Nosní mandle, zánět středního ucha a ATB. Proč se to takto řeší?

Zodpovězené
2. únor 2020

Dobrý den,

včera jsme nastoupili do nemocnice s 21měsíčním synem. Dnes mu měli brát nosní mandli (neustálé nemoci - bronchitidy, záněty nosohltanu, dýchání pusou, vynechávání dechu). Při nástupu zjištěno, že má prý chronický zánět středouší (tekutina v uších, vypouklé bubínky už delší dobu) takže v rámci narkózy by píchli obě ouška. Jenže přes noc v nemocnici začala zelená rýma a kašel, a tak zákrok zrušili. Přeobjednali nás za 14 dní s tím, že dostal ATB a musí je brát 2x denně 2,5 ml až do dne zákroku.

Jsem zaražená, prvně nesměl brát ATB, jinak by ho nepřijali a teď mu je sami nasadí?

Nejsou tam nějaká rizika? Případně, vysvětlila byste mi, proč je to takto řešeno?

A mohla bych se ještě zeptat. Je nutné píchat?

Bojím se povídaček o tom, že když se píchne, že se to potom rádo vrací.

Jsou to fámy nebo je tady ta možnost?

Paní doktorka říkala, že většinou po odstranění mandle tekutina z uší sama vyteče, ale že v našem případě si to nemyslí. A já si říkám proč. Bohužel v nemocnici to bylo vše tak šup šup, že než jsem si rozmyslelela otázku, už nás posílali k jiným dveřím.

Děkuji za vysvětlení.

Dobrý den,

když je středouší zaplněno sekretem, který je výsledkem chronického zánětu, je potřeba situaci řešit komplexně a tomu odpovídají opatření, jež navrhli ORL lékaři. Zánět a tím spíš chronický (tzn. dlouhodobý) může postupně přejít na jemný aparát ucha a okolní tkáně a poškodit sluch. V extrémních případech může způsobit zánět celkový.
Takže ad 1 - nasazená ATB mají ztlumit zánětlivý proces a rizika z něj vyplývající, jsou zvolena s ohledem na nález v oušku.
ad 2 - k možným rizikům a zvolenému typu operace se musí vyjádřit Váš ošetřující ORL lékař.
ad 3 - propíchnutí bubínku zajistí odtok hnisavého sekretu ze středouší. Propíchnutí bubínku na určitém, vhodně vybraném místě vede k minimálnímu poškození tkáně, na rozdíl od samovolného prasknutí bubínku. Též hojení probíhá lépe, bez vzniku jizev.
ad 4 - jsem názoru, že se jedná o fámy.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová