Opakující se bronchitida u malého dítěte - Flixotide, Ventolin a jiné. Co pomůže?

Zodpovězené
19. srp 2022

Dobrý den,

syn měl ve 20 měsících bronchitidu, kdy byl i hospitalizován. Poté se mu bronchitida vracela. Ve většině případech dostal od doktora kortikosteroidy. Již ji měl asi 7x. Alergii na nic nemá. Nyní mu jsou 2,5 roku. Lékař mu předepsal užití Flixotide (dáváme do inhalačního nástavce). V létě (kdy mu bylo 2,5 roku) jsme jej vysadily a opět dostal bronchitidu.

Vždy nemoc začíná velmi silnou rýmou. Po 2 až 3 dnech se hlen synovi dostane do průdušek a začne špatně dýchat. Teplotu má výjimečně.

Dáváme vysoké dávky Ventolinu (v prvních dnech 2 dávky každé 2 hodiny (pak snižujeme) + Flixotide 2 dávky 3x denně pak snižujeme na 2x denně).

Opět asi budeme muset trvale nastavit Flixotide ráno i večer. Bohužel se mu i bronchitida 1x vrátila i přesto, že bral pravidelně preventivně Flixotide.

Lékař říká, že se může jednat o bronchiální astma. Nicméně má bronchitidu téměr vždy, když je nemocný.

Prosím o radu, co s tím.

Máme trvale podávat Flixotide nebo jen, když je nemocný?

Kortikosteroidy mohou mít negativní vliv - například zpomalení růstu u dětí apod.

Případně doporučíte něco jiného (přípravek, vyšetření)?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

podle Vámi popisovaných informací se zdá, že pravidelné podávání Flixotide mělo dobrý efekt. Proto bych pokračovala v jeho pravidelném podávání. Je třeba počítat s tím, že plný efekt se dostaví za jeden až tři měsíce.

Standardní dávka Flixotide 50ug pro tento věk je 2x2 vstřiky. Tato dávka je považována za bezpečnou. Celkové nežádoucí účinky Flixotide vídáme zřídka a až při vysokých dávkách jako 800-1000 ug denně. Stran rizika astmatu a dlouhodobé léčby by bylo potřeba, abyste byli sledovaní na alergologii.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Pavlína Koucká