosní mandle? Dcera trpí s nástupem do školky téměř nonstop na vodnatou rýmu. Jen 1x měla atb na zánět průdušek. A 1x Pamycon. Výsledek z ORL je doporučení vyndat mandle ven. Mám z toho obavu. Dceři jsou 3 roky.

Děkuji

Dobrý den,

zvětšená nosní mandle vede ke zvýšené nemocnosti respiračními infekty, jejich komplikovanějšímu průběhu včetně nutnosti podávání antibiotik. Kromě této nemocnosti může zatěžovat dítě i v jiných směrech - noční chrápání s nedostatkem odpočinku během noci, noční pomočování, větší unavitelnost a menší výkonnost ve školce a škole, bolesti hlavy, neprospívání. Typická je facies adenoida - určitá změna a typický výraz obličeje dítěte se zvětšenou nosní mandlí. Také je důležitý ORL nález - zda lékař popisuje adenoidní vegetaci jako značně zvětšenou, s hlenohnisem, zda jsou zvětšené i spádové lymfatické uzliny.

Jen vodnatá rýma bez dalších výše popsaných projevů není zatím důvod k operaci.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová